You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

‘Taşeronlaştırma öldürdü’

‘Taşeronlaştırma öldürdü’

Posting Freak
‘Taşeronlaştırma öldürdü’
Cumhuriyet
26.06.2009

SES İzmir Şubesi’nin raporunda İzmir’deki bebek ölümlerinden taşeron şirketin sorumlu olduğu ileri sürüldü

‘Taşeronlaştırma öldürdü’

© İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, bebeklere damardan TPN solüsyonu hazırlama işi yaptırılan taşeron şirketin olaydan sorumlu olduğu savunuldu. SES İzmir Şubesi Başkanı Ergün Demir, “Olayın asıl sorumlusu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ısrarla ve gözü kara bir şekilde uyguladığı sağlıkta dönüşüm programının bir parçasını oluşturan taşeronlaştırma sistemidir” dedi.


HİCRAN ÖZDAMAR

İZMİR - İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Kliniği’nde geçen yıl eylül ayında yaşanan bebek ölümlerinin nedeninin sağlıktaki taşeronlaştırma olduğu kaydedildi. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, bebeklere damardan TPN solüsyonu hazırlama işi yaptırılan taşeron şirketin olaydan sorumlu olduğu savunuldu.

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Kliniği’nde prematüre 13 bebeğin art arda ölümü üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından olayı incelemek üzere bilim kurulu oluşturulmuştu. Bilim kurulu, raporunu hazırlayarak Sağlık Bakanlığı’na iletmişti.

SES İzmir Şubesi Başkanı Ergün Demir, raporun kamuoyuyla tam olarak paylaşılmadığını belirterek ölümlerin sorumlusunun sağlık sistemindeki taşeronlaşma olduğunu söyledi. Demir, “Olayın asıl sorumlusu Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ısrarla ve gözü kara bir şekilde uyguladığı sağlıkta dönüşüm programının bir parçasını oluşturan taşeronlaştırma sistemidir. Bu uygulamayı başlatan ve sürdüren tüm yetkililer de doğrudan sorumludurlar. Sağlık Bakanlığı’nın olayı incelemek üzere görevlendirdiği bilim kurulu; olayın TPN hazırlama aşamasından kaynaklanabileceği ihtimalini düşündürdüğünü belirtmiştir. Salgının TPN solüsyonundan birinin (yüksek olasılıkla NaCI) anlaşılmayan bir şekilde kontamine olması ve ilgili 13 bebeğin sepsis endetoksemik şok geçirerek öldüğü tespit edilmiştir” dedi.

Sorumlular hesap vermeli

Gerçek sorumluların hesap vermesi gerektiğini kaydeden Demir, şunları söyledi:

“Ön inceleme raporunda, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde 20 ve 21 Eylül 2008 tarihinde görevli kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir. Bilim kurulu raporunda, olayın, Campanuinder Cihazı hafızasındaki kayıtların incelenmesi ve Sepsis Bulguları gelişen bebek isimleri ile eşleştirilmesi neticesinde TPN solüsyonlarının hazırlık aşamasında bir anlık bulaşısından (muhtemelen NaCI solüsyonunun) kaynaklandığı belirtilmiştir. Bu işi yürüten Makro Limited Şirketi hemşiresi ve firma hakkında 4483 sayılı yasa çerçevesinde olayın maddi ve ma- nevi kusurun gerçekleştiği kanaatine varıldığından soruşturma izni verilmesine karar verilmiştir.

Rapordan anlaşıldığı gibi, TPN solüsyon hazırlanması taşeron bir şirkete devredilmiştir. Bu taşeron şirkete hazırlatılan sıvı beslenme ünitesinde üreyen bir bakteri nedeniyle bebekler kaybedilmiştir. Sağlık Bakanlığı düşük gider peşinde, taşeron şirket de kâr peşinde koşarken bebeklerin yaşamı hiçe sayılmıştır.”

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.