You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilik İslam İçi mi, İslam dışı mı ?

Alevilik İslam İçi mi, İslam dışı mı ?

Administrator
Alevilik İslam İçi mi, İslam dışı mı ?
Araştırmacı Seyfi Cengiz'in Alevilik ile ilgili bir yazısını aşağıda paylaşıyoruz..

SORULAR: ALEVİLİK İSLAM İÇİ Mİ, İSLAM DIŞI MI?

SORU 1
Mansur

Devami...
Posting Freak
Alevilik İslam İçi mi, İslam dışı mı ?
[FONT=System]İslamın içinden olmak için bizlerin; zekat vermesi, fıtır vermesi, muaviyenin [COLOR="#000080"]Hz Ali'yi katlederek eline geçirdiği Kuran-ı kendi çıkarlarına göre biçimlendirdiğinden beri sizin kuran-ınız olan Kuran-a inanması ise, o Kuran-da yazılan meleklere, ahiret hayatına, yine o kitapta yazılan dualara, kadere, kazaya, namaza, oruca inanmak ve bunları yapmaksa bizler islamın içinden değiliz.

Çünkü bizim namazımız Hz Ali'nin kendi canından geçerek kılmayı bırakmadığı kadar uludur, bizim kitabımız Hz Üseyin'in uğruna kelle vereceği kadar yücedir. Basit değildir; kırtasiye köşelerinde satılsın, avm standlarında romanmış, hikayeymiş gibi raflarda dursun insanlar rahatlıkla kurcalıyıp bakabilsin. Sizlerin namazı gibi bizim namazımızda şekilcilik yoktur. Esas dualar vardır. Biz kazasını kılmayız. Ramazan gibi Ömer'in uyduruğu bir oruc tutmayız. Biz yüreğimizin yangınıyla ehlibeytin yasını tutarız. Bizde özle oruç tutulur, özünün temizliğiyle oruç açılır. Sizde ki gibi " orucu kadınla açmak makbuldur" diyen din adamlarına tamah etmeyiz biz. Yardıma ihtiyacı olana yardım ederiz. Ama zekat şekilciliği adı altına yerleştirmeden. Şimdiye kadar kendini egemen sanan inançlar yüzünden dışlanıp erkanımızı yürütemedik.

İbadet yerlerimiz olan cemevelerimiz resmi olarak ibadethane statüsünde değiller. En başta inancımız hala anayasal güvence altında değil. Geçmişten bizim önümüze yığınla kalan sorunlar çözülmesi gerekirken aleviliğin islam içimi dışımı olduğunu araştırmak aleviliğin tam anlamıyla halen anlaşılamadığı anlamına gelen bir gaflettir. İslamin anlamı hakka teslimiyetse soru şu şekilde olmalıdır? Sünni toplumunun islam adı altında inandığı ve uyguladığı nedir? Buna göre islamın içindelermi? dışında mı ortasında mı?
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.