Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Yağmur Dede Türbesi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kahraman Türk Ordusunun Zeytin Dalı Harekâtı'nı gerçekleştirdiği Afrin'in Mabeta Kasabası'nda bulunan Yağmur Dede Türbesi.

Yüz yıllar öncesinden Alevi Türkmenler Maraş, Adıyaman ve Malatya kentlerinden göç ederek buraya yerleşmişlerdir.
Suriye Türkmenleri olarak adlandırılırlar. Ana dilleri Oğuz Türkçesidir.


[Resim: 3.jpg]alıntıdır...
[COLOR=#800080]Tüm Gerçeklere niyazımız olsun...

[COLOR=#0000cd]Allah kahraman ordumuzun yardımcısı olsun...

[COLOR=#800080]İnşallah Mabeta kasabası da teröristlerden arındırılıp tekrar gerçek sahiplerinin eline geçer...Afrin Mabeta'da Yagmur Dede Turbesi'ne Alevilerin ilgisi yogun
[COLOR=#4E4E4E] Afri’nin Mabeta kasabası Alevi inancına mensup insanların yoğunlukta yaşadığı bir yerleşke. Kürt Alevi yurttaşlar yüz yıllar öncesinden Maraş, Adıyaman, Malatya kentlerinden göç ederek buraya yerleşmişler. Göçle beraber kutsal değerlerini de beraberinde taşımışlar.
[COLOR=#4E4E4E] Türkiye ile Suriye sınırının uzun zaman önce kapanması ile beraber akrabalarından uzaklaşmışlar. İnançlarından da uzaklaşmış olsalar da Alevi değerlerini korumaya, onu yaşatmaya devam ediyorlar. Bu kutsal değerlerinden biri de Yağmur Dede inanışı ve Türbesi.
[COLOR=#4E4E4E] TÜRBE 30 YIL ÖNCE MABETA’DA YAŞAYAN ALEVİLER TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞ
[COLOR=#4E4E4E] Yağmur Dede tepe üzerine kurulu Mabeta kasabasının hemen batı ucunda bulunuyor. Yağmur Dede Türbesi yaklaşık 30 yıl önce Mabetalı Alevilerin kendi imkanları ile inşa edilmiş. Mezarın üzerini örten iki odalı bir yapı bulunuyor. Bir kısmı mutfak olarak kullanılırken, bir kısmı da türbenin üzerini kaplıyor. Türbenin üzerinde küçük bir kubbe bulunuyor. Türbeyi kaplayan odanın dış duvarları ***** taşı olarak bırakılmış. Duvardaki küçük oyuklara insanlar ***** tutarak taşlarını tutturmaya çalışıyorlar. Taş tutarsa *****lerinin yerine geleceğine inanıyorlar.
[COLOR=#4E4E4E] KUTSAL MEŞE AĞAÇLARINI KESENLERİN İFLAH OLMAYACAKLARINA İNANILIYOR
[COLOR=#4E4E4E] Kapıdan içeri girerken orada bulunan meşe ve zeytin ağaçlarından yapılan küçük kazık haline getirdikleri dal parçaları yere çakılıyor. Bu da *****lerin tutması için yapılan bir ritüel. Türbenin etrafında üç dört tane yüz yıllık meşe ağaçları bulunuyor. Ağaçlardan biri türbenin üzerini tamamen dalları ile kaplamış durumda. Bir ağacın dalları ***** çaputları ile donatılmış. Bu ağaçları kesmek ise yasak. Zira ağaç kesen kişinin iflah olmayacağına inanılıyor. Bu meşe ağaçlarının dikkat çeken bir yanıda yörede sadece tek türbe etrafında bulunması. Bu yerleşkede başka bir alanda meşe ağacı bulunmuyor. Binanın hemen önünde çok eski zamanlarda yapılmış bir su kuyusu bulunuyor. Bu kuyudan hem içmek, hemde yemek yapmak için su ihtiyaçlarını karşılıyorlar.
[COLOR=#4E4E4E] KESİLEN KURBANLARLA YAĞMUR VE SAĞLIK NİYAZ EDİLİYOR
[COLOR=#4E4E4E] Türbenin içerisinde bir mezar bulunuyor. Bu mezarın Yağmur Dede’ye ait olduğuna inanılıyor. Yağmur Dede’nin kim olduğuna ve nereden geldiğine yönelik bir bilgileri bulunmasada, yörede yaşayan halk yağmur dedenin kerametine inanıyorlar.
[COLOR=#4E4E4E] Türbenin içerisinde mezarla birlikte Alevi inancının temelleri olan Hz.Ali ve diğer Alevi kutsallarının resim ve tasvirleri bulunuyor. Bu resimler arasında Hz. Ali ve 12 imamlar, Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali’nin Hayber önlerinde olduğunu tasvir eden resim, ayrıca Arapça bir bez üzerine yazılmış Hz. Hüseyin yazısı ve Zülfikar resmi bulunuyor.
[COLOR=#4E4E4E] Türbe hakkında bilgi veren Mabeta Alevilerinden Muhammet Ali Çoli, Yağmur Dede Türbesi’ni şöyle anlatıyor:
[COLOR=#4E4E4E] ’ Yağmur Dede köyün hemen yan tarafında. Mabeta genel olarak Aleviliği ile bilinir. Yağmur Dede’ye genel olarak her yıl gelinir, onun dışında da mevsim kurak geçerse Yağmur Dede ziyaret edilir. Allahın ve Yağmur Dede’nin izni ile kestiğimiz kurbanlarla yağmur niyaz ederiz. Yağmur Dede’ye yağmur istemeye gelmeden önce tüm köylü ve kasabalı kendi aralarında para, bulgur, yağ, tuz biriktirerek kurban alır. Bu yardımda herkes eşit değildir, herkes kendi imkanına göre katılır. Kurban kesildikten sonra Yağmur Dede’den ricada bulunuruz ’Bize yağmur yağdır’ diye. Kesilen kurban ve yapılan yemek burada yenilir. Yağmur duasının dışında her cuma da gelinir. Hastası olanlar **** dilemeye, çocukları olmayanlar çocuk dilemeye gelirler. Bu niyazda bulunanlar kurbanlarını keserler. Hem burada, hemde isterlerse köyde dağıtırlar. Ama kurbanlar illa burda Yağmur Dede huzurunda kesilir’
Afrinli Alevilerden uzun bir aradan sonra oze donus icin onemli adim