You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Diyarbakır Alevi köylerinden Türkmenacı köylüleri davayı kazandı

Diyarbakır Alevi köylerinden Türkmenacı köylüleri davayı kazandı

Administrator
Diyarbakır Alevi köylerinden Türkmenacı köylüleri davayı kazandı
Diyarbakır'daki Türkmenacı Köylülerin toprak mücadelesi zaferle sonuçlandı. Arazide "toplulaştırma uygulaması" mahkeme kararıyla durduruldu. Karar duruşmasını, köylülerin toprak mücadelesine destek veren İşçi Partisi heyeti de izledi. Mahkeme sonrası konuşan köylüler, "hakkımızı alana kadar mücadelemiz sürecek" dedi.

Diyarbakır'da arazilerine sahtecilikle el konulan Türkmenacı köylülerinin açtığı dava zaferle sonuçlandı. Mahkeme arazide toplulaştırmayı durdurdu.

Toplulaştırma yasasına dayanarak, Türkmenacı köylülerinin dededen kalma bin 600 dönüm arazisi, bir günde ilçenin zenginlerinden Mehmet Faruk Altay tarafından el konulmuştu. Yıllardır hukuk mücadelesi yürüten köylüler davanın bu aşamasından zaferle ayrıldı.

Bismil 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, köylülerin toprak mücadelesine destek veren İşçi Partisi Heyeti de hazır bulundu.

Hakim, toplulaştırmaya tedbir kararı koydu. Mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için 5 Aralık gününe ertelendi.

Mahkeme, bu kararıyla Türkmenacı'daki arazilerin Mehmet Faruk Altay'ın Köseli'deki arazileriyle birleştirilmesini engellemiş oldu.

[Resim: turkmenaci_koylusu_kazandi_h15703.jpg]

Duruşmayı izleyen İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, kararın ilk aşamada olumlu olduğunu belirtti.

’Tapulaştırma idaresi bugüne kadar tapulaştırmayı dUrdurmuştu. mahkeme karar verdi. Tapulaştırmaya tedbir koydu. 1600 dönüm araziye el konmuştu. Tapulaştırmayla iş daha karışacaktı.Şimdi en azından bir bölüm ertelenmiş oldu’

ulusalkanal.com.tr
Administrator
Diyarbakır Alevi köylerinden Türkmenacı köylüleri davayı kazandı
Diyarbakır'ın sayılı ve meşhur Alevi köylerinden Türkmenacı köyü sakinlerinin bu davayı kazanmalarına çok sevindim. Köylü canlarımızın tek sermayesi toprağıdır. Onu da kaybetmesi korkunç olurdu.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.