You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Dedeleri Nedir? Alevi Dedeleri ne yapar?

Alevi Dedeleri Nedir? Alevi Dedeleri ne yapar?

Administrator
Alevi Dedeleri Nedir? Alevi Dedeleri ne yapar?
Alevi Dedeleri nedir? Alevi Dedeleri Ne Yapar?

[COLOR=#232323] Alevi Dedeleri bildiğiniz gibi Alevi toplumunun yüzyıllardır süregelen ibadet,inanç bağlamında öncülüğünü yapmaktadır. Her Alevi kardeşimizin normal şartlarda bir dedesi olmalıdır. Her Alevi dedesinin de bir dedesi vardır. Müridin yetiştirilmesinden,yol ve erkanı öğrenmesinden,ibadetlerini yapmasından Alevi dede sorumludur.

Alevi Dedeleri Ne Yapar?

Alevi dedeleri yola giren canları eğiten,rehberlik yapan,Alevilikteki görevlilerdir. Özellikle 1980 ve öncesinde köylerde yaşayan Alevilerin üzerinde çok büyük etkileri vardı. Ancak köyden kente göç eden ve yaşamın tüm alanında etkin bir kimliğe bürünen Alevilerin dedeleri ile bağı ne yazık ki kopmuş durumda.

Alevi Dedeleri müritlerinin sadece Alevilik inancı,ibadeti ile ilgili değil her türlü sorunları ile ilgilenir, tabiri caizse "yaşam koçu" gibi hep yanında olurdu. Bu yüzden geçmişteki Alevi dedeleri Alevi toplumunu avuçlarının içinde tutarlardı. Köy yerlerinde her perşembe yapılan cemler Alevi dedeleri ve Alevi canlarımızın Alevilikle ilgili inanç ve duygularının diri kalmasını sağlardı. Yüce pirimiz Zöhre Ana, geçmişteki dedelerin daha inançlı, daha gayretli olduklarını ifade etmektedir.

[Resim: alevi-dedeleri-dedesi.jpg][COLOR=#232323]
Junior Member
Alevi Dedeleri Nedir? Alevi Dedeleri ne yapar?
Her Alevi Dedesinin soyu Hz.Muhammed ve Hz.Ali ye dayanması gerekiyor diye biliyorum. Yani her canı isteyen dede olamıyor, güzel bir şey. Smile

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.