Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Camiler de kıblenin Mekke yerine Somali veya Kenya'ya doğru baktığını açıkladı.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Endonezya'da kıble krizi

Dünyanın en fazla Müslüman nüfusunun yaşadığı Endonezya'da halkın uzun yıllardır yanlış yöne doğru namaz kıldığı ortaya çıktı.

Endonezya Ulema Konseyi bir bildiri yayımlayarak, şimdilik camilerin yıkılmasına gerek olmadığını açıkladı.

200 milyondan fazla nüfusa sahip olan ve nüfusunun yaklaşık yüzde 86'sı Müslüman olan Endonezya'da Kıble krizi yaşanıyor.

Endonezyalı Müslüman halk Endonezya Ulema Konseyi (MUI) tarafından yayımlanan bir bildiri sayesinde yıllardır yanlış tarafa doğru namaz kıldıklarını öğrendi.

Reuters haber ajansına konuşan MUI Başkanı Halil Rıdvan, "Camilerin Mekke yerine Somali veya Kenya'ya doğru baktığını fark ettik. O yüzden şimdi halktan yönlerini bir parça kuzeybatıya çevirmelerini istedik" dedi.

Şu an için ülkedeki camilerin yıkılması gibi bir planları olmadığını ifade eden Rıdvan, Müslümanların şimdiye kadar kıldıkları namazların boşa gittiği gibi bir korkuya da kapılmaması gerektiğini söyledi.

Rıdvan, "Onların duaları yine de Allah tarafından duyulacaktır" diye konuştu.


Türkiye'de aynı durum var..

Sakarya'nın en büyük camisi olan ve 17 Ağustos Depremi'nde yıkıldıktan sonra yeniden yapılan Tozlu Camisi'nin kıblesinin de depreme kadar 23 derece yanlış yönde olduğu ortaya çıkmıştı.

1837 yılında ahşap olarak inşa edildikten sonra 1943 depreminde yıkılan, 1965 yılında tekrar ibadete açılan ve Adapazarı'nın en büyük camii olan Tozlu Camii, 17 Ağustos depreminde bir kez daha yıkıldı. Yeni proje ile inşaatı süren camiinin takometre ile yapılan ölçümünde bu caminin kıblesinde 23 derece kayma olduğu ortaya çıktı.

Sakarya'da ortaya çıkan yanlış kıble olaylarının büyümesiyle beraber birçok cami cemaati ellerinde pusula ile gezmeye başladı. Eski ustaların yaptığı camilerde yön tayinlerini ilkel yöntemlerle tespit edildiğini söyleyen yetkililer, "İşin ilginç yanı, camilerin kıblelerinin hep 23 derece kayık olmasıdır. Bunun sırrını biz de merak ettik ve inceliyoruz" dedi.

Darıçayırı Beldesi muhtarı Yahya Demirkaya ise "Ölenler de eski caminin kıblesine göre gömülmüş. Allah ibadetlerimizi kabul etsin. Mezarlarda yatanlar için yapacak bir şey yok" dedi.

Alıntı Kaynak ; Agnostik.ORG Formu
kiblem muhammede kabem ali,dir... cok sukur.... sanki simdiye kadar kilinan namzlar dogruymus gibi bosa gitmis diyolar;-)))caminin yönuü kaymis hayatiniz kaymis minare kayik oolsa ne olmazsa ne camiye lafimiz yok ama boyle iste sasirtir pirim sizi... bundan sonra alcaksin bir takometre eline kibleyi bulacak oyle kilicaksin namazini.... allah muhafaza .... sonra gunahkar olursunuz;-)
dünya yuvarlak isterse kutba doğru kılsınlar Big Grin