Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Bu dini yapılarla hesaplaşın
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İlahiyatçı Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'deki din-devlet bağlantısı hakkında konuştu. Şu an yaşanılan dindarlığın klasik fıkıhçı mantık üzerine kurulu olduğunu ifade ede n Öztürk, "Din konusunda topyekun bir hesaplaşma ve aydınlanma yaşamamız gerekiyor" dedi.

İlahiyatçı Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamalarla cemaatlerin hedefi haline gelmişti.
Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'deki dini yapıların ruhbanlığa büründüğünü söyleyerek, dinin bunlardan sıyrılıp sivilleşmesi gerektiğini ifade etti.

"RUHBANLIĞA BÜRÜNMÜŞ BU DİNİ YAPILARLA HESAPLAŞMAK GEREKİYOR"
"Diyanet, dinime ve dindarlığıma yük" diyen Öztürk, Diyanet'in siyasi bir dil kullanmasından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Öztürk, Türkiye'deki din anlayışıyla ilgili şunları kaydetti:
"Din konusunda topyekun bir hesaplaşma ve aydınlanma yaşamamız gerekiyor. Bunun zamanı geldi geçiyor. Sünniliğin totaliter yapısına karşı protest bir tavır sergilenmeli. Papalık ve ruhbanlığa büründürülmüş bu dini yapılarla karşılıklı hesaplaşmalı ve dinin sivilleşmesi gerekir. Türkiye'de dinin hiç huzursuzluğu giderdiğine şahit oldunuz mu? Bu saldırgan din anlayışıyla hesaplaşmamız gerek Dinin bir tek hedefi var; iyi insan olmak."

"BİZİM DİNDARLIĞIMIZ ŞU AN SIFIR AHLAK ÜZERİNE KURULU"
Türkiye'deki cemaatlere değinen Öztürk, bugünkü yaşanılan İslamcılığın temelinde klasik fıkıhçı anlayış olduğunu belirtti. Bu klasik fıkıhçı anlayışı ise ’barışçı değil savaşçı’ olarak değerlendirdi.

"Biz fiilen savaş yapıyoruz. Ulvi bir savaşın içindeyiz. Klasik fıkıhçı mantık FETÖ'de de böyle işliyordu. Kendilerini kutsal davanın hizmetçisi olarak görüyor ve yaptığını da kutsal savaş olarak algılıyor. Ve bu savaşta her tür hilenin de mubah olduğunu önümüze koyuyordu" diyen Öztürk sözlerine şöyle devam etti:
"Bugünkü siyasal İslamcılığın dindarlık kotaları, fıkıhçı doktrin devletlerinin hukuk bahislerinden oluşuyor. Siyasal İslamcılığın zihniyet alt yapısını ilmihal dindarlığı oluşturuyor. Bizim dindarlığımız klasik fıkıhçı dindarlığıdır. Sıfır ahlak üstüne kurulu. Klasik fıkıh Müslümanlarının devlet içerisindeki duruşları savaş prensibine dayalıdır."

’SUNNİLİK TARİH BOYUNCA İKTİDARIN ARKASINDA TOPLANDI’
Sünniliğin, tarih boyunca egemen himayenin arkasında ve onun diliyle konuştuğunu vurgulayan Öztürk "Sünnilik tarih boyunca siyasi iktidarın desteğini arkasında hissettiği için egemenin diliyle konuşuyor. Kendilerinden olmayanı öteki biliyorlar, ötekiyle de ilişkilerini sürekli fetihçi bir mantıkla dizayn ediyorlar. Burada ahlak nerede?" diye tepki gösterdi.

’İTİBARINI VE AĞIRLIĞINI KAYBETTİ’
Öztürk, geçtiğimiz günlerde tartışma konusu olan iktidara yakınlığı ile bilinen Hayrettin Kahraman'ın WhatsApp üzerinden yayınlanan "İktidara zarar verecekse doğruları söylemek caizdir diyemem" mesajını değerlendi. Öztürk, "Hayrettin Hoca ilmi kişiliğine siyasi kişiliğini kattı. Benim nezdimde itibarını ve ağırlığını kaybetti. Bir nevi Hayrettin Hoca'yı kaybettik" dedi.
Odatv.com
Arap geleneklerinin din olarak bizlere dayatılmasını asla kabul etmiyoruz. Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa ve Şahı Merdan Hz.Ali'nin kurdukları Ehlibeyt yolundan başka bir yol tanımadık, tanımayız!