You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yozgat ve cevresindeki türbeler

Yozgat ve cevresindeki türbeler

Posting Freak
Yozgat ve cevresindeki türbeler
EliBüyük:Halk dilinde Elibüyük olarak bilinen evliyanın gercek ismi Aliekber'dir.Babası Hz Hüseyin dedesi Hz Ali'dir.

Güllük/Yozgat

Turna Dede:Halk dilinde Turna dede olarak bilinen evliyanın gercek adı Zöhre Ana'dır.Hz. Muhammed'in ikinci kızıdır.Turnalara klavuzluk yapan evliyadır.Turna Dede ismini bundan almıştır.

Yastıkhöyük köyü/Yozgat

Deli Boran:Halk dilinde Yaşil çam olarak bilinen evliyanın gercek ismi Seyid Hacı'dır.Birinci yaşamı Seyid Hacı Yozgat Sarımbey köyü,İkinci yaşamı Deli Boran Çubuk Ankara,Üçüncü yaşamı Sarı Saltuk tunceli,dördüncü yaşamı Yağcı Abdal köyünde İsa dededir.

Sarımbeyköyü/Yozgat

Eba Müslüm: Halk diliede Mumunlu Türbesi olarak biline evliyanın gercek ismi Eba Müslüm'dür.Birinci yaşamı Eba Müslüm,ikinci yaşamı Mansur Baba Kayseri,üçüncü yaşamı İzzettin Baba Kilis-Gaziantep babası Seyid Nizam,dedesi Bolu'da Yusuf'u Şah'tır

Sarımbeyköyü/Yozgat


KAYNAK:Mehtaptaki Erenler(ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.