1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 10 ve 21

Konu: Yılbaşı kutlamak günah mı?

 1. #1
  Forum Bağımlısı TÜLAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02-01-2008
  Mesajlar
  2.251
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart Yılbaşı kutlamak günah mı?

  Yılbaşı kutlamak ve Noel
  Sual: Yılbaşı ile Noel hakkında bilgi verir misiniz? Yılbaşı kutlanır mı?
  CEVAP
  Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

  Din kitaplarında buyuruluyor ki:
  Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

  Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

  Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

  Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

  Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

  Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

  Sual: Hıristiyanların dini bayramı olan Noel gecesi ne zamandır?
  CEVAP
  İsa aleyhisselam, dünyada az kalıp göğe çıkarıldığından, kendisini de ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Noel gecesi doğru anlaşılamamıştır. 25 Aralık, 6 Ocak veya başka bir gündür. Kesin değildir. (Takvim-i Ebüzziya)
  Miladi yıl, en az 300 yıl noksandır. Çünkü İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselam arasındaki zaman, bin yıldan az değildir. (Burhan-ı kat’i)

  İsa aleyhiselamla Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl vardır. (Mevahib-i ledünniyye)
  Miladi yıl, Müslümanların hicri senesi gibi doğru ve kesin olmayıp, günü de, senesi de yanlıştır. (S. Ebediyye)

  Sual: Hıristiyanlar, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine inandıkları için mi yılbaşını kutluyorlar?
  CEVAP
  Hıristiyanların, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine dair bir inanışları yoktur. Onlar Hazret-i İsa’nın çarmıhtan öldüğüne inanırlar. (İnsanları günahtan kurtarmak için Tanrı, oğlu İsa’yı öldürdü) derler. Bazen İsa aleyhisselam için (Oğul Tanrı) bazen de (Tanrı üçtür. Üç tanrı birdir) derler. Bu saçmalıklar da İncillerde yapılan tahrifattan ileri gelmektedir. Hıristiyanların eğlenceleri, Noel Baba dedikleri hayali varlık içindir.

  Kur'an-ı kerimde, Nisa suresinin 157 ve 158. âyet-i kerimelerinde, İsa aleyhisselamın öldürülmediği, öldürülen [Çarmıha gerilen] kimsenin başka birisi olduğu, İsa aleyhisselamın göğe kaldırıldığı bildirilmektedir. Al-i İmran suresinin 54. ve 55. âyetleriyle, başka surelerde de bu hususta bilgi vardır. İsa aleyhisselam, Hazret-i Mehdi [ve Deccal] zamanında gökten inecektir. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.67)

  Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
  (Ruhum yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryem’in oğlu İsa, adil bir hakem olarak aranıza inecek, haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak, İslam’dan başka şeyi kabul etmeyecektir.) [Buhari]

  (Vallahi Meryem’in oğlu adil bir hakem olarak inecek, haçı parçalayacak, domuzu öldürecek, kin, nefret ve haset ortadan kalkacaktır.)
  [Müslim]

  (İsa inecek, İslamiyet yolunda savaşacaktır. Onun zamanında Allahü teâlâ, müslümanlardan başka herkesi helak edecektir. Deccal da helak olacaktır. İsa, kırk yıl yeryüzünde yaşayacak, sonra ölecektir. Cenazesini müslümanlar kaldıracaktır.)
  [Ebu Davud]

  (İsa benim yanıma gömülecektir.)
  [Tirmizi]

  [AÇIKLAMA: Hadis-i şeriflerde geçen, Domuzu öldürecek demek, domuz avına çıkacak demek değildir. "Domuz eti yemeyi yasaklayacak" demektir. Haçı kıracak, yani Hıristiyanlığı kaldıracaktır. Başka bir hadis-i şerifte (Mizmarları kıracak) buyurulmuştur. Yani her çeşit çalgıyı yasak edecektir.]

  Sual: Miladi yılbaşında tebrik kartı satmak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual:
  Yılbaşında hıristiyanlara tebrik kartı yazmak caiz mi?
  CEVAP
  Yılbaşı için caiz, Noel için caiz değildir.

  Sual: Bir hıristiyan Noel gününde, öncesinde veya sonrasında Noel maksadı ile bir müslümana (arkadaşına veya akrabasına) hediye verse, bu müslümanın bu hediyeyi alması ve kullanması caiz olur mu?
  CEVAP
  Noel maksadı ile verilmez yılbaşı maksadı ile verilmiştir. Noele saygı gösteren kâfir olur.

  Verilen hediyenin mahzuru olmaz. Yiyecek ise yılbaşından iki üç gün sonra yenebilir.

  Sual:
  Yılbaşında bazı aileler evlerinde TV izleyip, aile efradlarıyla oturup vakit geçiriyorlar, yiyip içiyorlar. Bunlardan haram işleyenlerin (mesela içki içen oynayıp zıplayan, piyango çeken, tombala oynayan falan) kâfir olma tehlikesi var mıdır? Bunları yapmadan normal aile görüşmelerini bu güne denk getirmenin bir mahzuru olur mu?
  CEVAP
  Kâfir olmak, niyete bağlıdır. Kâfirlerin Noelini kutlamak niyetiyle ise küfür olur. Yılbaşı eğlencesi şeklinde olursa küfür olmaz. Elbette içki, kumar ise zaten haramdır.

  Sual:
  Yılbaşını yeni yıl geldi diye kutlayan, hediyeleşen, sevinen Müslüman kâfir olur mu?
  CEVAP
  Niyetleri önemli, yeni bir yıl geldi diye sevinip hediyeleşirlerse küfür olmaz.

  Sual: Bir başkasının bu geceye özel olarak pişirdiği mubah yemekleri (hindi gibi) yemek uygun mu?
  CEVAP
  Özel yiyecekleri o gece yemek mekruh olur. Birkaç gün sonra yemekte mahzur olmaz.

  Sual:
  Hicri şemsi ve kameri yılbaşı ne zaman başladı?
  CEVAP
  16 Temmuz 622 de başladı. 1 Muharrem yılbaşı oldu. Hicri şemsi yılbaşı ise 20 Eylül 622 dir.

  Her sene 1 Muharrem müslümanların yılbaşı günüdür.

  Sual: Kâfirleri taklit etmek nasıl olur?
  CEVAP
  Kâfirlere ibadette benzemek haram veya küfürdür. Ama âdetlerde benzemek caizdir. Uçağa, trene, arabaya binmek, pantolon giymek caizdir. Peygamber efendimiz papaz ayakkabısı, Rum cübbesi giymiştir. Kâfirin dinine benzemek caiz olmaz, haç takmak, zünnar takmak gibi. Noeli kutlamak caiz değildir. Ama yılbaşı farklıdır. Noeli kutlayan kâfir olur. Yılbaşında birisine yeni yılın kutlu olsun, yeni yılın müslümanlara hayır ve bereket getirsin demek caizdir. Herkes için yeni bir yıldır. Noel ise hem herkes için değil, hem de Hıristiyanların bayram günüdür.

  Sual:
  Yeni yıl için e-mailler geliyor. Acaba bunlara ne ile mukabele etmeliyiz?
  CEVAP
  Yeni yılı kutlamak caiz. Sizin de yeni yılınız hayırlara vesile olsun gibi bir ifade kullanmak caizdir.

  dinimizislam.com

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » AKP Alevileri Diyanet'e İstemiyor
  • » Diesel Erkek Gömlek Serisi
  • » Krizin tekstil sektörüne etkisi
  • » Bir Gülücük, Bir Gözyaşı ya da...
  • » Atatürk'ün Türk Birliği
  • » Hüseyin Korkankorkmaz - Gaflet Uykusu
  • » Dede Atatürk'ü giydirdi torun Barack...
  • » Ücretsiz Web Tasarım Deposu
  • » Erzurum Alevi Köyü- Gümüşlü Köyü
  • » General Hertling, Türkiye’ye Amerikan...

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » pikniklerde semah gidilir mi?
  • » Muharrem ayı,muharrem orucu,aşure günü...
  • » AleviLik :S
  • » “Aleviler Dinsiz mi?” - Murtaza Demir
  • » Otur yerine yarım Alevi!
  • » Dersim/aleviler/cumhuriyet
  • » selam arkadaşlar soru ( yardım )
  • » İslam'da kargaşa
  • » Alevi Tarih Yazımında Skandal
  • » Aleviler Neden Namaz Kılmaz
  "Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

 2. #2
  Forum Bağımlısı TÜLAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02-01-2008
  Mesajlar
  2.251
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart Yorumlardan bazıları...

  arkadaslar yılbası demek Hz.İsa nın doğumudur.hristiyanlar bunu kutlamaktadır.onların bunu kutlamasının sebebi Hz.İsa nın doğmuş olmasıdır.Ama Müslamanlar genel anlamda bunu kutlamaması lazım ama kutluyanlar Hz.İsa doğduğu için deil yeni bir yıla girdikleri için kutlarlar.Ama olaya şu açıdan baktğımız zaman Hz.İsa nın doğduğu günü yani müslümanların yılbaşı nı kutladığı gün herkes eğlenir sevinir dısarı cıkar...
  Peki bizim Peygamberimiz olan Hz.Muhammed in doğduğu günü kimler kutluyor kimler dısarı cıkıyor onu bırakın kimler hatırlıyor işte asıl olay bu arkadaslar hepinizin yorumlarını bekliyorum saygılarımla......

  **************

  Sevgili Arkadaşım.
  Yılbaşı kutlamasının yeni bir yıla girdiklerinden dolayı kutlandıkları ve hristiyanların ait bir gelenek olduğunda hem fikiriz.
  Sana Peygamber Efendimizin (SAV). bir hadisinden bi açıklama yapayım.
  " Her kim ki bir millete benzemeye çalışırsa o milletten olmuş sayılır."

  "Ama Müslamanlar genel anlamda bunu kutlamaması lazım ama kutluyanlar Hz.İsa doğduğu için deil yeni bir yıla girdikleri için kutlarlar" demişsin.

  Müslüman olan bir insan zaten o gün yıl başı olduğundan dolayı kutlamaz çünkü geçen ömür için hele de Allahü zül Celal uğruna yaptığımız pek bir şey olmadan geçmişse değil sevinmek oturup ağlaması gerekir.

  Müslümanın yapacağı bayramlar bellidir. Peygamber Efendimizin bir hadisinden binayen bu bayramlar ;

  - Cuma Günü
  - Ramazan ve kurban Bayramları
  - Ölürken Son nefesinde kelime-i Şehadet ile ruhunu verebildiğinde
  - Kabirde sorgu meleklerine cevap verebildiğinde
  - müslümanın sırat köprsünü geçebildiğinde
  - Cennette Allahü zül Celalin Cemalini görebildiğinde ki bu en büyük bayramdır.


  gelelim "Peki bizim Peygamberimiz olan Hz.Muhammed in doğduğu günü kimler kutluyor kimler dısarı cıkıyor onu bırakın kimler hatırlıyor işte asıl olay bu arkadaslar " kısmına maalesef kimlikte müslüman bir toplumuz o nedenle bunu yapanda artık çok azaldı.

  Yüce Mevlam sonumuzu hayra erdirsin..


  ***************

  pazartesi akşamı C. Ahmet Hoca'nın vaazi vardı... hicri yılbaşını kutlamak için toplanan Müslümanlar vardı orada. Dualar edildi, bazı konularda vaazler yapıldı, Kur'an okundu...

  bir peygamberin doğum gününü kutlamak neden yanlış olsun...bir sohbet meclisi kurarsın Hz. İsa hakkında sohbet edersin bilmeyenler bir şeyler öğrenir... Şefaatine nail olmak için dualar edersin...

  bundan hem Allah hem Hz. isa hem de bizim peygamberimiz razı olur... ama bizim yaptığımız bu mu...? sular seller gibi içki tüketerek,sapkınlığın binbir türlüsünü yaparak hiç bir şey kutlanmaz....kutlansa kutlansa cehennem'e gidiş kutlanır....

  ***********

  Kutlanmaması gerekir...o gün için özel birşey yapmamak gerekir...

  Hele ki birde o gün içenlere zaten sözüm yok onlar günah mı deil mi tartışmasına zaten girmezlar...Günah olsada olmasada bi manası yok yani onlar için...Ama kendini ve dinin bilen bir insan kutlamaz...Bizim bir hoca vardı şöyle derdi:

  "O gün extradan eve leblebi dahi almayın ertesi gün alıverin nolur???"

  Hiç bişey olmaz deil mi???

  Ayrıca dini konularda bence diye bi kavram yoktur ve kutlanması günahtır...

  "Bence günah değildir" demek günahtır...Dinde tek yargı vardır...

  **************

  Ben olaya farklı br açıdan bakmak istiyorum;

  -Ülkemizde kutlanan yılbaşında asıl amaç eğlencedir.Kimisi eğlence mekanlarında su gibi içki içerek eğlenir.Kimisi evinde televizyon karşısında geçirir.Amaç eğlence ise burada Hz.İsa'nın işi yoktur.Çünkü dinimize göre hiçbir peygamberin doğumu içkili ve danszölü eğlencelerle kutlanamaz.

  -Amaç Hz.İsa'nın,yada herhangi bir peygamberin doğumunu kutlamak ise;İslam'a göre gecenin ibadetle geçirilmesi gerekir.

  -Biz Müslümanlar olarak Allah(c.c.)'ın gönderdiği bütün peygamberlere inanırız.Ama son peygamberin de Hz.Muhammed(S.A.V) olduğunu ve hak dinin İslam olduğunu biliriz.Bizlerin Peygamber Efendimiz(S.A.V)'in kutlu doğum haftasını genellikle ibadet ederek ve hâyır işleyerek geçirmesi gerekir.Madem böyle,eğer amaç Hz.İsa'nın doğumunu kutlamaksa ki bu Hz.Musa da olabir başka bir peygamber de,o gecelerin de ibadetle geçirilmesi gerekir.

  -Bunlar yapılmadığına göre demek ki amaç yeni bir yılı karşılama bahanesiyle eğlencedir.Günah mı sorusu ise eğlencenin şekliyle alâkalıdır.


  (alıntı)
  "Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

 3. #3
  Forumla Özdeşleşmiş N A S İ P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Bulunduğu Yer
  Türkıye
  Mesajlar
  4.635
  Ettiği Teşekkür
  102
  18 mesaja 23 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  39

  Exclamation

  sevgili canlar kutlama kelimesi o kadar büyük bir kelimeki içini açip bakdıgımız zaman Haytın tah kendisi karşimiza çıkiyor.
  Dogarken, bizi dünyaya getıren annemiz,babamız kutlanılıyor ve yaşam boyunca devam ediyor. kutlamamnın diyer anna mı ,Başarı, deyer, mükafat dır
  Bir hedefın sonucunu dur. Yanı kısaca KUTLARIM kelimsiyle bitiyor.

  Yanlız benim yil başi için kutlarım kelımesi , eylenceyı,neşeyi ve zefki temsil etmiyor.

  çünki üç ayların ( Yası matem tutuludugu ayların) içinde böyle bir duygum olamaz.

  Benim için kutlama tamamen, içinde bulundugumuz kutsal aylarıın manasını taşiyan, manayı içinde bulunduran kutlamadır.

  Beni ne hırızdıyanın koymuş oldugun düzen ilgiledırır nede Süni kardeşlerimzin
  heramlıgı, selamlıgı , günahi ılgılendırır.

  Beni tek yolum ŞAHİ MERDAN PİRİM ZÖHRE ANAM ın koymuş oldugu yoldur ve Gerçeklerdır
  .
  Konu N A S İ P tarafından (28-11-2008 Saat 10:32 ) değiştirilmiştir.


  ON İKİ İMAMLAR.

  *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
  10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
  11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
  12. KIRKLAR DERGAHA


  *** *** *** *** **** *** *** *** **** ***

 4. #4
  Gerçegin Sesi CeReNn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21-11-2008
  Bulunduğu Yer
  คภкคгค
  Mesajlar
  633
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  günahtır tabii.bu nuel baba ismindeki şahıs isa peygamberin doğum günü demiş yılbaşı için.ama öyle değildir.yılbaşı isa peygamberin ölüm yıldönümüdür.nuel baba isa peygamberi çarmaha germiş sonrada noel baba ismiyle çocuklara hediye dağıtmıştır.isa peygamberin öldüğü günü şaraplarla dansözlerle bilmem nelerle kutlamışlar.buda günümüze kadar böyle gelmiştir.gerçekte yılbaşı isa peygamberin ölüm günüdür.

 5. #5
  Kıdemli Üyemiz sibele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-01-2008
  Yaş
  41
  Mesajlar
  700
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart

  ben yılbaşını hz isanın doğum günü olduğu için değil yeni bir yıla adım attığımız için kutluyorum her yeni yıl yeni bir ümit diyor ve bütün kötülükleri geride bırakmaya karar vererek yeni bir yıla adım atıyoruz belki abartılacak yada kutlanacak bir durum degil ama hep üzüntüler sıkıntılar nereye kadar eğlenmek için bir sebep işte kutluyorum eğleniyorum yeni yıla sevgiyle ve huzurla giriyorum günah olduğunu düşünmüyorum günah sayılabilecek o kadar çok şey varki hayatta yılbaşı kutlaması bunların yanında çok masum ve güzel kalıyor.
  Eğer ikrar ile yola gidersen
  Müminin gözünde duman gerekmez
  Hak için sil süpür gönlün evini
  Yükün gevher ile saman gerekmez

  Ali dedikleri bir ulu kişi
  Elinde var idi hüneri işi
  Eğer kaldırmazsan tuttuğun taşı
  Sana ondan gelen iman gerekmez

  Pir Sultan Abdal'ım uğradım derde
  Farksızdır sofudan, kalkmyor perde
  Gör dinle, bir lokma geldi bir yerde
  Sor izle, çiğ ise yemen gerekmez.

 6. #6
  Forum Bağımlısı TÜLAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02-01-2008
  Mesajlar
  2.251
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  Sevgili sibele, "Yılbaşı kutlamak günahtır" ın altından "eğlenmek günahtır" manası çıkmamalıdır. Ağlamak, yas tutmak kadar eğlenmek de en doğal hakkımız. Ancak yılbaşı dediğimiz, yani yılın son gecesi (31 aralık) İsa' nın Roma' da dönemin papazı tarafından çarmıha gerilip bedenini değiştirdiği, gayba girdiği gün olduğundan "yas" olarak değerlendirilir ve bütün gayba girmiş ermiş, dervişler için yaptığımız gibi o günü matem havasında geçiririz. Her yıl 31 Aralık tarihinde İsa' yı anarız, el açar dualar ederiz. Yılın geri kalan 364 günün (yas günleri hariç) eğlenebildiğimiz kadar eğleniriz.
  "Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

 7. #7
  Forum Bağımlısı TÜLAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02-01-2008
  Mesajlar
  2.251
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart M. İlmiye Çığ' a göre Noel Bayramı(!)nın kökeni Türkler!

  Noel Bayramının Kökeni Türkler / Sümerbilimci Muazzez İlmiye Çığ

  İnanabilir misiniz, yüz yıllardır Hıristiyan'ların İsa'nın doğuşu
  olarak kutladığı Noel bayramının, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramı
  olduğuna? Nereden nereye, inanılacak gibi değil, değil mi? Ben de ne yazık ki yeni
  öğrendim.
  Bu senenin galiba ilk başlarında idi Adnan Atabek imzalı bir e-mail aldım.

  Çok ilginç gelmişti, Hıristiyanların Noel bayramının tamamıyla Türklerden alınmış
  olduğunu gösteriyordu. Fakat üzerinde durmaya vaktim olmadı, hem de Noel zamanına
  doğru ele almayı düşünmüştüm. Bu arada Türk devletlerinden başka birilerine ayni
  konuyu bilip bilmediklerini sordum. Bana İran'ın Azerbaycan bölgesinden İsmail
  beyden yanıt geldi, verdiği yanıt tam ayni olmasa da çok uyduğunu gördüm. Olay
  şöyle:

  Türkler'in, tek tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yerin göbeği
  sayılan yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Bunun tepesi, gökyüzünde
  oturan tanrı Ülgen'in sarayına kadar uzuyor, buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı,
  motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde buluruz. Ülgen insanların
  koruyucusu. o sakallı ve kaftan giymiş olarak sarayında oturuyor ve geceyi, gündüzü
  , güneşi yönetiyor.

  Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya
  başladığı 22 Aralık'da gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi
  yenerek zafer kazanıyor. Bu
  güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor Türklerde.
  Bayramın adı Nardugan , nar= güneş, tugan, dugan = doğan. Doğan güneş astronomik
  olarak o günden itibaren geceler kısalmaya, günler uzamaya başlıyor. İşte bu güneşin
  zaferini, yeniden doğuşu Türkler, büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar.
  Güneşi geri verdi, diye Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları tanrıya gitsin, diye
  ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için *****ler
  diliyorlar Tanrı'dan. İnanca göre bu *****ler muhakkak yerine geliyormuş.

  Bu bayram için evler temizleniyor. Güzel giyisiler giyiliyor. Ağacın etrafında
  şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar büyük babalar, nineler ziyaret
  ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri yaş ve kuru
  meyveler,özel yemek ve bir tür şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek
  kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş.

  Yazılana göre akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş. Filistin'de bu ağacı
  bilmezlermiş. O yüzden bu olayın Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir, bu da Hunların
  Avrup'yı gelişlerinden sonra onlardan görerek almışlardır, deniyor. İsa'nın doğumu
  ile hiç ilgisi yok. Doğum, güneşin yeniden doğuşu.

  Meydan Larousse'da, İsa evrenin nuru olarak algılanıyor ve bu olayın pagan
  halklardan alınıp İsa'ya yakıştırıldığı yazılıyor. İnternette yazıldığına göre,
  imparator Kostantin (324-337) zamanında İznik'de toplanan konsülde, 22 Aralık'da
  güneşin doğumu için yapılan bu pagan bayramının İsa' nın doğumu olarak 24 Aralığa
  alınıyor ve Noel bayramı deniyor. Batı kilisesi ise yani Katolikler 25 Aralıkta
  kutluyorlarmış bunu. Çam süsleme ise ilk 1605 de Almanya'da görülüyor, oradan
  Fransa'ya geçiyor.

  Ne kadar ilginç değil mi? Batı, en büyük bayramını, göçebe, ilkel
  olarak tanımladığı Türkler'den yürütmüş. Yeni yapılmakta olan çalışmalarla Batı'ya
  Türklerden kim bilir daha nelerin geçtiği ortaya çıkacak? Belki de yazının ve
  dillerin anası Türkler olduğu kanıtlanacak.


  (kuvayi milliye cephesi mail grubu)
  "Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

 8. #8
  Forumla Bütünleşmiş güzide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Bulunduğu Yer
  Uzay
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.892
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  25

  Standart

  yıl başının neresini kutluyacagız hz isanın carmıha gerildiginimi bu hayatımda hic yılbaşı kutlamadık kutlanmazda yıl başı günü yas günüdür cünkü
  Babam Seninle Dogdum Seninle Ölecegim Varsın Bana Ölüm Senin Yolunda Senin Işıgında Gelsin Grurumsun Pirimsin Atamsın Örnek Aldıgım Tek Lidersin BABAM
  Atatürk

 9. #9
  Gerçegin Sesi CeReNn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21-11-2008
  Bulunduğu Yer
  คภкคгค
  Mesajlar
  633
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  Alıntı TÜLAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili sibele, "Yılbaşı kutlamak günahtır" ın altından "eğlenmek günahtır" manası çıkmamalıdır. Ağlamak, yas tutmak kadar eğlenmek de en doğal hakkımız. Ancak yılbaşı dediğimiz, yani yılın son gecesi (31 aralık) İsa' nın Roma' da dönemin papazı tarafından çarmıha gerilip bedenini değiştirdiği, gayba girdiği gün olduğundan "yas" olarak değerlendirilir ve bütün gayba girmiş ermiş, dervişler için yaptığımız gibi o günü matem havasında geçiririz. Her yıl 31 Aralık tarihinde İsa' yı anarız, el açar dualar ederiz. Yılın geri kalan 364 günün (yas günleri hariç) eğlenebildiğimiz kadar eğleniriz.

  evet katılıyorumm eğlenin ama dozunda...
  ^^aLi aLLah zöhRe ana piRim^m^^


 10. #10
  Üyemiz meral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-04-2008
  Bulunduğu Yer
  ANKARA
  Yaş
  51
  Mesajlar
  178
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  Bende bu günekadar yılbaşının İsa peygamberin doğum günü olarak biliyordum. Formda Kurban olduğum Pirimin ropörtajını okuduktan sonra gerçeği öğrendim. Bundan dolayı yılbaşında sadece dua edip deyiş dinlemeyi tercih edeceğim. Yas gününde gerek televizyondaki eğlence programlarını izlemenin, gerekse dışarıda eğlenmenin ve görkemli ziyafet hazırlamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Çanakkale Zaferi kutlamak yasaklandı
  donanma44 - forum Siyaset
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-02-2015, 16:28
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-09-2012, 15:42
 3. günah sevap kavramları
  kristal - forum Tartışmalar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-06-2012, 21:02
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-08-2009, 18:58
 5. Bush günah çıkarttı
  HüsniyeDuman - forum Güncel Olaylar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2008, 11:27

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.