Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Aleviler mescit yapılan türbe için AYM'ye gidiyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: koyun-baba.jpg]
[Resim: koyun-baba.jpg][Resim: koyun-baba.jpg]

Aleviler mescit yapılan türbe için AYM'ye gidiyor


]Alevilerin ibadetlerini yerine getirdiği Çorum'daki Koyun Baba Türbesi’nin yemekhanesini mescide çevrilip, imam atandı. Alevi örgütlerinin başvuruları karşılıksız kaldı.

] Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan Koyun Baba Türbesi’nin yemekhanesinin mescide dönüştürülmesine yapılan itiraz, mahkeme tarafından reddedildi. Alevi örgütleri Anayasa Mahkemesi’ne gidecek.

] Gazete Duvar’dan Elvan Yılmaz'ın haberine göre, Koyun Baba Türbesi’nin yemekhanesi 2015 yılında müftülük tarafından mescide çevrilip imam atandı.

] Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi, türbe ve aşevinin kendilerine devri için 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) ve Çorum Valiliği’ne birçok kez başvuru yaptı.

] TIKLAYIN-"Cemevinin Statüsü Zaten Belli: İbadethanedir"

"6 bin Alevi var bir cemevi yok"

] Dilekçede, "Alevi halkının ibadetlerini yerine getirmek için gerekli ortamın sağlanacağı ve aynı zamanda türbenin bakımını yapılacağı" ifade edildi.
] Ayrıca, "6 bin Alevinin yaşadığı Osmancık'ta 26 yakın cami, kuran kursu ve mescit olduğu ancak bir tek cemevinin bulunmadığı" belirtildi.
] Ancak Diyanet İşleri "Koyun Baba bir mezhebe değil, millete mal olmuş bir isimdir, talep milletçe dayanışma ve bütünleşme ilkelerine aykırıdır" denilerek reddediyor.
] TIKLAYIN-"Alevilerin Haklarını Antikomünist Söylemle Örtemezsiniz"
İlk kez bir dergah talep edildi

] Osmancık Koyun Baba Kültür Derneği Başkanı Satılmış Özcan, "türbenin eski haline gelene kadar mücadele edeceklerini" söyledi.

] Avukat Ahmet Özdel, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı olarak Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını belirtti.

] Özdel, davanın önemini şu sözlerle anlattı: ’Daha önceleri cemevlerinin yasal statüye kavuşması ve ibadet yeri sayılması için açılmış davalar var ancak geçmişte kurulmuş bir dergahı Aleviler ilk kez talep ediyor.

] Bu davanın kazanılması diğer dergah ve türbelerin de Alevilere verilmesinin önünü açacak ve örnek teşkil edecektir. Bu açıdan davayı önemsiyoruz. İnanan insanların ibadet etme hakkı vardır. Bu hak temel insan hakkıdır ve savunulması gerekir"

] Özdel, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı önce İdare Mahkemesi’ne dava açtığını daha sonra ise Danıştay'a temyiz süresine gidildiğini aktararak, hukuki sürecin devamında AYM’ye ( Anayasa Mahkemesi) ve AİHM’e gidileceğini belirtti.

Koyun Baba hakkında

] Asıl adı Seyyid Ali olan Koyun Baba'nın hayatı hakkında rivayetler dışında yeterli bilgi yok. Hz. Ali soyundan ve sekizinci İmam Rıza'nın on ikinci oğlu olduğu sanılıyor.

] Bir söylentiye göre Koyun Baba, Horasan'dan Anadolu'ya gelinceye kadar her yirmi dört saatte bir koyun gibi melermiş.

] Bundan dolayı kendisine "Koyun Baba" deniliyor. Horasan erenlerinden Hacı Bektaş'ın çağdaşı ve öğrencisi olduğu da söylenir.

] Kâbe'yi ziyaret ettikten sonra, çeşitli yerleri de gezerek Anadolu'ya gelmiş, burada bir süre dolaşmış ve sonra Kızılırmak vadisinde Osmancık denilen bir geçit noktasında yerleşmeye karar vermiş.

] Anadolu'ya Orta Asya'dan büyük gruplar halinde göç eden, boş topraklar üzerinde zaviyeler (tekke gibi tarikat etkinliklerinin yürütüldüğü yapı) kurup yerleşen dervişlerden olduğu tahmin ediliyor. (RT)

KAYNAK: https://bianet.org/bianet/hukuk/247062-a...ye-gidiyor