Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Sivas-Divriği-Anzahar ''Derviş Muhammed ''Türbesi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sivas'ın Divriği ilçesi Anzahar köyünde yatmakta olan ''Derviş Muhammed'' Ehlibeyt Erenleri'ndendir... Hz.Ali'nin oğlu İmam Hasan'ın oğlu olan Mustafa'nın ikinci yaşamıdır..

Yüce Pirimiz Derviş Muhammed bir nefesinde kendisini şöyle bildirmiştir :

Memleketim Yemen türbem Divrik’te
Anhazar köyünde yatarım böyle
Ali Şah keremdir ganiyim cemde
Sohbetim Muhammed sattım Erenler


Derviş Muhammed'in nefesinden, bildiren Pir Zöhre Ana

Kaynak : Mehtaptaki Erenler Kitabı , sayfa 141

Derviş Muhammed'in yüce varlığına, gerçekleri bildiren Pirimiz Zöhre Ana'mıza ve tüm Ehlibeyt Erenlerine aşkı niyaz eyleriz...Allah Allah...

Derviş Muhammet ve İnsanı Diriltmek

Divriği’nin Anzağar köyünde yatırı bulunan Derviş Muhammet’e ölmüş bir çocuğu getirirler. Çocuk, ailenin tek evladıdır. Derviş Muhammet, çocuğu getiren kadınlara, ’Çocuğu tekkeye bırakınız’ der. Derviş Muhammet tekkeye gider. Ölen çocuk dirilip ağlamaya başlar. Tekkeden dönen Derviş Muhammet, ’Kızlar kalkın, çocuğunuzu alın!... Kimseye bir şey söylemeden, köyünüze dönün’ der. Kadınlar büyük bir sevinç içinde tekkeden ayrılıp köylerine dönerler.

Asıl adı Mehmet olan Sultan Yalıncak, Hacı Bektaş Veli’nin halifesi Pirab/Pirabi Sultan’ın oğludur. Pirab Sultan’ın Konya’da yaşadığı yıllarda veba salgını çıkar. Sutan’ın üç oğlu bu salgın sırasında vefat eder. Üçüncü oğlu Mehmet’in çocuk yaşta ölmesi, annesini çok üzer. Eşinin feryadına dayanamayan Pirab Sultan, teneşir tahtasındaki oğlunun yanına vararak ellerini gökyüzüne açar, ’İlahi Yarap! Sen iki oğlumuzu aldın; elbet de veren sen idin, alan sen olacaksın. Ben sabretsem de anası, bu masum-pâk için feryat eder. Ben sabretsem de anası sabretmez, hikmetine sığındım’ der ve oğlu Mehmet’e hitap ederek: ’Kalk oğul, uzat elini’ der. Çocuk dirilerek teneşir tahtasından kalkar. Bu olaydan sonra giyinik olmadığı için ’Yalıncak’ adını alır.

alıntıdır...