You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"Alevilik İslami Anlayıştır"

"Alevilik İslami Anlayıştır"

Posting Freak
"Alevilik İslami Anlayıştır"
[Resim: 17.jpg]

TRT Haber'de yayınlanan ve TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sunduğu "Neler Oluyor" programının bu haftaki konuğu Cem Vakfı Genel Başkanı Profesör İzzettin Doğan oldu.

İzzettin Doğan, tarihte Anadolu'da çok sayıda alevi dedesinin İslamiyetin sancaktarlığını yaptığını anlattı.

Doğan, ''Osmanlı ordusunun sancaktarı zülfikarı taşıyorlar yani sipahi ocağının bayraklarını üzerinde Hz. Ali'nin olduğu kabul edilen çift ağızlı zülfikar vardır. Bu devletin doğrudan doğruya kendi omurgasını oluşturan yeniçeri dediğimiz bu ocakların hemen hemen tümünün ortak yanı Hz. Ali ve onun evlatlarını yansıtan marşlarla başlayıp bitirirler. Hasan Dede diye bilinen bir zat vardır. Bunlar İslamın bayraktarlığını yapmış insanlardır. Ve bunlara Alevi diyoruz: Peki nasıl diyeceğiz Alevilik İslam dışıdır. Alevilik aslında İslamın kılıcı rolünü oynayan Türk kavimleri ile birlikte oynayan Alevilik dediğimiz İslami anlayıştır İslami yorumdur'' diye konuştu.

Doğan, Camii ile Cemevi'nin yan yana gelebileceğini anlattı.

Cem Vakfı Genel Başkanı Doğan, çözüm sürecine de değindi.

Doğan, ''Sürecin çok iyi gittiğini söyleyebilirim. Yani şunu görüyorsunuz halkla yüz yüze geldiğinizde halk size inanıyorsa hiç bir sorun çıkmıyor hayır. Siyaset eğer vatandaşı tahrik etmiyorsa, yanlış bilgilendirmiyorsa ve çatışmalarından medet ummuyorsa vatandaş akıllı bizim zannettiğimizden daha akıllı" dedi.

30.04.2013
Kaynak : yerelgundem.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Posting Freak
"Alevilik İslami Anlayıştır"
HüsniyeDuman yazdı:TRT Haber'de yayınlanan ve TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sunduğu "Neler Oluyor" programının bu haftaki konuğu Cem Vakfı Genel Başkanı Profesör İzzettin Doğan oldu.

Alevilik aslında İslamın kılıcı rolünü oynayan Türk kavimleri ile birlikte oynayan Alevilik dediğimiz İslami anlayıştır İslami yorumdur'' diye konuştu.

Doğan, Camii ile Cemevi'nin yan yana gelebileceğini anlattı.

[COLOR=#800080]Aleviliğin yanlızca islami bir yorumdan ibaret olduğunu zannedenler;
1- rte ve saz arkadaşları
2- izzetin doğan gibi devletin piyonu olan çakma Alevi dedelerdir .

Alevilik gerçek islamdır. Allah Muhammed Ali yoludur. Gerçek sahipleri Önderleri Evliyalardır. Çakma dedeler değildir. Dolayısıyla uydurma ve boş islami yorumları yalnızca kendilerini bağlar...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.