Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Google Cloud WordPress Kurulumu video
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Google Cloud WordPress Kurulumu video


] Ziyaretçilerin arama motorları aracılığıyla web sitemize geldiğine göre, web sitemizi arama motorlarına en iyi şekilde sunmamız gerekiyor. Bu amaç altında yapılan çalışmalara da seo (arama motoru optimizasyonu) diyoruz. Seo dünyasında her zaman söylediğim gibi ’hız’ en önemli konulardan biridir. Bu aşamada web sitemizin alt yapısı, hız açısından önemli bir rol üstlenmektedir. WordPress kullanıcılarının çoğunluğu paylaşımlı sunucularda ucuz hostingler kullanmaktadır, azınlık ise biraz daha pahalı olan ufak çaplı sunucuları tercih ediyor; Digitalocean, host1plus VDS, Linode vs.
[COLOR=#AAAAAA]
] Bunların arasında birde ’Google Cloud’ var ki, seo açısından şüphesiz ayrıcalık gibi gözükmektedir. Google web sitemizi yüz üzeri noktada değerlendirdiğini düşünürsek, alt yapının, bunlardan bir kısmını oluşturduğunu kimse inkar edemez. Bu noktada google cloud tercihi, web sitemiz için bir ayrıcalık olduğunu düşünen bir çok kişi bulunuyor.


] Google Cloud ile wordpress, ülkemizde nerdeyse kullanılmıyor diyebilirim. Webmaster içerikli bir çok platformu yakından takip etmeme rağmen henüz rastlamadığımı belirtmeliyim.
] Google Cloud WordPress oldukça karmaşık görünmesine rağmen aslında çok basit bir kurulumla sahip olabileceğimiz bir servistir. Zaten videoda ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

] Servis ücretlendirmesi hakkında detaylı bilgiler için Google Cloud Pricing sayfasını inceleyebilirsiniz.

] Google sunucularında wordpress deneyimi için ilk üç ay ücret ödemeden yaşayabilirsiniz, ilk üç ay için üç yüz dolarlık krediniz var. Bu sayede hiç bir ücret ödemeden bu konuyu uygulamaya alabilirsiniz.

Google cloud sunucuları nerede, hangi bölgelerde?

] Amerika’da dört, Asya’da üç, bizi ilgilendiren bölge olan Avrupa’da 3 merkezi bulunmaktadır. Avrupa’da bulunan google sunucuları bize en yakın olanıdır. Bir çok seo uzmanı, sunucuların Türkiye’de olmasına dikkat edilmesini dile getirmektedir. Bu seo önerisi tamamen kullanıcının sunucuya erişim süresini kısaltmak amaçlıdır. Avrupa’da bulunan bir sunucu, bu seo önerisine karşı kesinlikle sorun teşkil etmemektedir. Sorun olmayacağını bir çok örnekle kanıtlayabiliriz, konumuzu ilgilendirdiği kadar yer vermek istediğim için uzatmayacağım.

] Google Cloud WordPress kurulumu iki farklı servis sunmaktadır. Bunlardan biri Bitnami adı altında bir çok hazır web tabanlı servisin kolay kurulum imkanını sunan firmadır. Diğeri tamamen google alt yapısıyla hazırlanmış kolay wordpress kurulum servisidir.
] İki serviside aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla inceleyebilirsiniz:

] Google Cloud WordPress
] Google Bitnami WordPress

] Bu iki seçenek arasında tahmini maliyet oranı neden bu kadar farklı anlayamadım. ’Google wordpress’ daha temiz bir kurulum olduğu için ilk tercihim oldu. Bitnami kurulumu bir çok eklentiyle beraber geliyor. Aralarındaki bu fiyat farkı nedeniyle ilerde ikisinide uzun vadeli test edeceğim.

] Kurulum aşamasında ve sonrasında istediğimiz gibi yönetebileceğimiz bir panel çıkıyor karşımıza. Google Cloud ile http, https, statik IP, ram, işlemci, sunucunun bulunduğu ülke gibi bir çok noktada tamamen özgür davranabiliyoruz.

] Kurulumdan sonra karşımıza çıkan panelde, wordpress sitemizin bilgileri resimdeki gibi bize sunuluyor. PhpMyAdmin bağlantısı için ek bir işlem yapmaya gerek olmaması da büyük bir ayrıcalık bence.

] Şifreleri istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz, zaten ilk aşamada mysq şifremizi değiştirmemiz için basitçe SSH bağlantısı yapmamızı ve hangi komutla işlem yapmamızı izah eden bir bölüm bulunuyor. Ayrıca belirtmeliyim ki, hızlı SSH bağlantısı çok kaliteli ve pratik.

] Sanırım konuyu gereğinden fazla uzattım, video sizlerle.

Google Cloud WordPress Kurulumu Videolu Anlatım]Son olarak belirtmeliyim ki; Kurulum bittikten sonra karşımıza çıkan erkandaki IP adresimize tıklayana kadar sitemiz aktif olmayacaktır. Videoda yaptığım SSH bağlantısında bize verilen SSH komutunu uyguladıktan sonra ilk önce bize verilen phpmyadmin şifresini girdim, sonra iki kez kendi belirlediğim şifreyi girerek şifre değiştirme işlemini tamamladım.

]SSH ekranında şifreler gözükmediği için belirtmek istedim, gözükmesede dediğim gibi ilk phpmyadmin şifresini ve belirlediğimiz şifreyi girip ilerliyoruz.

keremsari.com