You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilere insanca davransaydık...

Alevilere insanca davransaydık...

Administrator
Alevilere insanca davransaydık...
Fethullah Gülen, çözüm süreci için yaptığı açıklamasında geçmişte yapılan hatalara değindi.

Fethullah Gülen, çözüm süreci hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Ülkenin huzuru adına atılan adımlar için dua eden Gülen, sulhün önemine bir kez daha dikkat çekti.

Yaşanan problemin köklerinin eskiye dayandığına işaret eden Gülen, gönül dili kullanılmadığı için bugünkü duruma gelindiğini vurguladı.

ALEVİLERE İNSANCA DAVRANSAYDIK

İşte, Fethullah Gülen'in herkül.org'da yayımlanan değerlendirmeleri:

'Biz adalet-i mahza ile tam bir adaletle bütün tebaya öyle muamele yapsaydık, zannediyorum yakın tarihi sorgulama mukaddime değil ağzım eğilir. O alevilere karşı da, o ekrada (kürtlere) karşı da, daha başka milletten olan insanlara karşı da herhalde, insanca davransaydık, eğitimle onların içine girseydik. bir asırdan fazla oluyor Hz. Pir'i Mugan'ın projesini orada genişçe realize ederek. Van'da mesela bir üniversite. Medresetül Zehra. Arapça farz. Türkçe vacip bu tabiri kullanan olmamış o güne kadar. Kürtçe'de caiz. İsteyen kendi dilini de kullansın. Dini ilimler orada tahsil edilsin. Ve biz o şeyi geliştirseydik, geliştirebilseydik zannediyorum hiç bir problem olmayacaktı.'

GÖNÜL DİLİ KULLANILMADI

'Yunus Suresi'nde ayette 44. ayet. Allah kimseye zulmetmez, fakat insanlar kendi kendilerine zulmederler. Oscar'ın sözü 'alemin bana yaptığı ne kadar büyük olursa olsun, benim bana yaptığım hepsinden büyüktür.' İşin doğrusu biz bize ettik. Nefret kin yoluna gittik.


Devami...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.