Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: İstifa eden Paşa ilk kez konuştu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İstifacı Hava Kuvvetleri Komutanı Aksay, ’Gözüm arkada kalmadı. TSK’da zaafiyet yaşanmaz’ diyor. Levent İçgen imzalı haberde Aksay, güncel meselelere girmedi.

Aradan geçen sürede sessiz kalmayı tercih eden Aksay suskunluğunu Vatan gazetesine bozdu. Levent İçgen imzalı haberde, güncel meselelere girmeyen Aksay'ın görüşlerine yer veriliyor.

29 Temmuz 2011’de, YAŞ (Yüksek Askeri Şura) öncesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’le birlikte kuvvet komutanlarının istifa etmesi büyük ses getirmişti.

"TADINI ÇIKARIYORUM"

TSK’daki istifa ve tutuklamalarla ilgili konuşmak istemeyen Aksay, şunları söyledi: ’Zaten 30 Ağustos’ta emekli olacaktım ve kendimi emekliliğe hazırlamıştım. 29 Temmuz’da emeklilik istedik, o kadar. Şimdi emekliliğimin tadını çıkarıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim, TSK’da hiçbir zaman zaafiyet oluşmaz. Çok başarılı genç subaylarımız var, her zaman da yetişir. Genç subaylara güveniyorum.’

Emekliliğini ağırlıklı olarak İstanbul’da geçiren Aksay, ’ Çok uzun yıllar TSK’ya hizmet verdim. Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptım. Geriye dönüp baktığımda, mesleki olarak yapamadıklarımla ilgili bir sıkıntım yok. Gözüm arkada kalmadı’ dedi.

NEDEF İSTİFA ETMİŞLERDİ?

Hükümet aleyhinde kurulduğu ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından kullanıldığı belirtilen internet siteleriyle ilgili soruşturmada 'İnternet Andıcı'nın mahkeme tarafından kabul edilerek aralarında Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdelen'in de bulunduğu 22 komutan hakkında yakalama emri çıkartılmasının da istifalar üzerinde etkili olduğu belirtiliyordu.

Özellikle seçim öncesinde, operasyonların hızlanması, başta Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Bilgin Balanlı olmak üzere, üst düzey çok sayıda komutanın Balyoz davasının ikinci aşaması olarak nitelenen soruşturma kapsamında tutuklanmasının Koşaner üzerindeki baskıları arttırdığı konuşulmuştu.


Haber Tarihi :01-04-2013
Kaynak : internethaber.com