Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Erdoğan'ı eleştiren öğretmen'in işine son verildi...
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Erdoğan'ı eleştirdi, görevinden alındı

"Referandum’da oyum hayır" diyen ve Başbakan Erdoğan hakkında hakaret içeren sözler yazan öğretmen B.Y. görevinden alındı


ANKARA (ANKA) – Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında 12 Eylül’de yapılan referandumla ilgili olarak, “Referandum’da oyum hayır" diyen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren sözler yazan öğretmen B.Y. görevinden alındı.
Çorum'da sözleşmeli olarak görev yapan, öğretmen B. Y., internette kişisel facebook sayfasında; referandumda 'hayır' oyu vereceğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan hakkında hakaret içeren ifadelere yer vererek, "Madem 12 Eylül’le ilgili derdiniz vardı, 7 yıldır neredeydiniz” yönelik ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonunda, Çorum Valiliği’nce öğretmen görevden uzaklaştırıldı.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan, Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Halil Özbent, “öğretmenin görevden uzaklaştırılması, iktidarın eleştiriye tahammülü olmadığını göstermekte” olduğunu savundu.
“Soruşturma işleminin henüz başında, konunun ne olduğu bile anlaşılmadan, öğretmenin açığa alınması, şikayetin hangi amaçla ve niçin yapıldığını, iktidar yanlılarının kendisi düşünmeyenlere de nasıl baktığını gösteren somut bir örnek olmuştur” diye konuşan Özbent, “Eğer o ifadeler başka birine yazılsaydı, öğretmen aynı şekilde görevinden uzaklaştırılır mıydı” diye sordu.
Öğretmenin kişisel sayfasındaki sözlerinin, eleştiri sınırlarını aşan ifadeler olarak görülebileceği ve inceleme konusu yapılabileceğini dile getiren Özbent, “Ancak, toplamda 10-15 kişi dışında kimsenin ulaşma imkanı olmayan; okul ve mesleki yaşamın dışındaki bir dönemde; kişisel bilgilerden yola çıkarak; cezalandırma işlemine gitmesi ve öğretmeni açığa almak tam bir yargısız infazdır” dedi.
Görevden uzaklaştırma işleminin, kamu görevlileri hakkında Türk Ceza Yasası’na ve disiplin hükümlerine göre soruşturmanın sağlıklı biçimde yürütülmesi için başvurulan geçici bir yöntem olduğuna vurgu yapan Özbent, “Görevden uzaklaştırma delillerin karartılmasını engelleme amaçlıdır” dedi.
-“BUNUN NERESİ DEMOKRASİ?”-
Özbent, söz konusu olayda, delil karartma gibi bir durumun olmadığını ve öğretmenin görev başında kalmasında hiçbir sakınca da bulunmadığını savunarak öğretmenin açığa alınmış olmasının, “hukuka aykırı” olduğunu öne sürdü. Özbent şöyle devam etti:
“İdarenin, referandumla ilgili olarak Başbakana yönelik eleştirel sözler için bir öğretmenin görevden uzaklaştırması bir tahammülsüzlük örneğidir. İnsanlar artık bırakın facebook’ta yazışmayı telefonda dahi konuşmaktan çekinir hale gelmiştir.
İdarenin, öğretmeni görevden uzaklaştırmakla yetinmeyip alması gereken 3/2’lik maaşını bile 10 gündür ödememesi ise işin başka bir keyfiliğidir. Sormak istiyoruz. Bunun neresi demokrasi?
Hükümetin kendi yarattığı siyasi gerginliğin sonucunda, öğretmenin hislerini kişisel sayfasında yazmasından dolayı görevden uzaklaştırması, garabet bir durumdur.
Eğitim-Sen olarak, Çorum Valiliği’nin öğretmeni görevden uzaklaştırılması yönünde verdiği kararı, çok ağır ve yanlış buluyoruz. Öğretmenin soruşturma sürecinde okulda çalışmasını engelleyecek bir durum söz konusu değildir.Bu nedenle görevden alma işlemi bir an önce sona erdirilmeli, öğretmenin özlük haklarının gecikmeden ödenerek mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır.”