You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

’Aleviler barış sürecinde kesinlikle taraftır’

’Aleviler barış sürecinde kesinlikle taraftır’

Posting Freak
’Aleviler barış sürecinde kesinlikle taraftır’
[Resim: 175078_1.jpg]

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında konuşan Geçmez, Büyük Alevi Kurultayı’nın üçüncüsünün bu yıl barış, anayasa ve Alevilerin sorunlarını görüşmek için 12 Mayıs 2013 Pazar günü Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde toplanacağını bildirdi.

Geçmez, kurultayda ’devletli değil, toplumsal barış’ taleplerini dile getireceklerini söyledi.

Alevilerin barıştan yana olduğunu ifade eden Geçmez, Türkiye’de barışın toplumsal olması gerektiğini, devlet merkezli barışın gerçek barış olmayacağını savundu. Alevilerin toplumsal her olayda duyarlılık gösterdiğini vurgulayan Geçmez, "Barış, Alevilerin de talebidir. Aleviler, barış sürecinde kesinlikle taraftır. Barış süreci yeni bir anayasa ile gündeme gelecektir. Aleviler çağdaş, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir anayasadan taraftır. Ülkede kalıcı toplumsal barışın sağlanabilmesi için toplumun tüm kesimlerinin taleplerini karşılayabilecek bir anayasa hazırlanması şarttır" diye konuştu.

Geçmez, gazetecilerin "Akil insanlar heyetinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz" sorusuna "Heyet sürece destek oluyor. Ancak akil insanları hükümetin oluşturmasını hatalı buluyoruz. Heyetin oluşumu daha farklı olabilirdi. İtiraz ettiğimiz isimlerde heyette bulunuyor" cevabını verdi.

06.05.2013
Kaynak : olay.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.