Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Yeni "tl" simgesi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İŞTE EURO'DAN BOZMA YENİ "TL" SİMGESİ

[Resim: 1.jpg] 01.03.2012 14:01

Karakter boyutu : [url=javascript:ts('body',-1)][Resim: 1.gif][/url] [url=javascript:ts('body',1)][Resim: 2.gif][/url]
Ve merakla beklenen açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı düzenlenen törenle Türk Lirası'nın yeni simgesini açıkladı. Yeni tasarımla amaç TL'nin bilinirliğini daha da arttırmak..
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk Lirası'nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını bildirdi. Başçı, yeni simgedeki çift paralel çizginin istikrarı simgelediğini söyledi.
Simgenin Euro simgesi ile benzerliği dikkat çekti.
İşte o simge ve Euro benzerliği

tamamen kisir bir millet haline getiriliyoruz...:mad:
TL'nin yeni simgesi ile Ermeni para birimi Dram arasındaki benzerlik tartışmalara neden oldu.

[Resim: 133060663496039303.jpg]Türk lirasının yeni simgesi ile Ermeni para birimi Dram arasındaki müthiş benzerlik tartışmalara neden oldu.Türk lirasının yeni simgesi Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle bugün kamuoyuna açıklandı. Başbakan'ın beğendiği yeni simge, Dolar ve Euro'ya benzediği gerekçesiyle bazı eleştirilere neden oldu.
Ancak yapılan eleştiriler bununla da sınırlı kalmadı. Bazı vatandaşlar, Türk lirasının yeni simgesini Ermeni para biriminin simgesi olan Dram'a ( Dram Symbol) benzetti.
Peki, Türk lirasının yeni simgesi gerçekten diğer dünya ülkelerinin ve bilhassa Ermenistan'ın para biriminin simgesi olan Dram'a benziyor mu?

www.yurtgazetesi.com.tr

Türk Lirası'nın simgesi 8362 başvuru arasından seçildi. Simgenin çıpa şeklinde olması TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler de paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor.

Başçı, birincilik ödülüne layık görülen tasarımın Tülay Lale'ye ait olduğunu belirtti. Lale'nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi.

http://www.habershow.com
buda akp nin ucubesi
fuzuli masraf.
paranın sıfırları gitti paranın ytl si tl oldu
paranın tl si şekillendi
e arkadaş sonuc ne hani benim cebimdeki para coğalıp değerlendi mi dün 2 ekmek alabiliorken şimdi 5 ekmek alablecekmiyim?
2 ekmek 1 oldu ama umarım sıfır olmaz
Türk lirasının diğer ülkelerin para birimleri gibi bir simgesinin olması mantıklı bir karar ama simgedeki benzerlikler ister istemez çelişki yaratıcı... Daha bağımsız ve bizi niteleyen bir tasarım olsa çok daha akıllıca olurdu.
Böyle bir tasarım ise sadece işin arka yüzünde kimlerin pamağı olduğunun kanıtı oluyor.... Bu amblemden hepsi çıkarılabiliyor maşallah, gizleme gereği bile duymamışlar...
Bence, tayyip kendi tuğrasını yaptırıyor.. paraya resmini koyamayacağı için, isminin baş harfini koydurdu..
Muharrem ince'nin dediği gibi ;

sikkesini yaptırdı, birde hutbesini okutursa padişahlığını ilan edecek..