You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler engellere rağmen buluşacak

Aleviler engellere rağmen buluşacak

Administrator
Aleviler engellere rağmen buluşacak
AKP'nin baskılarına rağmen Alevi mitingi yarın yapılacak.

Aleviler, Kobani'ye yönelik dayanışma eylemlerine polis saldırılarının ardından Ankara Sıhhiye Meydanı'nda yapılacak mitingle ilgili erteleme tartışmalarına son noktayı bir basın toplantısı yaparak koydu. Aleviler, beyaz bayrak ve flamalarıyla yarın Sıhhiye Meydanı'nda eğitim konusundaki taleplerini dillendirirken, Kobani için de 'barış' çağrısı yapacak.
Alevi örgütleri, 15 Eylül'de Türkiye genelinde AKP'nin 'tek din, tek mezhep' merkezli eğitim politikalarına karşı bir dizi eylem yapma ve devamında da bugün Sıhhiye Meydanı'nda kitlesel bir miting yapma kararı almıştı. Kobani'deki gelişmeler ve Türkiye'de Kobanê'ye destek eylemlerine yönelik polis saldırıları nedeniyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), ırkçı ve şiddet gösterilerinin kaygı verici olduğunu bildirerek, mitingin ertelenmesini istedi, istek kabul görmeyince mitingden çekildi.

'TEHDİT MEKTUPLARI ALIYORUZ'

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez ile Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir ise bugün düzenledikleri basın toplantısında, mitingin tarihi yaklaştıkça tehdit telefonlarının sıklaştığını, tehdit mektupları gönderildiğini ifade etti. Mitingin büyük bir provokasyonla kana bulanacağı, yeni bir Sivas katliamı için vesile yapılacağı, mitinge gelecek kitlenin can güvenliğinin kesinlikle olmadığı; bu nedenlerle mitingin kesinlikle yapılmaması gerektiği, iptal edilmiyorsa en azından ertelenmesinin zorunlu olduğu biçiminde baskılar yaşandığını söyledi.

'SORUMLU HÜKÜMET OLUR'
Demir, Sivas travmasını yayarak Alevilerin sokaktan evlerine sokulmaya çalışıldığını ifade etti. Hiç kimsenin Alevileri evlerine kapatmaya hakkı olmadığını vurgulayan Demir, ''Sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, en demokratik temel haklarını kullanan yurttaşlarındır! Öyleyse bu miting yapılacaktır!'' dedi. Demir, yaşanacak olumsuzlukların sorumlusunun ise devlet ve hükümet olacağını ifade etti.

Üyelerini mitinge katılıp katılmama konusunda serbest bıraktıklarını bildiren Demir, şu çağrıyı yaptı:
''Bu miting katliamcılara, asimilasyonist zihniyete karşı demokratik bir birlikteliğin haykırılması ve bunun en temel şartının mevcut eğitimin sistemine yalnızca din dersleriyle değil, tüm boyutlarıyla karşı çıkılması gerektiği içindir."

Yarın, 12 Ekim'de saat 11.00’de toplanmaya başlayacak gruplar, 12.00’den itibaren meydanda oturarak mitinglerini yapacak.

ANKARA / BİRGÜN

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.