You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilik ve Bektaşilik üzerine el yazması kitaplar bir araya toplandı

Alevilik ve Bektaşilik üzerine el yazması kitaplar bir araya toplandı

Administrator
Alevilik ve Bektaşilik üzerine el yazması kitaplar bir araya toplandı
Alevilik ve Bektaşilik üzerine el yazması kitaplar bir araya toplandı

Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Eğri, Alevi Bektaşilik üzerine 180 el yazmasını dokuz kitapta topladıklarını söyledi.

Alevi dedelerinden temin edilenlerin tamamının 17 kitaptan oluşacağını aktaran Eğri, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından "Alevi-Bektaşi Klasikleri" olarak bastırıldığını kaydetti.

Eğitimciler Birliği Sendikası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersinde Yeni Yaklaşımlar" konulu panelin son gününde, okullarda Alevilik eğitimi masaya yatırıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonundaki panele konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Osman Eğri, söz konusu dokuz kitabı tanıttı. Her kitaptan 5 bin adet basıldığını ve kısa sürede bittiğini aktaran Eğri, "Değerli din dersi öğretmenleri, bu eserler size kolaylık sağlayacak. Alevi Bektaşi kimliğe sahip öğrencilerin de Sünni öğrencilerin de bunları okuması Türkiye'deki birliğe beraberliğe, her iki grubun birbirini tanıması, tanışması ve kaynaşmasına vesile olacaktır. Hepimizin kitabı Kur'ân-ı Kerim'dir." dedi. "Bu kitaplar, Aleviliğin gerçek tapularıdır." diyerek söze başlayan Samed Dede Cemevi Yaptırma Derneği Başkanı Dede Veli Güler ise, "Diyanet'in basıp dağıttığı bu eserlerden memnun olmamak art niyetliliktir. Bunlar sayesinde kötü niyetliler, oyunlarına meydan bulamayacaktır." şeklinde konuştu. Alevilerin Müslüman olmadığı yönündeki iddialara da sert cevap veren Dede Güler, "Aleviler Allah'ın birliğine, Hz. Muhammed'in nübüvvetine, Kur'ân-ı Kerim'un hak kitap olduğuna ve Ehli Beyt'e samimiyetle inanıp bağlanırlar." dedi. Günümüzde birçok kişinin Alevi olduğunu ancak şartlarının hiçbirini yerine getirmediğini savunan Güler, "Günümüzde Alevi geçinenlerin çoğu rant peşindedir." diye konuştu.

ÖMER ORUÇ İZMİR ZAMAN
Posting Freak
Alevilik ve Bektaşilik üzerine el yazması kitaplar bir araya toplandı
T U N Ç yazdı:Günümüzde birçok kişinin Alevi olduğunu ancak şartlarının hiçbirini yerine getirmediğini savunan Güler, "]Günümüzde Alevi geçinenlerin çoğu rant ]peşindedir." diye konuştu.

ÖMER ORUÇ İZMİR ZAMAN

Kendini ne kadar da güzel de tarif etmiş. Yanlız bir şeyi eksik söylemiş.

Günümüzda Alevi geçinenlerin bir çoğu ya rant peşinde, ya hükümetin maşası, ya da gerçek Alevilik yolundan habersizdirler...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.