Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Web Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalı?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans][Resim: resp1-750x422.jpg]

Bir süredir özellikle akıllı telefonların yaşadığı devrim sonrası proje toplantılarının ilk cümlesi ’Mobile First’ yani ’Önce Mobil’. Peki web siteleri neden mobil uyumlu olmalı?
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] İster E-Ticaret sitesi, ister blog, ister kurumsal bir site sahibi olun bugünlerde en öncelikli ihtiyacınız sitenzin mobil uyumlu olması. Mobil uyumlu responsive ya da diğer bir deyişle duyarlı siteler neden eskisinden daha fazla önem teşkil ediyor birlikte kısaca göz atalım.
Artık Herkes Mobil

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Güncel yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonların yaygınlaşması ile mobil internet kullanım oranları da arttı. Dünya çapında internete bağlananların yarısından fazlasını mobil cihazlar oluştururken, ülkemizde de %37’lik oranla bir önceki yıla göre ciddi bir artış var.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Mobil cihazlarla internete bağlananların sayısının artması demek, sitelerinizin bu platformlarda görüntülenmeye başladığı anlamına geliyor. Yine ülkemizde kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı da, yüzde 24.1’den yüzde 30.8 düzeyine çıkması, aynı zamanda mobil cihazlar üzerinden de alış veriş penetrasyonundaki artışa işaret ediyor.
Olumlu Kullanıcı Deneyimi İçin Mobil

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Siteniz her ne kadar masaüstü versiyonu ile göz kamaştırsa da, aynı performansı mobil versiyonda göstermiyor oluşu ciddi bir kullanıcı deneyimi problemi.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Kullanıcılarınızın masaüstünde farklı, mobil platformlarda farklı deneyimler yaşamaması için siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalı.
Her Cihaz İçin Tek Tasarım

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Mobil cihazların artışı ile bir çok farklı ekran boyu da tasarımcıların sornu olmaya başlamıştı ki, responsive tasarım ortaya çıktı.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Size de bu kavramın avantajlarını kullanmak kalıyor. Tek bir tasarımla onlarca farklı ekran boyuna hitap etmeniz mümkün.
Google Mobil Sever

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Google arama sonuçları için kullandığı algoritmada artık mobil uyumlu olmayan sitelere yer vermemeye başladı. Yani aslında işin özü mobil uyumlu olmayan siteler artık rağbet görmüyor.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Google Mobil Uyumluluk Testini siz de siteniz için yapabilirsiniz.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Üstelik Google bir yana, genel istatistikler de mobil uyumlu olmayan sitelerin %45 oranında kullanıcı kaybı yaşadığını söylüyor. Mobil uyumlu siteniz yoksa hemen düzeltmek için bir neden daha!
Markanızın Prestiji İçin Mobil

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Hareket halinde elinde nispeten küçük bir ekranla sitenizi ziyaret eden kullanıcınıza ne kadar kusursuz bir deneyim sunarsanız bu durum markanızın prestiji açısından da fayda sağlayacaktır.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Masaüstü versiyonla yapabildiği herşeyi aynı sitenin mobil versiyonu ile yapabilen bir kullanıcının yaşadığı pozitif yönde tatmini hayal edin, işte markanız bunu hak ediyor!
Sadece Bugüne Değil Geleceğe de Yatırım

[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Mobil uyumlu siteler, yani özellikle responsive tasarıma sahip projeler sadece günlük çözüm sunmaz. Aynı zamanda geleceğe de yatırımdır. Böylelikle sitenizi bugün piyasada olan mobil cihazların yanı sıra gelecekte çıkacak yeni tip cihaz ya da ekran boyları için hazırlamış olursunuz.
[COLOR=#6D7683][FONT=Open Sans] Özetle modern dünyada herkesin elinin altında olabilmek, deyim yerinde ise cebine girebilmek için sitelerinizin mutlaka mobil uyumlu responsive tasarımlara sahip olması gerekiyor.

Kaynak: http://www.hasanyalcin.com/web-siteniz-n...lu-olmali/