You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi açılımı köprüden geçemedi, üniversiteye gitti

Alevi açılımı köprüden geçemedi, üniversiteye gitti

Posting Freak
Alevi açılımı köprüden geçemedi, üniversiteye gitti
Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yeniden başlatılan Alevi açılımı ile ilgili ilk ipuçları gelmeye başladı. Bazı üniversitelerin adının "Pir Sultan Abdal" ve "Hacı Bektaş-ı Veli" olarak değiştirilmesi planlanıyor. Ancak Alevilerin tepkisini çeken 3. köprünün ismi için geri adım atılmayacağı öğrenildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden başlatılan Alevi açılımı ile bazı üniversitelerin adının "Pir Sultan Abdal" ve "Hacı Bektaş-ı Veli" olarak değiştirilmesi planlanıyor. Ancak Alevilerin tepkisini çeken 3. köprünün ismi için geri adım atılmayacağı öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla birlikte Alevi açılımında ikinci perde açıldı. NTV'nin haberine göre Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığındaki heyet çalışmalara başladı. İkinci aşamadaki ilk çalışma, Alevi açılımına dair bugüne kadar yapılanların dosya haline getirilmesi olacak. Dosyada düzenlenen Alevi çalıştayları, Madımak Oteli'nin kültür merkezi haline getirilmesi, Alevi klasiklerinin Türkçe'ye çevrilmesi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabına Alevilik ve Bektaşilikle ilgili bölümler eklenmesi gibi konulara yer verilecek. Bu dosyanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte değerlendirilmesinin ardından yeni yol haritası belirlenecek.

’PİR SULTAN ABDAL ÜNİVERSİTESİ’
Nevşehir Üniversitesi'nin adının "Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi", Tunceli Üniversitesi'nin adının ise "Pir Sultan Abdal Üniversitesi" olarak değiştirilmesi gündeme geldi. Türkiye genelinde Alevi önderlerinin isimlerinin yaygınlaştırılması da planlanıyor.

’YAVUZ’DAN GERİ ADIM YOK
Ancak İstanbul 'a yapılacak üçüncü köprüye "Yavuz Sultan Selim" adının verilmesi konusunda ise geri adım atılmayacağı belirtiliyor. Öte yandan, Alevi dedelere maaş düzenlemesi üzerinde çalışılmıyor çünkü Alevi önderleri bu konuya sıcak bakmıyor. Ayrıca cemevlerinin statüsü ile ilgili olarak uygun bir formül de aranıyor.

26/06/2013
radikal.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Posting Freak
Alevi açılımı köprüden geçemedi, üniversiteye gitti
Her zamanki gibi şeytani bir politika izlemekten geri kalmıyorlar...

Alevilerin ağzına bir parmak bal çalmak, onlara sus payı vermek için izlenen bir politika...

[color=#800080]Oysa köprüye verecekleri ismin binlerce Alevi'yi katletmek gibi bir sabıkası olduğu gerçeğini ne değiştirebilir ki? Bu durumda iktidarın Aleviliği düşünüyormuş gibi açılım yapmasının arkasında aslında koca bir Alevi düşmanlığının olduğunu ve de açılımdan asıl maksatlarının Alevilerin etkisizleştirilmesi olduğunu bütün Alevi camiasının görmesi gerekmez mi?

[color=#0000FF]Ancak şaşırmamak lazım. Ehlibeyt katili ömerin ismini şuraya buraya verenlerden başka ne beklenir ki?
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.