Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Süleyman Demirel :’Tanık olmuyorum’
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[COLOR="#000000"]28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında tanık olarak dinlenilmesi talep edilen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, avukatı aracılığıyla mahkemeye yanıtını gönderdi. Demirel, 28 Şubat davasında tanık olmayacağını bildirdi.

Bunun üzerine davanın sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, Süleyman Demirel’e bir müzekkere yazılarak TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadelerine katılıp katılmadığının ve bunlara ekleyeceği bir şey olup olmadığının sorulmasını istedi.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandığı davanın 67. duruşması bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 9.00’da başladı. Duruşmaya sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak’ın avukatı da ilk kez yer aldı. Ayrıca dönemin DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci ile Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu da duruşmaya geldi.

28 Şubat duruşması yine büyük bir karmaşayla başladı. Küçük salona alınan duruşmaya çok sayıda mağdur müşteki geldiği için sanıklar bile ayakta kaldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı sanıkların tutukluların durduğu bölüme geçebileceğini söyleyince uzun bir aradan sonra emekli Orgeneral Çetin Doğan başta olmak üzere çok sayıda sanık duruşmayı bu bölümde izledi.

’ASKERİ KURYE UÇAĞIYLA GİTTİM’

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde, hastalığı nedeniyle ifadesi alınamamış olan emekli Korgeneral Doğan Temel’in ifadesi İstanbul’dan görüntülü olarak alındı. Temel ifadesinde, o dönemde Bosna Hersek’te bulunduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı, Emniyet’ten gelen yazılarda o tarihlerde yurtdışına çıktığına dair bir bilgi olmadığını belirtince Doğan Temel, Bosna Hersek’e görev kapsamında gittiğini ve askeri kurye uçağını kullandığını, Genelkurmay’dan da buna dair 5 sayfalık yazı aldığını söyledi. Temel’in askeri kurya uçağıyla gittiğine dair açıklaması müşteki avukatlarının sert sorularına yol açtı, ’Böyle kayıtsız, kuyutsuz gidilebilir mi?’ denildi. Doğan Temel, askeri havaalanındaki gümrük memurlarının kayıt tuttuğunu ve NATO’da da kayıt tutulduğunu söyledi.

’RAHMETLİ ERDOĞAN’

Doğan temelin avukatı Aytekin Erol, savunmasını yaparken ’rahmetli Erbakan’ diyeceği yerde ’rahmetli Erdoğan’ deyince salonda gülüşme ve uğultular oldu.

Bu davaların TSK’yı savaşamaz hale getirmek için açıldığı öne süren Erol, ’28 şubatın açılması için niçin Erbakan’ın vefatı beklendi, tanıklığına tahammül edilemeyeceği için’ dedi.

ÇEVİK BİR’DEN ’BALANS AYARI’ AÇIKLAMASI

Emekli Orgeneral Çevik Bir, müşteki vekillerinin sık sık ’balans ayarı’ sözüne atıfta bulunması üzerine söz alarak, ’Ben ’balans ayarı’ sözünü kullanmadım. ABD’den BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmeden dönerken bütün gazeteciler etrafımı sardı, Ben BM Genel Sekreterinin konuşmasını anlatırken, Annan’ın ’TSK demokrasiyi koruyacak şekilde işlemlerde bulunuyor’ şekilde ifadesini kullandığını anlatırken, Hürriyet Gazetesinde Feriha Hanım ’demokrasiye balans ayarı’ sözünü ben söylemişim gibi yazdı’ dedi.

Odatv.com