You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Humus'ta Alevi mahallesine saldırı: 40 ölü

Humus'ta Alevi mahallesine saldırı: 40 ölü

Posting Freak
Humus'ta Alevi mahallesine saldırı: 40 ölü
[Resim: humus_22_ic.jpg]


Suriye'nin Humus kentindeki Vadi el-Zahab bölgesindeki bir mühimmat deposuna muhalifler tarafından düzenlenen saldırıda, aralarında sivillerin de bulunduğu 40 kişi hayatını kaybederken, 120 kişi de yaralandı.

İngiltere merkezli ve "muhalefet"e yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bölgedeki mühimmat deposunun "muhtemelen" muhalifler tarafından roket ateşiyle vurulduğunu duyurdu. SOHR, deponun rejim yanlısı milisler tarafından kullanıldığını iddia etti.

Saldırının yapıldığı mahalle, Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge olarak biliniyor.

Çetelerin taktiği
Humus'ta yapılan saldırı, geçtiğimiz hafta soL'da da yer bulan bir haberi akıllara getirdi.

Bu habere göre, Humus Halidiye'de ordu ile yapılan ateşkes görüşmelerinden sonuç alamayan silahlı çeteler, Alevi mahallelerine saldırı düzenleyerek orduyu ateşkese zorlamayı hedefleyen bir "taktik" geliştirmişlerdi.

"Humus Birliği" ve "Humus Yerel Konseyi" üyesi muhalif Ebu Selim, sivil yerleşimlerin hedef alınıp alınmadığını bilmediğini, muhaliflerin "yalnızca sahadaki güç dengesini sağlamak için hareket ettiğini" ileri sürdü.

Kürtlere saldırı
ANF'nin haberine göre, Derik, Rımelan, Girkê Legê, Çilaxa, Qamişlo, Serêkaniyê ile Tel Abyad’ta ağır darbeler yiyen El Kaide bağlantılı çeteler, yenilgilerinin intikamını almak için Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Hasıl ve Tel Aran beldelerindeki sivillere yönelik saldırılar başlattı.

Çete gruplarının Halep’in Sefirê ilçesine bağlı Tel Aran ve Tel Hasıl Kürt Beldelerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda insanlık dramı yaşanıyor. Tank, havan ve ağır silahlarla yapılan saldırılarda şu ana kadar 50’nin üzerinde sivil hayatını kaybederken 350 kişi rehin alınmış durumda. Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra bağlantılı çeteler, telefon hatlarının kesik olduğu Tel Hasıl ve Tel Aran’dan sağlıklı bilgi alınmasını engellemek için yolları da kapattı. El Ekrad (Kürt) Cephesi kaynakları, bölgede Kürtlere yönelik katliam girişimleri olduğunu bildiriyor.

Dört gün önce Tel Aran ve Tel Hasıl’a yönelik El Nusra Cephesi ile kendisine bağlı hareket eden diğer radikal İslamcı grupların saldırılarına hedef olan Tel Aran ve Tel Hasıl’daki katliamlara, henüz uluslar arası güçlerden hiç bir tepki gelmedi.

Saldırılarda şu ana kadar 25’nin kimliği tespit edilen 50 kişinin katledildiği bildiriliyor. Ayrıca alınan bilgilere göre her iki beldeden yaklaşık 300 sivil insan bu gruplar tarafından alıkonulmuş durumda. Ayrıca Lübnan’dan çalışmadan dönen 50 genç Kürt işçi de aynı gruplar tarafından rehin alındı. Kaçırılan sivillerden bir haber yok. Kimliği henüz tespit edilmeyen rehineler arasında çocukların da bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak : soL Haber Portalı | güne soL'dan bakın
Tarih : 01.08.2013
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.