Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Evrenin oluşumundaki gizem çözülüyor mu?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü'nün (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda, evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'nın hemen sonrasındaki koşulların küçük bir modelinin oluşturulması başarıldı
Tünelde daha önceki proton parçacıkları yerine, ağır kurşun iyonları çarpıştırıldı. CERN yetkilisi Barbara Warmbein, kurşun iyonlarının pazar günü ilk kez çarpıştırıldığını söyledi. Warmbein, araştırmacıların, bu çarpışmayla evrenin Büyük Patlama’dan hemen sonra nasıl başladığına ilişkin sırları aydınlatma yolunda, maddenin "kuark-gluon plazma" biçimini tespit etmeye çalıştıklarını belirtti.Warmbein, bilim adamlarının, gerçekleştirilen çarpışma sırasında elde edilen verileri değerlendirerek "önemli keşifler yapmalarının, aylar, belki de yıllar alacağını" ifade etti.

Warmbein’in AP’ye verdiği bilgiye göre, çarpıştırıcının bulunduğu 27 kilometrelik tüneldeki dev detektörler, çarpışma sonrası oluştuğu düşünülen bu plazmayı tespit etmeye çalışıyor. Warmbein, "maddenin koyu kıvamlı çorba" haline benzetilen plazma halinin, "Evren’in, oluşmaya başlamasının hemen sonraki hali olduğunu" ifade etti. Bu halin, Evren’i oluşturan Büyük Patlama’nın da hemen sonrasına rastladığı kaydedildi.

Kurşun iyonlarıyla gerçekleştirilen çarpıştırmanın, maddenin "kuark-gluon plazma" halinin oluşumuna yol açacak kadar güçlü olduğunu umuluyor. Bu plazmanın ortaya çıkıp çıkmadığı, detektörlerin saptadığı verilerin incelenmesiyle anlaşılacak.

"Kuark-gluon plazma"nın, güneşten defalarca kat daha sıcak olduğu, hızla soğuduğu, soğudukça atom altı parçacıkları oluşturduğu, daha sonra birbirine yapışan bu atom altı parçacıkların, atomu meydana getiren proton ve nötronları oluşturduğu düşünülüyor. Çarpıştırıcıda elde edilmeye çalışılan plazma sürecinin incelenmesi, "maddenin nasıl oluştuğunun da daha iyi anlaşılmasını" sağlayacak.

Detektörler, "karanlık madde, anti-madde, karanlık enerji" gibi, evrenin hemen hemen tamamını oluşturan ancak bugüne kadar ne olduğu anlaşılamayan yapılarının keşfedilmesi yönünde de veri topluyor. Bu keşiflerle, maddenin uzaydaki 3 boyutu ve 4’üncü boyutu olan zamana ek olarak var olduğu düşünülen 5’inci, 6’ıncı ve daha fazla boyutlarının da varlığının ispatlanmasına çalışılıyor.

Çarpıştırılan kurşun iyonları, elektronları uzaklaştırılmış atomlardan oluşuyor ve daha önce çarpıştırılan atomlardan daha ağır oldukları için, bu çarpıştırma için daha güçlü enerji kullanıldı.
AA