Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Ceset kuyularına yer gösterdi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Tuncay Güney, gazeteci Faruk Aslan'ın hazırladığı "Kara Kutu" adlı kitapta Güneydoğu'da JİTEM'in öldürüp asit kuyularında erittiği binlerce Kürt olduğunu iddia etti. Somut bir bölgeyi, hatta yeri de işaret etti: BOTAŞ Silopi tesisleri. İddialarla ilgili olarak Yeni Aktüel Dergisi, o dönem yaşanan vahşetin yeni tanıklarıyla görüştü.

]Korku imparatorluğu

Güney'in Güneydoğu'daki kayıplarla ilgili açıklamalarının hepsinin doğru olduğunu söyleyen Silopi Belediye Başkanı Muhsin Kunur, 1992-96 arasında sadece Silopi'de 35'e yakın insanın kaybolduğunu anlattı. Kunur, "Ergenekon hakkında dava açılınca kayıp yakınlarına 'Gelin bildirimde bulunun, bunları savcılara bildirelim' dedik. Ama kimse gelmedi. Buralarda Levent Ersöz ve ekibinin kurduğu korku imparatorluğu hâlâ sürüyor anlaşılan" dedi.

]Majino hattı gibiydi

Eski Devlet Bakanı Salih Yıldırım da "Sağda solda ıssız alanlarda, köprü altlarında, terk edilmiş kuyularda cesetler bulunuyordu" diye konuştu. Eski Şırnak Milletvekili Nurettin Yılmaz da "Vali Kamil Acun döneminde Cizre-Şırnak karayolu üzerindeki Kasrık Boğazı, Fransızlar’ın ünlü Majino Hattı gibiydi. Şırnak'a girmek isteyen insan hakları savunucuları, avukatlar, aydınlar, gazeteciler saatlerce burada bekletiliyor, canından bezdiriliyordu” dedi.

]Kazarsan çok fazla ceset çıkar

Tuncay Güney, Faruk Aslan'ın hazırladığı "Kara Kutu" adlı kitapta şu iddiaları dile getirmişti: "JİTEM elemanları tarafından PKK'ya yataklık gerekçesiyle yargısız infazlarla öldürülen binlerce Kürt kökenli vatandaşın cesetleri asit çukurlarında eritildiği için bulunamıyor. Veli Küçük'ün ekibi ve JİTEM'cilerin kullandığı mekânlar buralarıydı. Net adres olarak, Habur Sınır Kapısı’na giderken Mardin'in eski ilçesi Cizre'den sınıra yakın yerde solda karşına bir tesis çıkar, askerler koruyordur. Orayı kazarsan çok ceset çıkar."