You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Cemevi konusunda tarihi karar !

Cemevi konusunda tarihi karar !

Posting Freak
Cemevi konusunda tarihi karar !
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı olağan toplantısında cami, kilise ve sinagoglarda olduğu gibi cemevi'nden de su ücreti alınmamasını oy birliği ile kararlaştırdı.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında CHP'li üyelerin, cemevinin de Alevi yurtaşların ibadet yeri olduğu gerekçesiyle ücretsiz su verilmesi önergesini görüştü. Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sosyal ve Kültür İşleri Komisyonu'nun olumlu bulduğu önergeyle ilgili Meclis Başkanı Erol Ertan, önergenin oylanmasının İçişleri Bakanlığı'ndan görüş alındıktan sonra karara bağlanması gerektiğini söyledi. Söz alan üyeler ise kararın alınması ve ondan sonra İçişleri Bakanlığı'na bilgi verilmesinin uygun olacağını belirtti.

DEVLET İBADETE KARAR VEREMEZ


Yenişehir Belediye Meclisi Başkanı CHP'li İbrahim Genç de söz aldı ve kendi sorumluluk alanları içinde olan Mersin Cemevi'nin ruhsat sorununu çözüm bizzat imza attığını anlattı. Genç, "Devlet halkın nasıl ibadet edeceğine karar veremez. Hiç kimsenin bunu sorgulamaması gerekir. Camii, kilise, havra ve sinagog nasıl bir ibadet mekânı ise cemevleri de Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini yaptığı kutsal mekânlar arasındadır" dedi.
Yapılan oylamada Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, cemevine ücretsiz su verilmesini oybirliği ile kabul etti.

13 Nisan 2013 Cumartesi - Aksam.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Administrator
Cemevi konusunda tarihi karar !
1500 yıldır ibadet yaptığımız dam evleri oldu bugün Cem evleri adı ne olursa olsun bizim Hak Muhammed Ali 12 İmam ve Ehlibeyt için ibadet yaptığımız bir mekandır.

Bundan dolayı diyoruz ki :

Cem evleri ibadethanemizdir !..

Bu kararı alan insanlara teşekkür ederiz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.