Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: IŞİD'in Türkmenlere saldırısını lanetliyoruz
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[COLOR="#000000"]HDP, Irak’ın Diyala iline bağlı Şii Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabasına üç koldan havan topları ve ağır silahlarla saldırı başlatan IŞİD saldırılarını lanetlediklerini belirtti.

IŞİD'in Karatepe'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yapan HDP, Irak’ın Diyala iline bağlı Şii Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabasına üç koldan havan topları ve ağır silahlarla saldırı başlatan IŞİD militanlarının, 2’si çocuk 7’si asker olmak üzere 10 kişinin ölümüne, 16 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu ve saldırılar nedeniyle binlerce insanın bölgeden göç ettiğini vurguladı.

"FARKLI KÜLTÜRLERİN YOK EDİLMESİNE SESİZ KALAMAYIZ"

IŞİD saldırıları sonucunda başta çocuklar olmak üzere sivillerin öldürülmesini bir kez daha lanetlediklerini vurgulayan HDP, ’Duyduğumuz üzüntüyü paylaşırken, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve Irak halklarına başsağlığı ve sabır; yaralılara ise acil şifa diliyoruz.IŞİD çeteleri, çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden vahşice katlediyor. Uygarlığın doğduğu kadim topraklarda yaşayan Ezidiler, Süryaniler, Ermeniler, Şiiler, Araplar, Türkmenler, Kürtler, Keldaniler, Aleviler, yani bir bütün olarak Mezopotamya halkları IŞİD tarafından tehdit ediliyor ve öldürülüyor. Yağmacı ve imhacı anlayışların ve destekçi güçlerin Ortadoğu’yu talan etmesine, farklı kültürleri ve kimlikleri yok etmesine asla göz yumulamaz ve sessiz kalınamaz’ açıklamasında bulundu.

IŞİD sadece Irak’ta değil, Suriye’de de katliamını sürdürdüğünü kaydeden HDP, ’Şengal, Kobane ve tüm Rojava halklarına yönelik saldırılar, bu insanlık dışı anlayışın insanlığın bütün değerlerini çiğnediğini ve yok etmeye çalıştığını gösteriyor. HDP, her inanç ve etnik kökenden, her cinsiyet ve cinsel kimlikten insanların özgürce yaşadığı bir Mezopotamya'nın gerçekleşmesi için mücadele edenlere, Irak’ta ve Suriye’de, Rojava ve Kobane’de barbarlığa karşı direnenlere destek ve dayanışmasını sürdürecektir’ ifadelerini kullandı.

Odatv.com