Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Alevi çocukları Almanya'da asimile ediliyor .
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Alevi çocukları Almanya'da asimile ediliyor .Çamuroğlu ya yanlış biliyor ya da bilinçli olarak yanlışlık yapıyor. Birincisi Almanya'da eşitlik kuralları kısmen de olsa uygulanıyor.
Öte yandan, Deniz feneri davası ve arkasından kooperatif ortaklığı ile halktan para toplayan Zahid Akman ve şurekası hala Almanya'da yargı aşamasında.
Almanya'da İslam Cemaati de Aleviler de din derslerini Almanca veriyor ve vermek zorundadır. Sebebi ise hem alman hükümeti kontrol edecektir hem de birçok milletten oluşan Sünni İslam dersini tek bir ortak dil olan almanca ile vermek mümkündür. Aynı zamanda bu dersler seçmeli olduğundan derslere her milletten çocuk katılabilir. Herkesin anlayabilmesi içinde dersler ortak eğitim dili olan Almanca ile yapılır.
Bir de alevilik derslerinin almanca verilmesi Alevi çocuklarını asimile etmesine neden hizmet etsinki. Zaten Almanya'da bütün dersler (ilkokullarda Türk öğretmenler tarafından hafta da 1 saatlik verilen ders hariç) Almanca olmak zorundadır. Yabancı diller dışında.
Sayın Çamuroğlu,
o nedenle bizim çocuklarımızı asimile eden, Alevilik derslerinin almanca olması değil, kendi inancını utanarak söylemek zorunda kalan, katliamlardan korkan ve kendi çocuklarına dahi inancını anlatamayan anne ve babalar başta olmak üzere, onlara en çirkin iftiraları atarak saldıran Emevi zihniyetinin ve onun devamı olan din tacirlerin suçudur.
Aleviler Almanya'da sadece vatandaş haklarını kullanıyor ve cocuklarına kendi inançlarını Alevi öğretmenleri tarafından verilmesine olanak sağlıyor.

Yazımıza konu olan Euro Zaman'ın haberı

AK Partili Alevi vekil Çamuroğlu: Alevi çocukları Almanya’da asimile ediliyor
AK Parti İstanbul Milletvekili ve Erdoğan hükümetinin "Alevi açılımı" mimarlarından tarihçi yazar Reha Çamuroğlu, Almanya'da Alevi çocukların asimile edildiğini söyledi. Bugün gazetesine konuşan Çamuroğlu, "Almanya'da Sünni çocuklara Türkçe, Alevilere Almanca ders veriliyor.

Alevi ile Sünni arasındaki makas açılmak isteniyor. Alevi çocuklar asimile ediliyor. Buna özgürlük diyene yazıklar olsun. Hoş olmayan kokular geliyor."dedi. Türkiye'de yayınlanan Bugün gazetesine konuşan Çamuroğlu, ilginç açıklamalarda bulundu. "Almanya'daki okullarda Alevilik dersinin başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya karşılık Çamuroğlu, "Almanya'da Alevi çocukları için özel ders kitapları hazırlanıp, Alevilik eğitimi başlatıldı. İyice düşünmek gerekir. Alman Devleti orada yakın ilişkide bulunduğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun görüşlerini kendisine temel alıyor. Bozacı şıracıya,

şıracı bozacıya şahit oluyor. Ortaya Almanca Alevilik dersleri çıkıyor" cevabı verdi. Bunu "olumlu bulup bulmadığı" sorulan AKP'nin Alevi kökenli milletvekili, "Pir Sultan Abdal'ı, Kul Nesimi'yi Almancaya çevirin. Ortaya çıkan metinler bütün ruhunu kaybetmiş metinler olur. Almanya'da Sünni çocukları, din eğitimini Türkçe, Kuran'ı Arapça öğreniyorlar, Alevi çocuklarına niye Almanca ders veriyorsunuz? Sünni çocukları ile Alevi çocukları arasında giderek açılan makas ortaya çıkmaz mı? Türkiye'de yapılsa bunun adı asimilasyon olur, Almanya'da yapılınca adı insan hakları oluyor" dedi. Gazetenin "Almanya Alevi Türk çocuklarını sizce asimile mi ediyor?" sorusuna karşılık ise, "Varacakları sonuç bu olur. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, ‘Almanya'da yaşayan Aleviler dini özgürlüklerini, inanç özgürlüklerini yaşayan mutlu bir topluluktur' diyor. Bu meseleyi böyle yorumlayana yazıklar olsun. Ne Alevilikten ne de ulusal kültürden bir şey anlamıştır. Bence bu konuda gerekli girişimlerin de yapılması lazım" diye konuştu. Alman vakıflarının bu konuyla yakından ilgilenmesinin perde arkasına dikkat çeken Çamuroğlu, "Perde arkasını istihbaratçılara bırakalım, onlar tahlil etsinler. Ama burada burnuma hoş olmayan kokular geliyor" yorumunu yaptı. Tarihçi yazar Çamuroğlu, öte yandan Türkiye'deki Alevilerin sorunları konusuna da değindi. Çamuroğlu "Alevilerin sorunu dinsel değil, sosyal, siyasal ve kültürel. 'Sorun yok, kardeşçe yaşıyoruz' deme lüksümüz yok. Sorunu, TBMM ve hükümet çözmeli" ifadelerine yer verdi. Müslümanların ortak ibadethanesinin cami olduğuna vurgu yapan AKP milletvekili, "Alevilerin cem evlerini ibadethane olarak görmesi de, çok doğaldır. Başörtüsü sorunu Alevilerin desteğiyle, Alevilerin sorunu da Sünnilerin fikirlerinin değişimiyle çözülür" tespitini yaptı.