You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviliğin Alevilerden çektikleri

Aleviliğin Alevilerden çektikleri

Posting Freak
Aleviliğin Alevilerden çektikleri
Pir Sultan Abdal HER AĞACIN KURDU ÖZÜNDEN OLUR derken herhalde bizleri görmüş de söylemiş. Nedir bu Aleviliğin Alevilerden çektiği , biraz paylaşalım. Alevilik, “Hak, Muhammed , Ali” diyenlerin inancı.

[Resim: 2.gif] Dinleri İslam, kitapları Kuran, Peygamberleri Muhammed, Yolları da Ehl-i Beyt ve Hz. Ali ile 12 imamların yolu.
Tasavvuf felsefesinin etkileri ve açılımları ile bir çok inanç sisteminde olduğu gibi kurallar bütünü olmaktan çok ötede, sürekli kendini yenileyen, yorumlara ve içtihada açık bir inanç sistemi. İnsan odaklı bir inanç sistemi olduğu için de, inanç sistemlerinde pek kolay karşılaşılmayan zenginlikte bir hoşgörüsü var.
İşte tam da bu nedenle, felsefi boyutları iyi kavramamış kişilerin yanılgıya uğrayabilecekler, ya da kasıtlı yanıltmalara tüm kapıları açık sanabilecekleri bir hoşgörü ortamı.
Şimdi aklımıza hemen gelen bazı tekil olayları irdeleyelim.
Adam bir bakıyor, Aleviler kişi haklarına çok saygılı, haksızlıklara tepkili. Tamam diyor. Bu aleviler demokrat kişiler, demek ki benim siyasi görüşlerimi benimsiyebilirler. Oysa bilmiyor ki Alevilik KUL HAKKI kavramı ile yoğrulduğu için insana saygılı bir inanç. Bir siyasi yorumdan gelmiyor onun insana saygısı, felsefesinden geliyor. Siyasi çıkarımlarla değil, insani çıkarımlarla insana saygılı Alevilik. Kısacası yarım yamalak demokrat olunca iyi Alevi olunmaz, iyi bir Alevi olmak için demokrat olmayı de içeren başka şeyler de gerekir.
Adam bir bakıyor, Alevilik müzik açısından çok zengin. O zaman diyor iyi müzik yaparsam Aleviler beni sever, seviyorlar da. Sonra bu müziği yaptım diye, saza teli Kuran dediler diye Alevilere sazı kullanaak dilediğimi yaptırırım sanıyor. Alevilik müziğe çok değer verir, çünkü insanların kendilerini ifade etme yollarının en önemlilerinden birisidir müzik. Ama Alevilik müziği de içeren bir felsefi bütünlüktür. Müzik ögelerinden sadece birisidir. Iyi müzik yapınca iyi Alevi olunmaz, iyi bir Alevi olmak için müziği de içeren başka şeyler de gerekir.
Adam bir bakıyor. Aleviler Semah dönüyor. Öğreniyor semah dönmeyi, gidip dans diye satıyor. Alevilikte SEMAH var, çünkü insan odaklı bir inançta, insanlar kendilerini hareketle de ifade edebiliyorlar. Ama Alevilik elbette sadece Semah değil, semah Aleviliğin ögelerinden birisi. İyi semah dönünce iyi Alevi olunmaz, iyi Alevi olmak için Semahı da içeren başka şeyler de gerekir.
Adam bir bakıyor. Aleviler yazıya değer veriyor. Kitaptır diye alıyorlar. Iyi diyor, ben üstüne Alevi yazarım, içine de aklıma göre bildiğimi yazarım, böylece Aleviler benim kitabımı okur, yavaş yavaş benim istediğim gibi olurlar. Aleviler her şeyi okur ama sonunda inançlarının gösterdiği yolda giderler. Tutucu değiller ama, her yazılana inanacak kadar saf veya aptal da değiller. Yani sadece içinde ne olduğu belli olmayan şeyler içeren kitaplarla Aleviler bir yere götürülemez. Sadece kitap yazarak da iyi Alevi olunmaz, kitap yazmayı da içeren başka şeyler de gerekir.
Adam bir bakıyor. Mansur “E’nel Hak” demiş. Yaşasın diyor, ben de madem Mansur gibi bir insan olduğuma göre “E’nel hak” iddiasında bulunabilirim diyor. Oysa “E’nel Hak” diyerek iyi Alevi olunmaz, iyi Alevi olmak için, E’nel hak kavramını anlamak ve bu kavramı da içeren başka şeyler de gerekir.
Bir de uyanık Alevilerimiz var. Köydeki ocağına her sene binlerce Alevi gelip, ziyaret ediyor. Kalkıp ocağın adını ticari marka olarak tescil ettirip, 800 yıllık dergahı da aile mezarlğı diye tapulamak istiyor. Bulunduğu kentte asırlardır Alevilerin inanç merkezi olmuş dergahlara hakim ve sahip olmak, oradan doğan rantları kendileri kullanmak istiyor. Bunlara kalırsa bir zaman sonra Geyikli baba kebabı, Hubyar Sultan çayı, Güvenç Abdal kolonyası, Abdal Musa gömleği satacaklar. Bunlar bu işleri Alevi olduklarını söyleyerek yapıyorlar.
Yaratana saygı duyduğu için, yaratılımışı hoşgören Alevi, artık kendisini İslamın dışına çıkarmaya çalışan, kendi sırtından siyaset yapmaya çalışan, kendi sırtından ticaret yapmaya çalışan, kendi sırtından türlü çeşitli çıkarlar sağlamaya çalışan bu kişilere, toplumun dergah ve tekkelerine çöreklenip oralardan rant elde etmeye çalışanlara, Alevilerin ve Aleviliğin ne olduğunu, kim olduğunu, bu mantıksız ve edebe uymayan davranışlarına bir sınır koymaları gerektiğini her gün biraz daha açık bir dille anlatıyor.
Anlayanlara ne ala, buyursunlar yola gelsinler. Anlamayanlar ise bu ağacın kurtları. Aleviler kendi kurtlarını bu ağaçtan uzaklaştıracak kadar izana, akıla, sağduyuya ve inanca sahipler. Bu kurtları bu ağaçtan temizlerler. Alevilik zaten yeteri kadar çile çekiyor, bu kurtları daha fazla sırtında taşımak istemiyor. Böyle biline.

******

Değerli Kırgız yazar Cengiz Aytmatov geçtiğimiz hafta hakka yürüdü. Işık içinde yatmasını dliyoruz. Kendi kimliğinden hiç taviz vermeden, Kırgız veyazar kimliği ile Sovyetler Birliği gibi bir ülkenin uzun yıllar büyükelçiliğini yapan, sonrasında da Kırgız büyükelçisi olarak görevlerini sürdüren bu değerli yazar, Türkiye’de de Yaşar Kemal’i çok sever ve sayardı. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

*******

TUZLA tersanelerinde iş kazaları sürüyor. İyi eğitilmemiş bir işçiyi, yetersiz bilgi ile işe sürmek, yetersiz araç ve gereçle işe sürmekle eş anlamlıdır. Böyle işçiler ise kaza yapabilirler ve yapmaktalar. Taşaron kullanarak vergi ve SSK’dan para kaçırmanın sonu böyle seri kazalar yapan işyerlerinin sahibi olmaktır. Yani bunlar birleşince bir çeşit ölüm makinası oluşuyor.
Bir tersane sahibi İşçi ölebileceğini bilmeli demiş, bir başbakanımız da Askerlik yan gelip yatma yeri değildir demişti. Ne kadar benzer mantıklar değil mi?
16 Haziran 2008 ‘de DİSK ve LİMTER-İŞ , TUZLA’da bir uyarı grevi daha yapacaklar. Başarılar diliyorum.

doganbermek

Posting Freak
Aleviliğin Alevilerden çektikleri
Alıntı:Alevi olmak için demokrat olmayı de içeren başka şeyler de gerekir .

Alıntı:]Alevi olmak için müziği de içeren başka şeyler de gerekir. [/color]

Alıntı:]Sadece kitap yazarak da iyi Alevi olunmaz, kitap yazmayı da içeren başka şeyler de gerekir [/color].

Düşünen,
yazan,
inanan,
inanmayan
her Alevinin,
Alevi olmak için neyin gerekli olduğunu açıkça ortaya koyması gerekir.
Bu forumda bizler gerekli olan şeyin tecelli ettiğini, bizi çağırdığını haykırıyoruz.
Alevilik için ve bir Alevi için gerekli olan yolun Piri'dir.
Yolumuzun Pir'i Zöhre Ana,
Muhammed- Ali Sancağı'nı 28 yıldır dalgalandırmaktadır.
Bu sesi duymak için kulakları açmak yetmiyor.
Yüreğimizi de açmamız gerekiyor.
Çünkü "Sevgi" her kapıyı açan sihirli bir anahtardır.
Sevgi kapımız açık.
Buyrun canlar,
sizleri Muhammed- Ali'nin makamına bekliyoruz.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
Aleviliğin Alevilerden çektikleri
Gerçek bir Alevi olmak için öncelikle bir ALİ KAPISI bulmak lazım...

O AL İ KAPISI da bugün Z ÖHRE ANA' nın açtığı kapıdır...

Gerisi O kapıya Pirin ışığından giderek layık olmaya bakar...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.