You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gola Çetu ibadethane sayılmaz

Gola Çetu ibadethane sayılmaz

Posting Freak
Gola Çetu ibadethane sayılmaz
[COLOR="#000000"] Tunceli'de Aleviler için kutsal bir 'ziyaret alanı' olan Gola Çetu bölgesindeki park için mahkeme yıkım kararı verdi. Gerekçe ilginç: "İnsan eliyle yapılmış bina yok, ibadethane kabul edilemez."

Tunceli'deki Munzur çayı üzerine baraj kurmak için 1994’te inşasına başlanan Uzunçayır Barajı ile Hidroelektrik Santrali için 2009’da su tutulmaya başladı. Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği noktada yer alan ve Aleviler için kutsal kabul edilen bataklık halindeki 16 bin 500 metrekarelik Gola Çetu parkının barajın su tutma alanı içinde kalması ise halkın tepkisine neden oluyor.

Tunceli İnsan Hakları Derneği Temsilcisi avukat Barış Yıldırım, Aleviler için kutsal kabul edilen Gola Çetu bölgesinde soruşturma yapılması için 2009’da, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuş. Savcılığın hazırladığı tutanakta, Alevi örf ve inançlarına göre Hızır peygamberin Gola Çetu bölgesinde görüldüğü ve Hz. Ali’nin bu bölgeden geçtiği; dolayısıyla kutsal saydıkları bu bölgede Alevilerin mum yakıp adak adadığı, ancak bölgede herhangi bir ibadethane bulunmadığı belirtildi. İnsan eliyle yapılmış bir ibadethane olmadığı için ziyaret alanının TCK’nın 153. maddesi gereğince ibadethane olarak kabul edilemeyeceğini belirten Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılığın bu kararını yanlış bulan avukat Yıldırım ise 2010’da Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi ’ne itirazda bulundu. Ancak mahkeme de aynı gerekçeyle itirazı reddetti.

Parkın bir kısmının su altında kalması üzerine harekete geçen Tunceli Belediyesi ise barajı yapan firmanın da desteğiyle ziyaretin park haline getirilmesi için 2011’de çalışma başladı. Bir yıllık çalışma sonucunda Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği noktadaki bataklık bölgelere dolgu yapan Tunceli Belediyesi, Gola Çetu’ya yüzlerce ağaç da dikerek, bölgeyi bir park haline getirdi.

Ancak su tutma işlemi tamamlanıp baraj elektrik üretmeye başlarken, Devlet Su İşleri (DSİ) geçen yıl parkın bulunduğu bölgenin baraj gölü sahası içinde kaldığını belirterek, Tunceli Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. 25 Şubat tarihinde kararını açıklayan Asliye Hukuk Mahkemesi, parkın kaldırılarak bölgenin eski haline getirilmesini istedi ve baraj suyu alanında dolgu yapan Tunceli Belediyesine 2.2 milyon TL ceza kesti.

’Halk parkını yıktırmaz’

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ise şunları söyledi: ’Gola Çetu, Dersimlilerin ve tüm Alevilerin kutsal saydığı mekanlardan biri. Bu kutsal ziyaretin adını parka da verdik. Baraj yapıldıktan sonra Dersimli kadınlar Jara Gola Çetu ziyaretinin sular altında kalmaması için çok çaba gösterdi ve bizden talepte bulundu. Çok kötü durumdaki bu alanın belediyemize tahsis edilmesini istedik. Dönemin Tunceli Valisi ve HES inşaatını yapan firma bize çok yardımcı oldu ve parkı yaptık. Sonra anlamadığımız bir şekilde DSİ dava açtı ve mahkeme de yıkım kararı verdi.’
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.