You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Lazkiye'de katiller Alevi köylerini boşaltıyor

Lazkiye'de katiller Alevi köylerini boşaltıyor

Administrator
Lazkiye'de katiller Alevi köylerini boşaltıyor
Suriye'nin Lazkiye kentine saldıran uluslararası cihadcı çete, Alevileri köylerinden göçe zorladı. Alevi din adamlarını yakalayarak işkence ettiği belirtilen cihadcılara Türkiye'nin de destek verdiği iddia ediliyor.

(soL - Dış Haberler) Suriye'nin Lazkiye kırsalında cihadcı çeteler Alevi köylerine saldırıyor. Cebel-i Ekrad civarındaki 4 köyü ele geçiren çeteler nedeniyle Aleviler Lazkiye'ye doğru kaçmaya başladı.

Washington Post'un iddiasına göre köylere saldıran 1000 kişilik cihadcı unsurun içinde Tunuslu, Libyalı, Ürdünlü ve Suudiler El Kaide ve Irak-Şam İslam Devleti'nin yanı sıra, Gaziantep'teki toplantıya katılan ve Lazkiye kırsalında etkili olan "Fatih Sultan Mehmet" isimli Türkmen tugayı ve ÖSO'ya bağlı Tevhid Tugayı da saldırılara katılan 40 civarındaki çete grubundan bazıları.

Alevi şeyhi kaçırıldı
Öte yandan cihacıların Alevi din adamlarına yönelik baskılarını da artırdığı belirtiliyor.

Alevi şeyhi Bedir Ğazal, El Kaide ve ÖSO'ya bağlı militanlarca kaçırıldı. Ğazal'ın işkence gördüğü belirtiliyor.

Türk uçakları sınırda havalandı iddiası
Bölgeden haber veren Samandağlılar ise, Lazkiye'den gelen saldırı haberleriyle birlikte Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının sınırda sorti yaptıklarını belirtiyorlar.

30 Temmuz'da Halep'te yaşanan Han el-Esal katliamı ile ilgili olarak soL'a bilgi veren bir Halepli yetkili, Türk uçaklarının sorti yapma amacının Suriye uçaklarını engellemek olduğunu ileri sürmüştü.

Suriye'de çeteler Alevi köylerine saldırdı, bir aileyi katletti
Türkiye'deki toplantının ardından saldırılar arttı
soL'un gündeme getirdiği ve ÖSO komutanlarının katıldığı Gaziantep toplantısının ardından, Rojava'da Kürtlere ve Lazkiye ile Humus'ta da Alevilere yönelik katliam girişimlerinin arttığı görülüyor.

Gaziantep'te bir vakıf tarafından düzenlenen toplantıya 70 kadar ÖSO'cu katılmış ve Rojava'ya yönelik saldırının işaretini vermişlerdi.

Devami...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.