1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 10 ve 26

Konu: Ozanlarımızın Yaşamı

 1. #1
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Ozanlarımızın Yaşamı

  ABDAL MUSA SULTAN

  Horasan'dan Rum'a zuhur eyleyen
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi
  Binip cansız duvarları yürüten
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

  Anadolu'nun ünlü erenlerinden ve ermişlerinden olan Abdal Musa Sultan, aynı zamanda ünlü bir ozan ve düşünürdür. Aslen Horasan'lı dır. Azerbaycan'ın Hoy kasabasına gelmiş ve bir süre orada yaşamış olduğundan, "Hoylu'' olarak tanınmıştır. Hacı Bektaş Veli'nin amcası Haydar Ata'nın oğlu, Hasan Gazi'nin oğludur. Kaygusuz Abdal Menkıbesine göre "Kösre Musa" adıyla da anılır.

  Abdal Musa Sultan, Horasan Erenlerinden ve Hz. Peygamber soyundandır. 14. yy. da yaşadığı ve Osmanlıların Bursa'yı fethi yıllarında Orhan Bey'in askerleriyle savaşlara katıldığı ve büyük yararlıklar gösterdiği tarihi kaynaklarda yazılıdır. Hacı Bektaş Veli'nin önde gelen halifelerindendir. Payesi sultanlık, mertebesi "Abdallık". Pir evindeki hizmet postu ise, "Ayakçı Postu''dur. Bu post Bektaşi tarikatındaki on iki posttan on birincisi olup, diğer adı ''Abdal Musa Sultan Postu"dur. Ayakçılık, Abdallık mertebesidir.

  Elmalı, Tekke köyündeki dergahı, ilk Bektaşilerin dört büyük "Asitanei Bektaşiyan" dan biridir. Ancak, Anadolu'nun inanç coğrafyasında seçkin bir yeri, etkin bir gücü olan Abdal Musa Sultan adına daha bir çok yerde makam ve mezarlar yapılmıştır. Bir çok yazar ve araştırmacı, bu büyük savaşçı ve düşünürü konu alan araştırmalar yapmışlardır. Bazılarına göre, Abdal Musa Sultan; Bursa'nın fethine katıldıktan sonra Manisa, Aydın ve Denizli yöresinde bulunmuş, daha sonra da Türkmen ve yörüklerin yoğun bulunduğu Elmalı yöresinde tekkesini kurmuştur. Ayrıca Denizli'de yatan "Büyük Yatağan Baba"dan esinlendiğini de belirtmişlerdir.

  Abdal Musa Sultan, Elmalı yôresinde kurduğu tekkesinde sayısız kişiler irşad etmiş (uyarmış) ve bunlar arasında büyük ozanlar yetişmiştir. Bunların en ünlüsü de, Alevi-Bektaşi edebiyatın abidelerinden sayılan Kaygusuz Abdal'dır.

  Ancak, onunla ilgili olarak Abdal Musa Sultan Velayetnamesi'nde konu edilen söylenceyi yeri gelmişken aktarmadan geçmeyelim:

  ''Alaiye reyinin oğlu Gaybi, Abdal Musa'ya derviş olup, Kaygusuz adını alınca, babası oğlunu kurtarmak ister. Tekke Beyi'nin yardımını talep eder. Tekke Beyi'de Kılağılı İsa adlı pehlivan yiğidini Abdal Musa'nın tekkesine yollar. İsa, dergaha varır ve kapıya gelince: Çağırın bana Abdal Musa'yı diye gürler. Ancak, atı ürker ve İsa'yı sırtından atar, sürükleyerek parçalar.

  Tekke beyi bu olaya çok sinirlenir ve ordusuyla harekete geçer. Abdal Musa Sultan'ı yakmak öbek öbek odunlar yığılır. Ateşler tutuşturulur. Abdal Musa Sultan'da üç yüz kadar müridi ile semah ederek yola koyulur...

  Bu öyle bir geliş ki, onlarla birlikte dağlar, ağaçlar, kayalar da beraber yürür Dervişler bir gülbank çekip ateşe girer. Ateş onları yakmaz, onlar ateşi söndürürler.

  Bu manzarayı gören Kaygusuz'un babası, dunuma hayranlıkla bakar Abdal Musa'nın ellerini öper ve geriye döner. Kaygusuz bu dergahta kırk yıl hizmet eder...''

  Abdal Musa Sultan'ın kerametleri, kendi adı verilen Velayetname'de anlatılır. Abdal Musa Sultan Velayetnamesi, günümüz Türkçesi ile Ali Adil Atalay tarafından beşinci kez olarak yayınlanmıştır. kerametlerinden biri de şöyle: "Abdal Musa Sultan, bir pamuk içine kor halinde bir ateş parçasını müridlerinden biriyle, Geyikli Baba'ya gönderir. Geyikli baba da, ona bir bakraç içinde geyik sütü gönderir. Bu kerametin, yorumu da, "******atı iradesine bağlamak, bitkilere hükmetmekten zordur'' şeklindedir.

  Şair, düşünür, Horasan ereni Abdal Musa Sultan'ın keramet ve erdemleri yedi yüzyıldan bu yana dillerde söylenir durur. Antalya, Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyündeki türbesi, 14. yy.'da Selçuklu mimarisi örneğinde yapılmıştır. Tekke hakkında en önemli bilgiyi 17 yy. da burayı ziyaret eden ünlü gezgin Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde vermiştir. Bu bilgilere göre tekkenin kubbesindeki altın alem, beş saatlik yerden görülüyormuş. Abdal Musa Sultan sandukası baş ucunda seyyid olduğunu gösteren yeşil imamesi durur. Tekkenin etrafında bağ ve bahçeler uzanır, Misafirhaneler, kiler, mutfak meydanlar gibi bir çok ek binalar varmış. Mutfakta kırk derviş hizmet eder. Meydanın dışında ayrıca büyük bir misafirhane bulunur ki, üstü konak, altı ise iki yüz at alacak kadar büyük bir ahırdır. Misafir hiç eksik olmaz.

  Tekke yapıldığı günden beri mutfağında hiç ateş sönmemiştir. Tekkenin çok zengin vakıfları vardır. On binden fazla koyunu, bin camuzu, binlerce devesi ve katın, yedi değirmeni ve daha birçok varlığı ile üç yüz elli yıl önceki Abdal Musa Sultan tekkesinin çok büyük zenginliklere sahip bir kurum olduğunu belirtiyor. Evliya Çelebi...

  Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra dağıtılan tekkeler arasında Abdal Musa Sultan tekkesi de nasibini almıştır. 1242 (1829)'da hükümetçe gönderilen memurlar tarafından, dergahta mevcut bütün eşyalar ve binlerce canlı ****** satılıp defteri İstanbul'a gönderilmiştir. Bu hal tekkelerin 1925'de kapanmasına kadar yaşanmıştır.

  Değişik dönemlerde onarım gören Tekke, zaman içinde yıkılmış, günümüzde ise sadece Abdal Musa Sultan türbesi kalmıştır. Türbede, Abdal Musa, annesi, babası, kız kardeşi ile Kaygusuz Abdal'ın kabirleri vardır.

  Tekke'nin giriş kapısındaki kitabe yazısının bir beyt'ini aşağıya alıyoruz:

  Edeble kıl ziyaret bir makaam-ı alişandır bu
  Füyuz'u Hakk'a menba asitan-ı aşikaandır bu.

  Önce de belirtildiği gibi; Aleyi-Bektaşi şiirine ''nefes''adı verilir. Alevi-Bektaşi şiiri de, genellikle Yunus Emre'nin şiirinden etkilenmiştir. Bu şiir, daha sonra Abdal Musa ile yönünü çizmiş ve Kaygusuz Abdal'la beslenerek doruğuna erişmiştir. Abdal Musa'nın günümüze kadar gelen şiirleri çok azdır. Ancak az da olsa, bu şiirler, Alevi-Bektaşi edebiyatının seçkin örnekleri sayılır. Bu şiirlerle Alevi-Bektaşi edebiyatı kesin anlam kazanmıştır.


  Nefesleri:

  Kim ne bilür bizi nice soydanuz
  Ne zerre ottan ne hod sudanuz

  Bizim meftunumuz marifet söyler
  Biz Horasan mülkündeki baydanuz

  Yedi deniz bizim keşkülümüzde
  Hacem umman ise biz de göldenüz

  Hızır İlyas bizim yoldaşımızdır
  Ne zerrece Günden ne de Aydanuz

  Yedi tamu bize nevbehar oldu
  Sekiz uçmak içindeki köydenüz

  Bizim zahmımıza merhem bulunmaz
  Biz kudret okuna gizli yaydanuz

  Turda Musa durup münacat eyler
  Neslimizi sorarsanız ''Hoy'' danuz

  Ali geldi adım bahane
  Güvercin donunda kondum cihana

  Abdal Musa oldum geldim zemana
  Arif anlar bizi nice sırdanuz.


  Horasan'dan Rum'a zuhur eyleyen
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi
  Binip cansız duvarları yürüten
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

  Doksan altı bin Horasan Pirleri
  Elli yedi bin de Rum erenleri
  Cümlesinin servirazı serveri
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

  Balım Sultan arkadaşı, yoldaşı
  Kızıldeli Sultan dürür hem eşi
  Abdal Musa Sultan dersen ne kişi
  Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » İngiliz Setter ırkı
  • » Çanakkale'de Albay Mustafa Kemal
  • » Alisiz Alevilik Olur mu?
  • » Adidas Originals “Vespa Koleksiyonu”
  • » Erkek Nesli Yakında Sona Eriyor
  • » 'Twitter'ın kapandığını twitter...
  • » Evler işaretlenirken kameralar kararmış
  • » bakmadan geçme!!!
  • » Espadril Akımı Bahara Damgasını Vuracak…
  • » Yok denilen taşeronlar, belgede çıktı

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Şah Hatayi Sözleri
  • » Fuzuli'nin Hz.Üseyin için söylediği...
  • » İbni Sina Sözleri
  • » Alevi Sözleri Tumblr- Alevi Sözleri...
  • » Abdal Musa
  • » Alevi Sözleri-Ateş-i Aşkına (Semah)
  • » Yunus Emre Sözleri
  • » Hacı Bektaş Veli'nin Sözleri...!
  • » Noksani Baba Sözleri
  • » Hızır Gülbengi
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 2. #2
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Agahi

  Seher vakti çaldım yarin kapısını
  Baktım yarin kapıları sürmeli
  Hoş bulmadım otağının yapısını
  Çıkageldi bir gözleri sürmeli

  Agahi karışır kanlı yaş ile
  Dost bulunmaz hayal ile düş ile
  Yetilmez menzile bu gidiş ile
  Hemen aşk atına binip sürmeli

  1860 - 1921. Şarkışla’nın Kılıççı köyünde doğdu. Asıl adı Veliyüddin’dir. Ancak genellikle Veli olarak bilinir. Bazı kaynaklarda doğum tarihi 1875, ölüm tarihi ise 1916 olarak verilmektedir.

  Aslen Arapkir’den Şarkışla’ya göçen bir ailenin çocuğu olan Agahi, aşıklık geleneğini ve şiiri, asıl adı Mahmut Derviş olan Zileli Vacit’ten öğrendi.

  Bazı kaynaklara göre okur yazar olmayan ve Alevi dergahlarında kendini yetiştiren Agahi’nin şiirleri Anadolu’nun çeşitli yerlerinde söylenmektedir. Şiirlerinde uzun bir süre Veli mahlasını kullandığından aynı adlı öteki şairlerle/aşıklarla karıştırılmaktadır. Agahi mahlasını ise ne zaman ve kimden aldığına ilişkin kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

  Şarkışlalı Agahi genellikle dini içerikli taşlama konularına ağırlık vermesine karşın duygu ve sevgi şiirlerinden de birçok güzel örnek bıraktı.

  Dönemin Beyrut Valisi aracılığıyla Sivas Valisi Reşit Akif Paşa tarafından bir dönem Şarkışla Tahsildarlığı görevine getirilen Agahi, İstanbul’dan Rodos’a, Adana’dan Halep’e dek birçok yeri dolaştı.

  1911 yılında Pınarbaşı tahsildarlığına geçti. Ancak bir süre sonra ayrılarak köyüne döndü. Sonraki 5 yıl köyünde yaşadı. Yakalandığı kolera hastalığından öldü. Bazı araştırmacılara göre, mezarı Şarkışla’dadır.

  Ayrıca yine Şarkışla ve Rumeli yörelerinde yaşamış Agahi adlı başka aşıkların olduğu varsayılmasına karşın bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.  Eserlerinden bazıları:

  Dağıtır

  Gam kasavet keder başa derildi
  Ancak bu yarayı yazan dağıtır
  Bu dert bize ta ezelden verildi
  Sinemdeki olan yürek dağıtır

  Gönül tutulmazdı her tuzak ile
  Ahir tutup bent ettiler bağ ile
  Dağ vurdular dağladılar dağ ile
  Dediler ki bizim yozun dağıtır

  Görmez misin şu Ferhat’ın işini
  Kerem sevda ile çekti dişini
  Ben de mesken edim bir dağbaşını
  Desinler ki bu dağ Mecnun dağıdır

  Dertli Kerem ile Behlül-i Dana
  Onlar aşk elinden oldu divane
  Agahi şuara olmuştur amma
  Saçma sapan söyler sözü dağıtır


  Diyerek

  Sofu sen kendini arif sanırsın
  Benden özge arif yok yok diyerek
  Sureti zahirde kafa sallarsın
  Oturur kalkarsın hak hak diyerek

  Güş eyle pendimi ey sofu zade
  Sen bu gönül ile kalırsın dağda
  Senin gibi gezer leylek havada
  Geçirir ömrünü lak lak diyerek

  Onda körsün eğer bunda kör isen
  Rah-ı erenlerden bihaber isen
  Yarın hakkın divanına varırsan
  Kovarlar dışarı çık çık diyerek

  Agahi’nin bu sözünde durmazsan
  Ebedi kör kalın meydan görmezsen
  Hacı Bektaş tarikine girmezsen
  Sonra canın çıkar hık mık diyerek


  Geldi

  Dost eline giden sail dur eğlen
  Muhabbetnamenin sırası geldi
  Mevlayı seversen hemen bir eğlen
  Şimdilik gönlüme burası geldi

  Gelmedi sevdiğim bilmem ne güne
  Tahammül kalmadı düne bugüne
  Hayal meyal yar gözlerim ögüne
  Sevdiğim kaşların karası geldi

  Nice yetimler var halli balınca
  Boynu eğri benzi sarı kalınca
  Çıkmaz bu dert benden ta ki ölünce
  Derler ki yürekte yarası kaldı

  Mektubum ol yare var böyle söyle
  Bunca hasiretlik kalır mı böyle
  Vacida eğlenme gel kerem eyle
  Vallahi Veli’nin göresi geldi


  Söyle

  Hasbi arzuhalim ol nazlı yare
  Candan cananıma var selam söyle
  Bu derdi zahmime eylesin çare
  Gül yüzlü yarime var selam söyle

  Gelsin şu halime bir rahim etsin
  Tarikat ilmini bir tarif etsin
  Her ne dek cürümüm varsa affetsin
  Adalet şahına var selam söyle

  Agahi ayrılık bize kisb ü kar
  Eriştir menzile hasbeten nikar
  Sevdiğim yadlara etme itibar
  Düşürme şanına var selam söyle.
  Seher Vakti[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  Seher vakti çaldım yarin kapısını
  Baktım yarin kapıları sürmeli
  Hoş bulmadım otağının yapısını
  Çıkageldi bir gözleri sürmeli

  Açtırdım kapıyı girdim içeri
  Aklımı başımdan aldı o peri
  Dedim sende buldum halis gevheri
  Dedi yok yok bir mihenge sürmeli

  Dedim hiç yapı yok senin yapında
  Oynanılmaz urganınla ipinde
  Dedim dahi çok mu duram kapında
  Dedi yok yok seni burdan sürmeli

  Dedim ki ne kadar yüzümden bezdin
  Etim kebap ettin derimi yüzdün
  Aşık katletmeye silah mı dizdin
  Martini mavzeri bir dem sürmeli

  Şu kevn ü mekanı tutmuş ışığın
  Nöbetin bekleyin alır keşiğin
  Beklemeli bir sultanın eşiğin
  Günde yüz bin kere yüzler sürmeli

  Agahi karışır kanlı yaş ile
  Dost bulunmaz hayal ile düş ile
  Yetilmez menzile bu gidiş ile
  Hemen aşk atına binip sürmeli


  Var

  Hilebaz demişler bizlere amma
  Ne hilem var ne hileciğim var
  Kimisine baldan lezizim amma
  Kimine zehirden acılığım var

  Yüzümü çevirdim adü taşından
  Kaynıyor kazanım aşk ateşinden
  Değirmen döndürdüm gözüm yaşından
  Usta olamazsam suculuğum var

  Gahi usta eyler gahi suç eyler
  Gahi yara eyler gah ilaç eyler
  Hasılı dost beni eğlence eyler
  Yar ile böyle bir cilveciğim var

  Bak şu sofulara ne söylemişler
  Agahi Kızılbaş şair demişler
  Hacca gitmez deyi tan eylemişler
  Benim ise kunde hacılığım var


  Hakkın Emri

  Hakkın emri ile cihana geldim
  Muhammet’e kal u beli diyerek
  Ya Ali kapında kurbana geldim
  Kabul et kapının kulu diyerek

  Yine sen bilirisin benim halimden
  İnayet merhamet Sultan Balımdan
  Zikrin fikrin gitmez oldu dilimden
  Vird ederim Ali Ali diyerek

  Nasıl sevmeyeyim şahım Hasan’ı
  Hakkın habibinin kudret-ül aynı
  Severiz gönülden şahım Hüsey’n’i
  Bunlar has bahçenin gülü diyerek

  Aşkına düşeli Mecnun daneyim
  Yitirdim ben beni viran haneyim
  Ne aklım başımda ne divaneyim
  Şimdi deli oldum deli diyerek

  Niyazımı kabul eyle ilahi
  Ki sensin alemin peşti penahı
  Dilerim ki canın çıksın Agahi
  Hünkar Hacı Bektaş Veli diyerek


  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 3. #3
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Karacaoğlan (Yozgatlı)

  Her sabah her sabah çıkar bakarsın
  Bilemiyorum ne derdin var yar senin
  Dertli sinem aşk oduna yakarsın
  Bilemiyorum ne derdin var yar senin

  Karac’oğlan der ki olduğu yerde
  Ciğer biryan olur gördüğü yerde
  Sabah güneşinin doğduğu yerde
  Bilemiyorum ne derdin var yar senin

  Araştırıcılar tarafından varlığı kabul edilen ancak yaşadığı yüzyıl hakkında anlaşmazlıklar bulunan Yozgatlı Karacaoğlan XVI. yüzyılda yaşamış bir Bektaşi Şairi olarak gösterildiği gibi
  105 XIX. Yüzyılında yaşamış ümmi bir aşık106 ve medrese tahsilli görmüş bir şair 107

  olarak da gösterilmektedir.

  Yozgatlı Karacaoğlan’ın yaşadığı yüzyıl ve sosyal statüsü hakkındaki rivayetlerin bu derece çeşitlenmesi öncelikle Yozgatlı Karacaoğlan’ın varlığının araştırılmaya muhtaç olduğunu göstermektedir. Hangi yüzyılda olursa olsun Yozgat’ta Karacaoğlan adında bir aşık/şair gerçekten yaşamış mıdır? Yaşamışsa yaşadığı yüzyıl mensubu olduğu sosyal çevre ve köyü/ kasabası neresidir?

  Sırasıyla bu iki soruya Karacaoğlan hakkında yapılan araştırmaları ve şiirleri göz önüne alarak cevap arayalım: Cumhuriyet döneminde Karacaoğlan hakkında yapılan araştırmaların çoğunda XVII. Yüzyılda Çukurova’da yaşayan Karacaoğlan’dan başka Karacaoğlanların da var olduğu dile getirilmiş. Bu çevrede “Nizipli Karacaoğlan”
  108 “Rumelili Karacaoğlan”109 “Yozgatlı Karacaoğlan”110… gibi şairlerin varlığı üzerinde fikirler ortaya konmuş. Belgeler gösterilmiştir.

  İşte bu çerçevede Yozgatlı Karacaoğlan’ın hakkında ileri sürülen görüşler şu noktalarda toplanmaktadır.

  Yukarıda adı geçen makalesinde en az dört Karacaoğlan’ın yaşamış olduğu görüşünü dile getiren Prof. Dr. İlhan Başgöz “Karaca’oğlan
  111 adlı eserinde “bir Karac’oğlan dan ziyade Karac’oğlan geleneğinden Karac’oğlan şiir okulundan bahsetmenin daha doğru olduğu” kanaatini taşıdığı belirtmektir. 112 Yayınlandığı bu eserinden sonra Karacaoğlan üzerine yaptığı araştırmaları sürdüren Başgöz yapılan araştırmalarla XVI. yüzyılda yaşadığı bildirilen Bektaşi tarikatına mensup Karacaoğlan’ın113
  Yozgatlı olduğu hükmüne varmaktadır.
  114 Bu Karacaoğlan Rumeli’deki savaşlara katılan bir yeniçeri şairidir. Yılmaz Göksoy’un tespit ettiği rivayetlerden115 yola çıkan Başgöz’e göre Karacaoğlan, Yozgat’ın Mamure (Aydıncık) köyünden olup, pazarlarda pekmez satarak geçimini temin etmektedir. Pazarlarda pekmez satarak geçimini temine çalışan bu köyü daha sonra Zileli Salih Hoca medresesinden tahsili görmekte, bulunan ardından saz şairleri geleneğine uygun bir şekilde rüya görüp bade içmekte çalıp türkü söylemektir. Ardından Yavuz Sultan Selim’in ordusunda İran seferine katılmakta, 1514 yılındaki bu seferde gösterdiği yararlılıklardan dolayı terfi etmekte, bunun ardından ordudan ayrılarak Yozgat’a dönmektedir. Yozgat’ta sevdiği kız alamayınca yeniden orduya katılarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Avrupa seferlerinde bulunmaktadır.116


  Yozgatlı Karacaoğlan’a yakıştırılan bu uzun maceralı ve destani hayatın izaha muhtaç bir çok yeri bulunmaktadır. Pazarda pekmez satan bir köylünün daha sonra Zile’de medrese tahsili görmesi, medrese tahsilinden sonra bede içip, aşık olması, Yavuz’un ordusuyla İran’a Kanuni’nin ordusuyla Avrupa içlerine gitmesi, devşirme çocuklarından kurulan Yeniçeri ordusundan Kolağası Yardımcılığı rütbesine kadar yükselmesi, gerçek bir hayatın izlerini taşımaktan çok, musannifi bilinmeyen bir halk hikayesinin konusuna daha uygun düşmektedir.
  117

  Yozgatlı Karacaoğlan’ın XIX. yüzyılda yaşadığını dile getiren ilk yazılar M. Şakir Ülkütaşır tarafından kaleme alınmıştır. Ahali Gazetesi
  118 ve Yeni Türk Mecmuası’nda 119 yayınlanan yazılarında Ülkütaşır, “Yozgatlı Karacaoğlan, Yozgat’ın Zeyneddin (Doğanlı) köyünde doğmuş ve o havalide tanınmış bir halk şairidir. 1260 h. tarihlerinde yani Osmanoğullarından Abdülmecid zamanında yaşamıştır. Ümmi olup deyişleri de fıtri istidadının mahsulüdür.” görüşlerine herhangi bir kaynak göstermeden yer vermekte ve Yozgatlı Karacaoğlan’a ait olarak gösterdiği beş koşmayı yayınlamaktadır.

  Yozgatlı Karacaoğlan’ın XIX. yüzyılda yaşadığını savunan bir diğer araştırıcı ise tesbit ettiği rivayetlerde Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün şairimizin XVI. yüzyılda yaşadığı görüşünü savunmasına kaynaklık eden Yılmaz Göksoy’dur. Erciyes dergisinden yayınlanan üç makalesinde
  120
  başta M. Şakir Ülkütaşır’ın yazıları olmak üzere, Yozgat civarında dolaşan rivayetleri değerlendirerek ve Yozgatlı Karacaoğlan’ın olduğu kabul edilen şiirleri inceleyerek sonuca ulaşmaktadır:
  Yılmaz Göksoy, A. Gani Telli Hoca adlı kaynak kişinin Karacaoğlan’ın mezarının Gevrek ile Doğanlı köyleri arasındaki yığılı taşların arasında olduğunu söylediğini bildirmektedir
  121 ki bu rivayet Ülkütaşır’ın Yozgatlı Karacaoğlan’ın Zeyneddin (doğanlı) köyünden olduğuna dair verdiği bilgiye de uymaktadır. 122

  Yılmaz Göksoy’un tesbit edilen bir başka rivayet ise, Yozgatlı Karacaoğlan’ın Gevrek köyüne uğradığı, bir kıza aşık olduğu, kızı alamayınca da üzüntüsünden öldüğü şeklindedir.
  123
  Yine Göksoy tarafından tesbit edilen bir başka rivayetin Yozgatlı Karacaoğlan’ın Mamureli (Aydıncık) olduğuna işaret ettiğini ve bu rivayetin Prof. Dr. İlhan Başgöz tarafından onun XVI. Yüzyılda yaşadığının delili olarak gösterildiğini daha önce ifade etmiştik.
  124
  Bu rivayetlere ilaveten Göksoy, Karacaoğlan’ın şiirlerinde geçen yer isimleri ile Yozgat’taki yer isimleri arasında bağlantı kurmakta ve meşhur, Karacaoğlan ile Karacakız
  125 hikayesinin de Yozgatlı Karacaoğlan’a ait olduğunu ileri sürmektedir. Göksoy’un bu konudaki görüşleri şu noktalarda toplanmaktadır:
  Karacaoğlan’ın
  “Mamalı’dan ben bir Rıdvan oğluyum”
  mısraı bazı araştırıcılarca
  126 XVII. Yüzyılda yaşayan Karacaoğlan’ın Mamalı aşiretinden olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Halbuki Dulkadirlilerin bir kolu olan Mamalı aşiretinin Bozok civarında yerleşmiş Türkmen oymaklarından olduğu açıktır. 127
  Ayrıca;
  “Uğran Pazarcık’a Salmanbaba’ya”

  mısranın da Yozgatlı Karacaoğlan'a ait olmasının muhtemel olduğunu belirten Göksoy mamalı aşiretinin yerleştiği çorum un sungurlu ilçesine bağlı salman köyünün varlığına dikkat çekmektedir.Karacaoğlan ın;
  “Tonuz ovasına her gelen çöker”
  mısraını değerlendiren Göksoy Yozgat yaylalarının eski adı Tonuz olan Şarkışla ya kadar uzandığını belirterek yine Şarkışla nın Topaç köyü yakınlarındaki Kızılırmak’ın geçitlerinden birisinin Karacaoğlan adını taşımasına dikkat çekerek Yozgatlı Karacaoğlan’ın bu çevrede çalıp-söylediği kanaatine varmaktadır. Yine Karacaoğlan’ın;
  Bozok kazasında Üsyünova da
  128

  Yavrunun menendi güzel var m’ola”

  mısralarının Yozgatlı Karacaoğlan’ın varlığının delillerinde biri olduğunu bildirmektedir. Göksoy, Karacaoğlan ile Karakız’ın mezarının olduğu bu köye Karakız adını bu sebeple vermiş olduğu görüşlerini ortaya koymaktadır.
  129 Makalelerinde daha sonra Karacaoğlan’ın şiirlerinde geçen mahalli kelimeler ve yer isimleri sadece Yozgat’ta kullanılan mahalli kelimeler olduğunu belirterek şiirlerde geçen Emir, Eymirli, Sincan gibi yer isimlerinin de Yozgat’ta bulunduğuna dikkat çekmektedir.130


  Birbirinden farklı ve dağınık bu rivayetleri değerlendiren Göksoy biri XVI. yüzyılda diğeri XIX. yüzyılda yaşamış iki Yozgatlı Karacaoğlan’ın bulunabileceği ihtimali üzerinde duruyor.
  131 Görüldüğü üzere bu rivayet şu veya yüzyılda bir Yozgatlı Karacaoğlan’ın yaşadığına hükmetmemize yetecek bilgi ve belgeleri beraberinde getirmemektedir. XVI.yüzyılda bir Yozgatlı Karacaoğlan’ın yaşamış olacağı ise büsbütün imkansız gibi görünmektedir. XVI. büyük ölçüde göçebe hayatı yaşanan, mamur bir beldeden yoksun olan132 Bozok'ta XVI.yüzyılında yaşamış hiçbir şair günümüze gelmezken hakkında anlatılanlarda gerçekten çok hikaye unsurları bulunan Yozgatlı Karacaoğlan’ın günümüze gelmesi oldukça zordu. Kaldı ki Yılmaz Göksoy’un derlediği hikayeden 133 başka elimiz de bilgi bulunmadığı halde XVI. yüzyılda yaşamış Yozgatlı Karacaoğlan dan bahsetmek mümkün değildir.

  Bununla birlikte eğer Yozgat’ta Karacaoğlan’ın adına bir şair yaşamışsa bunun XIX. yüzyılında yaşamış olması kuvvetle muhtemeldir. Yozgat XIX. yüzyılda Çapanoğulları’nın imar hareketleriyle Orta Anadolu’nun gelişmiş bayındır şehirlerinden biri haline gelirken açılan onlarca medresede tahsil görenlerin bir çoğü güçlü birer şair olacak bu yüzyılında tertip edilen cönk ve mecmualarda yerlerini almışlardır. Nitekim yaklaşık yüz yıl önce tertip edildiği anlaşılan Yozgat’ın Fakıbeyli köyünden İbrahim tarafından Yozgat İl Müzesi’ne bağışlanan bir cönkte XIX. yüz yılında yaşayan Yozgatlı şairlerle birlikte Karacaoğlan’ın da beş şiiri bulunmaktadır
  134 yine bu dönemde yetişen Hüzni ve Zari’nin cönklerinde Karacaoğlan şiirleri bulunmaktadır. 135
  Şiileri sözlü gelenekte yaşayan hayatı hakkındaki rivayetler halk arasında dolaşan Karacaoğlan’ın günümüze yakın bir tarihte yaşamış olmasını daha çok ihtimal için buluyoruz.

  Bütün bu rivayetler ve şiirlerden hareketle meşhur Karacaoğlan’dan faklı olarak Yozgat’ta bir Karacaoğlan dan faklı olarak Yozgat’ta bir Karacaoğlan’ın yaşadığını kabul edersek, bu şairin meşhur Karacaoğlan’ın etkisi altında bu mahlası aldığını veya halkın Karacaoğlan’ı taklit etmesinden dolayı kendisine karaca oğlan adını yakıştırdığını ve zamanla bu mahlasla çerçevesinde tanındığını düşünebiliriz. Yozgatlı Karacaoğlan’a mal edilen şiirlerin çoğunda meşhur Karacaoğlan’ın tavrını, edasını görmekteyiz. Bu şiirler gerçekten Çukurovalı Karacaoğlan’a aittir yada Yozgatlı karaca oğlan, Karacaoğlan etki sinede şiir söyleyen bir şairimizdir. Karacaoğlan’ın Anadolu’da yüzyıllardır eksilmeyen şöhreti ve şiirlerinin bir çok şair tarafından taklit edildiği göz önüne alınırsa her iki ihtimalin de tabii olduğu anlaşılır.

  Yozgatlı Karacaoğlan’a mal edilen şiirlerle, Yozgatlı diğer şairlerin şiirleri arasında bir takım konu, söyleyiş ve en önemlisi “ayak” benzerlikleri bulunmaktadır. Bu noktalardan hareketle Yozgatlı Karacaoğlan hakkında bir sonuca varılamaz ise de Karacaoğlan’ın ve şiirlerinin yukarıda değerlendirilen belgelerin ışığında Yozgat’a ve Yozgatlı şairlere uzak olmadığı rahatlıkla dile getirilebilir.

  Sonuç olarak biz, buraya kadar değerlendirdiğimiz bilgi ve belgelerin ışığında Çukurovalı Karacaoğlan’ın etkisi altında şiir yazan XIX. Yüzyılda yaşamış bir Yozgatlı Karacaoğlan’ın varlığını aksi ispat olunana kadar kabul ediyor ve Yozgatlı Karacaoğlan’a mal edilen şiirleri de bu çerçevede değerlendiriyoruz.

  1
  Her Sabah Her Sabah Çıkar Bakarsın
  Bilemiyorum Ne Derdin Var Yar Senin
  Dertli Sinem Aşk Oduna Yakarsın
  Bilemiyorum Ne Derdin Var Yar Senin

  Bahar Gelmeyince Güller Açılmaz
  136

  Yarsız Yaylalara
  137 Konup Göçülmez
  Uykudan Mı Kalktın Gözün Açılmaz
  Bilemiyorum Ne Dersin Var Yar Senin

  Yaz Gelince Kuru Otlar Sulanır
  Cahil Olanların Gönlü Bulanır
  Yıl Başında İki Bayram Dolanır
  138

  Bilemiyorum Ne Derdin Var Yar Senin

  Bahar Gelmeyince Güllerin Bitmez
  Şakıyıp Dalında Bülbüller Ötmez
  Her Sabah Ellerin Koynundan Gitmez
  Bilemiyorum Ne Derdin Var Yar Senin

  Karac’oğlan Der Ki Olduğu Yerde
  Ciğer Biryan Olur Gördüğü
  140 Yerde
  Sabah Güneşinin Doğduğu Yerde
  Bilemiyorum Ne Derdin Var Yar Senin
  141


  2
  Kömür Gözlüm Ben Bu Yerden Gidersem
  Gülen Oynan Yaran İle Eş İle
  Aralıktan Kem Haberin Duyarsam
  Delem Bu Sineme Kara Taş İle

  Hey Ağalar Ben Bir Hata İşledim
  Gamı Koydum Kasavete Başladım
  Elma Deyi Al Yanağı Dişledim
  İncitmişim Dökülesi Diş İle

  Ememedim Leblerinden Barımı
  143
  Deremedim Has Hasbahçemden Narımı
  144
  Kim Ağlatmışım Benim Nazlı Yarim
  Kan Doldurmuş Gözlerine Yaş İle

  Karac’oğlan Ben Sevdadan Doyamam
  145
  Ak Gerdanda Çifte Benler Sayamam
  Can Tatlıdır Cana Kıyamam
  Meğer Ağu Yediler Aş İle
  146

  3
  Ateşim Yanmadan Tütünüm Tüter
  Havaya Bulutun Ağdığını Gibi
  Yarin Bahçesinde Gülleri Biter
  Ayın On Dördünde Doğduğu Gibi

  O Yar Yine Bize Name Yollanmış
  Arif Olan Sözlerinden Anlamış
  Al Yanaklar Domur Domur Terlemiş
  Rahmetin Güllere Yağdayı Gibi

  Karaca Oğlan Aydur Başların Tacı
  Ayrılık Şerbeti Zehirden Acı
  Kıvrım Kıvrım Olmuş Zülfünün Ucu
  Mor Menevşe Boynun Eğdiği Gibi
  147  105 Prof. Dr. İlhan Başgöz. “ Yozgatlı Karaca’oğlan” Cumhuriyet Gaz. 30 Ağustos 1990.
  106 M. Şakir Ülkütaşır “Son Asır Şairlerden Yozgatlı Karacaoğlan”, Yeni Türk 4.48 (Aralık 1936) s. 708-710. M. Şakir Ülkütaşır “Yozgatlı Karacaoğlan” Ahali Gaz.(Samsun) 29 Ekim 1985.s 16
  107 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 8,95 (Temmuz 1985), s. 16.
  108 Ali Rıza Yalgın. “Cenupda Türkmen Oymakları” İstanbul 1930.
  109 Prof. Dr. Şükrü Elçin “Halk Edebiyatı Araştırmaları I” Ankara 1988. s.
  110 Diğer Karacaoğlan’larla ilgili olarak yukarıdaki kaynaklara ve Prof. Dr. İlhan Başgöz “Kaç Karaca Oğlan Var” Yeni Ufuklar sayı: 12,1955; M. Fuat Köprülü “Türk Saz Şairleri”, Ankara 1962 s. 317-322; S. Nüzhet Ergun, “Karaca Oğlan Hayatı ve Şiirleri”, Dokuzuncu baskı, İstanbul 1945 bakılabilir.
  111 Prof. Dr. İlhan Başgöz, “Karac’oğlan”, İstanbul 1984.
  112 Prof. Dr. İlhan Başgöz a.g.e, s.11.
  113 Prof. Dr. Şükrü Elçin, Halk Edebiyatı Araştırmaları I” s.13-30
  114 Prof. Dr. İlhan Başgöz, Yozgatlı Karaca’oğlan
  115 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, s.16-17.
  116 Prof. Dr. İlhan Başgöz, “Yozgatlı Karaca’oğlan”.
  117 Bu rivayetler için bkz. Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, s.16-17.
  118 M. Şakir Ülkütaşır, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Ahali Gaz., 29 Ekim 1933
  119 M. Şakir Ülkütaşır, “Son Asır Şairlerinden Yozgatlı Karacaoğlan”, Yen Türk Mec. 4, 48 (Aralık 1936), s. 708-710
  120 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 5,59 (Kasım 1982), s. 23-24; “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 8,95 (Temmuz 1985), s. 16-17; “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 10,112 (Nisan 1987), s. 21.
  121 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 5, 59 (Kasım 1982).
  122 M. Şakir Ülkütaşır, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Ahali Gaz. 29 Ekim 1933.
  123 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 5, 59 (Kasım 1982)
  124 Prof. Dr. İlhan Başgöz, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Cumhuriyet Gaz. 30 Ağustos 1990
  125 I.Refet Işıtman, “Karacaoğlan”, Ülkü 1.3 (Nisan 1933)
  126 A.Saim Emirmahmudoğlu, “Karacaoğlan’ın Yaşadığı Yüzyıl”, TFA 17,334 (Mayıs 1977), s. 1985-7986.
  127 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 5.59 (Kasım 1982),s.23
  128 Üsyünova Hüseyinova Çorum’un Alaca ilçesinin eski adı.
  129 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes10,112(Nisan 1987), s.21
  130 Yılmaz Göksoy, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes10,112(Nisan 1987), s.21
  131 Y. Göksoy Yozgatlı Karacaoglan Erciyes 8,95 (Temmuz 1985), s.17.
  132 Yunus Koç “XVI yüzyılda bir Osmanlı sancağının iskan ve nüfus yapısı” Ankara 1989
  133 Y. Göksoy “Yozgatlı Karacaoğlan” Erciyes 8,95 (Temmuz 1985). Göksoy bu yazısında hikayeyi Y. Ziya Sakin’den derlediğini onun ise 1961 yılında Akdağmadeni ilçesinin Alibar köyünden Süleyman Dede’den öğrendiğini bildirmektedir.
  134 Y.Göksöy “Yozgatlı Karacaoğlan” Erciyes 5,59 (Kasım 1982) .s.24
  135 Mahmut Işıtman, “Karacaoğlan’ın yayınlanmamış dört şiiri”
  136 M. Işıtman , “Bahar gelmeyince güller seçilmez”.
  137 M. Şakir Ülkütaşır , “Yavrusuz yaylaya…”
  138 M. Işıtman , “Yıl başında iki bayram kutlanır”.
  139 M. Şakir Ülkütaşır’da bu dörtlük yoktur.
  140 M. Işıtman’da “Ciğer biryan olur durduğu yer” şeklindedir.
  141 M. Şakir ülkütaşır, “Yozgatlı Karacaoğlan”, Ahali Gaz. 29 Ekim 1933; Mahmut Işıtman, “Karaca Oğlan’ın Yayınlanmamış dört şiir”, TFA 12,251 (Haziran 1970), 5645. (Işıtman bu şiiri Hüzni’ nin cöngünden aldığını belirtmektedir.)
  142 M. Şakir Ülkütaşır, “Delen bu sinemi kara taş ile”.
  143 M. Şakir Ülkütaşır, “Emedim leblerin barını”.
  144. M. Şakir Ülkütaşır. “Veremedim has bahçemdem narımı”.
  145 M. Şakir Ülkütaşır. “Karacaoğlan bu sevdaya doyamam”.
  146 M. Şakir Ülkütaşır. “Yozgatlı Karacaoğlan”; Mahmut Işıtman” “Karaca Oğlan’ın Yayınlanmamış dört şiir”, 5645. (Işıtman yayınladığı bu şiirde Hüzni’nin cöngünden alınmıştır.)
  147 M. Şakir Ülkütaşır. “Yozgatlı Karacaoğlan” Ahali Gaz. 29 Ekim 1933. Yozgat’ın tanınmış türküleri arasında bulunan bu şiir Yozgatlı ses sanatkarı Hafız Süleyman tarafından Cumhuriyetin ilk yıllarında plağa okunmuştur. (Yılmaz Göksoy. “Yozgatlı Karacaoğlan”, Erciyes 10, 112 (Nisan 1987) .s.21


  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 4. #4
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Kaygusuz Abdal

  Aşkile geldim cihana, meskenim dağlar menem
  Terk edip cümle sıvayı, mahremi tevhid menem
  Güş edince menaref esrarını, mest olan ehkar menem
  Şöyle ikrar verdim ol dem Gaygusuz Abdal menem


  Asıl adı Gaybi'dir. Kaygusuz Abdal'ın hayatı hakkında ki bilgilerin çoğu Bektaşi menkıbelerine dayanır. Bu menkıbelerin en tanınmışı onun Abdal Musa'ya bağlanışını anlatan hikayedir:

  Alaiye (Alanya) beyinin oğlu Gaybi, avlanırken attığı okla bir geyiği koltuğundan vurur. Yaralı geyik kaçar, Gaybi arkasından koşar. Geyik Abdal Musa'nın tekkesine girer, arkasından avcı da girer, dervişlerden geyiği sorar. Dervişler görmediklerini söylerler. Çekişme başlar. Olaya Abdal Musa. karışır ve koltuğu altından kanlı oku çıkararak Gaybi'ye gösterir. Gaybi okunu tanır ve Musa'ya bağlanır. Alanya beyi oğlunu tekkeden kurtarmak ister ama Gaybi, Musa'dan ayrılmaz. Bey, Teke (Antalya) beyine başvurarak oğlunun kurtarılmasını ister. Teke beyinin gönderdiği ordu Musa'ya yenilir, Gaybi tekkede kalır.

  Kırk yıl tekkede Abdal Musa 'ya hizmet ettikten sonra şeyhi tarafından Mısır'a gönderilen Kaygusuz Abdal, orada bir tekke kurar. Bu tekke, İslam dünyasında büyük bir ün kazanır ve hastalarla başı dara düşenlerin sığınağı olur. Kaygusuz Mısır'da ölür. Türbesi, Kahire yakınlarında bulunan bir mağaradadır.

  Hece ve aruzla şiirler söyleyen Kaygusuz'un nesirle yazılmış eserleri de var. Aruzla yazılmış şiirleri divanında toplanmıştır. Hece ile yazdıklarına ise cönklerde ve şiir mecmualarında rastlanıyor. Nesir eserleri: Budala-name, Mağlataname, Cefriyye-i Kaygusuz ve Esrar-ı huruf adlarını taşıyan kitapçıklardır. Cefriyye, gelecekte olup bitecek olayları anlatan bir fal kitabıdır. Öbürleri tasavvufla ilgili konuları işler.

  Şiirlerinin bir çoğunda Kaygusuz takma adını kullanan ozan , bazı şiirlerinde Serayi adını da kullanır. Kaygusuz adını taşıyan başka şairlerin de bulunması, eserlerinden bazılarının başka bir Kaygusuz'un olabileceği kuşkusunu, doğuruyor.

  Kaygusuz Abdal, Bektaşiler arasında büyük saygı ile anılır ve Bektaşi uluları arasına girer. Hemen bütün Bektaşi tekkelerinde bulunan ve Kaygusuz'a ait olduğu kabul edilen bir resimde, bir yılan, bir akrep ve bir arslan, ayakları bine yatarak ona boyun eğmiş görünürmüş.

  XVIIL yüzyıl ressamlarından Levni'nin yaptığı güzel bir Kaygusuz minyatürü vardır. Kaygusuz, bir eserinde 1397-98 yıllarında doğduğunu söylüyor. Eserlerinden de anlaşıldığına göre XV .yüzyılda yaşamış olan şair, Anadolu ve Rumeli'nin birçok yerlerini gezmiş ve iyi bir öğrenim görmüştür. Özellikle hece ile yazdığı şiirlerde ve nesirlerinde güzel bir Türkçe kullanır.

  Kaygusuz'un tasavvufla ilgili şiirleri yanında tekerlemeleri, şathiyeleri (alaylı, iğneli ve simgeli şiirler) de önemli bir yer tutar. Yunus Emre yolunda yürüyen şair, bu tür şiirlerinde ona daha çok yaklaşır. Ölüm yılı bilinmiyor.


  NEFES

  Beylerimiz elvan gülün üstüne
  Ağlar gelir şahım Abdal Musa'ya
  Urm abdalları postun eğnine
  Bağlar gelir şahım Abdal Musa'ya

  Urum abdalları gelir dost deyü
  Hırka giyer aba deyü post deyü
  Hastaları gelir derman isteyü
  Sağlar gelir bizim Abdal Musa'ya

  Hind'den bezirganlar gelir yayınur
  Aşık olan bu meydanda soyunur
  Pişer lokmaları açlar duyunur
  Toklar gelür pirim Abdal Musa'ya

  İkrarıdır koç yiğidin yuları
  Fakjhleri çeksem gelmez
  İleri Akpınar'ın yeşil güllü suları
  Çağlar gelir pirim Abdal Musa'ya

  Meydanında dare durmuş köçekler
  Çalınır koç kurbanlara bıçaklar
  Döğülür kudüm açılır sancaklar
  Erler gelir pirim Abdal Musa'ya

  Kılıç sallar Yezidlerin kasdına
  Ali Zülfikar'ın almış destine
  Tümen tümen genç Ali'nin üstüne
  Erler gelir şahım Abdal Musa'ya

  Her matem ayında kanlar dökülür
  Demine Hü deyü gülbank çekilir
  Uyandırıp Hak çırağı yakılır
  Erler gelir şahım Abdal Musa'ya

  Benim bir isteğim vardır Kerim'den
  Yezit bilmez erenlerin sırrından
  Kaygusuz'um cüda düştüm pirimden
  Erler gelir şahım Abdal Musa'ya
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 5. #5
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Köroğlu

  Benden selam olsun Bolu Bey'ine
  Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır
  Ok gıcırtısından kalkan sesinden
  Dağlar seda verip seslenmelidir
  Köroğlu düşer mi yine şanından
  Ayırır çoğunu er meydanından
  Kır at köpüğünden düşman kanından
  Çevrem dolup şalvar ıslanmalıdır


  I
  Köroğlu, ünlü bir halk hikayesi, daha doğrusu bir halk romanıdır. En az dört yüzyıldan, beri sanat susuzluğunu gidermekte, kahramanlık duygularım beslemektedir.

  Yiğit ve mert bir kahraman tipi olan Köroğlu, her Türk gencinin ruhunda onun gibi karakterli olma ülküsünü, besledi. Halk şiirinin koçaklamalarında hep onun örnek alındığı görülür.

  Köroğlu, bir kanun kaçağı, devlete karşı gelmiş bir dağ adamıdır.Yollar keser, kervanlar vurur. Babasının gözlerine mil çektiren zalim Bolu Beyi'nin ordularını bozar, dağıtır. Sık sık Bolu'yu basar, şehrin altım üstüne getirir.

  Bu yaptıkları, örnek alınacak davranışlar değildir elbet. Ama, Köroğlu'nu haklı gösterecek yönleri vardır. Bir defa haksızlığa, zulme karşı ayaklanmıştır. Bu arada kendisi hiç bir zaman haksızlığa sapmamıştır. Onun, hikayesinin en yaygın olduğu yüzyıllar, Osmanlı Devleti de büyük iç ve dış sarsıntılar geçirmektedir. Ortalıkta, bundan yararlanan derebeyi tipleri türemiştir. Vilayetlerde valiler halkı ezmekte, çifte vergiler almakta, zulmün her çeşidini yapmaktadır.

  Namuslu valiler haklı ya da haksız, devlete karşı büyük ayaklanmalar düzenlemekte, bu arada üzerlerine gönderilen ordular karşısında halk ezilmekte, canından bezmektedir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Osmanlı tarihinde Celali diye anılan ve yurdun her yanını sarmış, küçük büyük eşkıyalar türemiştir.

  Arada ne oluyorsa yine halka, köylüye olmaktadır. İşte, bu son derece korkulu ve tehlikeli ortam için de, gerçek olmasa bile, ona avuntu veren bir hayali kahraman çıkıyor. Bu, Köroğlu'dur. O'nun sevimli, şövalye varlığında halk kendini buluyor onda avuntuya
  kavuşuyor. İşte, bu ruhsal yaratı nedeniyle halk onu seviyor.

  Yalnız bu kadar da değil. Ayrıca, sanat isteklerini de onda buluyor halk. Gerçekten, Köroğlu'nun sanatı gerek konu olarak, gerek işleniş bakımından kusursuzdur. Konuda olaylar çok ustalıkla birbirine bağlanır, düğümlenir, heyecan artar; sonuç beklenmedik biçimde ortaya çıkar.Usta sanatçıların anlatma başarısıyla orta zaman şövalye tipinin en mükemmeli oluşur.

  Yer yer ve sık sık araya türküler girer. Böylece, dinleyicinin müzik istekleri de karşılanmış olur. Türküler, kalıp ve ruh bakımından pek başarılıdır. Bunlar, asıl konuyla yakından ilgili olmakla beraber, Köroğlu'nun mert karakterini de yansıtır. Yerine göre çok içli, lirik şiirlere de rastlarız.

  İşte, gerek konu, gerek estetik yönün bu kadar güçlü oluşu nedeniyle, Köroğlu hikayesi her çevrede büyük ilgi toplamış büyük ve ölmez bir eser olarak edebiyatımızda yerini almıştır. Bu bakımdan edebiyat tarihçilerinin uzun süreden beri üzerinde çalıştıkları bir konu olmuştur Köroğlu.

  Biz, bu halk kahramanının hikayesini değil, şiirini vermeye çalıştık. Şiirlerin asıl konuyla yakın ilgisi bulunduğu için önce hikayenin kısa bir özetini verdik. Şiirlerin tadına daha iyi varılabilmesinin, ancak konuyu bilmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Bu bakımdan, şiirlerin okunma sırasında, konuyu hatırlatmak için, her biri üzerine gerekli kısa bilgi de ekledik. Bir de, şiirleri konu bakımından bölümlere ayırdık. Her bölümün başında da gerekli açıklamayı yaptık.

  Amacımız, kahramanlık konusunda halk şiirimizin en güzel örneklerini vermek olduğu için, uzun uzun bilimsel araştırma ve tartışmalara girişmekten sakındık. Okurlarımızı sıkmadan, edebiyatımızın bir bölümünü sunmaya çalıştık.

  Bu arada, yirmi yıldan beri üzerinde çalıştığımız Köroğlu'nun yeni şiirlerini, ilk kaynaklardan tarayarak, en iyilerini sunduk.


  KÖROĞLU HİKAYESİ

  Bolu beyi, at meraklısı bir beydir. Atçılıkta usta olan seyisi Yusuf'u, güzel ve cins 'at aramak üzere başka yerlere gönderir. Yusuf günlerce gezdikten sonra, obanın birinde istediği gibi bir tay bulur. Bu tayı doğuran kısrak, Fırat kıyısında otlarken, ırmaktan çıkan bir aygır kısrağa aşmış, tay ondan olmuştur. Irmak ve göllerin dibinde yaşayan aygırlardan olan taylar çok makbuldür, iyi cins at olur.

  Yusuf, tayı sahiplerinden satın alır. Yavrunun şimdilik gösterişi yoktur. Hatta, çirkindir bile. Ama ileride mükemmel bir küheylan olacaktır. Yusuf bunu biliyor. Sevinerek geri döner. Bey, bu çirkin ve sevimsiz tayı görünce çok kızar, kendisiyle alay edildiğini sanır. Yusuf'un gözlerine mil çektirir. Tayı da ona verir, yanından kovar. Kör Yusuf köyüne döner. Olanı biteni oğluna anlatır. Bolu Beyi'nden öc alacağını söyler.

  Baba Qğul, başlarlar tayı terbiye etmeye. Yıllar geçer. Tay artık mükemmel bir küheylan olmuştur. Rüzgar gibi koşmakta, ceylan gibi sıçramakta, türlü savaş oyunu bilmektedir. Bu arada Kör Yusuf'un oğlu Ruşen Ali de büyümüş, güçlü kuvvetli bir delikanlı olmuştur .O da her türlü şövalyelik oyunlarım öğrenmiş pir babayiğittir.

  Bir gece Yusuf, düşünde Hızır'ı götür. Hızır ona yapacağı işi söyler. Hızır'ın önerisiyle baba oğul yola çıkarlar. Bingöl dağlarından gelecek üç sihirli köpüğü Aras ırmağında beklerler. Bu üç sihirli köpükle Yusuf' un hem gözleri açılacak, hem intikam almak için gereken kuvvet ve gençliği elde edecektir.

  Bunu bilen oğlu Ruşen Ali, köpükler gelince, babasına haber vermeden, kendisi içer. Yusuf, durumu öğrenince üzülür, ama bir yandan, da sevinir. Kendi yerine oğlu, öcünü alacak bir bahadır olacaktır. Bu sihirli köpüklerden biri körün oğluna sonsuz yaşama gücü, biri yiğitlik, öteki de şairlik bağışlamıştır. Bir süre sonra Yusuf, oğluna öç almasını vasiyet ederek ölür.

  Körün oğlu Ruşen Ali d:ağa çıkar .Gelen geçeni soyar. Ünü yayılmaya başlar .Kendisi gibi kanun kaçakları yanında toplanmaya başlarlar. Artık adı Köroğlu olmuştur. Bolu şehrinin karşısında, Çamlıbel'de, bir kale yaptırır. Küçük bir ordusu vardır. Çamlıbel'de geçen kervanlardan bac alır. Vermeyen kervanları soyar. Üzerine gönderilen orduları bozguna uğratır.

  Bir gün, güzelliğini duyduğu Üsküdar Kasapbaşı'sının oğlu Ayvaz'ı kaçırır, Çamlıbel'e getirir, evlat edinir. Başka bir gün, Bolu Beyi'nin bacısı Döne Hanım'ı kaçır'ır, evlenirler. Aradan yıllar geçer, Bolu'yu basar, yakar, yıkar. Bolu Beyi'nden babasının öcünü alır. Bolu Beyi de Köroğlu'na karşı düzenler kurar. Bir defasında Köroğlu'nu, başka bir seferde de Ayvaz'ı yakalatır. Zindana atar. Ama, Köroğlu ve adamları her zaman hile ve cenkle kurtulurlar.

  Köroğlu, ara sıra Gürcistan, Çin gibi uzak ülkelere de seferler açar. Yeni yeni serüvenlere atılır, büyük vurgunlar yapar. Bu arada küçük, fakat heyecanı birçok olay da geçer. Sonunda delikli demir (tüfek) ortaya çıkınca eski bahadırlık geleneği bozulur, dünyanın tadı kalmaz. Ve bir gün Köroğlu, beylerine dağılmalarını söyleyerek Kırklara karışır, kaybolur. Daha önceden Kır-At da sır olmuştur. O Kır-At ki, nice yıllar, olağanüstü bir güçle Köroğlu'na hizmet etmiştir.

  Başka bir söylentiye göre, bir Yahudi bezirganın getirdiği tüfekle oynayan beyler, birbirlerini öldürürler. Köroğlu, buna üzülerek kayıplara karışır. Yine bir başka sôylentiye göre de, Köroğlu dağda rastladığı çobanda tüfeği görür. Sorar, ne olduğunu. Aldığı karşılığa inanmaz. Denemek için kendine çevirir, tetiğe dokunur. Ve yaralanarak ölür. Sonra beyleri de dağılırlar.

  Yaşlı bir çınar gibi devrilen Köroğlu'nun hikayesi sona erer.

  Cahit Öztelli
  Üç Kahraman Şair Köroğlu Dadaloğlu Kuloğlu
  Milliyet yayınları-1974

  II

  KÖROĞLU'NUN KİMLİĞİ

  On altıncı yüzyıllın sonlarına doğru, Kafkas'lardan Rumeli'ye kadar, ünü bütün Osmanlı ülkesine yayılan Köroğlu, bir edebiyat tarihçisine göre hem eşkıya, hem de hece vezniyle şiirler söyleyen bir halk ozanı. Osmanlı toplumunu inceleyen bir bilim adamına göre sadece bir '' Celali ''. Ben Köroğlu'ndan kalanları yalnız kalanları değil, bugün yaşayıp gidenleri de halkımızdan, hikayeci halk ozanlarımızdan öğrendim. Halkımız, hikayeci halk ozanlarımız gibi yaşadım Köroğlu'nu. Bu nedenlerle de Köroğlu olayına yaklaşımım, bir edebiyat tarihçisi ya da bir bilim adamının yaklaşımından farklı oldu. Türkü metinlerinden, anlatılan hikayelerden ve bu türkülü hikayeleri dinleyen halkın davranışlarından edindiğim izlenim şu: Halkımıza göre Köroğlu, zalime başkaldıran, yaşlılara zayıflara dokunmamayı, tamahkar zenginlerle uğraşmayı, dertlilerin derdine bakmayı öğütleyen yiğit bir kişi. Bir destan kahramanı. Kavuşturan kurtaran esirgeyen Kırat motifi ile, kökleri çok daha gerilere giden bazı efsanelerle, ''Celali Köroğlu Ruşen'' ve ''Celali Kiziroğlu Mustafa Bey'' gibi bazı gerçeklerin, daha da Allah bilir nelerin, ne özlemlerin karışarak oluşturduğu bir destan. Bütün destanlarda olduğu gibi de, her şey olumlu ya da olumsuz yönde abartmalı. Halk bu Köroğlu türkülerini, Köroğlu hikayelerini dinlerken yürekleniyor. Bir kurtarıcı bulmuşçasına rahatlıyor. Düğünlerde derneklerde Köroğlu havaları, marşların gördüğü işi görüyor. Köroğlu'nun kimliğinden de, kişiliğinden de ben bu toplum olayını anlıyorum. Asıl Köroğlu gerçeği bu bence. Yunus Beyin ya da seyis Yusuf'un oğlu Ruşen Ali'nin bireysel kişiliği de, bireysel kimliği de beni ilgilendirmiyor.

  Halk gibi, hikayeci halk ozanları gibi, Köroğlu'na ben de kendimi, kendi özlemlerimi katarak söyledim. Yiğit, duyarlı insan bir Köroğlu düşündüm.

  Ruhi SU  Eserlerinden bazıları:

  1
  Kır atım meydan yerinde
  Gezer horlayı horlayı
  Bir kötü az bin kavgadan
  Kaçar zorlayı zorlayı

  Kır ata yakışır bunlar
  Yiğit geyer demir donlar
  Ak gövdeden kızıl kanlar
  Akar şorlayı şorlayı

  Köroğlu der al kanları
  Yere serer çok canları
  Eğri kılıç düşmanları
  Kırar parlayı parlayı

  2
  Mert dayanır namert kaçar
  Meydan gümbür gümbürlenir.
  Şahlar şahı divan açar.
  Divan gümbür gümbürlenir.

  Yiğit kendini övende
  Oklar menzili döğende
  Kılıç kalkana değende
  Kalkan gümbür gümbürlenir.

  Ok atılır kalasından
  Hak saklasın belasından
  Köroğlu'nun narasından
  Dağlar gümbür gümbürlenir.

  3
  Benden selam olsun Bolu Bey'ine
  Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır
  Ok gıcırtısından kalkan sesinden
  Dağlar seda verip seslenmelidir.

  Düşman geldi tabur tabur dizildi
  Alnımıza kara yazı yazıldı
  Tüfek icad oldu mertlik bozuldu
  Eğri kılıç kında paslanmalıdır.

  Köroğlu düşer mi yine şanından
  Ayırır çoğunu er meydanından
  Kır at köpüğünden düşman kanından
  Çevrem dolup şalvar ıslanmalıdır

  4
  Muhanetlik etmek değil karımız
  Şehriyar sözüne uyanlardanız
  Meydana girende yoktur korkumuz
  Kazaya ırıza diyenlerdeniz.

  Ödleklerle hoş değidir aramız
  Teke tek düşmana varmak töremiz
  Muhanete sardırmayız yaramız
  Yarayı kendimiz saranlardanız

  Bineyidim kır atımın üstüne
  Alıyıdım hançerimi destime
  Gafili varmayız düşman üstüne
  Vakte hazır olun diyenlerdeniz.

  Köroğlu'm çıkalım dağlar salına
  At sürelim mal yemezin malına
  Başım koydum arkadaşın yoluna
  Başı dost yoluna koyanlardanız

  5
  Karşıdan gelen piyade
  Bizim eller yerinde mi?
  Etekleri çemen olmuş
  Karlı dağlar yerinde mi?

  Çamlıbel'in koyağında
  Sular akar ayağında
  Şirin döne yanağında
  Siyah benler yerindemi?

  Köroğlu der öğündüğüm
  Taşlar alıp döğündüğüm
  Arka verip sığındığım
  Koca çamlar yerinde mi?

  6
  Kimisi pınar başında
  Kimisi yolun dışında
  Al giyen onbeş yaşında
  İlle mavili mavili

  Kimisi dağlarda gezer
  Kimisi incisin dizer
  Al giyen bağrımı ezer
  İlle mavili mavili

  Kimisi odun devşirir
  Kimisi kahvesini pişirir
  Al giyen aklım şaşırır
  İlle mavili mavili

  Köroğluyum derki’n olacak
  Mavili benim olacak
  Takdir yerini bulacak
  İlle mavili mavili
  7
  Hemen mevla ile sana dayandım
  Arkam sensin kal'am sensin dağlar hey
  Yoktur senden gayri kolum kanadım
  Arkam sensin kal'am sensin dağlar hey

  Yüce yüce tepesinden yol aşan
  Gitmez oldu gönlümüzden endişen
  Mürüvvetsiz beyden yeğdir dört köşen
  Arkam sensin kal'am sensin dağlar hey

  Hep sınadım Osmanlı'nın alını
  Bulamadım hergiz gönlüm alanı
  Anıcağız sevdiğimin halini
  Arkam sensin kal'am sensin dağlar hey

  Köroğlu der tepelerden bakarım
  Gözlerimden kanlı yaşlar dökerim
  Bunca yıldır hasretini çekerim
  Arkam sensin kal'am sensin dağlar hey

  8
  Yurun aslanlarim savas edelim
  Buna kavga derler bey ne pasa ne
  Haykirip haykirip kelle keselim
  Seyreyleyin eli ayagi sasana

  Yuru beyler cenge harbi calinir
  Iyi kotu bu meydanda bilinir
  Kilic deger adam iki bolunur
  Nusret bizim beyler neci pasa ne

  Gurzun kostegini kola takmali
  Arap ati saga sola yikmali
  Kargilar mizraklar birden kalkmali
  Firsat vermen Arap atlar kacana

  Koroglu der durun edek cengimiz
  Bundan belli olsun yigit hangimiz
  Uc saat surmeli burda hengimiz
  Tarih yazin su daglara nisane


  9
  Eğer kendilerinde erlik var ise
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri
  Kanından susayip candan geçerse
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri

  Atina bindi de eyledi dizgin
  Alaylari catip etti mi bozgun
  Lesine kondurmak isterse kuzgun
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri

  Kocyigitleri de aldim yanima
  Keskin kilicimi taktim belime
  Serimden gecmisim bakmam olume
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri

  Karsida durana kalmaz kararim
  Dogrulup gelene yoktur zararim
  Ya sehitlik ya gazilik dilerim
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri

  Ala sadagimi sundum ozume
  Hezaran kalkanim aldim dizime
  Koroglu der kan gorundu gozume
  Gelsin doguselim Bolu Beyleri

  10
  Dinle sözlerimi han oğlum Ayvaz
  Yükletin kervanı dengine bakın
  Erlik meydanına girdiğin zaman
  Kuşanın kılıcı gencine bakın

  Düşmanın üstüne eyledim akın
  Dönüşüm yok zamanın yakın
  Fakir fukarayı incitmen sakın
  Mal yemez tamahkar zengine bakın

  Köroğlu her zaman kurdu meydanı
  Ben bilirim yahşi ile yamanı
  Aman dileyenden kesmen amanı
  Dertli olanların derdine bakın

  11
  Bağdat'a sefer edenler
  Hoylu'm nic'oldu gelmedi?
  Turna teline gidenler
  Hoylu'm nic'oldu gelmedi?

  Bagdat'a sefer eyledim
  Hoylu'm da kaldi gelmedi
  Acem ile ceng eyledim
  Hoylu'm da kaldı gelmedi

  Düğünü bozup gidenler
  Badeyi süzüp gidenler
  Acem ile ceng edenler
  Hoylu'm nic'oldu gelmedi

  N'olsam koç Köroğlu n'olsam
  Hoylu'yu düşümde görsem
  N'olaydı da ben de ölsem
  Hoylu'm da kaldı gelmedi
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 6. #6
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Kazak Abdal

  Eşeği saldım çayıra,
  Otlaya karnın doyura
  Gördüğü düşü hayıra.
  Yoranın da ...


  Kazak Abdal nutkeyledi,
  Cümle halkı ta'neyledi
  Sorarlarsa kim söyledi,
  Soranın da
  ...
  Romanya Türklerindendir. Onyedinci yüzyılda yaşadığı sanılan bir ozandır. Şiirlerinin bir kısmı hiciv örnekleriyle doludur. Dili yalın ve sadedir. Rahat okunur. Şiirleri güncelliğini halen korumaktadır.

  Kazak Abdal'ın, Bektaşi gelenekleri içinde, yaşam öyküsü ilgi çekicidir. Bu öykü Turgut Koca'nın Bektaşi Şairleri ve Nefesleri kitabında şöyle anlatılmaktadır:
  ''Rus Çarı'nın kızı bir çocuk doğurur. Fakat bu çocuk, annesinden süt emmez. Bu duruma ne hekimler, ne de papazlar çare bulamazlar. Sonunda Deliorman dergahından, Rusya'dan Tuz parası almak üzere gelen Demir Baba'ya: ''Sen keramet ehli bir azizsin. Bu çocuğu tutulduğu hastalıktan kurtar.'' diye yalvarırlar. Demir Baba da: ''Bu çocuğun süt emmesini sağlar isem, tekkeme nezreder misiniz?'' der. Kabul ederler. Demir Baba çocuğa: ''Em!'' der. Çocuk, anasının memesini emer. Delikanlılık çağına erince, Demir Baba dergahına gönderirler. Böylece Demir Baba, çocuğu evlat edinir. Adını Ahmed kor. Bu çocuk daha sonraları Balım Sultan'a giderek, el alır ve adı da ''Kazak Abdal'' olur''. söylence böyle bitiyor.

  Kazak Abdal'ın ucu tenteneli ve taşlanmış bir mendilinin, Demir Baba dergahında bulunduğunu, Deliorman'dan gelen göçmenler söylemektedirler. Kazak Abdal, Denizli'deki dergahında yatmaktadır.

  Elimizde bir kaç şiiri olan Kazak Abdal'ın, kim olduğu, ne zaman yaşadığı kesin olarak bilinmiyor. Sadettin Nüzhet, XVII. yüzyıl yaşamış Bektaşi şairlerinden olduğunu, şiirlerine rastlanan yazma dergilerin bu yüzyıl sonlarında yazılmış olmasına bağlıyor. Balım Sultan'a (ölm. 1516) övgü olan şiir onunsa daha önce yaşadığı da ileri sürülebilir. Gerçi Bektaşiliğin ikinci piri sayılan Balım Sultan'ın aynı tarikatın dervişlerinden birince övülmesi doğaldır. Ama bütün özellikleriyle canlı bir biçimde anlatılışı, hele yürüyüşünü yansıtan şu dörtlük,

  "Arslan gibi apıl apıl yürüyen
  Kendi özün hak sırrına bürüyen
  Kepeneğin yanı sıra yürüyen
  Mürsel baba oğlu Sultan Balım'dır."

  bir gözlem sonucu olsa gerektir. Yine de, ünlü pirin söylencelerde ayrıntılarıyla anlatılan kişiliğinin şairin hayaline yön verdiği düşünülebilir. Kazak Abdal'ın Romanya Türklerin-den olduğu söylenmektedir. Hayali bir resmi de yapılmıştır. Bir şiirinden ise asıl adının Ahmet olduğu anlaşılıyor. Kendine özgü ve gerçekçi bir bakışı vardır. Ali sevgisi Ali'de Tanrı'nın dile geldiği, görünüş alanına çıktığı, onun insan biçiminde tanrı olduğu inançla anılır, anlatılır.

  Kazak Abdal'ın toplumsal kurumları, yerleşik inançları, gelenekleri yeren iki şiiri gü-nümüzde de değerini korumaktadır. Belli bir toplumsal düzenin oluşturduğu insanın alabildiğine yerildiği bu şiirler, yerginin ötesinde mizahi öğeler de taşır. Azmi'yi ve Kaygusuz Abdal'ı anımsatır. Ali de Tanrı'nın dile geldiğini görünüş alanına çıktığını söyler. Tanrı'yı insanlaştırır.

  Yerici -alaycı tutumu, güldürücü diliyle yobazlara, sofulara kulaktan dolma tutarsız bilgilerle bilgin görünmeye çalışan cahillere ses kalabalığı ile başkalarını susturmaya çalışanlara şiirlerinde sataşır, onların olumsuz yanlarını sergiler. Aslında şiirleri açıktır, yoruma gerek duymaz. Yerginin içinde gerçeği sunar. Kimlere çattığını açıkça söyler.

  Kazak Abdal, kendine özgü söyleyişi, buluşu olan, olaylara çok alaycı yerici gözle bakmasını bilen, yazınımıza değişik bir ses getirmiş ozanımızdır. Alaycılığı ve yericiliğiyle 16. yüzyılda yaşamış Azmi'yi anımsatıyor. Kırsal kesimin ozanlarınca da çalınmış söylenmiştir. Bu şiir türünde onun gibi başarılısı görülmemiştir. Hacı Bektaş Veli'ye yürekten bağılıdır. çağını aşan tutumu ile köklü bir direniş içindedir, gerçekçidir.  Eserlerinden bazıları:


  1
  Benim pirim Hacı Bektaş Veli'dir
  Pirim piri Şahımerdan Ali'dir
  Seyyit Ali Sultanın kendisidir
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Erenlerin lokmasından yer isen
  Gerçek imamların aslı der isen
  Dinle pendi sana derim er isen
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Arslan gibi apıl apıl yürüyen
  Kendi özün Hak sırrına bürüyen
  Kepenegin yanı sıra yürüyen
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Mümin olan lokmasını yedirir
  Her sözleri rumuz ile bildirir
  Gümansız bil anı gerçek Velidir
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Kızıl Deli ocağında uyanan
  Baştan başa yeşillere boyanan
  Varıp pirin eşiğine dayanan
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Mekan tutmuş Hanbağında bucağın
  Bulutlara ağıp tutan sancağın
  Uyandırdı pirimizin ocağın
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  Kazak Abdal der rivayet eyledim
  Üç yüz altmış er ziyaret eyledim
  Bu da söz başı bir hikayet eyledim
  Mürsel Baba oğlu Sultan Balımdır

  2
  Eşeği saldım çayıra,
  Otlaya karnın doyura
  Gördüğü düşü hayıra.
  Yoranın da anasını

  Münkir münafıkın huyu,
  Yıktı harap etti köyü
  Mezarına bir tas suyu,
  Dökenin de anasını

  Dağdan tahta indirenin,
  Iskatına oturanın
  Mezarına götürenin,
  İmamın da anasını

  Derince kazın kuyusun,
  İnim inim inlesin
  Kefenin diken iğnesin,
  Dikenin de anasını

  Müfsidin bir de gammazın,
  Malı vardır da yemezin
  İkisin meyit namazın,
  Kılanın da anasını

  Kazak Abdal nutkeyledi,
  Cümle halkı ta'neyledi
  Sorarlarsa kim söyledi,
  Soranın da anasını
  3
  Ormanda büyüyen adam azgını
  Çarşıda pazarda insan beğenmez
  Medrese kaçkını softa bozgunu
  Selam vermeğe dervişan beğenmez

  Alemi taneder yanına varsan
  Seni yanıltır mes'ele sorsan
  Bir cim çıkmaz eğer kamını yarsan
  Camiye gelir de erkan beğenmez

  Elin kapusunda kul kardaş olan
  Burnu sümüklü hem gözü yaş olan
  Bayramdan bayrama bir traş olan
  Berber dükkanında oğlan beğenmez

  Dağlarda bayırda gezen bir yörük
  Kimi timarlı sipahi kimi serbölük
  Bir elife dili dönmiyen hödük
  Şehristana gelir ezan beğenmez

  Bir çubuğu vardır gayet küçücek
  Zu'mu fasidince keyif sürecek
  Kırık çanağı yok ayran içecek
  Kahveye gelir de fincan beğenmez

  Yaz olunca yayla yayla göçenler
  Topuz korkusundan şardan kaçanlar
  Meşe yaprağını kıyıp içenler
  Rumeli Yenicesi duhan beğenmez

  Aslında, neslinde giymemiş hare
  İş gelmez elinden gitmez bir kare
  Sandığı gömleksiz duran mekkare
  Bedestana gelir kaftan beğenmez

  Kazak Abdal söyler bu türlü sözü
  Yoğurt ayran ile hallolmuş özü
  Köyden şehre gelse bir Türkün kızı
  İnci yakut ister mercan beğenmez


  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 7. #7
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Derviş ali

  Derviş Alim derki koyman hayını
  Herkes beğenmiştir kendi huyunu
  Dibi delik kaba hakkın suyunu
  Taşıyıp yorulma dolduramazsın


  19. Yüzyıl Bektaşi ozanlarındandır. İki şiirinde 1856-1860 tarihlerini veriyor. Şiirlerinden Orta Anadolulu, daha çok Sivas köylüsü olduğu seziliyor. Oldukça güçlü bir sanatçıdır. Yeniçeriliğin kaldırılışından sonra Anadolu ve Rumeli'deki tekkelerin kapatılmasından duyduğu üzüntü üzerine yazdığı nefesten, yeniden kuruluş ve kurtuluş için Şah'ın yollarını gözlediği anlaşılıyor. Bir şiirinden Hacı Bektaş Veli evlatlarından, çağdaşı Feyzullah Çelebiyi mürşit tanıdığı anlaşılıyor. Onu çok sevdiği belli.

  Gerçek kimliği, doğum-ölüm tarihleri bilinmeyen Derviş Ali'nin, on dokuzuncu yüzyılın son yarısına değin yaşamış bir Alevi ozanı olduğu biliniyor. Ancak, yine de yaşamı hakkında ayrıntılı ve toplu bir şey bilinmemektedir. 1897'de yazmış olduğu iki şiirinden zamanını çıkarabiliyoruz.

  Son dönemlerde düzenlenmiş yazma dergilerde, bir çok şiirine rastlanıyor. Sosyal ve kişisel eleştirilerle dolu, öğütsel kurallar içeren koşma tarzında yazdığı şiirler yanında, din dışı doğa güzelliklerini yansıtan şiirleri de vardır.

  Coşkulu sade bir söyleyişi var. İnançlarını ve sevgisini basite düşmeden yalın bir dille söylemiştir. Çağına göre daha duru bir dil kullanır. Şiirleri kitap halinde yayınlanmamıştır.  Eserlerinden bazıları:


  1
  Yeri göğü arşı kürsü yaradan
  Men Ali'den başka Tanrı görmedim
  Yaradub kulunun kısmetin veren
  Men Ali'den başka Tanrı görmedim

  Bin bir ismi vardır bir ismi Allah
  Eğer inanmazsan hem vallah billah
  Ademi görmüşüm elhamdülillah
  Men Ali'den başka Tanrı görmedim

  Cennet-i alanın altundur taşı
  Her ne görür isen hikmettir işi
  Yüz yiğirmi dört bin nebiler başı
  Men Ali'den başka Tanrı görmedim

  Ali gibi er gelmedi cihane
  Ana da buldular dürlü bahane
  Yedi kez uğradım ulu divane
  Men Ali'den başka Tanrı görmedim

  Derviş Ali'm bu ikrara beli dir
  Dilim söyler ama kendim delidir
  Allah bir Muhammed Tanrı Ali'dir
  Men Ali'den başka Tann görmedim  2
  Ta ezelden meyil verdik bu sırra
  Mayası Hak'dandır boyandık nura
  Arşdan yüz dört kitab inince yere
  Kur'an Muhammed'e inen Ali'dir

  Ali'm Zülfikar'ı ele alınca
  Şeriatı tarikatta bulunca
  Kudüs-Şerif cami'ine girince
  Temcid ezanı okuyan Ali'dir

  Şems ü Kamer zuhur etti cihane
  Sofu yoktur tuttuğu iş bahane
  Yarın varılınca ulu divane
  Divanda suçunu soran Ali'dir

  Kim getürdü muvafıkı cemine
  La'net olsun ol Yezid'in şanına
  Taliblik etmedi kerem Kanına
  Yezid'i dergahdan süren Ali'dir

  Dergaha akıyor pınarın başı
  Alnında yıldızı tuğradır başı
  İmam Hasan on iki imamlar başı
  Güneş Hüseyn dersin veren Ali'dir

  İmam Zeynal kalbimizde salavat
  Şah imam Bakır'dan bulduk mahabbet
  Ca'fer'i görünce artıyor firkat
  Serimi sevdaya salan Ali'dir

  Kazım-ı Musa Rıza'ya varalım
  Taki Naki Askeri'yi görelim
  On iki imamlara yüzler sürelim
  İmamları candan seven Ali'dir

  Hasan Askeri'nin açıldı bahtı
  Doksan bin erle kıla hucceti
  Menşurun sahibi Muhammed
  Mehdi Kıyamda yarasın saran Ali'dir

  İsa peygamberim Şam'a girince
  Yer ve gök titredi Ali gelince
  Ali'm Zülfikar'ı ele alınca
  Yezid'i bölük bölük eden Ali'dir

  Gel hey Derviş Ali'm Hızır üstadım
  Muhammed Ali'den vardır küşadım
  Yedi derya gibi artar feryadım
  İçüp serçeşmeden kanan Ali'dir

  3
  Erenler, Veliler, Kırklar, Yediler
  On iki imamlar kurbanıyız biz
  Okundu tekbiri, durduk kıbleye
  On iki imamlar kurbanıyız biz

  Şahım sen kimseye bulma bahane
  Bir zaman söylensin iki cihane
  Rıza lokmasını ulu divane
  On iki imamlar kurbanıyız biz

  Anamız Meryem'dir, atamız
  Cibril Nefesten zahirdir hükmüne kail
  Bizi şaha kurban etti Azrail
  On iki imamlar kurbanıyız biz

  Yedi kerre yünceğizim kırptılar
  İbrahim'in sürüsüne kattılar
  Etimi de pare pare ettiler
  On iki imamlar kurbanıyız biz

  Kurbanlık koç ile bile yıkandım
  Feriştehler çaldı, ben de sayıldım
  Kırklar makamında ben de doyuldum
  On iki imamlar kurbanıyız biz

  Derviş Ali' im, kanın na-haka dökme
  El ne derse desin, sen ana bakma
  Şah yürümedikçe postundan çıkma
  On iki imamlar kurbanıyız biz


  Mahlası Derviş Ali'ye ait türküler :

  Ala Gözlü Nazlı Pirim

  Ala Gözlü Nazlı Pirim
  Gönül Senin Pervendedir
  Ben Severim Sen Kaçarsın
  İman Senin Nerendedir

  Sultanım Ali Lokmanım Ali
  Rehberim Ali Yetiş Ya Ali

  Derviş Alim Der Övdüğüm
  Aşkın Hayalin Kurduğum
  Suç Benim Değil Sevdiğim
  Sana Meyil Verendedir


  Gönül Gel Seninle

  Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim,
  Araya Kimseyi Alma Sevgilim.
  Ya Benim Kimim Var Kime Yalvarayım,
  Kaldır Kalbindeki Karayı Gönül.

  Solmazsa Dünyada Güzeller Solmaz,
  Bu Dünya Fanidir Kimseye Kalmaz.
  Yalan Dolan İle Sofuluk Olmaz,
  Mümin Olan Bekler Sırayı Gönül.

  Derviş Ali’m Öğüt Verir Özüne,
  Gönül Lütfeyledi Geldi Sözüne.
  Azrail Konarsa Göğsün Düzüne,
  O Zaman Görürsün Karayı Gönül.


  Nefes Harceyleme

  Nefes harceyleme salma araya
  Bir özün bilmeze bildiremezsin
  Müşteri olmadan gelip geçene
  Gel al demeyinen aldıramazsın

  Ne güzel kapıdır görünen kapı
  Ordan gelir geçer kulların hepi
  Yüzbin emek çeksen yapılmaz yapı
  Kumdan duvar örme kaldıramazsın

  Derviş Alim derki koyman hayını
  Herkes beğenmiştir kendi huyunu
  Dibi delik kaba hakkın suyunu
  Taşıyıp yorulma dolduramazsın
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 8. #8
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Dadaloğlu

  Dadaloğlum yarın kavga kurulur
  Öter tüfek davlumbazlar vurulur
  Nice koç yiğitler yere serilir
  Ölen ölür kalan sağlar bizimdir

  19. yüzyılda yaşamış güney illerinin büyük şairi Dadaloğlu hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bu durum hemen bütün halk şairleri için böyledir. Bunun sebebi saz şairlerinin çoğunun ümmi oluşu ve aydın zümrenin onlara önem vermemiş olmasıdır. Bu yüzden yazılı belge bulmak çok güçtür. Hele divan şairlerinden bahseden tezkerelerde halk şairlerinin adlarına rastlamak mümkün değildir. Bunun için yaşadıkları zamanda hayatlarına dair bilgi vermeyen halk şairlerini incelemek zorlaşmaktadır. Bu durumda rivayetler ve şiirleri ile yetinmek zorundayız.

  Dadaloğlu içinde durum aynıdır. Her büyük şair için olduğu gibi güneyde her bölge onu kendine mal etmeye çalışmıştır. Rivayetler birbirini tutmaz olur.

  Dadaloğlu toros dağlarında dolaşan göçebe Türkmen aşiretlerinin Avşar boyundandır. Şiirlerinde ;

  Kalktı göç eyledi Avşar elleri
  Ağır ağır giden iller bizimdir

  Gibi mısralara rastlanmaktadır.

  Bu aşiretin gezdiği yerle Torosların Erzin, Payas, Adana, Kozan çevreleridir. Türkülerinde onun hayalini görür gibi oluruz. Bir elinde sazı bir elinde tüfeği tepeden tepeye koşarak aşiret erlerini savaşa teşvik ederek Osmanlıya hıncını haykırır.

  Kaypak Osmanlılar size aman mı
  Biraz sonra :

  Şahdan ferman türkmen ili göçünce
  Daha da hey Osmanlıya aman mı

  der. Top gürültülerine karışan sazının tellerine dokunur. Padişaha meydan okur.

  Hakkımızda devlet etmiş fermanı
  Ferman padişahın dağlar bizimdir

  Diye haykırır. Bunun gibi tarihi olaylarla ilgili türküleri çoktur.

  Dadaloğlu kavga olmadığı zamanlar bir tabiat ve aşk şairidir. Her türlü güzelliğe vurgundur.
  Fakat asıl özelliği ve kudreti cenkler için yaptığı türkülerinde görülür. Yaşadığı çevrenin tarihi olayları onu bir cenk şairi yapmıştır. belki de en güzel eserleri dağlarda dövüşler arasında kaybolup gitmiştir.

  Dadaloğlu büyük bir halk şairidir. Şiirlerinde kudretli bir sanat ifadesi görülür. İlgilendiği olaylar dolayısıyla hem bir devrin tarihini hem de bir toplumun duyuş ve düşüncelerini yaşatmıştır. Bu bakımdan Dadaloğlu edebiyatımızın dikkatle üzerinde durulmaya değer şairlerinden biridir. en çok bilinen şiirlerinden bir tanesi avşar elleridir.  Avşar Elleri

  Kalktı göç eyledi avşar elleri
  Ağır ağır giden eller bizimdir
  Arap atlar yakın eyler ırağı
  Yüce dağdan aşan yollar bizimdir

  Belimizde kılıcımız kirmani
  Taşı deler mızrağımın temreni
  Hakkımızda Devlet Vermiş Fermanı
  Ferman padişahın dağlar bizimdir

  Dadaloğlum yarın kavga kurulur
  Öter tüfek davlumbazlar vurulur
  Nice koç yiğitler yere serilir
  Ölen ölür kalan sağlar bizimdir
  Ölürüz De Kömür Gözlüm Ölürüz

  Ölürüz De Kömür Gözlüm Ölürüz
  Dost Ağlasın Zalim Felek Utansın
  Kıyamette Kavuşmak Var Biliriz
  Dost Ağlasın Kahpe Felek Utansın

  Bir Çıkmaza Girdi Bugün Yolumuz
  Geçit Vermez Sağımızla Solumuz
  Kalır Gayri Bizim Burda Olumuz
  Mert Ağlasın Namert Olan Utansın

  Avşar İli Yaylasına Göçmedik
  Aşın Yeyip Sularını İçmedik
  Tenhalarda Kendimizden Geçmedik
  Can Ağlasın Hain Felek Utansın

  Dadaloğluyum Yine Coştu Çağladı
  Ak Üstüne Karaları Bağladı
  Fırkat Odu Yüreciğim Dağladı
  Ben Ölende Çapanoğlu Utansın
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 9. #9
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Davut Sulari

  Vardım Kırklar Kapısına
  Baktım Cennet Yapısına
  Tapmışam Hak Kapısına
  Allah Ey Vallah Ey Vallah...

  Davut SULARİ 17 yaşında mana aleminde bade içen güçlü bir aşık. 45 yılı aşkın bir zaman aşıklık geleneğini sazıyla sözüyle başarıyla yürütmüş, adını yurt içinde ve yurt dışında duyurmuş bir aşık. Erzincan'ın Çayırlı ilçesinde 1926 yılında doğdu. Büyükannesinin çocuğu olmadığı için babası Veli çocuğunu nenesine vermiştir. Nüfus kaydı Rindi Hanım'ın üzerine yapılmıştır. Dedesi Kaltık Mehmet Ağa tasavvuf şairiydi. Dedesi genç Davut'a saz çalma şiir söyleme ve türkü yakma zevkini aşıladı.

  Aşıklık geleneğinin halk şiirinin her türünde başarılı örnekler vermiştir. Davut Sulari'nin yaktığı türküler bugün dahi usta halk türküsü sanatçıları tarafından TV de ve kasetlerde okunmaktadır. Ankara ve İstanbul radyolarında 4 yıl usta bölge sanatçısı olarak çalıştı. Davut Sulari 1955 yılından itibaren Konya'ya gelir özel şiirli türkülü programlar sunardı.

  Aşıklar bayramının Konya'da yapılmasında emeği geçmiştir. Usta aşık türkü atışma güzelleme dallarında büyük bir yetenek sahibiydi. Doğu Anadolu da asırlardan beri dilden dile anlatılan efsaneleri menkıbeleri şiirleştirir sazıyla etkili bir makam ve deyişle dost meclislerinde sunardı. Bütün ömrünü aşıklık geleneğine sadık kalarak sürdürdü. Sulari yi sazından sazını Sulari den hiçbir zaman ayrı düşünmek mümkün değildi. 17 Ocak 1985 tarihinde Davut Sulari bir aşıklar meclisinde Erzurum'da yanık yanık türkü yakarken bu dünyadan göçtü.


  Eserlerinden bazıları:  Yeter

  Şu havayı gönül payedarından
  Yarana elveda edelim yeter
  Yedi nar sunanlar yandı narından
  Cehennemde çıkıp gidelim yeter


  ..........................................


  Ben dervişem hoşça kervan düzmüşem,
  Gönlüm bahar yeli gibi sezmişem
  Dalgıcım aşk deryasında yüzmüşem
  Naz etme ey bülbül sedalım yeter


  Davut Sulari'yim mana-yı natık,
  Biz araf ehline uymuşuz artık
  İlm-i cavidandan mücevher sattık
  Gönül kervanını güdelim yeter


  Siyah Perçemlerin

  Siyah Perçemini Yar Yar Dökmüş Yüzüne,
  Salınarak Gelen Hümaya Bakın.
  Kimden Söz İşitmiş Yar Yar Düşmüş Hüzüne,
  Kader Yakışmayan Simaya Bakin.
  Yar Yar Yar Eylemem Men.
  Yaktın Yandırdın Beni,
  Zalım Aldattın Beni.
  Ne Dedim De Darıldın,
  Bir Pula Sattın Beni.

  A Göksün Üstüne Yar Yar Bir Bağ Dikilmiş,
  Bin bir Çeşit Çiçeklerden Ekilmiş.
  Dün Uğradım Bir Ücraya Çekilmiş,
  Bulut Mu Gaplamış şu Aya Bakın.
  Yar Yar Yar Eylemem Men.


  Elin Sitemini Yar Yar Ağlarken Gördüm,
  Gül Dibinde Kâh gül Sararken Gördüm,
  Bir Seher Akşamı Çağlarken Gördüm,
  Davut Sulari'deki Sevdaya Bakin.
  Vardım Kırklar Kapısına

  Vardım Kırklar Kapısına
  Baktım Cennet Yapısına
  Tapmışam Hak Kapısına
  Allah Ey Vallah Ey Vallah

  Evvel Allah Ahir Allah
  Dönemem Estağfurullah
  Bendeyim Allah Eyvallah
  İmanım Amentü Billah

  Eridi Dağların Taşı
  Akıttım Gözümden Yaşı
  Ali'dir İmamlar Başı
  Allah Eyvallah Eyvallah

  Pir Elinden İçtim Dolu
  Öğrendim Erkânı Yolu
  Emniyette Mümin Kulu
  Allah Ey Vallah Ey Vallah

  Davut Sulâr Canlar Canı
  Mevlana Mahmud Hayranı
  Pirimdir Veysel Karani
  Allah Eyvallah Eyvallah


  Çek Katarı

  Çek Katarı Ben Gelirim Peşine
  Ali Meydanına Varalım Hele
  Merhametin Yok Mu Gözüm Yaşına
  Pire Bağlı Olup Duralım Hele
  Ey Müminler Gerçek Erler Merhaba
  Ey Rehberler Gerçek Pirler Merhaba
  Hazır Dostlar Hazır Yerler Merhaba
  Sakiler Sazları Kuralım Hele

  Davut Suları'yım Gördüm Didarı
  Muhabbeti Baldır Kendisi Arı
  Hazreti Ali'nin Sır Zülfikarı
  İnkarın Boynuna Vuralım Hele


  Gahmut Yaylasından Aşarken Yolum

  Gahmut Yaylasından Asarken Yolum
  Gördüm Ki Yaralı Ağlar Bir Ceyran
  Avcı Vurmuş Kanları Yere Akar
  İniler Sızılar Ağlar Bir Ceyran

  Çifte Kuzusu Var Dağlar Maralı
  Kuduretten Kaşı Gözü Karalı
  Avcı Vurmuş Anaları Yaralı
  İniler Sızılar Ağlar Bir Ceyran

  Davut Sulari'yem Olmuşam Nöker
  Ceyran Avuç Avuç Gözyaşı Döker
  Bizim Yaylalarda Sürüler Yatar
  İniler Sızılar Ağlar Bir Ceyran


  Tercan Elleri

  Tercan Ellerinden Gelen Bir Güzel
  Açmış Ağ Göğsünü Yar Yar Sallanır Bir Hoş
  Kınalanmış Parmakların Ellerin
  Oturdu Yanıma Kız Anam Sallanır Bir Hoş

  Davut Sulari Der Bağrıma Akar
  Ateşin Hicranın Kız Anam Çok Canlar Yakar
  Can Alici Gözle Yüzüme Bakar
  Naz O Eda İle Kız Anam Sallanır Bir Hoş


  İste Yetimlerin Yetimi

  İste Yetimlerin Yetimi Benem
  Çok Cahd Ettim Gülemedim Ne Yazık
  Bu Dünyaya Geldiğimden Yoksulam
  Ben Neyim Bilemedim Ne Yazık

  Her Kimlere El Attımsa Koptu Dal
  Ne Takadım Kaldı Ne De Mecal
  Bir Yakınım Yok Ki Olam Hasbihal
  Fesat Hille Olamadım Ne Yazık

  Giden Gitme Mihnet Bırakmaz Peşin
  Gel Davut Suları Yok Ahbap Esin
  Yaren Akraba Tavlukat Kardeşin
  Dediğimde Duramadım Ne Yazık


  Efendiler Bağı

  Efendiler bağı yar yar beş gül ağacı
  Çiğdem bahçasında yar yar diktik erenler
  Pirim cemalin gören der hacı
  Hal bilmez elinden çektik erenler
  Benim cemalım

  Aşığım diyen çok kayıt olmadan
  Cemevine girsem zahit olmadan
  Cebrail ademe yar yan şahit olmadan
  Kandili kudrette tektik erenler
  Benim cemalım

  Davut Sulari dem bir ere tabi bir pire tabi
  Mesti elest ettik aşkın şarabı
  Çeşmeyi hikmetten doldurduk kabı
  Kaynaya kaynaya aktık erenler
  Benim cemalım


  Gız Senin Derdinden Derbeder Oldum

  Gız Senin Derdinden Derbeder Oldum
  Derdi Derunumu Sor Da Öyle Git
  Hasretinden Mecnun Misali Oldum
  Ne Hale Düşmüşüm Gör De Öyle Git

  Mâşuk Olan Âşığını Atar Mı?
  Gül Yerinde Kara Çalı Biter Mi?
  Aslan Yatağında Tilki Yatar Mı?
  Gözde On İkiden Vur Da Öyle Git.

  Ağrı Göl Dağı'ndan Gahmut Yaylası
  Han Gün İnersin Hoştur Havası
  Gel Ey Dürgün'üm Gel Çektirme Yası
  Sulari Kuluna Erde Sonra Git.
  Konu SerkanDgn tarafından (12-12-2009 Saat 19:59 ) değiştirilmiştir.
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 10. #10
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3.714
  Ettiği Teşekkür
  9
  4 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart Teslim abdal

  Seherde Bir Bağa Girdim
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı
  El Vurup Güllerin Derdim
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı

  Seherin Bülbülü Öttü
  Öttü De Murada Yetti
  Teslim Abdal Yükün Tuttu
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı

  Teslim Abdal kimdir sorusunu yanıtlamak zor. Çünkü karşımıza dört ayrı yerde ayrı
  ayrı zamanlarda yaşamış dört Teslim Abdal çıkarılıyor.
  Bunlar:
  1) Teslim Abdal, Onyedinci yüzyılda yaşamış. Asıl adı Mehmed olan, Sultan Dördüncü Murad döneminin bir Bektaşi ulusu. Yeniçeri ocağının Halife Babası, yani Büyük Baba Efendisi. Bağdat seferine katıldığı öne sürülüyor. Bu Teslim Abdal'ın:

  "Teslim Dede Teslim Baba
  Ey kahraman Türk Milleti"

  başlığıyla başlayan bir Mehter marşına konu olduğu iddia ediliyor. Teslim Abdal'ın yurdumuzun üç yerinde türbesi bulunmaktadır. Birincisi Trakya'da Keşan'a bağlı Teslim Abdal köyünde. İkincisi Denizli dolaylarında, üçüncü türbesi ise, Çorum'un Teslim köyünde.
  2) Denizli'de tekke ve türbesi olan Teslim Abdal.
  3) Denizli'de türbesi bulunandan ayrı bir Teslim Abdal ise Çorum'un Teslim köyünde
  tekkesi ve mezarı olan Teslim Abdal hakkında daha geniş bilgi için Alevilik Araştırmaları
  Dergisi, sayı: 1, Mayıs 1998 Can Yoksul, İki Alevi Şairi s: 120-174 bakılabilir.
  4) Ankaralı Teslim Abdal.
  5) Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı Şeyh Hasan (Şıh Hasan) köyünde olduğu öne sürülen Teslim Abdal. Bunlardan hangisi doğru bilinemiyor. Şimdilik hepside karanlıkta. Biz hepsini birden sunuyoruz. Kesin bilgiler ortaya çıkıncaya değin böyle sürecek. Bunlar ayrı ayrı Teslim Abdal'lar da olabilir, bir Teslim Abdal da. Teslim Abdal şiirlerinde doğru yola girdikten sonra kişinin korkup çekineceği bir engel kalmadığını, Alevi -Bektaşi geleneğinde yol göstericilik duygusunun yoğunluk kazandığını, Kur'an surelerinin kişinin nesnel varlığında görünür duruma geldiğini, kişinin bir tür ''canlı Kur'an'' olduğunu sezer, sezinletir. vurgular ve sergiler. Onda Ali ve On iki imam sevgisi sevgilerin en yücesidir:

  Teslim Abdal eder Şems'in Çırası
  Errahmandır iki kaşın arası
  Güzel Bismillah'la Elham suresi
  Elif-lam-mim inmiş hattın üstüne

  17. yüzyıl Alevi ozanlarının en büyüklerinden biri. Yaşayışı ancak kendisinin ve başka ozanların şiirlerinden çıkarılabiliyor. Buna göre Teslim Abdal, tarikatta yüksek yeri olan bir pirdir. Denizli'de kendi adı ile anılan Bektaşi tekkesinde gömülüdür. Ona göre insan dile gelip konuşan, bütünlüğü içinde Kuranı kendi özünde taşıyan bir varlıktır. Dahası insan Kurandır.

  İran Safevi Devleti yararına, daha önce kendilerinden söz ettiğimiz Alioğlu, Dedemoğlu, Kul Nesimi gibi ve belki de onlarla birlikte siyasal olaylara karışmış, çabalara girmiştir. Müridi Kul Mustafa'nın bir nefesinden anladığımıza göre Teslim Abdal da Bedreddinli'dir. Tanrı'nın insan varlığında birleştiğini, onunla özdeşleştiğini, insanın tanrının ışığı olduğunu savunur.

  Teslim Abdal'ın piri Alioğlu'dur. Bunu bir nefesinde Teslim Abdal kendisi söylemektedir.

  Pirim Alioğlu'ndan bize gel oldu
  Mürşid duydu, müşkilimiz halloldu
  Yardımcımız Şah-ı merdan Ali oldu
  Urum'a yolladım gönül kuşunu

  Teslim Abdal yukarıda adı geçen arkadaşları gibi hükümet kovuşturmasına uğramıştır. Çok güçlü ve ülkücü bir ozandır. Ünü yaygındır. Eserleri günümüze dek gelmiştir (C. Öztelli, Bektaşi Gülleri, s: 370). Teslim Abdal Tanrı insanla görünür. İnsan yüzünde yazılı bir Kur'an vardır der.

  Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün
  Dünya kadar malın olsa ne fayda

  Gerçekte yaşamı üzerine ayrıntılı bilgi yok. 11. Mahmut'un emriyle düzenlenen "Bektaşi Tekkelerinin Teftişi" ile ilgili bir defterden o dönemde Sivas'a bağlı Mecitözü ilçesinin kendi adıyla anılan köyünde bir zaviyesi bulunduğu öğreniliyor. Bir şiirinde de pirinin XVII. yüzyıl şairlerinden Alioğlu olduğunu bildirilmekte, bir başka şiirinden ise Dedemoğlu'nun arkadaşı olduğu anlaşılmaktadır. Denizli'de, adıyla anılan tekkede yatan Teslim Sultan Abdal'ın bu şair olup olmadığı da bilinmemektedir. Bir şiirinde "Dördümüzü bir araya sürdüler / Eriş Teslim Abdal gel imdad eyle" diyerek onu yardıma çağıran Kul Mustafa'nın da daha önce sanıldığı gibi Kayıkçı Kul Mustafa olmayıp Teslim Abdal'ın müridi başka bir Kul Mustafa olduğu ortaya çıkarılmıştır.

  Gel ha gönül havalanma
  Engin ol gönül engin ol

  BİR BAŞKA ÖYKÜ
  -Maarif yayınevi tarafından çıkarılan M. Halit Bayrı'nın Aşık Virani divanında, Teslim Abdal isminde bir aşığın var olduğu, ancak nerede ve ne zaman yaşadığının bilinmediğinden bahsedilmektedir.

  -Ayrıca, Erman yayınevi tarafından yayınlanmış, İbrahim Aslanoğlu'nun Söz Mülkünün Sultanları adlı eserinde de Teslim Abdal'ın asıl yaşadığı yerin bilinmediği, fakat Çorum'da bir Teslim Abdal köyünün bulunduğundan oralı olduğuna ilişkin tahminler yürütülmüş olduğu görülmektedir. Bu konuda Can Yoksul (A.Haydar Avcı)'nın Alevilik Araştırmaları dergisinin ilk sayısında geniş bir araştırma yer almaktadır.

  -''Teslim Abdal Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı Şeyh Hasan (Şıh Hasan) köyündendir. Şeyh Ahmet dedenin torunlarından dördüncüsü olan Şeyh Melek kolundan gelen Kalender Abdalın oğludur. Kalender Abdal da bir gerçektir ve nefesleri vardır. Bu köyün Doğu tarafında Şeyh Ahmet dedenin Türbesi ve civarında da köyün mezarlığı vardır. Batı tarafında bir tepenin arka yüzünde de Teslim Abdal'ın türbesi ve onun çevresinde de ondan gelen torunlarının mezarları vardır.

  Teslim Abdal'ın ikinci oğlu Süleyman'dan doğma Derviş Ali'nin mezarındaki tarih 1172 dir. Bundan anlaşılacağı üzere Rumi 1090 da miladi ise 1670 yıllarında yaşamış olduğu anlaşılır.

  Teslim Abdal'ın beş oğlu olmuştur. Adları şöyle : İmam, Hüseyin, Süleyman, Bektaş ve Cafer'dir. Bunlardan İmam Teslim Abdal'ın sağlığında öldüğü için, Ceddi Şeyh Ahmet dede mezarlığında gömülüdür. Hüseyin oğlunun mezarı Teslim Abdal'ın türbesi içinde, Süleyman, Bektaş ve Cafer'in mezarları ise Teslim Abdal mezarlığındadır.

  Süleyman oğlundan gelen derviş Ali'nin türbesi de Şeyh Ahmet dedenin türbesi bitişiğinde kargir kubbeli bir türbedir. Derviş Ali de bir gerçek Er'dir. Yaygın nefesleri vardır.

  Teslim Abdal'ın sayısı çok olan nefesleri vardır. Ama elimize ancak yetmiş kadarı geçmiştir. Köyünde onun soyundan gelenler de bir zihniyet vardır ki onun eserlerini kimseye vermeyip sıkı Sıkı saklıyorlar. Bu yüzden fazla elde edemedik.

  Teslim Abdal ata ve dedelerine saygılı bir kişi idi. Bu yüzden öldüğü zaman kendisine daha fazla ilgi gösterilip, Şeyh Ahmet dedeye daha az ilgi gösterilme ve bu yüzden de saygısızlık etmiş olması ihtimaline karşı, kendi mezarının bugünkü Tepe Düzü mevkiine yapılmasını vasiyet etmişti. Onun için Şeyh Hasan köyünün iki mezarlığı var. Teslim Abdal'dan sonra bu soydan gelen kişiler Teslim Abdal mezarlığına defnedildiler. Yalnız Teslim Abdal'ın oğlu İmam Teslim Abdal hayatta iken vefat ettiği için Şeyh Ahmet Dede mezarlığına defnedildi.

  Teslim Abdal'ın halk arasında söylenen bir söylencesi şöyledir :
  Teslim Abdal'ın yaşadığı yıllarda İbrahim Paşa adında, Osmanlı Padişahının seyis başıısı vardır. Bu zat bir gece rüyasında Şeyhhasan köyünü, oradaki Şeyh Ahmet dede yatırını görür. Yatırın üzerine başındaki fesi çıkarıp koyar, daha sonra hiç el değmeden fesin tekrar başına konduğunu görür. Bu rüyanın etkisi ile Şeyhhasan köyünü aramak üzere yola çıkar. Araya araya Fırat nehri kıyısına gelir. Oradan da o zamanın tek nehir nakil aracı olan Kelek ile nehri geçip köye gelir. Köyde başı kavuklu bir çok Dede ve

  Şeyh vardır. Bunların hepsi kendi çaplarında mucize sahibi kişilerdir. Teslim Abdal ise divana kabul edilmediği için adamdan sayılıp cemaatte yer alamaz. İbrahim Paşa bu kavuklu kişilere rüyasını anlatır. Kavuklular << Peki Paşam, sen kurban kes köylüye yedir, biz gerekeni yaparız>> derler. İbrahim Paşa birinci gün bir kurban keser ve Şeyhin birisi İbrahim Paşanın fesini el değmeden başına giydirmeyi dener, başaramaz. İkinci günü bir kurban daha keser bu defa bir başkası dener, gene fesi Paşaya giydiremez. Böylece kırk gün kurban kesme ve denemeler sürer. Derken İbrahim Paşa hiddetlenir ve : << Benim rüyam yalan değildir. Mutlak içinizden birisi fesi bana giydirecek>> der. << Eğer bunu başaramazsanız hepinizi kılıçtan geçireceğim>> diye bir korku verir. Bunun üzerine herkes telaşlanır, ne yapacaklarını şaşırırlar. Neticede orada bulunanlardan birisinin aklına Teslim Abdal gelir. Belki bunu Teslim Abdal yapar, derler ve hemen denemeye koyulurlar. Teslim Abdal fakir olduğu için civar köylerden olan Boran köyünün sığırlarını otlatmaktadır. Bir kaç kişi hemen yola çıkar, Teslim Abdal'ı bir otlakta bulurlar. <<Aman sen bilirsin, İbrahim Paşa gazaba geldi, bizi kılıçtan geçirecek, bizi kurtar>> diye yalvarırlar. Teslim Abdal <<ya benim bu sığırlarım ne olacak>> der, <<biz senin sığırlarını otlatırız>> deyip, iki kişiyi sığırların yanına bırakırlar, diğerleri de Teslim Abdal'la birlikte Şeyh Ahmet Dede yatırının yanında bekleyen İbrahim Paşaya gelirler. İbrahim Paşa Teslim Abdal'ı görünce, rüyasında gördüğü kişi olduğunu hemen tanır. Çevresindekilere <<işte bu yapar>> der. Yine kurban kesilir, dualar edilir, köylü yer içer, Türbenin içine girerler. İbrahim Paşa fesini çıkarıp yatırın üzerine koyar. Teslim Abdal'ın nazan ile fes Paşanın başına gelir. Üç defa bu tekrarlanır. Paşa kalkıp diğer kavuklulara dönerek : <<Hey Allah'tan korkmazlar, Gerçek kişi ve Gerçek Er bu zat imiş, sizler kendinize boş yere süs veren yalancılarsınız>> diyerek onları kovar. Sonunda Paşa Teslim Abdal'ın dua ve himmetlerini alıp gitmek üzere Fırat Nehri kenarına geldiğinde, Teslim Abdal geri çağırtır ve ona bir delilik yaparak aklını karıştırır. Paşada <<Eyvah iyi bir Er imiş ama deliymiş>> diye ikirciklenir. Teslim Abdal Paşaya <<şimdi gidebilirsin>> deyip gönderir.

  Orada bulunanlar Teslim Abdal'a merakla neden böyle yaptığını sorarlar. O da: << Böyle yapmasaydım, köyümüzde ne ikrar kalırdı ne iman kalırdı ne de tarikat kalırdı. Hepsini Paşa alıp götürürdü. Şimdi ikirciklendiği için hepsini burada bıraktı>> der. İbrahim Paşa oradan ayrılıp Malatya iline gelir ve bugünkü Paşa Köşkü denilen mevkide ev yaptırıp konaklar.

  Seherde bir bağa girdim
  Ne bağ duydu ne bağbancı
  El vurdum güllerin derdim
  Ne bağ duydu ne bağbancı

  Teslim Abdal'ın torunu Derviş Ali'de dedesi gibi divane ve ermiş bir kişi idi. Şeyhhasan köyünün bir kaç saat batısında Kale köyü var. Bu köyün yamacındaki dağda da, Hz. Muhammed zamanından Battal Gazi zamanına kadar gelip Hz. Muhammed' in verdiği emaneti Battal Gazi'ye getiren Battal Gazi'nin piri Abdulvahab'ın yatırı bulunmaktadır. Kale köyünün bir kaç saat batısında ise Adaf köyü bulunmaktadır.

  Derviş Ali bir gün Adaf köyünde bir cemde otururken şöyle der:

  ''Nefestir adamı talar, Adara Elmaya salar,
  Üç Kürt oğlu suya dalar Battı m'ola çıktı m'ola''.

  Köylüler Derviş Ali'nin gerçek bir kişi olduğunu bildikleri için hemen adam koştururlar. Fırat Nehri kıyısındaki elma bahçesini kontrol ettirirler. Bakarlar ki kürt çocukları elma çalmaya gelmişler, elma çalarken suya düşmüşler ve boğulmak üzereler.
  Hemen çocukları kurtarırlar.

  Derviş Ali ölmeden önce Teslim Abdal'ın yatırı yanında uzanıp yatmasının saygısızlık olacağı gerekçesi ile kendi mezarını başka yere yapmalarını ister. Şimdi yatın Şeyh Ahmet Dede yatın yanında ve ondan biraz daha küçüktür.

  Şeyh Hasan köyünün kıble yönünde ve köyün hemen önünde Murat suyu akmaktadır. Murat suyunun karşı kıyısında ise Korucuk köyü vardır. Bu köyde Hasan Dede isminde bir de yatır vardır. Bu zata Hasani Basri de derler. Bu zatın Bağdat'tan geldiğini ve sonunda da su ile Bağdat'a gideceği çok önceleri büyüklerimiz tarafından söylenirdi. Bir süre önce Murat taştı. Köylüler yatır gidecek diye telaşlandılar ve çevre köylerden para toplayarak önüne set yaptırdılar. Ne yazık ki, şimdi Atatürk Barajı yapımı nedeniyle bu yatır gene suyun altında kalacak ve söylendiği gibi de Bağdat'a gidecek. Bu yatır, Vakıflar idaresince Eski Malatya (Battal Gazi) ilçesi merkezine nakledilmiştir.

  Hasani Basri'nin yaşadığı tarih belli değil. Yalnız, çok ağır hasta ve deliler ona büyük bir itikat ile götürüldüğünde şifa bulurlardı. Teslim Abdal bir beytinde bu zatı övmüştür'' (Yusuf Şahin, Kulhak, 1987, İstanbul, s: 250).

  Teslim Abdal ey der eremediniz
  Kör idi gözünüz göremediniz
  Yetmiş yıl dolandım bilemediniz
  Zöhre yıldızı doğup aştı duydun mu?

  Teslim Abdal'ın şiirleri öğreticidir, eleştiri öğeleri de taşır. Bu şiirlerin bir kaç Teslim Abdal'a ait oldukları da düşünülebilir. Şiirlerde Şah Hatayi etkileri görülür. Erdebil tekkesiyle ilişkisi olabileceği düşünülse de, şiirlerde daha çok Anadolu Aleviliği görüşleri egemendir. Öztürkçe söyler, dili sade ve akıcıdır, yerel söyleyiş biçimlerine ve adetlerine yer verir. Şiirlerinde Allah-Muhammed-Ali, oniki imam sevgisi egemendir.

  Menzil almak ister isen
  Gönül sabreyle sabreyle.
  Eserlerinden bazıları:

  1
  Gafil durma şaşkın bir gün ölürsün
  Dünya sana bâki değil ne fayda
  Ettiğin işlere pişman olursun
  Pişmanlığın ele girmez ne fayda

  Bir gün seni iletirler evinden
  Hak'kın kelâmını kesme dilinden
  Kurtulmazsın Azrailin elinden
  Türlü türlü yolun olsa ne fayda

  Söylersin de sen sözünden şaşmazsın
  Helâlini haramından seçmezsin
  Kepeğin tükenir su da içmezsin
  Hep deryalar senin olsa ne fayda

  Teslim Abdal der, çöksem otursam
  Cümle varlığımı ele getürsem
  Şu yalan dünyayı zapta getürsem
  Hep dünyalar senin olsa ne fayda

  2
  Dört duvar içinde olsa mekanım
  Taşrasından esen yel bana neyler
  Yanımdaki sudan korku çekerim
  Uzakta çağlayan sel bana neyler

  Mekanım balçıktır, üstadım Ali
  Muhammed nesline demişim beli
  Çekerim gayreti sererim yolu
  Ben Hak'tan korkarım el bana ne der

  Dünyada gerçekler katara uydu
  Aşk ile muhabbet ikrarın bendi
  Pirimden almışam hatır gülbengi
  Haramili olan bey bana neyler

  Teslim Abdal eder, gözler kanlı yaş
  Aradım bulamadım bir sevdasız baş
  Herkesin ameli kendine yoldaş
  Haramzade olan kul bana neyler

  3
  Tâ ezelden yârin yüzüne bakıp
  Cemâli didarı gören ağlar mı
  Yetişip bir mürşid eteğin tutup
  Özünden benliği ayran ağlar mı

  Ali'ye Muhammed geldi bürhana
  Hatice Fâtıma o ehli câna
  Birleyip özünü ulu meydana
  Anlayıp zâtını bilen ağlar mı

  Sahipzaman yakın yola gelirse
  Hasan'la Hüseynin âhın alırsa
  Erenler deminden her ne gelirse
  Ere erip Hak'kı gören ağlar mı

  Zeynel'âbidin'in yüzünü görüp
  Muhammed Bâkır'ın sırrına erip
  Câ'feri Sadık'ın dârına durup
  Burada ikrarın veren ağlar mı

  Mûsâ-yi Kâzım'ın Tûruna uçup
  İmamı Rızâ'nın yurduna göçüp
  Küfür köprüsünü ileri geçüp
  İmam deryasına dalan ağlar mı

  Takî, Nakî'yi, Askerî'yi bilen
  Hak Muhammed ile Mehdî'dir gelen
  Her daim kırkların cem'inde olan
  Muhabbet tadını duyan ağlar mı

  Teslim Abdal daim yüksek uçar mı
  Erenlere teslim olan kaçar mı
  Dört kapudan kırk makamdan geçer mi
  Bir olub birliğe yeten ağlar mı

  4
  Gel ha gönül havalanma
  Engin ol gönül engin ol
  Dünya malına güvenme
  Engin ol gönül engin ol

  Şu dünyanın hali böyle
  Yalan yahşi geçer şöyle
  Söyledikçe engin söyle
  Engin ol gönül engin ol

  Gökte uçar huma kuşu
  Bilmeyenler atar taşı
  Enginlik gönülün işi
  Engin ol gönül engin ol

  Teslim Abdal özüm haktır
  Sözümün yalanı yoktur
  Engin söyle büyüklüktür
  Engin ol gönül engin ol
  5
  Seherde Bir Bağa Girdim
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı
  El Vurup Güllerin Derdim
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı

  Bağın Kapusunu Açtım
  Sayın Ki Cennete Düştüm
  Yar İle Tenha Buluştum
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı

  Seherin Bülbülü Öttü
  Öttü De Murada Yetti
  Teslim Abdal Yükün Tuttu
  Ne Bağ Duydu Ne Bağbancı

  6
  Öğmüş te yaratmış kendi nurundan
  Padişah eylemiş ilin üstüne
  Cemalini gördüm salâvat verdim
  Çıkılar sokunmuş serin üstüne

  Vallahi kur'ân'dır senin sözlerin
  Yâsin-i şerife benzer yüzlerin
  İnnâfetahnâ sûresi gözlerin
  Vedduha inmiştir dilin üstüne

  Kaşların üstüne benler düzülür
  İkrarından dönen Hak'tan üzülür
  Ak göğüsün üstüne Tebbet yazılur
  Veşşemsi inmiştir kolun üstüne

  Alnımıza yazıldı böyle yazı
  Hak içün kılarız biz de niyazı
  Âyetelkürsile güzel ihlâsı
  Okudum giderim yolun üstüne

  Teslim Abdal eder Şemsin çırası
  Errehmandır iki kaşın arası
  Güzel Bismillâhla Elham sûresi
  Elif lâm mîm inmiş hattın üstüne

  7
  Aşnamdan ayrıldım yamandır halim
  Adettir aşıkın hali böyle olur
  Yar aklımı aldı, çevirdi başın
  Mecnun dedikleri deli böyle olur

  Şu aşkın ateşi bağrımı yaktı
  Ah ile feryadım göklere çıktı
  Gözlerimden yaş yerine kan aktı
  Yaz bahar ayının seli böyle olur

  Teslim Abdal ben bu yoldan dönemem
  Dünyadan piri elimden salmanam
  Devlet sofrasına elim sunmanam
  Saadetli Hünkar kulu böyle olur

  8
  Arzulamış gelir koca Bağdad'ı
  Şah Süleyman başı telli geliyor
  Yardımcısı ola oniki imam
  Önü sıra serdar Ali geliyor

  Yüz bini birden der Allahım Allah
  Yüz bini der Lailahe illallah
  Yüz bin katarı ver, yüz bin de sipah
  Yüz bini de darplı sallı geliyor

  Mümünler Hu çeker, münafık erir
  Müminin muradın ol Huda verir
  Yüz bin de zırh geymiş sipahi gelir
  Yüz bini de bahar ballı geliyor

  Teslim Abdal der ki hep canlar canı
  Bunca Süleyman'lar dünyada hani
  Yüz bin nutku vardır yüz bin de canı
  Yüz bin de kolu kolçaklı geliyor
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Benzer Konular

 1. Halka Göre Pir Sultan'ın Yaşamı
  SuLTann - forum Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-06-2014, 14:50
 2. Yaşamı kolaylaştıran tüyolar
  yabangülü - forum Agora (Meydan Yeri)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-10-2009, 23:28
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-05-2009, 23:56
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-05-2009, 14:48
 5. Yaşamı Özgür Bırak
  HüsniyeDuman - forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-11-2008, 12:19

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.

Gizlilik Politikası