Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Web Tasarım Araçları Nelerdir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Başlığımız genel bir başlık olsa da biz yazımızda incelemelerimize göre web tasarımcıların en sık ihtiyaç duydukları ve kullandığı 9 yardımcı aracı sizlere tanıtacağız. Sizler de tasarımlarınızda bu araçlardan yardımlar alarak adeta işlerinizde bir kurtarıcı olarak tanımlayabilirsiniz. İlk aracımız olarak Kuler’den başlayalım.

Adobe Kuler Aracı
Çoğu zaman bir tasarımcı için renk seçimi ve uygun renk kombinasyonları üretmek tasarımın başlaması açısından en zorlu geçen süreç haline gelebilmektedir. Bu sırada imdadınıza yetişen Adobe Kuler geniş renk paletleri sayesinde uyumlu renk kombinlerini sizlere sunabilmektedir.
Kuler kullanırken sağ alanda bulunan 7 farklı seçeneğe göre renk seçimlerinizi yapabilirsiniz. Başta biraz karmaşık gelse de kullandıkça alışacağınız ve bir tasarımcının mutlaka arşivinde bulunması gereken bir araçtır.

Lightshot
Ekran görüntüsü alma araçları oldukça fazla alternatife sahip olsa da kullanışlılık açısından vazgeçilmez olarak gördüğümüz Lightshot eklentisi özellikle müşteriler ile ilişkilerde örnekler gösterilmesi açısından istenilen alanın ekran görüntüsünü almanıza yaramaktadır. Bunun yanı sıra alınan ekran görüntüsünü anında upload ederek linkini vermesi size mükemmel bir kolaylık sağlamaktadır.

What The Font
İnternet üzerinde gördüğümüz birçok farklı font seçeneği bulunabilmektedir. Peki bir fontu beğendiğinizde hangi font olduğunu öğrenmek için geçirdiğiniz boş zamanlar artık daha verimli kullanılabilir. What The Font sitesi sayesinde öğrenmek istediğiniz fonttan bir ekran görüntüsü almanız ve siteye upload etmeniz sayesinde fontun tüm seceresine ulaşabilmeniz mümkündür.

Lipsum
Tasarım yaparken tasarım içerisinde yer vereceğiniz metinlerin nasıl görüneceği konusunda bir bilginiz yok ise ve o an ne yacazağınız konusunda aklınıza birşey gelmiyorsa Lipsum sizlere yardımcı olacaktır. Mutlaka denk geldiğiniz ve ’Lorem ipsum dolor sit amet’ şeklinde başlayan cümlelerin yaratıcısı olan Lipsum 500 yıldan bu yana kullanılan örnek metin üretim aracıdır.

Favicon.cc
Sitelerin hazırlanmasının ardından genellikle unutulan bir görsel de favicon logolarıdır. Sık kullanılanlarda görülen bu ikonlar için ekstra uğraşlar vermenize gerek yok. Logonuzu favicon.cc sitesine yükleyerek .ico uzantılı olarak ikonunuzu hazır şekilde teslim almanızı sağlayan çok kullanışlı bir araçtır.

Open With Photoshop
Tasarımcıların en çok zaman kaybettikleri süreçlerden bir tanesi de sitelerden görselleri alıp kaydederek ardından photoshop ile açmasından kaynaklanmaktadır. Bunlara kalıcı bir çözüm getirerek zamandan kayıp yaşamamanız için Türk bir geliştirici olan Barış Derin tarafından tasarlanmış Open With Photoshop eklentisi Firefox tarayıcısında çalışan bir eklentidir. Eklentiyi yüklediğinizde browser üzerinde açık olan sayfalardaki resimlere sağ tıklayarak open with photoshop dediğinizde direkt olarak resmin photoshopta açılmasını sağlıyor.

Pentacom Bitfontmaker
Japon geliştiriciler tarafından internet dünyasına kazandırılan önemli bir araçtır. Aracın amacı kişilerin kendilerine ait font aileleri yaratarak bunları paketler halinde sizlere sunmaktadır. Bunun yanı sıra verilen pikseller üzerinde font yapımı da oldukça kolay gözükmektedir.

Font Squirrel
Genel fontların webfont haline çevrilmesi bir çok tasarımcı için işkence haline gelebilmektedir. Sizlere bu hizmeti ücretsiz ve hızlı sağlayan font squirrel tasarım araçları arasında listenin sonlarına doğru yer almaktadır.

Pixlr
Belki de araçlar arasında tasarımcılar için en lazım olacak araçlardan biridir Pixlr. Düşünün photoshop olmayan bir bilgisayarda çalışmak zorunda kaldınız ve görseller üzerinde birkaç işlem uygulayacaksınız o zaman başvuracağınız kaynak Pixlr olacaktır. Web tabanlı bu tasarım aracı oldukça kullanışlı ve Türkçe bir arayüze sahip olması ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yeni bir resim oluşturma imkanının yanı sıra olağan resimlerin düzenlenmesi imkanını da sunmaktadır. Bunların yanı sıra mobil versiyonu da bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Firma Seçimi başlıklı makalemizde web tasarım firma seçimi, web tasarım firmaları ve web tasarım sektörü firması hakkında bilgiler verilmektedir.

KAYNAK: https://www.netbim.com/web-tasarim-araclari-nelerdir/
En Çok Kullanılan Web Tasarım Programları [COLOR=#777777]Web sitesi yapanların ve yaptıranların aşina olması gereken birçok web tasarım programı bulunmaktadır. Bunlar kullanılarak tasarımlar çok daha kısa sürede ve profesyonelce gerçekleştirilecektir.
[COLOR=#777777]En çok kullanılan web tasarım programları ise:
ADOBE DREAMWEAVER[COLOR=#777777]En bilinen web tasarım programlarından birisidir. Html, Php, asp, javascript vb gibi web tasarımları yapabileceğiniz en çok tercih edilen programdır.
[COLOR=#777777]Kodlama işlemini de tasarım işlemini de rahatlıkla bu program aracılığı ile gerçekleştirebilir. Asp, php, html, css tasarımları ve web yazılımları rahatlıkla yapabilirsiniz.
ADOBE FİREWORKS[COLOR=#777777]En iyi web tasarım programlarından birisi olan Fireworks, Photoshop programına benzer fakat sadece web tasarım yapmak üzere spesifik bir amaçla geliştirilmiş bir grafik editörüdür.
[COLOR=#777777]Bir jpg dosyasını html ve css kodu haline dönüştürebilen programın en öne çıkan özelliği pdf dönüştürücüsüne sahip olmasıdır
ADOBE PHOTOSHOP[COLOR=#777777]En çok tercih edilen web tasarım programlarından birisi olan Adobe Photoshop ile tek rakibiniz hayal gücünüz. Tamamen hayal gücünüzün sınırları ile tasarımlar yapabileceğiniz bu grafik tasarım programını web tasarımcıları ve grafik tasarımcıları yoğunlukla tercih ediyor.
MİCROSOFT FRONTPAGE[COLOR=#777777]Frontpage’in araç ve menü çubuğu içeren arabirimi, HTML sayfalarını Word, Powerpoint, Publisher gibi Microsoft Office ürünlerini kullanan insanların rahatça ve kolayca çalışabilecelekleri bir ortamda tasarlamanıza imkan sağlar. Frontpage programı diğer Microsoft Office programlarıylada uyumlu bir biçimde çalışır. Frontpage ile tasarlanan bir Web Sitesine metinleri, resimleri, vinyetleri, hatta Powerpoint ile hazırladığınız slayt gösterilerini bile kolayca koyabilirsiniz.
[COLOR=#777777]Frontpage ayrıca programlama bilgisi olmadan kullanılabilen veya çalışabilen erişilebilir Web veritabanı yönetim araçlarının bazılarınıda içerir. Frontpage programını kullanarak çevrimiçi bir tartışma platformu oluşturabilir yada dilediğiniz sayfa tasarımlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
FREEHAND[COLOR=#777777]Vektörel çizim programı olan freehand, logo ve reklam tasarımlarında kullanılıyor. Sitelerinizin içinde yer alacak logolarınızda ve kampanyalarınızda bu programı kullanabilirsiniz. Çözünürlük arttırıldığında ve azaltıldığında görüntü bozulmaz, pixel kaybına uğramaz.
ADOBE FLASH[COLOR=#777777]Hareketli animasyonlar tasarlamaya olanak tanıyan ara yüz programıdır. Çizim yaparak veya imaj dosyaları kullanarak animasyon yapabilirsiniz. Sitelerin açılmasını yavaşlattığı için arama motorlarının sevmediği flash, vektörel dosyalar ile çalışma imkanı verir.
COREL DRAW[COLOR=#777777]Tasarımcıların ve profesyonel çizim yapanların tercih ettiği bir programdır. Vektör tabanlı oluşu avantajıdır. Flash animasyonlar yapmaya ve herhangi bir nesneyi web düğmesine dönüştürebilirsiniz.
ADOBE ILLUSTRATOR[COLOR=#777777]Adobe Illustrator, Adobe firmasının geliştirdiği vektörel bir çizim yazılımıdır. Kurumsal kimlik çalışmalarının ve basılı yayınların oluşturulmasını sağlar. Kaliteyi artırmaktadır. Karakalem çizimlerini renklendirmeyi de sağlar.
SWİSH[COLOR=#777777]Hareketli animasyonlar hazırlayabilirsiniz.
[COLOR=#777777]Swish hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir porgramdır. Swish yazı hazırlarkende size oldukça yardımcı olabilir. Farklı animasyon ve varyasyonların da kullanılmasını sağlar. Ayrıca Swishde SWF ve HTML olarak kayıt yapabilme seçenekleri de vardır. Son dönemlerin en çok kullanılan programlarından biridir.
MYSQL[COLOR=#777777]Açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır. Web sunucularında çok kullanılır.
NOTEPAD++[COLOR=#777777]Notepad++C++ ile saf Win32 API ve STL ile geliştirilmiş GPL ile dağıtılan açık kaynak kodlu bir kaynak kod düzenleyicisidir. Söz dizimi renklendirmesi ve katlama, çok sayıda yazılım diline ait kodu görüntüleme ve uygun biçimde renklendirme özellikleri vardır.
WEB TASARIM PROGRAMLARININ AVANTAJLARI[COLOR=#777777]Web tasarım programı kullanan tasarımcılar, yeni olanı takip ettikleri sürece işlerinde en iyi olmaya adaydırlar. Gelişen teknoloji ile sanal dünyada fark yaratacak site çözümleri, tasarımcıların işini kolaylaştıracak ve yaratıcılığını artıracak programlar ile karşımıza çıkıyor.
 • benzersiz ve ayrıcalıklı sitelere kavuşmak,
 • dikkat çekmek,
 • arama motorlarının ilk sırasına yerleşmek,
 • yaratıcılığın sınırlarını zorlamak,
 • marka kimliğini oluşturmak,
 • hedef kitleye ulaşmak,
 • potansiyel müşterileri ikna etmek ve beğeni kazanmak web tasarım programlarının sağladığı avantajlardan. Siz de özel dizaynlarla firma farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
KAYNAK: webhome.com.tr/en-cok-kullanilan-web-tasarim-programlari/
[B]En İyi Web Tasarım Programları ve Yazılımları[/B]


[COLOR=#25282D]En İyi Web Tasarım Programları ve yazılımları ile web sitesi yapımı


En İyi Web Tasarım Programları; Dijitalleşen dünyanın en iyi gelir kaynağı artık şüphesiz ki web siteleri ve buna bağlı gelişen reklam faaliyetleridir.

Web tasarım ve grafik tasarım işi ile uğraşan kişilerin her gün gelişen teknolojiye ayak uydurmaları ve yeni tasarımlara yelken açmaları için desteklenen programları gözden geçirelim.


Özel Wordpress Web Tasarım

İşletmenize Özel Web Tasarım Projeleri İçin İletişime Geçebilir veya detaylı bilgi alabilirsiniz.
Hemen Başlayın


Web Tasarım Programları ve Yazılımları Hangileri ?

Web tasarımcıların ve genel kullanıcıların tavsiye ettikleri, işlerinde kolaylık sağladığı en iyi web tasarım programları hangileri, özellikleri ve avantajları neler sorusuna yanıt verelim.

1-Adobe Illustrator CC »


En iyi web tasarım programları kategorisinde Adobe tarafından geliştirilen bu araç vektörel grafik düzenleyicisi olarak tanımlanabilir. Sektörde en sık kullanılan ve tercih edilen vektörel çizim programı olmakla birlikte Adobe’nin en önemli grafik yazılımlarından biridir. Adobe Illusturator ile yapabilecekleriniz sınırsızdır, bunlardan bazıları ise web arayüz tasarımı, logo, kartvizit, katalog tasarımı, karikatür çalışmaları diyebiliriz. Photoshop ile benzerlik taşısa da Illusturator vektör tabanlı oluşundan grafik çalışmalar daha sonraları boyutlandırılabilir veya şekillendirilebilir. Bu durumda avantaj olarak tasarımcıların işini kolaylaştırmaktadır.

2-Adobe Photoshop CC »

[IMG]http://www.zohreanaforum.com/image/svg xml,%3Csvg%20xmlns%3D'http%3A%2F%2Fwww.w3.org%2F2000%2Fsvg'%20width='600'%20height='337'%20viewBox%3D'0%200%20600%20337'%2F%3E[/IMG]Adobe photoshop ile web arayüz tasarım yapılmaktadır.
Önceleri sadece fotoğrafçıların kullandığı bir program olsa da günümüzde tasarımcılar tarafından vazgeçilmez bir hayal desteği olmuş durumdadır. PSD ve AI bir arada kullanıldığın da ortaya mükemmel tasarımların çıkacağı şüphesizdir. Yıllardır kalitesini ve bağımlılığını koruyan Adobe Photoshop web tasarımcıların en önemli çizim kaynağı olmaya devam ediyor.

3-Adobe Dreamweaver CC »

[IMG]http://www.zohreanaforum.com/image/svg xml,%3Csvg%20xmlns%3D'http%3A%2F%2Fwww.w3.org%2F2000%2Fsvg'%20width='400'%20height='200'%20viewBox%3D'0%200%20400%20200'%2F%3E[/IMG]Adobe dreamweaver kodlama ve geliştirme programıdır.
Uzun yıllardır hayatımızda olan Adobe Dreamweaver ekstra bir seçeneğinin olmamasının grurunu yaşamakta. Yani Adobe sayesinde CSS, SCSS, PHP, ASP, ASP.NET, JavaScript gibi kodları yazmak için uyarlanmış en kaliteli programdır. Ayrıca Bootstrap ve Jquery eklenti ve desteği ile de mobil tasarımların uyumluluğu göz önünde bulundurulan en gelişmiş program. Özel alt yapılı web sitelerinin vazgeçilmez yardımcısı Adobe Dreamweaver en iyi web tasarım programları ’nın vazgeçilmezi diyebiliriz.

4-Adobe Fireworks »

[IMG]http://www.zohreanaforum.com/image/svg xml,%3Csvg%20xmlns%3D'http%3A%2F%2Fwww.w3.org%2F2000%2Fsvg'%20width='400'%20height='204'%20viewBox%3D'0%200%20400%20204'%2F%3E[/IMG]Adobe fireworks web tasarım ve mobil uygulama tasarım programı.
Web tasarımcıların en sık kullandığı programlardan biridir Adobe Fireworks. Öğrenimi basit, CS6 ile vektörel neslerin CSS kodlarına entegrasyonu ile neredeyse sadece web tasarımcılar için hazırlanan bir program diyebiliriz. Photoshop ve Illustrator kadar yetenekleri geliştirilmemiş olsa da yine de web tasarımcıların kullandığı en iyi programlar arasında yerini almaktadır.

5-NotePad++ »

[IMG]http://www.zohreanaforum.com/image/svg xml,%3Csvg%20xmlns%3D'http%3A%2F%2Fwww.w3.org%2F2000%2Fsvg'%20width='400'%20height='259'%20viewBox%3D'0%200%20400%20259'%2F%3E[/IMG]Notepad++ web tasarımcıların kullandığı kod yazma ve düzenleme programıdır.
Kullanışlılığı ve ücretsiz oluşu ile hemen hemen herkesin bilgisayarında bulunan Windows programı olan NotPad++, açık kaynak kodu ve Txt uzantılı dosya görüntülemesi veya CSS, HTML gibi kodların yazılması açısından oldukça verimlidir. Oldukça çok dil arayüzüne sahipliliği ve portable oluşu da yazılımcılar dâhil, birçok programcının da NotPad++ kullanmasını sağlamıştır.

6-Sublime Text »

[IMG]http://www.zohreanaforum.com/image/svg xml,%3Csvg%20xmlns%3D'http%3A%2F%2Fwww.w3.org%2F2000%2Fsvg'%20width='400'%20height='233'%20viewBox%3D'0%200%20400%20233'%2F%3E[/IMG]Gelişmiş Editör ProgramıSublime text gelişmiş kod yazma ve düzenleme programıdır.
Web tasarım programları arasında kodlama sırasında kullandığımız Sublime Text bir kod editörüdür. Yeni kod yazma ve binlerce kod arasından kolaylıkla düzenlemeler yapmayı kolaylaştıran pratik ve kullanışlı bir program. Sublime Text’te bulunan birçok eklenti hem kod yazmayı zevkli hale getirebilir hem de daha kolay kod yazabilirsiniz.

Diğer En İyi Web Tasarım Programları

[COLOR=#25282D][FONT=Nunito]
 • Brackets( Ücretsiz, Açık Kaynaklı Kod Editörü )
 • Visual Studio( Uygulama Geliştirme Yazılımı )
 • Adobe Animate CC( Vektörel Animasyon Yazılımı )
 • Google Web Designer (Google tarafından geliştirilen basit kullanıcı arayüzü ile web sitesi yapmaya yarayan bir programdır )

KAYNAK: barisdayak.com/en-iyi-web-tasarim-programlari-yazilimlari/
[COLOR=#25282D][FONT=Nunito]