Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Gitmesi gereken PKK'lı sayısı belli oldu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Askeri ve sivil kaynaklar Türkiye'de 1500 civarinda PKK'lı olduğunu, suça karışmayan 700'ünün kalabileceğini, 800'ünün gitmesi gerektiğini belirtiyor. Yine aynı kaynaklar, PKK'lıların silahsız ve sivil kıyafetlerle geceleri sınırdan çıkabileceklerini söylüyor.

SİVİL VE SİLAHSIZ ÇIKSINLAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ’PKK’lılar silahlarını bırakıp çıksınlar’ çağrısı kabul gördü. Peki Türkiye'de ne kadar terörist var ve ağırlıklı olarak nerede saklanıyarlar? Milliyet'ten Fikret Bila, köşesinde konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı. Bila'nın görüştüğü kaynaklar ’silahsız ve sivil kıyafetlerle’ çıkmalarının en doğru yöntem olduğunu dile getiriyor. İşte Bila'nın yazısından bir bölüm:

300'Ü ÇOCUK YAŞTA

"(...)Güvenlik kaynakları, şu anda Türkiye içinde 1500 kadar PKK’lı bulunduğu tespitini yapıyorlar. Asker ve sivil güvenlik birimlerinin ellerindeki bilgilere göre 1500 civarındaki PKK’lının 300 kadarı terör örgütünün lojistik hizmet işlerini görüyorlar. Çoğunluğu çocuk yaştaki bu 300 civarındaki grup, eline silah almamış olan ve PKK’lıların gıda tedariki, yemek, temizlik, malzeme taşıma gibi hizmetlerde görev verdikleri grubu oluşturuyor.

TOPLAM 700 KİŞİ SİLAH ALMIŞ AMA EYLEME HENÜZ KATILMAMIŞ

Ayrıca, bu 1500 kişinin içinde, elinde silah olmakla beraber silahlı eyleme katılmamış, silahlı suç işlememiş olan yaklaşık 400 PKK’lı bulunuyor. Örgüte son yıllarda yeni katılan ve yaşları 16-18 arasında değişen bu kişiler, suça bulaşmamış diğer grubu oluşturuyor.
Aynı kaynaklar, toplam 700 civarında olan bu iki grubun adli makamların incelemesinden sonra serbest kalabileceklerini düşünüyor. Bu görüşe göre, suça bulaşmamış olan bu sayıda PKK’lı Türkiye’de kalabilir ve bir ceza almadan ailelerine dönebilirler. Böyle yapmalarına örgüt tarafından izin verilip verilmeyeceği de bir başka samimiyet testi.

800 KİŞİNİN ÇIKMASI GEREKİYOR

Kalanların nasıl çıkacağı konusunda aldığım izlenimi de şöyle paylaşabilirim:
Geriye kalan 800 civarındaki PKK’lı da silahlarını bırakıp, sivil kıyafetlerle, geceleri, güvenlik güçlerine görünmeden geldikleri yoldan geri gidebilirler."

PKK'LILARIN BULUNDUĞU YERLER

Bila ayrıca PKK'lıların nerede yoğunlaştığını da yazdı. Güvenlik güçlerinin tespitlerine dayanarak verilen haberde, 1500 kişinin sayıca fazla olduğu yerler Hakkâri-Şırnak, Bingöl-Genç ve Diyarbakır’ın kuzey kırsalı. Sayıca yoğunlaştıkları dördüncü bölge ise Tunceli kırsalı. Ancak buradaki teröristler, çoğunlukla DHKP-C örgütüne mensup kişiler.

Haber Tarihi :02-04-2013
Kaynak : internethaber.com