Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Hz. HASAN’ın ÖLÜMÜ VE EVLİLİK HAYATI

 1. #1
  Forumun Kıpkıdemlisi HüsniyeDuman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08-01-2008
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Yaş
  27
  Mesajlar
  18.008
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  103

  Standart Hz. HASAN’ın ÖLÜMÜ VE EVLİLİK HAYATI

  Hz. HASAN’IN ÖLÜMÜ VE EVLİLİK HAYATI

  Muaviye oğlu Yezid Hz. Hasan’ın hanımı olan Cade binti el-Eşas b. Kays’a haber göndererek, şayet Hz. Hasan’ı zehirleyip helak ettiği takdirde, 10 bin dirhem gümüş, Irak’ta 10 pare köy ve kendisini alacağını vaat etti. Cade, Yezid’in bu vaadi üzerine Hz. Hasan’a zehirli şerbet sundu. Kaynak: Taberi (M.839-923), Tarih-i Taberi, c.3, sa.223-224, E.O.Y.

  Hz. Hasan o zehirli şerbeti içtikten sonra zehirlenip, Hicret’in 49 yılı safer ayının 28 (M. 6 Nisan 669)’ci günü Medine’de vefat etmiştir. Hz. Hasan vefat etmeden evvel, dedesi Hz. Muhammed’in yanına defnedilmesini vasiyyet etmişti. Hz. Hasan vefat edince Hz. Hüseyin, Aişe’ye müracaat ederek bu konuda izin isteyince Aişe buna müsaade etmiş. Ancak Mervan b. Hakem, Ümeyyeoğullarını ve onlara yakın olan kimseleri toplayarak Hz. Hasan’ın Hz. Muhammed’in yanına defnedilmesini engellemeğe çalışmıştı.

  Hz. Hüseyin onların böyle karşı koymalarını engellemek istemişse de ona şöyle söylemişti: Ağabeyin hasan Hz. Muhammed’in yanına defnedilmeyi vasiyet etmiş, ancak bu defin işinin müslümanlar arasında bir fitneye sebep olması halinde herhangi bir müslüman mezarlığına gömülmeyi de tavsiye etmişti. İşte bu bir fitnedir. Bu süzler üzerine, Hz. Hüseyin susmuş. Baki mezarlığından defnedilmiştir.
  Vefasız Cade binti el-Eşas b. Kays, Hz. Hasan’ın vefatından sonra Şam’a geldi. Muaviye’ye oğlu Yezid onu alacağını söyleyince, Muaviye kendisine şöyle dedi: Senki Hz. Muhammed’in kızının oğlu Hasan gibi yiğide vefasızlık ettin, benim oğluma ne kadar vefa edersin. Senin dünyada sağ kalman da ziyandır, dedi ve emretti Cade’yi öldürdüler. Kaynak: Sahih-i Buhari (M.810-869), c.8, sa.128, D.İ.B.Y. Taberi (M.839-923), Tarih-i Taberi, c.3, sa.223-224, E.O.Y. İbnü’l-Esir (M.1160-1234), El-Kamil, c.3, sa.466-467, B.Y.

  Hz. HASAN'IN EVLİLİK HAYATI

  Rivayetlere inanmak lazım gelirse, Hz. Hasan yüz kadar evlenmede bulunduğu söylenmektedir. Bu cihetle kendisine mitlak (boşayıcı) lakabı verilmiş idi. Hata bir ara babası Hz. Ali, bu yüzden, onun evlendiği kadınların kabilelerinin kendi ailesine karşı düşman olacaklarından korkarak, Küfelilere açıkça oğluna kız vermemelerini söylemiş, orada bulunan bir adam da, yemin ederek, onu evlendirmeye devam edeceklerini bildirmiş ve arkasından şöyle demiştir: Biz Hz. Hasan’ı evlendiririz, o istediğini tutar, istediğini boşar.
  Hz. Hasan’ın muhtelif annelerden Hasan, Zeyd, Ömer, Ebü Bekir, Abdurrahman, Talha ve Ubeydullah adında 8 erkek çocuğu olduğuna dair rivayetler vardır. Ayrıca Hz. Hasan’ın muhtelif annelerden dünyaya gelmiş ve bize isimleri ulaşmamış 7 tane de kız çocuğu olduğu da kaydedilir. Kaynak: İslam mezhepleri ve şiilik, tercüme, Abdülbaki Gülpınarlı, sa.367 E.Y. Şamil İslam Ansiklopedisi, mad. Hasan b. Ali b. Ebü Talib Ş.Y. İslam Ansiklopedisi, Leyden tabı ma.Hasan, M.E.B.Y. Hz. Hasan’ın Kasım ile Ebü Bekir adındaki bu iki oğlu Hz. Hüseyin ile birlikte Kerbela’da şehit olmuşlar. Kaynak: İbnü’l-Esir (M.1160-1234), El-Kamil, c.4. sa.92, B.Y.

  Pir Ali Baba


  Not: Yukarıdaki anlatımın gerçeklerle hiçbir ilgisi yoktur.

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » 'Başbakan'ın yol arkadaşları,...
  • » sosyal gruplar
  • » Alevilerin sorunu siyasetsizlik - Murat...
  • » Selda bagcan semah,miraçlama,tevhit
  • » "TRT 6'yı dağdaki gençlerimize...
  • » Bugün seni anlatan türkü hangisi?
  • » Gezengeniniz yardım bekliyor
  • » Mason Locasında Türk bayrağı
  • » Olağanüstü Mağaralar
  • » Sevgi Üzerine Harika Bir Yazı

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Alevilikte Halka Namaz
  • » Aleviliğe Tasavvufi Yorum
  • » Haydar Baş'tan Çarpıcı Açıklamalar
  • » Dinimiz islam mı?
  • » Ölüm Bir Son Değildir, Yeni Bir...
  • » Alevilerin Bir Kısmı Müslüman değil
  • » Semahı Oyunmu Sanarsın
  • » Evliyanın vasıfları
  • » OSMAN kimdir?
  • » Evliyaların Özellikleri
  Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
  Pir Zöhre Ana

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 2. #2
  Forum Tiryakisi Dogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  20-02-2008
  Bulunduğu Yer
  İzmir
  Yaş
  55
  Mesajlar
  3.341
  Ettiği Teşekkür
  18
  6 mesaja 6 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart

  Büyük ve Değerli İslami Kaynaklar(!)
  Kaynak: Sahih-i Buhari
  Kaynak: Tarih-i Taberi
  Kaynak: El-Kamil
  Kaynak: İslam ansiklopedisi. M.E.B.Y.
  Kaynak: Tarih el- Hamis
  Kaynak: İslam mezhepleri ve Şiilik
  Şamil İslam Ansiklopedisi
  Kaynak: İbnü’l-Esir
  Kaynak: El-Kamil.

  Yukardaki kaynaklara dikkat ediniz. Hepsi de arabı anlatan, şeriatın kurallarını oluşturan, arap hayranı masal kitapları. Masal kitaplarında bile bu kadar abartma ve iftira yoktur.

  - Evliyalar nerede?
  - Onları astık.
  - Nefesleri nerede?
  - Onları yaktık.
  - Gerçekleri nasıl öğreneceğiz?
  - Görmüyor musun? Yukarda bir sürü kaynak yazdın.

  Acaba yer yüzünde böyle zulüm görülmüş müdür?
  Allah’ım sen Pirimi milcandan, zındıktan, şeriatçıdan koru.

  "İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

  "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

  "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


  Söz bir, söyleyen bir.

 3. #3
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  2.406
  Ettiği Teşekkür
  5
  8 mesaja 9 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Aslı aşağıdaki linkte Pirimizin anlattığı gibiyken tarihin bizlere sunduğu yukarıdaki yalanlar için ne denir bilmiyoruz....

  http://www.zohreana.com/ehlibeytin-yasi-matem-gunleri
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  Yası matem diye bilinen aylar,üç aylardır. Bunlar İmam Hasan’ın gayba girdiği (dünya değiştirmek) Aralık ayında başlar, Hz. Ali’nin gayba girdiği Ocak ayı ve Hz.Üseyin’in gayba girdiği Mart aylarını kapsar.
  15 Aralıkta Hz. Hasan, ikinci eşi olan Ömer’in kızı Ayşe’nin küçük bacısı Eşe’nin hazırlayıp bal şerbetine karıştırdığı zehiri içmiş ve 16 Aralıkta gabya girmiştir. 15–16 Aralık Hz. Hasan’ın yası matem orucu olup, iki gün sürmektedir.
  İmam Hasan’ın zehirlenerek şehit edilişinden 32 gün sonra Ocak ayında Hz. Ali, Ömer ve oğlu Milcan (Sıddık) tarafından tuzaklar kurularak Pazartesiyi Salıya bağlayan sabah namazında 05.30’da Milcan tarafından hançerlenerek şehit edilmiştir.
  Hz. Ali şehit edildikten sonra kendisi Arap donunda gelerek, kendi cenazesini yıkamış ve kendi tabutunu götürerek kerametini göstermiş ve cenazesini üç gün bekleterek Perşembe günü toprağa vermiştir.
  Bundan dolayı Ocak ayının 18-19-20. günlerinde Hz. Ali’nin yası matemi olarak oruç tutulmaktadır.
  “Güzümüzde bazı yörelerde Hızır Orucu diye tutulan 3 günlük oruç aslında Hz. Ali’nin yası matem orucudur.”
  Hz. Ali’nin şehit edilişinden sonra Muaviye tarafından Hz. Üseyin Fırat Nehri kenarında abdest alırken balık ağında Mart’ın 3’ünde yakalanmış, 12 gün işkence gördükten sonra Mart’ın 15’i Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece sabaha karşı saat 05.30’da Hz. Üseyin’in başını ensesinden keserek katletmişlerdir.
  Hz. Üseyin katledildikten sonra Ehlibeyt ve Ehlibeyt’i sevenler çeşitli işkencelere maruz kalmışlardır.
  Şubatın 26’sından başlayarak üç gün Hızır orucu tutulur.
  Mart ayının 1-2-3’ü Eba Müslüm’ün yası matemi diye bilinir. Annesi Yeter Ana’nın Kırıkkale’nin Keskin kazasında yatan Haydar Sultan için tuttuğu oruçtur.
  “Üç ayların sebepleri, bu gerçeklerin peş peşe şehit düşmesindendir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiler Zöhre Ana’nın “Ali Pirimdir Yolu Bizimdir” adlı 3. kitabında mevcuttur.”
  “ŞUBAT 25’i 26’ya BAĞLAYAN GECEDEN” MART AYININ 15’I AKŞAMINA KADAR KESİNTİSİZ OLARAK 18 GÜN YASI MATEM TUTULUR.
  ŞUBAT 26’SI İLE MART 15’I ARASINDAKİ YASI MATEMDE;
  SU İÇİLMEZ
  ELMA,
  KUŞBURNU,
  MADIMAK OTU YENİLMEZ.
  MART’IN 3’ÜNDEN İTİBAREN KURBAN KESİLMEZ.
  Zöhre Ana’nın bildirdiğine göre kirli kirli ibadet olamaz ve temizlik insanın hem özünde hem de bedeninde olması gerekmektedir. İman temizliğinin yanı sıra beden temizliğinin de önemi büyüktür.
  Yası matem tutulurken gece mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sabah saat 4’ten sonra yeme-içme kesilmeli ve iftar akşam saat 6’da yapılmalıdır. Sahura kalkılmadan oruç tutulamaz. Yemek yenmese dahi sahura kalkılmalı, abdest alıp niyetlenilmeli, yine iftar vakti abdest alınarak bu gerçekler yüzü suyu hürmetine *****ler tutularak oruç açılmalıdır.
  Orucun HURMA veya ÜZÜM ile açılması sevaptır.
  Hz. Üseyin defnedildikten sonra can yemeği olarak aşure çorbası yapılmış ve Hz. Üseyin’in canı için yedirilmiştir.
  AŞURE ÇORBASINA KATILACAK MALZEME LİSTESİ

  1. YARMA
  2. ŞEKER
  3. FINDIK
  4. CEVİZ
  5. FASULYE
  6. NOHUT
  7. ELMA
  8. ÜZÜM
  9. KARABİBER,TUZ,TARÇIN
  10. KARANFİL
  11. SU
  12. HURMA
  18 gün yası matem orucu tutulduktan sonra kurban kesilir. Kurbanın sulu yemeği yapılır. Aşure pişirildikten sonra Ehlibeyti sevip sayanlar ve bu lokmaya layık olanlar eve davet edilir, abdest alınarak *****ler tutulur ve lokmalar yenir. Lokmanın bir tanesi bile Hak katında çok üstün olduğu için kesinlikle milletin ayağına götürülerek kapı kapı dağıtılmamalıdır.
  Her On iki İmamlar adına ait olan çorba, aşure değildir. Aşure, sadece İmam Üseyin adına can ekmeği olarak verilen lokmadır.
  Oruçsuz, kurbansız, kan akmadan aşure çorbası yapılamaz ve kapı kapı dağıtılması günahtır. Bizzat kendi evlerinde pişirilip inançlı ve saygı duyan insanlara kısmet edilir. Çünkü çok kutsal bir ibadettir. Kendi ailelerinde ne kadar değeri varsa, onlardan üstün, insanlık adına can cömertliği yapan, Allah yoluna can veren Şahımız olduğu için saygılı olarak bu ibadetimizi yerine getirmeliyiz.
  10 KASIM ile 1 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA YASI MATEM AYLARI OLDUĞU İÇİN NİKÂH KIYILMAMALI, DÜĞÜN YAPILMAMALIDIR.
  18-19-20 Ocak Hz.Ali’nin Yâs’ı Matemi
  26-27-28 Şubat Hızır Yâs’ı Matemi
  1 – 2 – 3 Mart Eba Müslüm
  4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15 Mart Muharrem ayı. Hz.İmam Hüseyin’in Yâs’ı Matemi
  16 Mart – 31 Mart Aşure Çorbası Günleridir
  15 Nisan İsmail Peygamber’in Doğum Günüdür.
  Helva verilir.
  10 Mayıs – 11 Mayıs Hıdır – İlyas Yâs günüdür
  15 Temmuz ismail Peygamber’e kurban indiği gündür
  10 Kasım Atatürk’ün Yâs günüdür
  15 Aralık – 16 Aralık Hz.İmam Hasan’ın Yâs’ı Matemi
  Not: 26 Şubat – 15 Mart arası Yas’ı matem günleri kesintisiz tutulacaktır.

  - See more at: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


  Konu FadimeBK tarafından (24-08-2013 Saat 23:22 ) değiştirilmiştir.
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 4. #4
  Forum Tiryakisi Dogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  20-02-2008
  Bulunduğu Yer
  İzmir
  Yaş
  55
  Mesajlar
  3.341
  Ettiği Teşekkür
  18
  6 mesaja 6 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart

  Yarın 15 Aralık.
  Gerçek 3 ayların başladığı gün.
  Muhammed soyuna kastedildiği gün.
  Ehlibeyt katillerini tanımalıyız.
  Onları tanırsak kurdukları düzenin ne olduğunu daha iyi anlarız.
  Şeriat nedir? Zulüm nedir? anlarız.
  Zalim kimdir? Masum kimdir? biliriz.
  İnanan insanlar için pusula Ehlibeyt midir, yoksa halifeler midir? farkına varırız.

  Hz. Ali (Şah-ı Merdan. Allah'ın Aslanı. Kuran-ı Natık. İlim Şehrinin eşiği. Tüm evliyaların Pir'i)= Peygamberimizin halasının oğlu. Damadı. Koruyucusu. Emanetinin sahibi. İki cihanın sahibi. Ser çeşmenin başı. mertliğin, doğruluğun, yiğitliğin Şahı. Hz. Fatma'nın can yoldaşı.
  Hz. Hasan: Peygamberimizin torunu. Hz. Ali'nin evinin direği. Beş esmanın yiğidi. Hz. Ali ve Hz. Fatma'nın gözünün bebeği.
  Hz. Hüseyin: Peygamberimizin torunu. Hz. Ali ile Hz. Fatma'nın kolu kanadı, gül yüzlü evladı. Kal-u beladan beri kainatın efendisi. Mikail'in sesi, nefesi. Cennet'in sahibi. Ahretin padişahı. Ehlibeyt'in gururu ve göz yaşı. yağan rahmetin sebebi, tüm canlıların can suyu.


  Gerçek adı: Muaviye. Saltanattaki ismi Ömer. Hz. Ali'nin katlini emreden kişi. Kuran-ı Kerimi yakıp yok eden zalim. Hz. Hüseyin'i tutsak ederek, 12 günün sonunda susuz olarak katleden zalim.
  Gerçek adı Sıddık: (zındık, şimir, milcan, yezit): Saltanattaki adı Ebu Bekir. Ömer'in büyük oğlu. Ömer tarafından ilk halife olmakla ödüllendirildi. Hz. Ali'nin eşiğinde bulup büyüttüğü oğlan. Hz. Ali'yi namazda şehit eden eli kanlı katil. Sonsuza kadar lanetlenen kişi.
  Osman: Ömer'in küçük oğlu. Saltanatta üçüncülük ona verildi. Ehlibeyt düşmanlarının koruyucusu. Sahte hadisler ve toplama şiirlerle Kuran-ı Kerimi yazdırıp (Osman Mushafı) nı ortaya atan kişi. Emevi devletinin diktatörlerinden biri. Emevi şeriatını tüm dünyaya (Müslümanlık) diye satan halife.


  İşte inanan inanmayan herkes için bir gönye, bir terazi, bir pusula.
  Akıl senin, vicdan senin.

  Tüm canların üç ayları mübarek olsun.
  Hz. Hasan pirimizin yas-ı matemini tutan canlara selam olsun.

  "İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

  "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

  "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


  Söz bir, söyleyen bir.

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Benzer Konular

 1. Hz. ALİ’NİN EVLİLİK HAYATI
  T U N Ç - forum Tartışmalar
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 13-07-2014, 18:35
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-01-2014, 22:41
 3. Hasan Ferit Gedik'in ölümü Meclis'te
  HüsniyeDuman - forum Siyaset
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-10-2013, 20:05
 4. Haydar hasan baba'nın hayatı
  SerkanDgn - forum Deyiş ve Nefesler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2009, 13:43
 5. Hz. HASAN’IN HAYATI
  T U N Ç - forum Tartışmalar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-05-2008, 11:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.