You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Dersim'in kayıp iki kızı aranıyor

Dersim'in kayıp iki kızı aranıyor

Posting Freak
Dersim'in kayıp iki kızı aranıyor
[COLOR="#000000"] 1938 Dersim operasyonunda Manisa'ya sürgün edilen ve kaybettiği iki kızının izini bulmasına ömrü yetmeyen baba İsmail Koç'un vasiyetini görev edinen TBMM, kızları ABD'de arıyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu'nun araştırmalarına Erdal Karakoç adlı vatandaşın başvurusu ilginç bir yön verdi. Karakoç, kayıp kızlar olarak bilinen kız kardeşler Sekine ve Şemse'nin izini bulmaya ömrü vefa etmeyen babasının kendisine aktardığı bilgileri dilekçesinde anlattı. Karakoç, iki kız kardeşinin isyan döneminde Dersim'de görev yapan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk'ün himayesine verildiğini ve bu kişinin oğullarının da halen ABD'de yaşadığını ortaya çıkardı.

Hollywood oyuncusu

Karakoç'un verdiği asıl şaşırtıcı bilgi ise iki Dersim'li kızı himayesine alan Yılmaztürk'ün torununun Hollywood'da oyunculuk yaptığı ve Batman filminde bir karakteri canlandırdığı bilgisi oldu.

Başvuru üzerine Genelkurmay'la yazışma yapan TBMM, Yılmaztürk'ün belirtilen dönemde Tunceli'de görev yaptığını belirledi.

Komisyon uzmanları, Yılmaztürk'e ve himayesine verilen iki kız çocuğuna ilişkin TBMM'yeulaşan 147 bin belgeyi incelemeye aldı. Uzun araştırmalar sonucunda Manisa SalihliKaymakamı'nın acılı baba İsmail Koç'un başvurusu ve kızlarını bulmak için izin talebine ilişkinbelge bulundu.

Alt Komisyon, Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazarak, torunu Hollywood'da oyunculuk yapan Yılmaztürk ailesinin bulunmasını istedi. 11.07.2013 tarihli yazıda, Karakoç'un iddialarına yerverilerek, iddiaların doğruluğunu teyit etmek amacıyla Washington D.C. ve Chicago'daki büyükelçilik veya konsoloslukların arşivlerinde gerekli araştırmanın yapılması, aranan kişilerle iletişime geçilmesi isterdi.

'Ulaşmaya çalışıyoruz'

Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, şunları söyledi:
"Kayıp kızlarla ilgili ABD'den birilerine ulaşmaya çalışıyoruz. Dışişleri yazdık. Dışişleri ulaşır vesorulur, yazılı olarak bilgiler alınabilir. Temas sağlandıktan sonra her türlü iletişim imkanıkullanılarak konuya ilişkin bilgiler alınabilir. Kızların verildiği ailenin oğlu veya torunu ünlü bir adammış. Meşhur bir filmde oynamış bir sinema oyuncusu. Dersim Türkiye'nin yüzleşmesi gereken yakın tarihteki en önemli bir olay."

BABA VASİYETİ: Kızlarımı bulun

1938'de devletin Dersim operasyonu sırasında Ovacık'ın Kozluca Köyü'nde yaşayan Koç ailesi, Hozat'a gitmek için Munzur Dağı'na doğru yola çıkarlar. Karanlıkta askerlerin arasına düşen ailenin, 4 yaşındaki kız çocuğu Sekine ve 6 yaşındaki kuzeni Semşi, asker ateş açınca kaybolur. Bir süre sonra Ovacık7a dönüp kızlarını arayan baba İsmail Koç'a kızlarının asker tarafından götürüldüğü söylenir. Manisa'ya sürülen ve köyden çıkma yasağı olan baba Koç, dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'a telgraf çekerek kızlarını bulmak için yardım ister. TBMM Dilekçe Komisyonu'nun ulaştığı belgeye göre, dönemin Genelkurmay Başkanı Çakmak çocukların bulunması talimatını veriyor ve İçişleri Bakanlığı 1941 yılında çocukların yerini buluyor. Baba İsmail Koç'a verilen izin belgesinde, kızı Sekine'nin İstanbul'da yaşayan yarbay Münip Yılmaz Türk'ün himayesinde, diğerinin ise Zonguldak'ta olduğu bilgisine yer veriliyor. Ölünceye kadar arayışın sürdüren Koç, 1994 yılında ölürken oğlu Erdal Karakoç'a şu mirası bırakıyor: Kızları bul!...
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.