Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: IŞİD zamları geliyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[COLOR="#000000"]IŞİD saldırıları nedeniyle gelen mülteciler ve azalan ihracat bütçede 10 milyarlık delik açtı.

Ekonomi yönetimi tarafından hâlen hazırlıkları sürdürülen 2015 yılı bütçesine, IŞİD ayarı yapılacak. Bütçe kalemlerinin belirlenmesinde sığınmacılar ve IŞİD’e yönelik operasyonlar da dikkate alınacak. Daha önceden seçim bütçesi olması öngörülen 2015 mali yılı bütçe tasarısının, son gelişmelerle birlikte örtülü savaş bütçesi olması öngörülüyor.

Taraf'ın haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaklaşık bir buçuk aydır hazırlıkları devam eden 2015 yılı bütçesi ve orta vadeli programla ilgili olarak dün ilk kez ekonomi yönetiminden brifing aldı. Toplantıda, 2014 yılının dokuz aylık bütçe gerçekleşmeleri ile, 2015 yılı için öngörülen bütçe büyüklükleri konusunda Başbakan Davutoğlu’na bilgi verildi. Davutoğlu, devletin harcamalarının kısılması için çalışma yapılmasını istedi. Özellikle, kamu kurumlarının lojman, sosyal tesis ve ulaşım harcama-larında tasarrufa gidilmesi öngörülüyor. Devlet harcamaların kısılmasına yönelik çalışma, IŞİD’e yönelik operasyonun Türk ekonomisi üzerindeki olası etkilerini azaltmak için gündeme geldi. Hazine, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı gibi birimler, IŞİD’e yönelik tüm senaryoları baz alarak, borçlanma, vergi tahsilatına yönelik tahminler çıkardı. Bu çerçevede yapılan çalışmalarda, IŞİD’e yönelik operasyonların uzun süreye yayılması hâlinde, operasyonun Türk ekonomisi üzerinde 10 milyar liraya kadar bir maliyetinin olabileceği hesaplandı. Söz konusu maliyetin içinde, borçlanmalardan ve dış ticaretten doğan zararlar ile sığınmacılara aktarılacak ek kaynak da var.

EK ZAMLAR YOLDA

Öte yandan, 2015 yılı bütçe hazırlıkları sırasında, vergi barışından sağlanacak gelir ile döviz kurlarından kaynaklanan zam baskısı da ele alındı. Yapılan çalışmada, döviz kurlarındaki artışın, enerji sektörü başta olmak üzere birçok alanda ek zam ihtiyacı doğduğu hesaplandı. Yapılan değerlendirmelerde, döviz kurlarındaki artışın enerjide yüzde 20 oranında bir zam ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olduğu öne sürüldü. Ancak, 2015 yılında yapılacak seçimler nedeniyle, ek zam ve ek vergiye sıcak bakılmıyor. Yine de ek kaynak ihtiyacıyla ilgili bir çalışma yapılarak hükümete sunulacak. 17 Ekim’de sunulacak olan 2015 yılı bütçesinin daha önceden 465 milyar lira düzeyinde olması öngörülüyordu. Şimdi ise bütçe büyüklüğünün, 500 milyar lira düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.

odatv.com/n.php?n=isid-zamlari-geliyor-2609141200