Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: 'Erdoğan Atatürk'ü geçti'
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
10 bin 174 kişinin katıldığı araştırmaya göre, gençlerin hayranlık duydukları isimlerin başında Başbakan Erdoğan geliyor

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla yapılan ”Türkiye’nin Gençlik Profili” araştırması tamamlandı. Araştırmaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gençlerin hayranlık duyduğu kişilerin başında geliyor.

”Türkiye’nin Gençlik Profili” araştırmasının tanıtımı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katıldığı toplantı ile SETA’da yapıldı.

Araştırma ile ilgili bilgi veren SETA Başkan Yardımcısı Bekir Gür, araştırmanın ulaşılan genç sayısı itibarıyla Türkiye’nin en geniş çaplı gençlik araştırması olduğunu belirtti.

Gençliğe yönelik yapılan araştırmaların genellikle sorunların tespitine yönelik olduğunu ifade eden Gür, kendi çalışmalarının gençlerin beklentilerini de içerdiğini, gençlik politikalarının belirlenmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

Gençlik profilini, beklentilerini belirleyerek bunlara uygun politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak için söz konusu araştırmanın yapıldığını anlatan Gür, araştırmaya 15-29 yaş aralığındaki 10 bin 174 gencin katıldığını bildirdi.

Gür, yurt genelinde yapılan araştırmaya katılan yüzde 55,5’inin erkek olduğunu ifade etti.

Araştırmanın kapsamını genişletmek için yaş aralığının geniş tutulduğunu dile getiren Gür, araştırmayla Türkiye’de gençlerin barınma, sosyal güvenlik, yabancı dil bilme ve yurt dışına çıkma durumları ile boş zaman etkinlikleri, beğenileri, zararlı alışkanlıkları, spor yapma durumları ile Gençlik ve Spor Bakanlığından beklentilerinin ortaya konulmasının amaçlandığını kaydetti.

Katılımcıların sürekli ikamet ettikleri yerler arasında sırasıyla anne-baba yanı, eşiyle kendi evi, bekar olarak kendi evi ve arkadaşlarıyla kendi evleri olarak belirlendiğini anlatan Gür, özel yurt, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları ve üniversite yurtlarında kalanların oranlarının yüzde 3,5 olduğunu söyledi.

Gür, ”Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan katılımcılardan sadece yaklaşık beşte biri kaldıkları yurttan memnun” dedi.

Katılımcıların yaklaşık beşte birinin hiçbir sosyal güvenlik kurumundan yararlanmadığını bildiren Gür, eğitim süreci dışındaki gençlerin neden sosyal güvenlik kapsamında olmadıklarına yönelik ayrıntılı çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.


-Gençler boş zamanlarında televizyon izliyor-

Katılımcıların çoğunluğunun yabancı dil bilmediğini dile getiren Gür, şöyle konuştu:

”Yabancı dil bilme oranlarındaki düşüklük bölgeler arasında ciddi farklılıklar göstermektedir. Bununla birlikte yabancı dil bilenlerin oranı eğitim düzeyine paralel bir şekilde artmaktadır. Katılımcılar arasında en çok bilinen dil İngilizce’dir. Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca’da çok daha az oranda bilinmektedir. Katılımcılar arasında şimdiye kadar yurt dışına çıkmış olanların oranı yüzde 10,5’tir. Bu oran Avrupa ve ABD’li gençlerin yurt dışına çıkma oranlarına kıyasla oldukça düşüktür. Yurt dışına çıktıklarını belirten katılımcıların en çok gittikleri ülkeler sırasıyla Almanya, Kıbrıs, ABD, Fransa, Bulgaristan, Suriye, İngiltere, Rusya, Irak ve Hollanda. Katılımcıların yurt dışına çıkma amaçlarının başında turistik nedenler geliyor. Bunu iş ve eğitim nedenleri izliyor.”

”Katılımcıların boş zamanlarında en çok yaptıkları etkinlik televizyon izlemek” diyen Gür, bunu kitap, dergi, gazete okumak, internette sosyal ağlara katılmak, spor yapmak, tiyatro ve sinemaya gitmenin izlediğini söyledi.

Gençlerin spor yapma oranlarının düşük olduğunu ifade eden Gür, yurt dışındaki araştırmalarda da gençlerin boş zamanlarını genellikle televizyon izleyerek geçirdiği sonuçlarının çıktığını belirtti.


-Hayranlık duyulan kişilerin başında Erdoğan geliyor-

Katılımcıların en fazla izledikleri program türünün yerli dizi olduğuna dikkati çeken Gür, bunları haber programları, spor programları ile belgesellerin izlediğini söyledi. Gür, katılımcıların en çok beğendiği dizilerin ”Kurtlar Vadisi”, ”Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, ”Kuzey ve Güney”, ”Muhteşem Yüzyıl” ve ”Adını Feriha Koydum” dizileri olduğunu belirtti.

Siyaset, sanat, eğitim ve edebiyat gibi alanlarda hayranlık duydukları birinin olup olmadığı sorusuna katılımcıların yaklaşık yarısının olumlu yanıt verdiğini ifade eden Gür, katılımcıların yanıtlarının yaş ve eğitim düzeyine göre değiştiğini de anlattı.

Gür, şunları söyledi:

”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. Başbakan Erdoğan yüzde 21,6. Daha sonra Atatürk var yüzde 4,1 ile. Üçüncü olarak Devlet Bahçeli var yüzde 2,9 ile. Ondan sonra Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 2,6 ile geliyor. Listede daha sonra sırasıyla Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Türk, İbrahim Tatlıses, Murat Boz, Can Yücel geliyor. Daha önceki araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. Başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun ve Bahçeli’nin de görünürlüğü fazla. Atatürk, kalıcılığı açısından önemli. Daha önceki araştırmalarda da Atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. İlk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır.”


-Gençlerin yarısı spor yapmıyor-

Katılımcıların en çok dinledikleri müzik türünün yerli, daha sonra yabancı pop olduğunu ifade eden Gür, bunu arabesk, Türk halk müziği, rock ve Türk sanat müziğinin izlediğini bildirdi. Ankete katılanların üçte birinin gazete okumadığını belirten Gür, gençlerin sadece 10’da birinin düzenli olarak takip ettikleri bir derginin olduğunu belirtti.

Katılımcıların beşte birinin internet kullanmadığını söyleyen Gür,
internet kullananların erişimi genellikle evlerinde ve internet kafelerde
sağladığını kaydetti. Gür, okullarda internete ulaşanların oranının düşük
olmasının dikkat çekici olduğunu da vurguladı.

İnternetin eğitimden çok sosyal iletişim ve haberleşme için
kullanıldığını bildiren Gür, katılımcıların üçte birinden fazlasının sigara,
beşte birinden fazlasının alkol tükettiğini, beşte birinin ise şans oyunu
oynadığını söyledi.

Ankete katılan gençlerin neredeyse yarısının spor yapmadığı anlatan Gür,
yine katılımcıların üçte birinin Gençlik ve Spor Bakanlığını duymadığını
kaydetti.

Katılımcıların düzenlenmesi durumunda yüzde 60’ının doğa gezisi yapmak
istediğini, yüzde 79’unun ise şehirlerarası gezilere katılmak istediğini belirten
Gür, gençlerin Gençlik ve Spor Bakanı olmaları durumunda altyapı ve fiziksel
imkanları artırmayı, sportif faaliyetleri desteklemeyi istediklerini de
belirtti.


-Öneriler-

Bekir Gür, araştırma sonuçlarına göre bir takım öneriler de ortaya
koyduklarını anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde daimi gençlik kurullarının
oluşturulması gerektiğini belirten Gür, gençliğe yönelik yapılacak çalışmalarda
iletişim teknolojilerinin etkin olarak kullanılması gerektiğini ifade etti.

Sosyal güvenlik kapsamında olmayan gençlere yönelik çalışmalar
yapılmasının gerekliliğini dile getiren Gür, yabancı dil öğrenimine ilişkin
imkanların artırılması gerektiğini vurguladı.

Gençlerin yurt dışına çıkmalarını sağlamak için özel vize programlarının
geliştirilebileceğini söyleyen Gür, kitap okuma alışkanlıklarının artırılması
için kütüphanelerin daha genç dostu bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğine işaret
etti.

Gençlerin internete ulaşımını kolaylaştırmak için ücretlerin
düşürülmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Gür, sportif imkanların
artırılması yönündeki çalışmaların devam etmesi gerektiğini anlattı.

,Verdana,Arial]AA
Gençler boş zamanlarında televizyon izliyor ...

Ankete katılan gençlerin neredeyse yarısının spor yapmadığı anlatan Gür,
yine katılımcıların üçte birinin Gençlik ve Spor Bakanlığını duymadığını
kaydetti...


Böyle bir neslin Atatürk gibi Yüce bir Evliya'yı seçmesini isteyen var mı aramızda!!!

Boş zamanlarında televizyon izleyen,yani okumayan,gençlik ve spor bakanlığını duymayan bir nesil için 19 Mayıs'ın ne önemi var !..

Şehit askerlerimiz için "tane hesabı" yapan İçişleri Bakanı en basit Türkçe dilbilgisi kuralından bihaber olduğunu ve de kültürünü gösterdi değil mi? Hani eğitim almamış olsa tamam dersiniz... Şimdi şehidi çok afedersiniz bir eşya veya mal gibi sayı ile söylemek şehitlere hakaretti. Peki bu hakarete kimler ses çıkardı ? Ses çıkarması için öncelikle bu gençlerin kafalarının dolu olması gerekirdi Smile

Çünkü bu gençler de her gün bindikleri minibüslerde para uzatırken "2 tane" alır mısın diyorlar !!!

Dolayısıyla üzüm üzüme baka baka kararır Smile
Vay be 70 milyonluk Türkiyemizde 10 bin genc tayyibi secmis ve Atatürkümüzü gecmis bence tayyip ucmus dikkat etsin yere düsmesin havada fazla kalamaz.Atatürk dünyada heryerde milyonlarin kalbinde Atamizin tirnagi olamaz, tayyip gibi kimseyi parayla satin almadi Atamiz yüregiyle, sevgisiyle, saygisiyla insanlarin kalbini fet etti.
evet tayyipe hayranız çünki cumhuriyet tarihinde hiç kimse bu ülkenin nemalarını hiç bu kadar kolay gözden çıkarmamıştı insallah bu ülkenin fakirinin öksüzünün yetiminin dulunun emekçisinin hakkını o gözlerinden yüce mevlam soyundan sopundan yalaka dalkavuklarının cümlesinden ve de boş beyinli gençler yetiştirenlere çanak tutanlarından zehir zıkkım olsun boğazlarında kalsın ciğerleri delik deşik olsun o geçmişte bu ülke için can verenlerin kanı onları soksun Allah Allah insallah Alimin kılıcına gelsinler insallah tez elden unutulmasınki bu dünya ne abdülmecitlere ne yavuz sultan selime ne de muaviye ve hınzırlara kaldı onlara da kalmıycak sıçan gibi delik arıycaklar insallah tahtına güvenme padişahım yalına güvenme senden büyük Allah var sen unuttun ama o seni unutmadı
Erdoğan Atatürk'ün kesip attığı tırnağı dahi olamaz
bu genclik tayibin istedigi genclik zaten sorun yok.tarihi muhtesem yuzyil dan ogreniyorlardir.iki kardesin bir kiza asik oldugu bir diziydi galiba kuzey guney izlemdigim icin emin degilim.

spor bakanligini duymamis.spor yapmiyorlar. oysa ATATURK sporcunun zeki cevik ve ahlaklisini seviyor.. boyle bir genclik ATA miz icin kayip degil..
okuduklari dergiyi tahmin etmek zor degil.( reklam olmasin diye yazmadim dindar genclik yetistiriyor..)
teknolojiyi yani interneti sosyal paylasim icin kullaniyorlarmis. (karsi cinsle cet yapiyorlardir eminimki)
avrupada genclik bilgisayar tasarliyor icatlar yapiyor..siz daha kullanamayin..
begendikleri ilk on arasinda kadin liderler yokmus( sanki 10 dan sonrasinda varmis gibi). kadin antipatisi olan bir genclik yani.

ve ayrica ekranda cok goruldugu icin tayyip akillarda kaliyormus; araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. Başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor .

yani balik hafizali genclik gormese unutacakSmile))

haddinizi bilin kendinize gelin kimi kiminle kiyasladiginiza iyi bakin nafile ugrasmayin.

bu ulkede ve ulke disinda. yani dunyada. MUSTAFA KEMAL ATATURK u gormeden ona ask ile sevgi ile bagli olup kac milyon genclik var biliyormusunuz.....biliyorsunuz.... o yuzden bu sanal cabalariniz....
araştırmalarda da Atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. İlk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır.

bu genclik kadin dusmanimidir anlayamadim..
En sevdikleri dizinin Kurtlar Vadisi olduğu, boş zamanlarını televizyon izleyerek geçiren, gazete okumayan, spor yapmayan

dolayısıyla eleştiri ve sorgulamadan uzak, doğmacı zihniyetle ve önüne sunulandan başkasına minnet etmeyen bir gençliğin rte'yi sevmesi gayette tabidir. Doğaldır. Başka bir sonuç zaten akla gelmez.

akılları sıra rte'yle Atatürk'ü kıyaslayıp rte'nin O'nu geçtiği, ya da artık O'ndan çok sevildiğini bilinçaltına yerleştirmeye çalışıyorlar.

Ancak sadece insanları kendilerine gülümsetiyorlar.

Ama gülümseyenler gülümsemek için maalesef ağızlarını kullanmıyorlar.

Bu gençlerden olmadığım için çok mutluyum ya siz Smile
Sayfalar: 1 2