1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: Mustafa Kemal Atatürkün cenaze namazı kılındı mı? Nerede kılındı?

 1. #1
  Gerçegin Sesi Cemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24-02-2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1.329
  Ettiği Teşekkür
  1
  2 mesaja 2 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  27

  Standart Mustafa Kemal Atatürkün cenaze namazı kılındı mı? Nerede kılındı?

  Evet son günlerde Mustafa sinema filminin vizyona girmesiyle başlayan Atatürk tartışması gittikçe artıyor ve tartışmaya yeni şekiller yeni sorular ve bilmediklerimizde ekleniyor.Bunlardan biriside Mustafa Kemal Atatürkün cenaze namazının kılınıp kılınmadığı.Acaba kılındı ise nerede kılındığı gibi sorular.Mustafa filmindeki tartışmaları artık herkes biliyordur.Atatürk'ü diktatör ve çok sert mizaçlı gösteren film (belkide gerçeği öyledir bilmiyoruz) çok tartışıldı hala tartışılıyor.Bizde bugun Zaman gazetesinde yayınlanan Mustafa armağan'ın yazısından alıntılar yapacagız.Buyrun:


  Atatürk'ün cenaze namazı neden camide kılınmadı?

  Hatta Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı? Anadolu Ajansı'nın haberine bakılırsa evet, kılındı. O sırada ajansın muhabiri olarak töreni takip eden Cemal Kutay'a göre de kılındı, başkalarına göre de. İyi ama neden herhangi bir görüntü yok ortada? Madem kılındı, tek bir fotoğraf karesi olsun neden esirgendi milletten? Sessuzluk.
  Bir adım daha atalım ve artık sorulmasının zamanı gelen, o ucu zehirli soruyu soralım: Atatürk'ün cenaze töreni boyunca neden hiçbir dinî simgeye yer verilmedi?

  Şimdi bunu sordum ya, birtakım işgüzarlar buradan kim bilir kaç demet nane devşirecekler. Vay, Atatürk'e dinsiz dedi, falan filan. Yahu burada ölmüş bir Atatürk'ten söz ediyoruz. Kendi cenaze törenini kalkıp kendisi düzenleyecek değildi ya. Törenin birinci derecedeki sorumluları, o sırada cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü ile Başbakan Celal Bayar ve bir de Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak'tır. Görünüş böyle. Ancak her üçünün de cenaze namazı camilerde kılınmıştı ve 'dinsel simgeler' şöyle ya da böyle eşlik etmişti son yolculuklarına.

  O zaman tekrar soralım o zehirli soruyu: Atatürk'e bu 'ladinî' cenaze törenini kimler düzenledi? Dolmabahçe Sarayı'ndaki tabutunun etrafına o kocaman 6 adet meşaleyi kimler dikti? (Güya Cumhuriyet Halk Partisi'nin 6 okunu sembolize ediyordu bunlar. 'Meşaleler ebediyete kadar yanacaktır', diyordu zamanında yayınlanan bir dergi.)

  Baksanıza, az kalsın, cenaze namazı dahi kılınmayacakmış. Annesi gibi dindar biri olduğu belli olan Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak'ı sıkıştırıp da, "Ağabeyimin cenaze namazı hangi camide kılınacak?" diye sormasa onu bile gürültüye getirecekleri anlaşılıyor. Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi'ye durum sorulmuş, o da namazın camide kılınmasının şart olmadığını söylemiş: "Onun cenaze namazı" demiştir Börekçi, "tertemiz hale getirdiği bütün vatanda bu farizanın yerine getirilebileceği her yerde kılınabilir."


  Anadolu Ajansı Muhabiri Cemal Kutay 19 Kasım 1938 günü yaşanan o görüntülenemeyen sahneyi şöyle anlatır:

  "Dolmabahçe Sarayı'ndaki hazırlıklar erkence başlamıştı. Büyük ölünün son ihtiram (saygı) nöbetini bekleyen yaverleri ve dostları, büyük üniformalı subaylar, vali ve belediye reisi, bu hazırlıklara nezaret ediyorlardı. (...) İçeride merasim başlamadan, ailesinin talebi ile büyük ölünün namazı kılınmak suretiyle hususi merasim yapılıyor. Tekbir Türkçe verilmiş, namazı İslam Tetkikleri Enstitüsü direktörü Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırılmıştır."

  Hakkı Tarık Us ise kendi çıkardığı "Kurun" gazetesindeki yazısında ilginç bir ayrıntıya yeniden dikkatimizi çekiyor. Atatürk'ün çok sevdiği bilinen Hafız Yaşar, sandukanın başında "Türkçe ezan" okumuştur. Muhtemelen namaz sonunda da Türkçe telkin verilmiş ve yine Türkçe tekbirler getirilmiş olmalıdır.


  Bu kırıntı kabilinden bilgiler şöyle bir manzara doğuruyor gözümüzde:

  Makbule Hanım ağabeyinin cenaze namazı kılınmadan gömüleceğinden endişelenerek müdahale etmiş ve namazın kılınmasını istemiştir. Bunun üzerine dışarıda bir camide, muhtemelen en yakında bulunan Dolmabahçe Camii'nde cenaze namazının kılınması gündeme gelmiş, ancak "bazıları" buna, laikliğe aykırı düşeceği endişesiyle karşı çıkmışlar ve sarayda kılınmasını istemişler, Diyanet'ten de "caizdir" fetvası alınınca "sayısı mütevazi olan" bir cemaat ile (kaç kişi olduğunu bilmiyoruz, 10-15 kişi olduğu tahmin edilebilir) Türkçe ezan ve tekbirlerle kılınan cenaze namazının ardından dua edilmiş ve böylece dinî tören tamamlanmıştır.

  Ancak bu sırada bütün fotoğraf makineleri ve varsa kameralar kapattırılmış ve herhangi bir görüntü alınmasının titizlikle önüne geçilmiş olduğunu hatırlatalım. Elimizde böyle bir fotoğraf olsaydı laiklik elden mi giderdi? Anlamak zor hakikaten.

  Halbuki Atatürk'ün en yakın silah arkadaşlarından Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü'nün son anlarında ve cenaze namazlarında açıkça 'dinsel simgeler' yer bulabilmiş ve hiç de laiklik elden gitmemiştir.


  Buyurun, torunu Gülsün Bilgehan anlatsın bize İnönü'nün son anlarını:

  "Aile fertleri, koruma polisleri, yakınlar sırayla yanına girip, sessizce Kur'an okuyorlardı.(...) Mevhibe Hanım kefen ve cenaze gereçlerini almıştı, yıllardır sandığında saklıyordu. Hocalar gerekli dini işlemleri yaptılar, koruma polisleri ve yakınların yardımıyla kütüphanede bekleyen tabuta yerleştirdiler. (...) Hareket etmeden önce hoca cemaate bir konuşma yaptı ve bahçe kapısına doğru omuzlarda tabutla yol alındı [ve] cenaze namazının kılınacağı Maltepe Camii'ne doğru uzun bir yürüyüş başladı."

  Atatürk'e dinî motifleri de olan bir cenaze töreni düzenletmeyen İnönü'nün kendi cenazesinde normal bir Müslüman'a yapılması mutad olan son görevlerin eksiksizce yerine getirildiğini görünce şaşkınlığımız daha da artıyor.

  Peki Fevzi Çakmak'ın cenaze töreni? Onunki zaten bir askerin değil, bir evliyanın cenaze töreni gibidir. Üzerine Kâbe örtüsü serilmiş, tabutu yüz binlerin elleri üzerinde taşınmış, İstanbul sokakları o gün Arapça tekbirlerle tam 7,5 saat boyunca inlemiş ve cenaze, Eyüpsultan Mezarlığı'na, şeyhinin yanı başına dualarla gömülmüştür.

  En yakın silah ve çalışma arkadaşları böyle dinî törenlerle gömülürken, neden aynı tören Atatürk'ten esirgenmiştir? Şöyle yüz binlerin katılacağı muazzam bir cenaze namazı görüntüsü, onu bu milletin kalbinin daha derinlerine yerleştirmez miydi? Ve hâlâ devam edip giden "Atatürk dinsiz miydi?" tartışmasına bir son nokta konulmuş olmaz mıydı?

  Yazılarımın sonuna kıymık yerleştirmeyi seviyor muyum ne? Buyurun Abdülhalık Renda, Refik Saydam, Fevzi Çakmak, Kemal Gedeleç, Celal Üner ve Nevzat Tandoğan imzalı 'protokol'e. Aktarıyorum:

  "Ebedi şef Atatürk Etnoğrafya Müzesi dahilinde muvakkaten yaptırılan medfene... 31 Mart 1939 Cuma günü saat 14.00'te konulmuştur." Nasıl? Biz 21 Kasım 1938'de konulduğunu bilmiyor muyduk Etnoğrafya Müzesi'ne? Aradan geçen 4 ay içerisinde Atatürk'ün naaşı neredeydi ki?

  Alıntıdır...

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Bir uyum hikayesi , okul
  • » Bakan Günay'ın eşi hastaneye kaldırıldı
  • » Yutma Güçlüğü
  • » Şeyh Sait İsyanından sonra ATATÜRK’ün...
  • » Yaz aylarında sebze ve meyveye dikkat
  • » Camide ödev dönemi
  • » Kağıttan Resimler !
  • » Londra her mevsim güzel
  • » İslami evlilik sitelerine girerken...
  • » Aleviler İslamın Neresinde?

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Üçler, Beşler ve Yedilerin 2010...
  • » Hz. HASAN’IN HAYATI
  • » Yezit Ağzından Hz. Ali'nin vasiyeti
  • » Aleviler neden hiçbir zaman kabul...
  • » Muharrem Orucu
  • » Cem Evlerinde Abdest Alma Yerlerini...
  • » Alevilikte, kırmızı ve yeşil renk......
  • » Çamuroğlu: Alevilik, bir inanç yolunun...
  • » Alevilik Tartışması
  • » Sinan ışık: Vah be alevim
  Konu HüsniyeDuman tarafından (03-04-2009 Saat 19:56 ) değiştirilmiştir.
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  ZÖHRE ANA PİRİMİZ
  YOLUNDAYIZ HEPİMİZ...
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


  GELİN EY DOSTLARIM BİRLİK OLALIM.
  İKİ CİHAN SELVERİNDEN SORALIM
  SORULUR SORGULAR DARDA DURALIM
  MÜRŞİDİ KAMİL'E KUL OLMADIKÇA...

  ( PİR ZÖHRE ANA )

 2. #2
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  2.406
  Ettiği Teşekkür
  5
  8 mesaja 9 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Atatürk suçlu...

  "Vatanın bağrına düşman dayamışsa hançerini" Gazi Paşa görmezlikten geleydi; "İngiliz muhibbi" olaydı, "Amerikan mandacılığı" na sarılaydı; "Ya istiklal ya ölüm" deyip ortalığa atılarak pişmiş aşa neden soğuk su kattı?

  Atatürk suçlu...

  Osmanlı, Sevr Antlaşması'nı kuzu kuzu imzalamışken bizlere Konya Ovası yetmez miydi? Denizi zaten sevmeyiz, dağların gerisine çekilip bozkırda otururduk. Eloğlu vatanın minarelerine çan takar, bizim cami yaptırma dernekleri de Haymana bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştırırdı. Nemize gerek İstiklal Savaşı? Nemize gerek İzmir, Aydın, Edirne, Çanakkale, İstanbul? Nemize gerek Lozan, a Mustafa Kemal Paşa?

  Atatürk suçlu...

  Sevgili Mustafa Kemal, kadın hakları senin neyine? Bak, şimdilerde genç kızımız başına türban dolarken sana da verip veriştiriyor. Yurttaşlık Yasası çıkardın, erkek karısını iki sözcükle boşayamıyor; ama kadın kara çarşafa girip sana beddua ediyor. Hukuk devrimini neden yaptın Kemal'im?

  Atatürk suçlu...

  Çünkü cumhuriyeti ilan etti. Haydi padişah efendimize kıydı, hilafete neden dokundu? Laik devletten daha büyük günah olur mu şu dar-ı dünyada Gazi Kemal'im?..

  Atatürk suçlu...

  Osmanlı'nın cengâverliğinden bizi soyutladı; 1923'ten bu güne "Yurtta barış, dünyada barış" diye yaşamak erkekliğimizi öldürmedi mi? Biz korkak mıyız a Gazi Paşa? Savaşçılıktan nasıl vazgeçeriz? Senin en büyük suçun barışçılık değil mi?

  Atatürk suçlu...

  Çünkü 1923'te kurulan cumhuriyete 1925'te başkaldıran Şeyh Sait 'e el sürmeyecekti; hilafetçi Said-i Nursi 'yi başkente buyur edip devletin başına oturtacaktı. On bir yıl süren savaşlardan sonra temelini attığı devleti, İngiliz işbirlikçisi şeyhlere, aşiret reislerine, seyyitlere lokma lokma sunarak, parça parça edecekti. A benim Mustafa Kemal Paşam, ayaklanmalara karşı neden beyaz teslim bayrağını çekmedin de üstlerine yürüdün?

  Atatürk suçlu...

  Öyle bir cumhuriyet kurmuş ki, bir türlü yıkılmıyor. 21'inci yüzyıla yaklaşıyoruz, devleti Amerika'ya teslim edemedik, parçalayamadık; bu yüzden Gazi'ye çok kızıyoruz, cumhuriyetin harcını sağlam karmış diye öfkeleniyoruz.

  Atatürk suçlu...

  Yetmiş yıl önce bağımsız bir cumhuriyet kurmuş, bize bırakmış; yarım yüzyıldan beri laik cumhuriyeti çağdaş demokrasiye yakışır bir düzeye getiremedik; bu yüzden öfkelendikçe yarım yüzyıl öncesine dönerek Atatürk'e veriştiriyoruz.

  Atatürk suçlu...

  Çünkü canım Mustafa Kemal, bizim adam olacağımızı sandı, biz cüdam olduk; başımızı dik tutacağımıza, Ortadoğu'da "süper yabancı devlet" in taşeronluğuna soyunduk; içimizdeki aşağılık duygusunu Atatürk'ü eleştirerek gidermeye çabalıyoruz.

  Cumhuriyet
  İlhan Selçuk

  Onlara verilecek güzel bir cevaptır.Varsın dinsiz desinler haşa.Dini olan insan ATATÜRK'ün değerini bilir.
  Konu FadimeBK tarafından (03-04-2009 Saat 09:42 ) değiştirilmiştir.
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 3. #3
  Forum Gönüllüsü HÜSEYIN150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  29-01-2009
  Bulunduğu Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  48
  Mesajlar
  2.125
  Ettiği Teşekkür
  2
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  etrafına o kocaman 6 adet meşaleyi kimler dikti?
  Kim dikecek 6 adet meşaleyi sizce manası nedir.

  Alişah dikdi 6. Maşuk olduğunu simgeliyordu.
  Atatürk dediler adıma benim
  İkrarımı verdim Ali’dir Pirim
  Mürşidim Zöhre Ana posta vekilim
  Latince yazısını dilden dökerim

  Çanakkale içinde aynalı çarşı
  Askerimi düzdüm Yunan’a karşı
  Üseyin kafası mızrakta başı
  Deniz kenarında Mehdi duacı

  BİLDİREN ; PİR ZÖHRE ANA

 4. #4
  Forum Tiryakisi Dogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  20-02-2008
  Bulunduğu Yer
  İzmir
  Yaş
  55
  Mesajlar
  3.341
  Ettiği Teşekkür
  18
  6 mesaja 6 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart

  Cenaze namazı biz kullar için bir anlam ifade etse de ulu pirlerimizin ve hak erenlerinin cenaze namazı batın erenleri tarafından kılınır.
  Atatürk'ün dine karşı duruşu; bir dinin kölesi olan insanlardan çok farklıdır.
  Atatürk Türk milletine yol gösteren bir mürşittir.
  Hacı Bektaşi Veli'nin bir yaşamıdır.
  Manevi gücü ve varlığı Hz. Ali'dir.
  Yobaz, dinci faşitler Atatürk'ün şeriat düşüncesine taviz vermemesini hazmedemediklerinden bu türden konuları gündeme getirmişlerdir.
  Bu pisliklerin kaynağı İnönü ve Bayar'dır.

  Hakkın ışığı, piri, mürşidi olan Atatürk'ün, sizin dini ritüellerinize ihtiyacı mı var?

  O zaman da icraatınız belliydi, şimdi de belli.

  Caminiz de, cenaze namazınız da sizin olsun Emevi uşakları.

  "İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

  "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

  "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


  Söz bir, söyleyen bir.

 5. #5
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  2.406
  Ettiği Teşekkür
  5
  8 mesaja 9 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Atatürk'ün Zöhre Ana'ya ummanda verdiği nefeslerden bir kaçını aşağıya yazıyorum.
  İnancı olmayıpta bu nefesleri okuyanlar bile Atatürk'ün kim olduğunu,yüceliğini anlar böyleliklede
  Atatürk'ün cenaze namazı kılındı mı,kılınmadı mı gibi saçma sapan sorular kimseninde aklına takılmaz,takıldığı anda şunu hatırlar; Atatürk Bektaşi Sultanmış,Bektaşi Sultan da Şahımerdan Ali'nin binbir donundan(sıfatından)biriymiş,Şahımerdan Ali'nin de yüceliği ortada olduğuna göre demekki Atatürk'ün cenaze namazı kılınmış,hemde yer gök nurlanarak,insanlara bile gerek kalmadan.  Gökyüzünde uçar turna katarı
  Türkiye unutma güzel Ata'nı
  Memleket kurtaran bunca vatanı
  Toprak kabul etmez diye çamur atanı

  Söyle söyle Zöhrem sen söyle durma
  Dervişin kalemi nurundan yaza
  Kahi ata kahi yüzü kızara
  Mustafa Kemal'in özü Allah'a

  Selam sana Zöhrem Hacı yolladı
  Hatıra günlerimi halkım kutladı
  Yobazlar çekemez beni karardı
  Atatürk diyene karnı almadı

  Şu dünyaya saldım ünü namını
  Çok düşman döküldü deniz zamanı
  Dalma sen gaflete kaldır gümanı
  Hüseyin Gaziyi sarar dumanı

  Yetiş ya Muhammed dirilmez oldum
  Yatıyor bedenim görünmez oldum
  Solgun çiçek gibi derilmez oldum
  Sakarya savaşı bende yoruldum

  Dumlupınar hiç kurumuyo kanları
  Yüklendi şehitler gider salları
  Nice anaların kırık dalları
  Arısı çok ama yoktur balları

  Dört köşeyi alem edip gezerim
  İngiliz Yunanı bir bir ezerim
  Afyon dağlarında tabur dizerim
  Datlı can sıktıkça kriz giderim

  Bir elime aldım harita kalem
  Şanımı duyurdu şu cümle alem
  Bu aşkın elinden ben oldum verem
  Tabibin ben olam merhemin sirem

  Ali rıza Bey dendi sıfat bilinmez
  vasıtaydı atam sır'a erilmez
  Bektaşi Sultanım Kemal dirilmez
  Haktan nasip yoktur geri gelinmez

  Her şehit başına bir bir oturdum
  Oturup başına Kuran okudum
  Mustafa donunda hızır oğluydum
  Şimdi geldim sana sırrım duyurdum

  Bir ismim Bektaş bir ismim Veli
  Bir ismim Mustafa Kemal'im teni
  Bozatlı hızırdır vallaha piri
  Bir ismi Muhammed Mekkede yeri

  Üçler beşler bir arada bulundu
  Nazara geldikçe güller kurudu
  Çok doktor elinde Atam yoruldu
  Siroz derler bana adım duyuldu

  Al kırmızı kanı bayrağa döken
  Dumlupınar derler belimi büken
  Cephede şehitler sancağı diken
  Aslımı soranlar Hüseyin köken

  Cihana gelmişim Mustafa diye
  Atatürk büyüktür sıfat kim ile
  Allahın yolunda dervişler ile
  Mürsit kapısıdır Zöhre Ana size

  Binbir donu vardır birisi Hacı
  Fatıma Zöhredir dertlerin acı
  Muhammed Mekkede yolları hacı
  Başına takılmış yıldızdır tacı

  Şükrederek Allah'a yükümüz ondan
  Donumuz araptır ali donundan
  Sen ayırma bizi Bektaş yolundan
  Çekince nazarı aldım kolundan

  Cemali nur oldu kırklar ceminde
  Sağ elinde almış kandili kimde
  Uzaktan yakından açılan perde
  Ben giderim Zöhre Ana selamım size


  Doğdum Selanik'te bilinmez sırrım
  Her çiçekten toplar kokuyu arım
  Bir zaman Bektaşi söylerler sarım
  Her zaman ölmedim ölmedim varım

  Çok askerim uyuyamaz gezinir
  Can verdikçe ciğerlerim ezilir
  Memlekete kara haber verilir
  Koç yiğitler topraklara serilir

  Mustafa dediler benim adıma
  Bir sıfatı Ali bindi atıma
  Şimdide Zöhre Ana geldi sıfata
  Duyulsun şanımız yüce Allahla

  Bilirim memleket elden gidecek
  Avuç avuç toprakları bitecek
  Her zamanda Şahımerdan dönecek
  Kurbanlar kesilir Zöhrem dönecek

  Sordular köyüme Horosan ili
  Bir ismi Bektaşi bir ismi Veli
  Fıratın suyundan akıyor seli
  Bugün ben uzattım ****lı eli

  Yeşil elli Bektaş dediler bana
  Karadaş can oldu sultanım sana
  Bugün ben uğradım kurulan hana
  Kabuldür kurbanı söyle yavruna

  Doktolar doktoru başına gelen
  Ölmedi diridir kefeni kesen
  Datlı can cesatta Alidir tezen
  Muhammed köşkünde kendisi gezen
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 6. #6
  Bölüm Denetmeni GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08-01-2008
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesajlar
  7.513
  Ettiği Teşekkür
  8
  9 mesaja 12 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  56

  Standart

  Başka işleri kalmamış Atatürkün cenaze namazını, niyazını, abdestini değerlendiryorlar.Atatürkün her anını dirhem dirhem merak ediyorlar çünkü Atatürk normal insanlara göre gizlilikle dolu.Aleviliğini, namazını,dindar olup olmadığını yok dindarsa Alevi değildir gibi düşünceleri hepsi bir ayrı merak konusu çünkü hiç biri Atatürkün gerçek sıfatını bilmiyor.Hakkında hiç bir bilgini olmuyan insanlar hep merak edilir hele ki konu Mustafa Kemal Atatürk giibi yüce bir zat olunca bunun gibi şeylerin çıkartılmasını hen normal,hem rahatsız edici buluyorum.

  Bizim pir Zöhre Anamdan öğrendiğimiz doğrulara göre Mustafa Kemal sadece bir insan komutan değil.Bir evliyaydı.Ruhu Hacı Bektaştı.Mustafa kemal bir pir olduğu için bize göre ölmedi zaten kayba girdi.Bizler gerçek sıfatını çok şükür bildiğimiz için cenaze namazının kılınıp kılınmadığını kestirebiliyoruz.

  Seneler geçmiş aradan halen bu kadar çok merak ediliyor,hayatı bu kadar çok kurcalanıyor,dilleri nerelere kadar uzanıyor.Yazık doğrusu insanlar kimdi?nasıl mahfolmuş bir devleti tek başına ayağa kaldırdı?bu onun kerameti mi? diye düşüneceği yerde namazına niyazına dil uzatıyor.

  Boş kullar olan insanların bile cenaze namazları kılınması şart ise MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,HACI BEKTAŞIMIZIN nasıl bir akıldır ki namazının kılınmadığı düşünülebiliyor.Atatürk namazı tabiki göz önünde kılınmamıştır bir evliyanın namazını bir kul kıldıramaz heralde kılınan yerde bir cami avlusu olmuycağına göre.
  İnsanlar ezber bozan doğruları anlamamakta dirensinler bakalım.Nereye kadar?
  Benden evvel ben oldum
  Beni bende ben buldum
  Sahralara indim durdum
  Bana Ali dediler

  Merdan idim dirildim
  Her bedene verildim
  Kırk Kapı dört makamda
  Öldüm öldüm dirildim.

  Mürşit Zöhre Ana..

 7. #7
  Forum Gönüllüsü burcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-12-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  744
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  20

  Standart

  Bî-namaz deyip beni Hak'dan uzak gören,
  Sığmaz senin hayâline mihrâb ü mübrem.
  Sen sade beş vakitte ararsın Allahını,
  Ben her zaman onunla emîn ol beraberim.


  Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
  Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
  Geçmez ele bir pâye, kavuk sallamayınca,
  Kürsî-i liyakat pe.....k, p..t olanandır!


  Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden,
  Softalık zorlu anırtı ile aldı yürüdü.
  Kara bir kinle taassub pusudan çıktı yine,
  Yurdu şâhâne cehâlet yeni baştan bürüdü.


  NEYZEN TEVFİK

  yorumsuz...
  Marifet hiç ezilmemek bu dünyada
  Ama biçimine getirip ezerlerse,
  Güzel kokmak.
  Kekik misali,
  Lavanta çiçeği misali,
  Fesleğen misali,
  Itır misali,
  Yunus misali,
  İsa misali.
  (Bedri Rahmi Eyüboğlu)

 8. #8
  Üyemiz Şahin Sah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30-12-2009
  Bulunduğu Yer
  Erzincanliyim
  Yaş
  51
  Mesajlar
  202
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Alıntı Dogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cenaze namazı biz kullar için bir anlam ifade etse de ulu pirlerimizin ve hak erenlerinin cenaze namazı batın erenleri tarafından kılınır.
  Atatürk'ün dine karşı duruşu; bir dinin kölesi olan insanlardan çok farklıdır.
  Atatürk Türk milletine yol gösteren bir mürşittir.
  Hacı Bektaşi Veli'nin bir yaşamıdır.
  Manevi gücü ve varlığı Hz. Ali'dir.
  Yobaz, dinci faşitler Atatürk'ün şeriat düşüncesine taviz vermemesini hazmedemediklerinden bu türden konuları gündeme getirmişlerdir.
  Bu pisliklerin kaynağı İnönü ve Bayar'dır.

  Hakkın ışığı, piri, mürşidi olan Atatürk'ün, sizin dini ritüellerinize ihtiyacı mı var?

  O zaman da icraatınız belliydi, şimdi de belli.

  Caminiz de, cenaze namazınız da sizin olsun Emevi uşakları.
  olay budur.

  Mustafa Kemal Pasanin cenaze namazi kilindimi kilinmadimi tartismasini yapmak cok abes.
  Biz onu Hak biliriz.Hakkin bir lütfu deriz.
  La fetta illa Ali, la seyfe illa Zülfikâr

 9. #9
  Bölüm Denetmeni GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08-01-2008
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesajlar
  7.513
  Ettiği Teşekkür
  8
  9 mesaja 12 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  56

  Standart

  Dün bu yazıdan etkilendim olacak ki bir rüya gördüm.Rüyamı sizinle paylaşmak istiyorum.

  Rüyamda Mustafa kemali gördüm(niyazım olsun kendisine)bizim evimize gelmiş.Ev baya kalabalık toplnatımıza gelmiş sanırım ama tam hatırlamıyorum(yanlış olmasın)evde şenlik havası var pirim geldi mustafa kemal geldi diye.Ama Atamın yüzü asık üstünde baştan aşağıya simsiyah bir kiyafet var.Hiç kimseyle konuşmuyo ve o kadar üzgün ki.Hepimiz etrafında pervaneyiz derken rüyanın uzun bir bölümünü hatırlıyamıyorum.Mustafa kemal ölüyor(öldüğü zamana kadar ki bölümünü hatırlıyamıyorum kesik kesik)Atam ölünce hepimiz yas havasındayız ağlıyoruz feryat ediyoruz.Bahçeden toprağın altından bir tabut çıkarıyolar Atamın ellerini karın kısmına getirerek tabutun içine gömüyolar.Ama sanki ölmemiş gibi yüzünde ki üzgün ifade aynı.Pirimin tabutunun üstüne ise bir saz koyuyolar.Konulan tabut ise tahtadan ama beyaz.Pirimin cenazesini bir odaya koyuyolar herkes yas içinde ve cenaze nasıl defnedilcek diye bekliyo saatler geçiyo cenaze halen oda da hepimiz odadan çıkıyoruz.Tabut üstünde saz bekliyo odada.Birden ufak bir kız çıkageliyor eve.Ve direk mustafa kemalin olduğu odaya doğru yöneliyor kimseyle konuşmuyor.Tabutun üstünde ki sazı alıyor ve çalmaya başlıyor.Çaldığıda pirim zöhre anamın deyişi.Şaşırıyoruz biz ve birden Atam kayba giriyor.Sanki bunu bekliyomuş gibi.Burda birden uyandım saat 5:30 dan 7:00 kadar uyuyamadım çok etkilenmişim pirim bize ben ölmedim diye anlatmaya çalışıyor ama anlıyana!
  Benden evvel ben oldum
  Beni bende ben buldum
  Sahralara indim durdum
  Bana Ali dediler

  Merdan idim dirildim
  Her bedene verildim
  Kırk Kapı dört makamda
  Öldüm öldüm dirildim.

  Mürşit Zöhre Ana..

 10. #10
  Üyemiz *katre* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  113
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  Yüce Atatürk'ümüzün cenaze namazının insanlar tarafından kılınıp kılınmadığıyla ilgili aleyhte pek çok video dönerken Tarih Aynası adlı bir programda konuya mümkün mertebe tarafsız yaklaşılmaya çalışılmış.Bu videoyu sizlerle paylaşmak istedim.
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
  ● Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ● Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  M.K.Atatürk

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tezcan: 124 bin oy geçersiz kılındı
  HüsniyeDuman - forum Siyaset
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-04-2014, 17:26
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-01-2014, 02:42
 3. ATATÜRK’ÜN CENAZE NAMAZI - Kemal Arı
  HüsniyeDuman - forum Atatürk Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-12-2013, 23:29
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13-09-2012, 20:58
 5. Cuma namazı kilisede kılındı
  SerkanDgn - forum Din
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-2012, 19:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.