You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler: Çocuklarımızın geleceği için yürüyoruz

Aleviler: Çocuklarımızın geleceği için yürüyoruz

Administrator
Aleviler: Çocuklarımızın geleceği için yürüyoruz
[COLOR="#000000"]Mustafa MAYDA / Evrensel

Eğitimdeki hak ihlallerine karşı Alevilerin yürüyüşü devam ediyor. İstanbul’dan yola çıkan grup arasında yer alan Sevin Yalıncakoğlu, ’Hem kendi inançlarımızı hem de çocuklarımızın geleceğini korumak için kararlıyız’ dedi.

Alevi örgütleri kısa bir süre önce açıklama yaparak eğitimde yaşanan hak ihlallerine karşı Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu. Duyurunun ardından yürüyüşler başladı. İstanbul Kadıköy’den yola çıkan 5 kişilik grup dün Sakarya’yı geçti. 5 kişi arasında bulunan Sevim Yalıncakoğlu, gazetemize yürüyüşle ilgili bilgi verdi. Yalıncakoğlu, ’Sürekli yürüyen 5 kişiyiz, ara ara illerden farklı arkadaşlarımız da katılıyor. Yemeklerimizi ve konaklamamızı bu arkadaşlarla sağlıyoruz’ dedi.

Çocukların inançsal değil bilimsel bir eğitim almasını istediklerini dile getiren Yalıncakoğlu, ’Alevi çocukları da Sünniliğe göre eğitim alıyorlar. Hem kendi inançlarımızı hem de çocuklarımızın geleceğini korumak için yürüyoruz. Mücadelemizde kararlıyız’ diye konuştu.

’SİYASİ EMELLERE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Yürüyüş kararı alan kurumlardan biri de Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği. Dernek Başkanı ve aynı zamanda Evrensel yazarı olan Ali Kenanoğlu da ’Hükümet eğitimi din esasına dayalı bir şekle getirdi. Seçmeli dedikleri, ama seçmeyeni ötekileştirdikleri dersler bulunuyor’ dedi.

Özellikle 4+4+4 ve imam hatip sistemiyle çocukların bir bütün olarak dini amaçlı eğitime tabi tutulduğuna dikkat çeken Kenanoğlu, ’Kendi hedefledikleri dindar nesil içerisine bizim çocuklarımızı da koymak istiyorlar. Bunun dışında paralı eğitimi de dayatıyorlar. Alevi toplumu düşük gelirli bir toplum. Ailelerin, çocuklarını özel okula gönderemeyince imam hatibe göndermek zorunda olduğunu biliyoruz. İktidarın bizim çocuklarımız üzerinde kendi siyasi emellerini uygulamaya çalışmasına boyun eğmeyeceğiz. Gerek Türkiye’de gerek uluslararası arenada her türlü mücadelemizi yürüteceğiz’ diye konuştu.

kirmizihaber.com/aleviler-cocuklarimizin-gelecegi-icin-yuruyoruz/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.