Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Muharrem Orucu nedir-Muharrem Orucu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Yukarıda anlatılan saçmalıklar tarihin uydurma kitaplarından alınmış , gerçekle alakası olmayan bilgilerdir.

Yazının sonlarına doğru okuyacağınız gibi her zaman ki bakış açıları ile işi yine sevap çetelesine dökmüşlerdir. Arkadaş, siz bu sayıları gökten vahiy aldığınız için mi söylüyorsunuz? Bir ibadette eğer sevap sayısı varsa bilin ki o yazı sahte ve yalandır !..

İbadetlerimizi sevap kazanmak için değil ibadet yaptığımız O yüce canları anmak, onlarla aynı duyguları tatmak, onları zikretmek, onların acısına ortak olmak için yaparız/yapmalıyız. Ehlibeyt sevgisini ve acısını yüreğinde taşıyan bir insanın sevapla işi olur mu? Kişi, Ehlibeyti sevip yaslarını tutup onların bildirdiği el dil bel ahlaki kurallarını da yerine getirdikten sonra gerisini kendini yaradana bırakır, ona teslim olur. İbadette çetele tutarsanız bu iş hesaba girer. Hak yolu çıkarsız, hesapsız sevilir ve gidilir !

Hz.Üseyin aşkıyla, sevgisiyle değil de 50 bin kefaret için eğer Yası Matem tutuyorsam Allah beni/bizi kahretsin ! Ehlibeyt aşk demek, inanç demek, bal demek bu tadı tatmayan ne bilsin?

Bilmedikleri, yaşayan bir Evliya'nın eteğinden tutmadıkları için de binlerce din kitabı okusalar da hiç bir zaman Ehlibeytin tadını alamayacaklar ne yazık ki !Muharrem orucu nedir ?

Muharrem orucu değil esasında Muharrem Yası Matemidir. Mürşit Zöhre Ana bir nefesinde "Bizim tuttuğumuz Oruç değil Yas'tır" Tabı bu yas tutulurken ağız da gönül gibi bağlandığı için zaman içinde oruç olarak ifade edilmiş.

Muharrem yası matemi nedir?
Kerbela'da yakalanıp Şam'a işkencelerle, saçı sakalı yolunarak götürülen Hz.Muhammet Mustafa'nın torunu, Şahımerdan Ali'nin oğlu Hz.Üseyin'in 12 gün susuz bırakılarak şehit edilmesinden sonra. Ehlibeyt evliyalarının ve sevenlerinin karalar bağlayarak, Hak nefesleri ve mersiyelerle göz yaşları içerisinde O yüce Şah Üseyin için tuttukları, 1500 yıldır devam eden bir Matem'dir... Ehlibeyt'in bitmeyen, tükenmeyen yası matemidir.

Muharrem orucu kaç gün?

Muharrem yası matemi toplamda 18 gündür.
Şubatın 26’sından başlayarak üç gün Hızır orucu tutulur. Mart ayının 1-2-3 ’ü Eba Müslüm’ün yası matemi diye bilinir.4 -15 Mart Hz.Üseyin'in yası matemidir.

Muharrem orucu her yıl farklı tarihlerde tutulmaz, tutulamaz !..
Her insanın doğum ve ölüm tarihleri belli iken neden Hz.Üseyin her yıl farklı tarihlerde şehit edilmiş gibi hiç alakası olmadığı halde Ramazan ve Kurban’ın peşinden gelmektedir?..
Resmi Emevi tarihi Hz.Üseyin’in şehit edilme tarihini 10 Ekim 680 olarak gösteriyor. İlginçtir, Aleviler bu tarihi dikkate almıyor ! Peki bu tarihi dikkate almayanlar neden Ömer’in çıkardığı hicri takvimini dikkate alıyor ? Ayrıca Alevi olup ta çocuğuna Ömer ismini koyan Alevi yok. Resmi tarihte O Ömer Muaviye’yi Şam’a vali olarak atayan kişi değil midir?

Muharrem Orucu nasıl tutulur? Muharrem orucunda nelere dikkat etmeliyiz?

Mürşit Zöhre Ana’nın bildirdiğine göre kirli kirli ibadet olamaz ve temizlik insanın hem özünde hem de bedeninde olması gerekmektedir. İman temizliğinin yanı sıra beden temizliğinin de önemi büyüktür.
Yası matem tutulurken gece mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sabah saat 4’ten sonra yeme-içme kesilmeli ve iftar akşam saat 6’da yapılmalıdır. Sahura kalkılmadan oruç tutulamaz. Yemek yenmese dahi sahura kalkılmalı, abdest alıp niyetlenilmeli, yine iftar vakti abdest alınarak bu gerçekler yüzü suyu hürmetine dilekler tutularak oruç açılmalıdır. Ayrıca evliliklerde kadın-erkek münasebetlerind en uzak durulmalıdır.

ŞUBAT 26’sı İLE MART 15’i ARASINDAKİ YASI MATEMDE;

SU İÇİLMEZ
ELMA,
KUŞBURNU,
MADIMAK OTU YENİLMEZ.
MART’IN 3’ÜNDEN İTİBAREN KURBAN KESİLMEZ.

Orucun HURMA veya ÜZÜM ile açılması sevaptır.

*************** *************** *************** *************** ****

2014 YILI ALEVİ İNANÇ TAKVİMİ

18-19-20 Ocak 2014 Hz.Ali’nin Yâs’ı Matemi

26-27-28 Şubat 2014 Hızır Yâs’ı Matemi (Hz.Muhammed Mustafa)

1 – 2 – 3 Mart 2014 Eba Müslüm

4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15 Mart 2014 Muharrem ayı (Muharrem Orucu) Hz.İmam Hüseyin’in Yâs’ı Matemi

16 Mart – 31 Mart 2014 Aşure Çorbası Günleridir

15 Nisan 2014 İsmail Peygamber’in Doğum Günüdür. Helva verilir.

10 Mayıs – 11 Mayıs 2014 Hıdır ve İlyas Yâs günüdür

15 Temmuz 2014 İsmail Peygamber’e kurban indiği gündür

10 Kasım 2014 Atatürk’ün Yâs günüdür

15 Aralık – 16 Aralık 2014 Hz.İmam Hasan’ın Yâs’ı Matemi

Not: 26 Şubat – 15 Mart arası Yas’ı matem günleri kesintisiz tutulacaktır.
]Kerbela, kapanmayan bir yara olarak tarihimizde benzerine rastlanılmadık şekilde zulüm, kıyım ve cinayetlerin işlendiği, peygamber soyu Ehlibeyte kılıç çekildiği bir yer olmuştur. Bu korkunç olay; şefaat bekledikleri, toplumun ifadesiyle "sünnetine uydukları" peygamberlerinin, torunlarını katletmekten sakınmayan, saltanat ve kürk düşkünü Mavya ve soyunun iktidar uğruna neler yapabileceklerini açıkça göstermektedir. Kerbela' yı kan gölüne çeviren Ehlibeyt düşmanları, cinayetleriyle hem bu cihanda hem de Allah'ın darında yüzleri kara olarak yaşadılar.

]Varma Yezidin yanına
]Siner kokusu tenine
]Lanet Yezid'in huyuna
]Can Muhammed Ali'nindir

Şah Hatayi
[COLOR=#800080]Bu ağalara şunu sormak lazım. Koskoca Peygamber bilmiyor muydu takvimi değiştirmeyi. Gelecekte hangi takvimin insanların yaşantısı açısından veya ibadetlerin yapılması açısından daha faydalı olabileceğini görememiş miydi?

[COLOR=#0000CDNe oldu da Ömer birden takvimi değiştirme gereği hissetti. Haşa Peygamberden daha mı akıllıydı?

[COLOR=#800080]Ömer o zamanın imkanlarıyla ibadet günlerini ve saatlerini neye göre yeni takvime uyarladı?
Bu durum bile islamın orjinalliğini tartışılır hale getirmez mi?
Şu anki yapılan ibadetlerin zaman ve tarihinin gerçekten Peygamberin buyurduğu zaman ve tarihe uygun olduğundan ne kadar emin olabiliyorlar...

[COLOR=#0000CD]Ama minareyi çalan hırsız kafir bir şekilde kılıfını da uydurmuştur değil mi?
adgan yazdı:[COLOR=#800080]Bu ağalara şunu sormak lazım. Koskoca Peygamber bilmiyor muydu takvimi değiştirmeyi. Gelecekte hangi takvimin insanların yaşantısı açısından veya ibadetlerin yapılması açısından daha faydalı olabileceğini görememiş miydi?

[COLOR=#0000CDNe oldu da Ömer birden takvimi değiştirme gereği hissetti. Haşa Peygamberden daha mı akıllıydı?

[COLOR=#800080]Ömer o zamanın imkanlarıyla ibadet günlerini ve saatlerini neye göre yeni takvime uyarladı?
Bu durum bile islamın orjinalliğini tartışılır hale getirmez mi?
Şu anki yapılan ibadetlerin zaman ve tarihinin gerçekten Peygamberin buyurduğu zaman ve tarihe uygun olduğundan ne kadar emin olabiliyorlar...

[COLOR=#0000CD]Ama minareyi çalan hırsız kafir bir şekilde kılıfını da uydurmuştur değil mi?

Abi, resmi tarihe göre en az 150 yıl sonra bugün dört hak mezhep olarak ifade edilen mezheplerin kurucuları doğmuş ! Bugün ki kitaplara bak hepsi sanırsın o mübareğin yanında... Dediğin gibi Hz.Muhammed eğer böyle öenmli bir değişikliğe ihtiyaç duysaydı kendisi yapardı. insanların bilmediği şey bu takvim neden icat edildi ?

Muharrem Orucu nedir diye soralım bakalım kaç kişi cevaplayabilecek? Nasıl tutulur amaç nedir? Keşke bunları öğrenseler ve uygulasalar da geleceklerini karartmasalar !.. Bu demek değildir ki yası matemini tutanlar "haşa cennete gidecek, hepsi iyi insanlar" böyle birşey de yok. Ama insanlık ve Ehlibeyt adına Muharrem orucu denilen yani Muharrem Yası matemi tutulur ve Ehlibeyte gönül verilir, onların işaret ettiği insanlık yolundan eline,diline ve beline sahip olarak yürümenin gayreti güdülür. Sonrası da Hak Muhammed Ali'ye bırakılır...

Muharrem orucu yabana atılmaz, Muharrem Yası matemi boş görülemez haşa. Bunları yapanların iki cihanda da yüzleri kara olur...

Pir Zöhre Ana, sadece Alevi toplumunun değil tüm insanlığın kayıp hafızasını yeniden ortaya koymuştur birinci ağızdan.
Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Niçin Tutulur?


Muharrem Orucu nedir diye arama yapınca birçok sitede orucun faziletleri ve uhrevi vaatleri üzerinde durduğunu okudum. Kimisi Oruç niçin tutulur sorusuna aşağıdaki gibi cevap vermiş:

Oruç Niçin tutulur?

[COLOR=#282828]1) Nefsimizi terbiye emek için tutulur.
[COLOR=#282828]2) Allah’ın rızalığını,sevgisini kazanmak için tutulur.
[COLOR=#282828]3) Allah’a şükranlığımız ifade etmek için tutulur.
[COLOR=#282828]4) Arzu ettiğimiz bir dileğimizin ilahi bir yardımla yerine gelmesi için tutulur.
[COLOR=#282828]5) Allah’ın bizleri görünür-görünmez kazadan beladan koruması için tutulur.
[COLOR=#282828]6) Bilmeyerek yaptığımız hatalardan dolayı Allahtan af edilmek için tutulur.
[COLOR=#282828]7) Oruç, Muharrem Ayı[COLOR=#282828]’ında yasla matemle beraber tutulur.

Öncelikle belirtmeliyiz ki "Bizim tuttuğumuz oruç değil, yastır." Bu sözü pirimiz Zöhre Ana söylemektedir. Oruç,uygulamaya bakıldığında sadece aç kalmak olarak görülmektedir. Oysaki Alevilerin tuttuğu Ehlibeyt'in yüzyıllardır süregelen acılarıdır,dertleridir,yaşadıkları eziyetleri düşünerek o ulu canları yadetmektir, gözyaşı dökmektir, acılarını acımız olarak bilmek ve yası matem olarak yaşamaktır ...

Muharrem Yası mateminde ana karakter Hz.Üseyin'dir !..

Yukarıda dördüncü maddede belirtilen murat, dilek yerine gelsin diye Muharrem Yası Matemi tutulmaz, tutulmamalıdır !..

Benim burada dikkat çekmeye çalıştığım ana tema esasında tam tamına budur. [COLOR=#282828]

Eğer bu yası mateme herkesin bireysel muratları, dilekleri, istekleri girerse bu matemin bir manası kalmaz...

Biz kullar, Hakkın yarattığı Ehlibeyt'e olan gönül ve vicdan borcumuzu, onların bugün yaşadığımız insanlık yolu için verdiği bedelleri bilelim ve sıtkı can ile hissedelim, layık olalım sonra kendimizi Hak Muhammed Ali, 12 İmam,Ehlibeyt'e ve bugün Zöhre Ana'ya teslim edelim... Onlar, ne yapacaklarını çok iyi bilirler kimse merak etmesin. bizler Hakka yalvarsakta yalvarmasak ta o her dar zamanımızda yanımızdadır. Yeter ki Hakka ve Ehlibeyt'ine kul olmayı başaralım ...

Muharrem Yası Matemimiz 26 Şubat-15 Mart tarihleri arasında olacaktır...


[COLOR=#282828]


muharrem orucu ne zaman ve niçin tutulur, muharrem orucu niçin tutulur, muharrem orucu ne zaman ve niçin tutulur kısaca, muharrem orucu ne zaman ve niçin tutulur kısaca aciklama, muharrem orucu ne zaman ve nicin tutulur kısa

[B]Muharrem orucu ne zaman ve niçin tutulur - Özet

[/B]Muharrem Orucu nedir?

Resmi tarihe göre cevaplıyorum: 10 Ekim 680 de Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Muhammet'in torunu Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela'da acımasız bir şekilde katledildiler. Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler.

Gerçekte Yaşananlar: 4 Mart tarihinde Hz. Ali'mizin oğlu ve Hz. Muhammed'in sevgili torunu Hz. Üseyin Kerbela'da Fırat kenarında sabah abdest alırken Yezit piçinin askerleri tarafından balık ağı atılarak yakalandı, deve arkasına bağlanarak bin bir işkence ile,saçları sakalları yolunarak Suriye Şam'a götürüldü. Orada da 12 gün boyunca insanlık dışı muamelerden sonra hunharca mübarek başı gövdesinden ayrılması ile şehit edildi. Aleviler bu acı olayı kınamak, Hz.Üseyin'i yad etmek, onun için gözyaşlarıyla her yıl 4 Mart-15 Mart tarihleri arasında 12 gün "oruç" tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler. Hz.Üseyin'in şehit edilme nedeni; dedesi Muhammet Mustafa'nın Kuran'ı içindir. O kuranı Mavya soysuzuna vermemek için mübarek bedenini Hak yoluna feda etmiştir ve Allah şehidi ünvanını almıştır. Gelen her evliyanın dilinde hep Hz.Üseyin vardır. O'nun çektiklerini, onun mücadelesini ve gerçekte şehit edilme nedenlerini anlatmak için Allah her karanlık dönemde bir evliyasını göndermektedir.
Yapılan alıntıların hepsi Ömer vasıtasıyla ne yazıkki tarihe sızan. Ve çoğunluk olan ehli sünnet bir kesim tarafından bu şekilde uygulanan. Ve yayılan yine ne yazıkki diyorum bilgilerdir. Gerçek olan gerçek bir evliyanın kelamından gelenlerdir.

Ömer çeşitli oyunlarla kuranı ele geçirmeye çalışmıştır. Yola saygı duyup uygulamak yerine itaat etmeyip baş kaldırmıştır. Ömer yeziddir. Lanetle anılır adı. Onun nefsine uyan yoldaşlarıda Ömer gibi yeziddir. Yezid olan Ömerin kör şeytan olan nefsidir.

Malesef yukarıda yazan ve Alevilerin sırtanda bir kambur olan; traş olmadan, banyo yapmadan tutulan oruçlar ve değişen tarihler aleviliği ve Alevileri asla ve asla kafasını deve kuşu topraktan çıkarmamaya itmektedir.

Pak olmadan ibadet olmaz. Gönlünde pak olucak, bedeninde
Sayfalar: 1 2 3