3. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 21 ile 30 ve 32

Konu: Alevi nedir-Alevilik nedir-Alevilik Tarihi ve Batından Zahire Yolumuz

 1. #21
  Bölüm Denetmeni GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08-01-2008
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  7.512
  Ettiği Teşekkür
  8
  16 mesaja 20 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  60

  Standart

  Herkesin yaşanılan bir aleviliği var. Geçmişten gelen bu yol nasıl değişime uyramışsa. Saygısızca, cesurca çevirenler şimdi Yaşayan varlığına bin şükür Zöhre Ana sayesinde utanarak, kabullenerek yola adam gibi gelecekler.

  Bizi bu noktaya getiren bunun için didinen, gerçekleri haykırmak için yeri gelip kendi sağlığından geçen, doğru yolun kendisi olan çağdaş Mustafa Kemal'in sesi, izi ; Zöhre Ana' ya bin şükür. Binlerce şükür...
  Benden evvel ben oldum
  Beni bende ben buldum
  Sahralara indim durdum
  Bana Ali dediler

  Merdan idim dirildim
  Her bedene verildim
  Kırk Kapı dört makamda
  Öldüm öldüm dirildim.

  Mürşit Zöhre Ana..

 2. #22
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevilik Nedir? Alevi nedir? Alevi Kime Denir?

  Alevilik Nedir? Alevi nedir? Alevi Kime Denir?

  Aleviliğin ne olduğu, gerek Aleviler ve gerekse bu grubun dışında bulunan kişiler ve bilim adamları tarafından tartışılmaktadır. Bu çabalarda genellikle görülen, objektif Aleviliğin ne olduğunu ortaya çıkarmak yerine, kişilere göre Aleviliğin ne olması gerektiği üzerinde toplanmaktadır. Şüphesiz bu tip çalışmaların da yararsız olduğu söylenemez. Ancak bu çalışmalar, sosyal bilim yöntemiyle sosyal gerçeğin araştırılmasından çok, konuya felsefi tarzda bir yaklaşım mahiyetini taşımaktadır.

  Bu yazıda, konunun felsefesinin yapılmasından çok çeşitli materyallere ve canlı kaynaklara dayanarak sosyal bir gerçeklik olarak Aleviliğin ne olduğu üzerinde durulacaktır. En başta Alevi, Peygamber ailesi ve taraftarları anlamına gelir (İbn Haldun,1990:579). Ali tarafını tuttukları için bu manada Ali’nin ordu komutanlarından Abbasoğlu Abdullah, Yasiroğlu Ammar gibi sahabeler de Alevidir. Daha Ali’nin sağlığında onu en üstün sahabe, Halifeliğe en layık insan sayanlara ve Ali’nin komutanlarından Malik-i Eşter ve Sa’saa gibi kimselere de Alevi denmiştir (Yörükan, 1998:463).

  Arapça’da Alevilik, Ali’ye mensup, Ali’ye ait anlamlarına gelir. Mezhepler tarihi ve tasavvuf edebiyatında ise, Hz. Ali’yi sevmek, saymak ve her hususta ona bağlı olmak anlamlarında kullanılmıştır. Bu bakımdan Hz. Ali’yi seven, sayan ve ona bağlı olan kimseye “Alevi” denir (Fığlalı, 1996:7).

  Ali sevgisinin normal ve kabul edilebilir ölçüsü yanında bunun derece derece Hz. Ali’yi Tanrılığa vardıracak kadar marazi şekilleri de bulunmaktadır. Bu sevgi ve saygı, çok defa “Ehl-i Beyt” sevgi ve saygısı ile bir arada bulunmaktadır. Ev halkı anlamına gelen “Ehl-i Beyt”ten kastedilen, Hz. Muhammed’in ailesi ve soyudur. Rivayete göre bir gün Hz. Muhammed; kızı Fatma, damadı Hz. Ali ve torunları Hasan ile Hüseyin’i hırkasının, abasının altına alarak onları korumuş, şefkat göstermiş ve elini abasının üstüne koymuştur. Bundan sonra kendisi ile 5 kişi olan ocak mensupları, aile üyeleri “Ehl-i Beyt” adıyla anılır olmuştur.(Ersöz 1990:33)

  Cibali Ocağı Dedesi ve taliplerine göre Alevilik; Allah’a kul, Hz. Muhammed Mustafa’ya ümmet, İmam Ali’ye talip olan, Ehl-i Beyt’i seven ve İmam Hüseyin’in yolundan giden topluluğun kabul edip benimsediği inanç biçimidir. Yani İslamlık eşittir Aleviliktir. Bu tanıma bağlı olan ve yaşamında bunu uygulayan kişi Alevidir(Arrlanoğlu,99/12:1 16)

  Alevi: Eline, diline ve beline sahip olan, kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmayan; büyüğüne saygılı, küçüğünü seven, anaya, babaya ve komşusuna saygılı ve itaatkar olan, konuğu Hakk bilip saygıda ve ağırlamada kusur etmeyen; kadını erkeğe eşit gören; 72 milleti bir görüp Yaradan’dan ötürü seven; Allah’ın ademde (insanda) sır olup mekân tuttuğuna ve ademde tecelli ettiğine inanan; her türlü iyiliğin Tanrıdan geldiğine ve her türlü kötü fiilin insanın nefsi nedeniyle insandan olduğuna inanıp iman eden; alçak gönüllü olmayı kendisine düstur edinmiş, başka kişileri kendinden üsütn sayan kişidir(a.g.y:116)

  Dede Mustafa Güvenç (1999:42)’e göre Alevilik, Kur’an’dan sonra Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt’in içtihatlarına öncelik veren, bütün insanlığı kucaklayan ve insanlar arasında ırk, renk, soy-sop ayrımı gözetmeyen bir İslami yorumdur. Alevilik, İslam dininin bozulmamış şekli olup aynı zamanda Nazenin tarikatı, Muhammed Ali yolu ve erkanıdır.

  İsra Suresi 71 .ayette: ”Her insan topluluğunu önderleri (imam) ile birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defteri sağından verilirse, onlar, en küçük bir haksızlığa uğramamış olarak amel defterlerini okuyacaklardır” buyrulmaktadır. Alevi inancına göre bu ayet gereği Müslümanların mutlaka bir imama tabi olmaları gerekir. Bunlar Hz. Ali soyundan gelen imamlar olup, günümüzde Türkiye’de bunları takip edenler, Alevi dedeleri olarak kabul edilmektedir.

  Doç. Dr. İbrahim ARSLANOĞLU
  G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 3. #23
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevilik nedir?

  Araştırmacı ve Yazar Ayşe Acar, Alevilik ile ilgili merak ettiklerinizi şöyle anlatıyor:

  Hz. Muhammed'in çok önemli bir sözü vardır. Der ki: "Ben ilim şehriyim, Ali onun kapısıdır." Alevilik Muhammed şehrine Ali kapısından girmeye denilir. Bakara suresinin bir ayetinde şöyle bir uyarıda bulunulur: "Evlere kapılardan giriniz." Burada "Muhammed'in evi" kast edilir. O ev Hz. Muhammed'dir ve kapısı da Hz. Ali'dir. Eve kapıdan girmeye Alevilik denilir. Aleviler de Hz. Muhammed'in şehrine Ail kapısından girmeye çalışan insanlardır.

  Alevilik ne tarikattir, ne bir mezheptir. Alevilik net bir şekilde Hz. Muhammed'e Hz. Ali ile ulaşmaya çalışmaktır ve temel bir düsturu vardır. Tevella ve teberra olarak adladırılan bu ilke çok önemlidir. Bunların anlamı Allah dostlarına yakın olmak (tevella), Allah düşmanlarına uzak ya da beri olmaktır (teberra). Alevilik'te ana ilke budur. Bu mezhepler ve tarikatler üstü özbilinçli bir seçimdir. Çünkü mezhep ve tarikatlarden söz edildiğinde biraz siyasal bir duruş da görülür.

  Alevilik özetle, tevella ve teberra ilkesine dayanan tarikat ve mezhepler üstü, özbilinçli bir inanıştır.

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 4. #24
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevi nedir-Alevilik nedir?

  Alevi nedir-Alevilik nedir?

  Alevilik nedir tanımını yapmadan önce Alevi kime denir onun tanımını yapmamız gerekir. Alevi; Hz. Muhammed, Hz. Ali’ye ve onların soyundan gelen yani Ehlibeyt’ten gelen nesle gönülden bağlı, ibadetlerini Ehlibeyt namazı, muharrem yası matemi (muharrem orucu) , Cem, Semah, Musahip kardeşliği, Aşure olarak yapan, Aslı ; insanlık ve doğruluk, Cevheri; yumuşak huylu olan, Hazinesi; bilgi olan , Kemali; marifet sahibi olan, Meyvesi; dostluk ve sevgi olan her dine, millete, mezhebe, her düşünüş ve inanışa, görüşe kıymet veren, “din” ve şeriat adına toplumun kandırıldığı uydurma bilgilerden, hurafelerden sıyrılmış, vahdet-i vücut (varlık birliği) inancına sahip, yetmiş iki millete aynı gözle bakan Alevilik yani insanlık yolunun bir neferidir.

  Alevi terimi yukarıda görüldüğü gibi her şeyden önce dinsel ve inançsal bir anlam taşımaktadır. Bir üst isim olarak kullanılan Alevi terimi, içerisinde birçok alt topluluğu barındırmaktadır. Alevi teriminden önce bu topluluk için Kızılbaş, Rafızi, Güruhu Naci ,Torlak, Taifeyi Bektaşiyan gibi isimler kullanılmaktadır.

  Alevilik; Hak Muhammed Ali , On iki İmam ve Ehli Beyt sevgisini temel alan bir inanç ve ibadet yoludur. Çünkü Alevilik inancı insanın yaşamı boyunca, Hak ile bütünleşmesini amaçlayan kıldan ince, kılıçtan keskin bir yolda yürümesini, eline diline ve beline sahip olup, hak yemeden hak yedirmeden, sevgi ,saygı hoşgörü, insanlık yolundan ilerleyerek, insanın kendini bilmesini ve kendini arayıp bulmasını, hakkın yarattığı her canlıya değer vermesini hedef alır.  Alevilik; İslam’la ilgisi olmasına rağmen Alevilik İslam’da Sünni ve Şia anlayışından oldukça farklı özellikler taşımaktadır.

  Alevilik; salt Hz.Ali’yi sevmekten ibaret değildir! Aleviliğin kendine has inançları, ibadet ritüelleri sosyal yapıları ve kurumları vardır. Bu inançlara sahip olmayan ve ibadetlerini yerine getirmeyen bir kişi gerçek manada Alevi olamaz. Zahiri sığ düşünceleri ile Aleviliği kendi paradigmalarıyl a yorumlayan, Aleviliği kendi dar kalıplarına sokmaya çalışan, farklı inanç potalarında asimilasyona uğratmak isteyen kişi veya kurumların olduğunu biliyoruz. Bu durum öyle vahim bir hal aldı ki artık Alevilerin dışında hatta tam karşısında olup ta Alevi kurumu kuran, Alevi olmadığı ve Alevi gibi yaşamadığı halde bir Alevi kurumunun başına geçirilen insanların amacının asla Alevi toplumuna hizmet etmek olmadığı aşikardır ki söylem ve demeçler bunun en büyük kanıtıdır.

  Hak Muhammed Ali yolunun yani Aleviliğin karanlık ve çıkmaz sokaklara sokulduğu, inanç ve ibadetlerin asimilasyona uğradığı ,yolumuzun sahipleri olan Muhammed-Ali’nin isimlerinin inancımızdan yok edilmeye çalışıldığı, Aleviliğin Sünni inançtan ayrılmış tasavvufi bir yorum olarak tanımlandığı , Aleviliğin bir cemaat, tarikat, kültür ve felsefe olarak değerlendirildiği… Ayrıca ahlâki erozyonun yaşandığı, insan hak ve hukukunun sonuna kadar çiğnendiği, toplumda sevgisizliğin ve güvenin yok olduğu, birlik ve beraberliğin zedelendiği bu ahir zamanda yine bir Evliyasını bu sefer Pir Zöhre Ana’yı toplumun önüne rehber olarak göndermiştir.

  1982 yılından bu yana Hakkın Velilik makamına erişen ve aralıksız 31 yıldır bu misyonu geceli gündüzlü yerine getiren Pir Zöhre Ana’nın bugün on binlerce seveni ve yoluna yürüyeni vardır. İnsanlar artık O’nun avazında toplanmakta, O’nun yol göstericiliğinde gerçek el değmemiş Aleviliği yaşamaktadır.

  Mezhep, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmayan, Muhammed Ali yolunun sürüldüğü, Cemlerinin yapıldığı, fakirlere yemeklerin verildiği, cenaze hizmetlerinin yapıldığı, gençlerin ve çocukların sosyal ve toplumsal olarak gelişmelerini sağlamak için faaliyetlerin yapıldığı (tiyatro, folklor, saz kursu vb.), Üniversitelerin “Tıp Fakültesi, Mühendislik, Öğretmenlik vb.” bölümlerinde okuyan gençlerimize bursların verildiği bir hizmet mekanında -ocak- Ehlibeyt Evliyası, Mürşidi olarak Ehlibeyt yolunu sürmektedir.

  Allah şehidi İmam Üseyin için dünya’da yası matem tutan tek “inanç, ibadet, sevgi ve insanlık ” yolu olan Hak Muhammed Ali yolu ; Eline, diline, beline hakim olarak yetmiş iki milleti bir görmeye ve adaletin, eşitliğin, doğruluğun, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin bir simgesi olarak geçmişteki Evliyaların rehberliğinde 1500 yıldır olduğu gibi bugün de yaşayan tek Alevi Piri Zöhre Ana ile varlığını dünya durdukça sürdürecektir.

  Aşk ile…

  Kaynak: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


  Kaynak: blog.milliyet.com.tr/alevilik-nedir-/Blog/?BlogNo=424655 (Üye olmayanlar için)
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 5. #25
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevilik nedir?

  ALEVİLİK NEDIR?

  ALEVİLİK, Muhammet Ali'nin aydınlık yoludur.
  ALEVİLİK, aydınlıktır, karanlıklann dümanıdır,bır ışıktır,
  ALEVİLİK, insanlığın, güzelliğin dostu, düşmanlığın, kinin, garazın, kibirin yok edicisidir. Erginliktir, turaplıktır.
  ALEVİLİK, barıştır, sevgidir, kardeşliktir, iyiliktir, güzelliktir. Yaşanılır bir dünya yaratmaktır.
  ALEVİLİK, yobazın, bağnazın, gericinin baş düşmanıdır.
  ALEVİLİK, cumhuriyettir, laikliktir, demokrasidir, Atatürkçülüktür.
  ALEVİLİK, bilimdir, tıptır, ilaçtır, panzehirdir.
  ALEVİLİK, ruhun gıdasıdır. Bir aşktır.
  ALEVİLİK, Hacı Bektaşi Velidir, Atatürktür, Pir Sultan Abdaldır, Kaygusuz Abdaldır, Nesimidir, Mansurdur, Yunus Emredir, Karacaahmettir, Baba İsaktır, Baba İlyastır, Ahi Evrandır.
  ALEVİLİK, sazdır, sözdür, güzelliklerle bezenmiş bir bağdır, gül bahçesidir.
  ALEVİLİK, güzelikleri ve dünya nimetlerini paylaşmaktır.
  ALEVİLİK, tabiattır, yaratanlardır, yaratacıdan yanadır, üretendir.
  ALEVİLİK, insanların, dinine, diline, ırkına, rengine göre ayırmadan sevip bağrına basan bir yoldur, bir felsefedir.
  ALEVİLİK, edebiyattır, şiirdir, müziktir, düşünen, düşünmeyen herkes yoldaştır, kardeştir, bacıdır, yarendir.
  ALEVİLİK, bilmeyenlere bilgi sunmaktır, kör gözlere değil, gör gözlere Allah'ın bir lütfudur.
  ALEVİLİK, inanca korkuyla sarılmak değil sevgiyle sarılmaktır.
  ALEVİLİK, halkla bütünleşmek için verilen bir hizmet yarışıdır.
  ALEVİLİK, dünya insanlığını her türlü kötülükten kurtaracak "NUHUN GEMİSİ"ni de içine sığdırıp çağdaş dünyaya yeni bir hizmet sunacak olan Muhammet-Ali'nin Ehlibeyt gemisidir. ALEVİLİK, dinli, dinsiz, yobaz, gerici, şeriatcı, hak düşmanı, halk düşmanı zavallılara da acıyan Allah'tan olanların bile affedilmesini dileyen ince bir yoldur.
  ALEVİLİK, bağışlayıcıdır.
  ALEVİLİK, hakdan alıp halka, halkdan alıp Hakka ulaştıran semahtır.
  ALEVİLİK, çağdaşlıktır, insanoğlunun sımsıkı sarılacagı bir yaşam felsefesidir.
  ALEVİLİK, atom bombalarını öldürmek için değil, bilime ışık tutmak için patlayan evrensel bir feza çağının yaratıcılığını savunan bilimsel bir inançtır.
  ALEVİLİK, dört kapı, kırk makamdır. Pirlikdir, Mürşitlikdir, Dedelikdir, Taliplikdir, dervişlikdir. Bir CAN'dır.
  ALEVİLİK, Nebilerin, Velilerin, Uluların yoludur.
  ALEVİLİK, Gönül Kabesini yıkmamakdır.
  ALEVİLİK, Cennet ve Cehennem masalları ile kendini avutmamakdır.
  ALEVİLİK, Kimsenin inancıyla alay etmemektir. HOŞGÖRÜDÜR.
  ALEVİLİK, evrensellikdir.
  ALEVİLİK, aleviliği yalnızca bir yaşam biçimi olarak görüp, küçük bir kabın içine hapsetmeye çalışanlara biraz daha gözlerini açmaları için ömür araştıracakları bir bilim
  dalıdır.
  ALEVİLİK, Dünya durdukça sonsuza dek yaşayacak olan bir HAK'tır. Dünya dinidir, insanlık yoludur, Hakkin batılı yok ettiği bir çizgidir.

  gercekilim.com/aleviliknedir.htm
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 6. #26
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevi nedir-Alevilik nedir?

  Alevi nedir-Alevilik nedir?

  Alevilik; Kerbela katliamından sonra ortaya çıkmıştır. Muaviye'nin zulmü ile tüm Ehlibeyt kutsal toprakları terk etmek zorunda kalmıştır. Yüce peygamberimizin makamında gözü olan, O'nun oturduğu Hak postuna oturmak isteyen Muaviye, getirdiği şeriat yasaları ve Mezhepler ile toplumu ikiye bölmüştür. Bir tarafta Ehlibeyt taraftarları diğer tarafta Ehlibeyt'e ihanet edenler. Ehlibeyt'ten yana olanlar Alevi toplumudur.

  Emevi ve Abbasi saltanatı döneminde resmi tarihe göre toplam 158 yıl Ehlibeyt'e dair ne varsa yok edilmiştir. Bunun için de Kur'an da vardır !.. Alevilerin neden yazılı kaynakları yok deniliyor? Allah aşkına yüzlerce yıldır ta ki Atatürk'ümüzün Cumhuriyetine kadar dağlarda, göçer olarak yaşayan bu toplumun yazılı kaynağını yazmasına veya yayılmasına imkân verdiniz mi? Egemenliğini, Ehlibeyt kanı üzerine kuranlara ne minnet ederiz ne baş eğeriz ne de saygı duyarız.

  Alevilik İslam mı diye soruyorlar ve bir sürü laf kalabılığı yapıyorlar. Aleviliğin İslam olup olmadığını sorgulayanlara ben de bir soru sormak istiyorum.

  Muaviye ve soyunun getirdiği kurallar, kaideler , yasalar İslam mıdır? Hz.Muhammed'in kendisini ve soyunu yok etmek isteyen bir anlayış İslam olabilir mi?

  Fındık beyinlerinizi bu sorulara da çalıştırmanızı tavsiye ediyorum. Bunu tartışacak cesaretiniz var mı? O melun Ehlibeyt düşmanına bir tek sözünüz olacak mı?

  ***

  Alevilik, Muhammed Ali'ye ve nesline diz kırıp boyun büken bir toplumdur. Ehlibeyt'ten yana olması yüzyıllardır eziyet ve hakaret görmesine neden olmuştur. Bu da bizim için şeref ve onur kaynağıdır.

  "... Eline, beline, diline sahip ol. Dünya malına tapma, doğruluktan sapma, gördüğüne bin katma, görmediğine kulp takma. Yokuşta yorgunu yorma, düzlükte canları darda koyma. Yetmiş iki millete bir gözle bak, herkesi kardeş, bacı bil. Güçlünün yanında yer alıp yoksulu ezenlerden olma. Bilime uyan, karanlığı kovan, ışığa koşan olanlardan ol" .

  Cem törenlerinde söylenen bu sözler Alevi inancına sahip bir kişi de olması gereken düşünce ve davranışları özetler bir mana da Alevi felsefesinin temelidir. Günümüze kadar yaşayan bu felsefe, bir felsefi-kültür mirasıdır ve dolayısıyla bir yaşam biçiminin öncülüğünü yapar. Elbette daha önce belirttiğimiz gibi Alevilik asla yalnızca bir yaşam biçimi değildir ve olamaz da. Ama Aleviliğin sahip olduğu inanç, ibadet, ritüeller, kültür ve gelenek bu inanca sahip olan tüm insanların kötülüklere bulaşmasını engeller, korur ve daha sağlıklı, huzurlu, mutlu ve onurlu bir yaşam biçimini temin eder.

  Aleviliği sağ da solda aramayın. Alevilik bizatihi Muhammed Ali yoludur.

  Kadılar müftüler fetva yazarsa
  İşte kemend işte boynum asarsa
  İşte hançer işte kellem keserse
  Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

  Pir Sultan Abdal

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 7. #27
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevi nedir-Alevilik nedir

  Alevi nedir-Alevilik nedir?

  Soyulan, sömürülen ve kıyılan Aleviler kimlerdir? Yoksa soyulup sömürülmenin adı mı Aleviliktir?

  Aleviler neye inanırlar, neye inanmazlar?
  Aleviler Müslüman mıdırlar? Ne kadar müslümandırlar?
  İslam'da Aleviliğin yeri var mıdır, yok mudur?
  Alevilikle Sünniliğin kesiştiği alan ne kadardır?
  Alevilikle Bektaşilik arasında bir fark var mıdır, yok mudur? Varsa nerededir?
  Alevilik-Bektaşilik din midir, mezhep midir?
  Aleviliğin etnik yapısı nedir? Ulus sayılır mı?
  Aleviler Türk müdür? Kürt müdür?
  Alevilik bir kültür müdür, inanç mıdır, felsefe midir?
  Aleviler şii midir? Farklılıkları ve benzerlikleri nelerdir?

  Alevilik nedir sorusunu sorduğumuz da aynı zamanda bu sorulara da cevap aramamız gerekmektedir.

  Zaman içerisinde tüm bu sorulara cevap vermeyi umuyorum. Tüm canlar bu sorulara görüşlerini ve araştırmalarını yazabilirler...
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 8. #28
  Forum Gönüllüsü SuLTann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13-07-2011
  Mesajlar
  6.703
  Ettiği Teşekkür
  56
  301 mesaja 347 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Alevilik bir mezhep, bir felsefe, bir yaşam tarzı değildir..

  Alevilik, Hak Muhammed Ali'ye özüyle bağlı olanların yürüdüğü bir kervandır..

  O kervanda kimi gösteriş için vardır, kimi yal ( menfaat ) için vardır, kimi de Ehlibeyt aşkı için vardır..Öyle bir aşktır ki, ne anne , ne baba, ne eş, ne çocuk , ne para, ne makam , ne mevki hiçbir şeye benzemez..Çünkü Alevilikte yol he rşeyden uludur..

  Alevilik, İmam Üseyin Ali davasını güdenlerin yoludur..

  Alevilik, inancımızın gerektirdiği kurallara boyun eğenlerin yoludur..

  Alevilik, içindeki gümanı, it nefsini bir kenara atıp Üseyin aşkına coşanların yananların yoludur..

  Hak cümlemize de Muhammed Ali kervanında layıkiyle yürüyebilmeyi, katarında olabilmeyi nasip etsin..

  İnsan isen yola gel
  Bülbül isen güle gel
  İkilik yoktur bizde
  Kafir isen dine gel.

  Mürşid Zöhre Ana  ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

  Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

  MUSTAFA ŞEREF,
  KEMAL GURUR,
  ATATÜRK ONURDUR...

  Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
  Horasan köyünden geliyor pirim
  Kırklar binasında var oldu yerim
  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
  Pir Zöhre Ana

 9. SuLTann üyemize teşekkür edenler:

 10. #29
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Hakkari
  Mesajlar
  10.147
  Ettiği Teşekkür
  121
  237 mesaja 293 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart Alevilik nedir?

  Alevilik nedir?

  Alevilik; Muhammed Ali yoludur. Allah'ın bizlere ışık tutması için Muhammed'i rehber, Hz. Ali'yi mürşit kapısı olarak bildirmesidir. Alevilik aynı zamanda Allah Muhammed Ali, Oniki İmam ve Ehlibeyt aşkını ve sevgisini temel alan, önderliğini Ehlibeyt neslinden gelen keramet sahibi Evliyaların yaptığı bir inanç, ibadet ve insanlık yoludur.

  Ayrıca ayrım gözetmeksizin yetmiş iki millete bir nazarda bakan, birlik ve beraberlik yoludur. Çünkü Allah birdir. Muhammed Ali yolunda ikilik yoktur, birlik vardır. Alevilik yolunun adı Müslümanlık değil, insanlığa giden yoldur.

  İnsanlığın yolu ilimdir. İlim kapısı Allah ışığıdır. O ışığın sahibi de bin bir donda baş gösteren bir ismi Hz. Ali bir ismi de Şahımerdan olarak tanınan Allah'ın Aslanıdır.

  Pir Zöhre Ana
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 11. donanma44 üyemize teşekkür edenler:

 12. #30
  Forum Gönüllüsü SuLTann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13-07-2011
  Mesajlar
  6.703
  Ettiği Teşekkür
  56
  301 mesaja 347 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Alevilik nedir ?

  Allah Muhammed Ali'nin yüceliğini özünde taşıyan ,Ehlibyet'in yolundan ayrılmayan, temelinde insan sevgisi bulunan, her dine ve mezhebe saygı duyan ve hoşgörü ile bakan; dil, din, ırk, renk , farkı gözetmeyen eline diline beline sahip olma ilkelerini şart bilen , bireylerin Ehlibeyt yolunda manevi susuzluklarını gideren, insanları yaşadıkları toplumda eleştiriye ve hoşgörüye açık , laik,demokratik, eşitlikçi, katılımcı, paylaşımcı düşünceyi savunan, zalime ve zulme karşı gelen, mazlumun yanında olan, şeriatın bağnaz kurallarına bağlı olmayan ve onu reddeden, temeli doğruluk, dostluk, merhamet, bilgi ve sevgi ile yoğrulmuş, erdemli insan olabilmenin faziletlerini önemseyen, korkuyla değil sevgiyle Hak'ka yönelen, Enel Hak ile Allah'ı insanın özünde arayan, edebi ve ahlakı yaşamın temeline oturtan, Ehlibeyt neslini tebella ve teberra ilkeleri ile sahiplenen, ibadetlerini biçim ve şekil olarak değil gerçek anlamıyla Hak için yapan, Allah Muhammed Ali yolunu süren bir inanç sistemidir.
  ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

  Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

  MUSTAFA ŞEREF,
  KEMAL GURUR,
  ATATÜRK ONURDUR...

  Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
  Horasan köyünden geliyor pirim
  Kırklar binasında var oldu yerim
  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
  Pir Zöhre Ana

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Alevi nedir, Alevilik nedir?
  donanma44 - forum Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-12-2013, 22:06
 2. Alevi nedir-Alevilik nedir?
  donanma44 - forum Tartışmalar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-11-2013, 01:41
 3. Alevi nedir-Alevilik nedir?
  donanma44 - forum Tartışmalar
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 14-09-2013, 01:31
 4. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 03-12-2008, 21:56

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.

Gizlilik Politikası