You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Çorum Katliamının Dosyası Yeniden Açılsın'

'Çorum Katliamının Dosyası Yeniden Açılsın'

Posting Freak
'Çorum Katliamının Dosyası Yeniden Açılsın'
[COLOR="#000000"]Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, 33 yıl önce Çorum'da ülkenin aydınlık yüzüne karşı devletin desteklediği faşist güçlerce bir katliam gerçekleştirildiğini belirterek, "33 yıldır devlet, bu katliamı gerçekleştiren katilleri ve katillere o silahları verenleri adalet önüne çıkarmadı, onları yargılamadı" dedi.

Maraş'ta, Çorum'da ve Sivas'ta yaşananların hafızalarından silinmemesi ve tekrarlanmamasının insanlık onuru açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Aksoy, konuşmasında şunları dile getirdi: "Bu ülkede gerçek anlamda barış ve kardeşlik olabilmesi için, devlet kendi katliamları ile yüzleşmeli, bu katliam dosyaları tekrar açılarak, yargılamalar yapılmalıdır Bu anlamda Çorum katliamı dosyası da yeniden açılarak, yargılama yeniden yapılmalıdır 33 yıldır bu ülkeyi aynı zihniyet yönetiyor Bugün AKP de dün Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarını gerçekleştiren zihniyeti yeni bir şekil vererek, yeniden üretiyor, AKP, bu devletin geçmişten bu yana sürdürdüğü zorbalık düzenini, toplumu ve gündelik hayatı yukarıdan aşağıya dini muhafazakârlık tarzıyla baskı altına alarak yent den kuruyor, özgürlük alanlarını kapatan, akla, bilime karşı dinci, gerici bir zihniyet sürekli hakim kılınmaya çalışılıyor.

Özellikle Alevileri hedef alarak sürdürdüğü politikalarıyla özgürlük ve laiklik alanını adım adım daraltan bir mevzi savaşı sürdürüyor Diyanetin bütün toplumsal hayatı düzenleyen bir kuruma dönüştürülmesi çabaları, dindar nesil yetiştirme politikası, toplumdaki ayrışmayı derinleştiriyor. Emperyalist temelli ılımlı islamcılık doğrultusunda yeni bir düzen kuran AKP, taplumu muhafazakârlaşt rma politikalarını Aleviler özelinde de genişletmeye, sözde alevi açılımları ile AKP'nin Alevilerini yaratmaya çalışıyor. Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri ise yok sayılmaya devam ediyor Tüm bu yaşananlara rağmen, bilinmeli ki; Aleviler eşit yurttaşlık taleplerinden, inançlarından, bildikleri gibi yaşamaktan asla vazgeçmeyecektir. Ve yine bilinmeli ki, Kerbela'da, Dersim'de, Maraş'ta, Çorum'da ve Sivas'ta kendi inançları uğruna yobaz zihniyetinizin eseri, vicdansız katliamlarınızda can veren tüm canlarımızı unutturmayacağız, unutmayacağız."

Türkiye'de gerçek anlamda barış ve kardeşliğin olabilmesi için devletin kendi katliamları ile yüz* leşmesi gerektiğini ve bu katliam dosyalarını tekrar açarak yargılamaları başlatması gerektiğini ifade eden Aksoy, "Bu anlamda Çorum katliamı dosyası da yeniden açılarak, yargılama yeniden yapılmalıdır" şeklinde konuştu.
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.