Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Zübeyde Ana
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Halk Arasında Seccade Sultan Olarak Bilinen Seceaddin Veli Sultan Hz. Muhammed'in Kız Kardeşi Zübeyde Ana'dır. Nişanı Mehmet Ali Dede Çocukları Kevser Ana'dır.

Ankara Hacıbayram türbesinin Alt Tarafında Yatar.

[Resim: s6003850.jpg][Resim: s6003848.jpg]

[Resim: s6003849i.jpg]
Allah ziyaretinizi kabul edsin Hak defterine yazsın...


Verdiğin bilgiler ve resimler için teşekkürler Zekai abi.
Zöhre Anamın söylemiyle tiyatrosu yapılan bu mübareklerin Kısaca gerçek hayatları şöyle olmuş.Noksanım ve yanlışım varsa af ola.ayrıca kıssadan hisse gibi olması da şimdiki evliliklerin kısa sürmesi,en ufak bir şeye insanların tahammül edememesi nedeniyle evliliklerin bitmesi oysa burada adı geçen mübareklerin çok fakirlikte bile birbirlerinden ayrılmaması,hayatı paylaşmaları anlatılıyor.
Zübeyde Ana ve Mehmet Ali dede çok fakirlermiş,öyleki sadece kuru ekmek yerlermiş,damları akarmış.Akan yere bir tas koyarlarmış ve bu kuru ekmeği de bununla ıslatıp yerlermiş.Mehmet Ali dede çobanlık yaparmış,Zübeyde Ana evde onu beklermiş.Birgün Şahımerdan kimliğini gizleyerek gelmiş fakat Zübeyde Ana eşine sormadığı için almamış,akşam olunca eve gelen Mehmet Ali dedeye sormuş O da bir daha gelirse al içeri demiş.Ertesi gün mübarek Hz.Hasan ve Hz. Hüseyin'i de alarak gelmiş yine almamış içeri,eşime sormalıyım demiş.sorduğunda ne olursa olsun almasını söylemiş Mehmet Ali dede.bir dahaki gelişinde Şahımerdan ALİ'yi ve yavrularını içeri almış ama kim olduğunu bilmeden tabi.O kadar kanı kaynamışki yabancı bildiği Şahımerdan'a ve akşam Mehmet Ali dede gelince de anlatmış.
yine birgün Hızır sıfatında(galiba) Şahımerdan yine gelmiş ve kıyamasada Zübeyde Ana'nın nefesini almış.
Zübeyde Ana'nın cenaze namazını kıldırmaya kendini bildirmeden Hacı Bayram-ı Veli gelmiş.Orada yaşayan art niyetli bir kişi,bunlar fakirdi kimseleri yoktu,bu hoca niye namazı kıldırmaya geldiki diye fesatlık düşünmüş,yani Haşa Zübeyde Ana'dan şüphelenmiş.O sırada namaz kıldıran farklı şeyler yaptığını da görmü ve sormuş.Namaz kıldırırken sağ ayağını kaldırdın,mezarın başında gülümsedin,su döktün gibi şu an aklıma gelmeyen sorular sorunca ,Hacı Bayram Veli şöyle demiş;
Namazı kıldırırken gökten bütün melekler indi ve bana yer kalmadı,o yüzden ayağımı kaldırdım,gülümseme nedeni ise,Zübeyde Ananın bir anda sıratı geçerken evdeki o tasa takılıp suyunu sıçratması olmuş.
Cenaze kaldırıldıktan sonra mezara su dökülmesi bu mübarekten kalmış.

Bu kişiyi Böyle düşündüğü için Mübarek felç etmiş ve çaresininde Zübeyde Ana'nın toprağından (cüher derler)iyileşeceğini söylemiş o sırada ortadan kaybolmuş.
Bir müddet sürünmüş bu şekilde sonra rüyasında görüyor (galiba)Zübeyde anayı,onun türbesinin toprağından yiyor bu kısmı çok hatırlayamıyorum ama en sonunda ölüyor .

Aklımda kalan bu kadar sizlerle paylaşmak istedim.
Aliekber Can emeğine sağlık kurban olduğumun niyazım olsun güzel görüntülü. ŞAHIMERDAN ALİM PİRİM kabul etsin.
Sevgili -can müsadenle bir iki kısa bilgi eklemek isterim.

Önce yazdıgın bilgi ler için teşekkür ederim, Gerçekleri az da olsa çokda olsa öğrenmek ve ya ögretmek büyük bir sevapdır.

Bildiğimiz kadarıyla ŞAHİ Merdan pirimiz HZ-Ali son kez misafir edilirken, Zübeyda Anamız HZ,Alinin Cemaline dönerek SEN ALLAH sin sırrını vererek, ayaklarını kapanarak Canını teslim etmişdir.

Bu gün türbelerden toprak ,Alınması ise Zübeyda Anamızın Türbesinden kaldı, Yanı Muberekler, Hak kapısı olduklarını, yanı ( ölümüden )kayıba girdikden sonra da var olduklarını ispatlamak, için topraklarının şifa olarak İnanmayanlara bir gerçek olarak bırakdılar.
Allah Kabul Etsin..

Resimler için de teşekkürler. Smile
Allah Allah....Uzun zamandan beri böyle payla$imlari özlemi$tik.Hem resimler hemde anlatimlar icin sagolun canlar..Allah emeklerinizi bo$a cikarmasin...
Sayfalar: 1 2 3