Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Alevi kimdir ? Alevilik Kriterleri / Hamza AKSÜT

 1. #1
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Şırnak
  Mesajlar
  9.344
  Ettiği Teşekkür
  112
  178 mesaja 222 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Question Alevi kimdir ? Alevilik Kriterleri / Hamza AKSÜT

  Türkiye’de Alevilik üzerine kafa yoranların ve yazı üretenlerin unuttuğu ya da değinmediği bir nokta vardır: Alevi kimdir, ya da bir kişiye Alevi demek için hangi kriterler kullanılmalıdır? Bir yazının bilimsel nitelik taşıması için o yazıda geçen kavram ve terimlerin giriş bölümünde açıklanması şarttır. Konu Alevilik olunca da aynı durum geçerlidir. Oysa Türkiye’de Alevilik üzerine yazı yazanların neredeyse tümünün herhangi bir tanımlamada bulunmadığı görülmektedir. Bu durum, anlaşılmazlığa, manipülasyona, istismara açık kapı bırakan önemli bir etkendir. Hatta bazı görüş sahipleri “Alevilik tanımlanamaz, yaşanır” gibi bir şehir efsanesi de yaratmıştır. Türkiye’deki Alevilerde gözlenen kafa karışıklığında ve fraksiyonlaşmada bu etkenin büyük payı vardır. Düşünsenize, son yirmi yılda yazılanlarda Aleviliğin, Çin’den Fransa’ya, hatta Kuzey Amerika’ya kadar olan coğrafyadaki inançlarla köken bağlantısı olduğuna dair birçok görüş dile getirildi. Şamanizm, Brahmanizm, Budizm, Yesevilik, Haydarilik, Kalenderilik, Sünnilik, Şiilik, Maniheizm, Zerdüştizm, Paulikienizm, Bogomolizm, Katharizm tezleri havada uçuşuyor. Hatta bunlardan Paulikienizm, Bogomolizm ve Katharizm, doğrudan Alevilik olarak tercüme edilerek Dünya tarihinde görülmemiş bir skandala imza atıldı ve ne yazık ki, Alevilerin bir bölümü bu skandalı fark edemeyerek onun çekiciliğine kapıldı ve kiliselere eğilim duymaya başladı.


  Bu durumun baş nedeni, okula giden ve kente göçen ilk kuşağın özgüven eksikliğidir. Oysa çok değil bir kuşak öncesindeki atalarından başlamak üzere Aleviler, tüm dünyaya meydan okurcasına zengin bir edebiyat, müzik ve mizah yaratmış bir topluluktu. Ayrıca, bu topluluk, öteki inançlardan daha fazla yazılı ve sözlü kaynak yaratmıştı. Aleviliğin yazılı kaynağının olmadığı tezinin inandırıcı bir yanı yoktur. Bu tezi üretenler, kendi kafasına göre Alevilik yorumu yapmanın ortamını hazırlama çabasında olanlardır. Bunlar, Alevi deyişlerini sözlü kaynak olarak sunmaktadır ki, kesinlikle yanlıştır. Deyişler, divanlarda ve cönklerde yüzlerce yıl önceden yazılmış ürünlerdir. Nesimi Divanı, Hatayi Divanı gibi. Cönkler de Aşıkların yaşadığı dönemde yazılmış ürünlerdir. Bunların dışında, Buyruk, Kitab-ı Serencam gibi yolun kurallarını ve yapısını anlatan çok önemli kitaplar vardır. Makalatnameler, menakıbnameler, vilayetnameler, erkannameler de işin cabası. Üstelik, Alevilik tarihe karışmış bir yapı değildir. Bulgaristan’dan Basra körfezine kadar geniş bir coğrafyada Alevi topluluklar vardır ve günümüzde bunların büyük bölümü (Türkiye bir istisnadır) Aleviliğin gereklerini yerine getirmektedir.


  Bu durumda yapılması gereken şey gayet basittir. Bu geniş coğrafyada yaşayan Alevileri gözlemek, onları sorgulamak, ayrıca yazılı kaynaklara başvurmak. Oysa araştırmacılar bunları yapmak yerine, özgüven eksikliğinin getirdiği kompleksle Aleviliği oradan buradan gelmiş bir yapı gibi sunmaktadır.
  Bu yazılı kaynaklara ve günümüzdeki Alevi topluluklara baktığımızda Alevilik kriterleri kendiliğinden ortaya çıkacaktır.  İşte benim kullandığım kriterler:


  1- Bir dede (ya da pir, şeyh) grubundan olan, ya da bu gruba talip olarak bağlı olan


  2-Cem yapan. Buna bağlı olarak yıllık görgü ve sorgudan geçen


  3- Ahiret kardeşi (musahip) olan


  4-Hızır orucu tutan (üç ya da yedi günlük)


  5-Muharrem orucu tutan. (Muharrem orucu yalnızca Alevilerin tuttuğu bir oruçtur. Yaygın kanının tersine Şiiler Muharrem orucu tutmaz, Muharrem yası tutar. 1324 yılında Güneydoğu Anadolu’daki Fırat boylarını gezen bir Arap yazar, buradaki halkın bir bölümünün Muharrem orucu tuttuğunu yazmıştır. Bu halk, Kuran’ın tahrif edildiğine de inanmaktadır. Sözü edilen topluluk Alevilerdir.)


  Bu kriterlerin yanında:


  6-Evliliğin şart olduğu, tek eşliliğin esas olduğu, çok özel durumlar dışında boşanmanın yasak olduğu


  7- Kurbanlı ibadetin temel olduğu, (tavşan yemenin yasak olduğu)


  8-Turna, güvercin gibi kuşların, nergis gibi çiçeklerin kutsal olduğu


  9-Kirvelik kurumunun çok önemli olduğu


  10-İçki yasağının olmadığı, tam tersine 12 Hizmetten birinin dem olduğu


  11-Erkeklerin özel bıyığı


  12-Dede ile talibin evlenmesinin yasak olduğu


  13-Kadının sosyal konumunun öteki inançlara göre çok yüksek olduğu
  gibi kriterleri sayabiliriz.


  Bu kriterlere kuşkusuz birkaç kriter daha ekleyebilirim. Ben bir topluluğu Alevi olarak yazıyorsam, bu kriterleri kullanarak yazıyorum. (Bazı kriterler farklı formlar gösterebilir. Örneğin, Arapça konuşan, daha doğrusu Arap olan Alevilerdeki din amcalığı kurumu tam anlamıyla bir musahiplik olduğu halde form farklılığı vardır.)


  Bu durumda Aleviliğin Maniheizm, Zerdüştizm, Şamanizm, Kalenderilik, Budizm, Paulikienizm, Bogomolizm, Katharizm vb. inançlardan geldiğini iddia edenler kendi kriterlerlerini koyarak konuyu anlatmalıdır. Aksi halde, kendi fantezilerini anlatmış olacaklardır. Ortaya koydukları iddiaların da gerçeklik değeri olmayacaktır.


  Benim sıraladığım kritelere göre bu yapılarla Alevilik arasında bir bağlantı yoktur. Alevilerde et yememe, içki içmeme, evlenmeme gibi kurallar yoktur. Bunlar Maniheizm, Bogomolizm, Katharizm, Kalenderilik gibi yapılarda vardır. Örnek olarak bunlardan Kalenderiler, asosyal kişiler olup görgü ve sorgudan geçemeyecek olan insanlardır. Bunların Alevi olmasına imkan yoktur. Oysa bazı yazarlar, (örneğin Fuad Köprülü, A. Yaşar Ocak gibi) sokakta serseriyane gezen bu kişileri neredeyse Alevi dedeleri ile özdeşleştirmektedir.


  Şamanizm, Zerdüştizm, Budizm gibi yapılar günümüzde varlığını sürdürmektedir. Örneğin, Alevilik ile Zerdüştizm arasında bağlantı kuranlar, İran’a gidip Tahran’daki Zerdüşt tapınağındaki ayinleri incelemeli, onların kutsal kitabı olan Avesta’yı da inceleyerek somut örnekler sunmalıdır. Ayrıca, Ankara’da dahi bulunan bir şamanı çağırarak onun gösterisini izlemeli ve ona göre iddia geliştirmelidir. Bunlar yapılmayıp da eften püften bazı benzerlikler yakalayarak Aleviliği bu yapılara bağlamak, ciddiyetten uzaktır ve özgüven eksikliğinin ya da ideolojik yamamanın bir sonucudur.


  Yukarıda sunulan kriterler kullanıldığında Aleviliğe an yakın yapının Yezidilik olduğu apaçık ortadadır. Ahiret kardeşliği (musahiplik), kirvelik, Hızır orucu, pir-talip ilişkisi, tavşan yemezlik gibi birçok öge her iki yapıda ortaktır. Kadının konumu da her iki yapıda aynıdır. Alevilik ve Yezidilik arasındaki bu büyük benzerlik gayet doğaldır. Çünkü her iki yapı Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Alevi topluluklar İran, Irak, Azerbaycan, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’a Mezopotamya’dan dağılmıştır, Aleviliğin temel kurumu olan dede ocakları da bu coğrafyada ortaya çıkmıştır. Bugün bu toplulukların ve dede ocaklarının Mezopotamya’daki yerlerini nokta nokta sunma olanağımız vardır.


  Sonuç olarak, Aleviliği ve Aleviliğin kökenini bir başka inanca bağlayanlar, kriterlerini ortaya koyarak iddialarını savunmalıdır. Aksi halde bu iddialar, fantezilerden ve ideolojiye malzeme hazırlamaktan öteye gidemeyecektir.


  KAYNAK : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Hanta virüsüne dikkat!
  • » Hangi şarkı senin için yazılmış?
  • » Askere din dersi eğitimi önerisi
  • » Yapı Kredi Çağrı Merkezi'nden ilginç...
  • » Halk ozanı Mahmut Erdal hakka yürüdü
  • » 'Siyasi parti gruplarının işe olumlu...
  • » 15 yıl önceki Abdullah Gül..!
  • » Çok süt zararlı
  • » TOMA'dan su sıkan polis mahkum oldu
  • » İşte seçimin rekortmeni..

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Pirsultan Abdal kürt direnişçisi imiş!?
  • » Alevilikte Rızalık
  • » Sünni din adamlarının Aleviliğe bakışı
  • » Kızılbaşlık Nedir....
  • » Hz.Muhammed Türktür....
  • » Tevhid
  • » Alevi kimliği ****-ideolojilerin bir...
  • » Alevilerin İslam' ı
  • » " Küntü Kenz Sırrı"nin Açiklanmasi...
  • » Hızır Paşa bulundu..
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 2. #2
  Уσℓυ๓ѕυηЧа Ąℓ¡ Mahir B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  αηкαяα
  Mesajlar
  2.814
  Ettiği Teşekkür
  0
  3 mesaja 4 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  41

  Standart

  Sevgili Hamza Aksüt, Ankara'da yaşayan şamandan bahsediyor.

  Ankara'daki şaman değil, bir Hak evliyasıdır.

  Ve der ki: Cemde içki olmaz.

  Belli ki sevgili Hamza Aksüt henüz Zöhre Ana'nın yürütmüş olduğu bir ceme girmemiş.

  Bir alevinin en temel kriteri "Pirini Bilmek ve O'nu Bulmaktır"

  Eğer Pirini bulursa zaten gerisi kendiliğinden gelir ve ayakları yere basan bir inançla hayatına devam eder.
  "Benim Testim Kerbela Suyudur..."

  Zöhre Ana


 3. #3
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  2.406
  Ettiği Teşekkür
  5
  8 mesaja 9 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Şamanizm, Zerdüştizm, Budizm gibi yapılar günümüzde varlığını sürdürmektedir. Örneğin, Alevilik ile Zerdüştizm arasında bağlantı kuranlar, İran’a gidip Tahran’daki Zerdüşt tapınağındaki ayinleri incelemeli, onların kutsal kitabı olan Avesta’yı da inceleyerek somut örnekler sunmalıdır. Ayrıca, Ankara’da dahi bulunan bir şamanı çağırarak onun gösterisini izlemeli ve ona göre iddia geliştirmelidir . Bunlar yapılmayıp da eften püften bazı benzerlikler yakalayarak Aleviliği bu yapılara bağlamak, ciddiyetten uzaktır ve özgüven eksikliğinin ya da ideolojik yamamanın bir sonucudur.


  Yukarıda sunulan kriterler kullanıldığında Aleviliğe an yakın yapının Yezidilik olduğu apaçık ortadadır. Ahiret kardeşliği (musahiplik), kirvelik, Hızır orucu, pir-talip ilişkisi, tavşan yemezlik gibi birçok öge her iki yapıda ortaktır. Kadının konumu da her iki yapıda aynıdır. Alevilik ve Yezidilik arasındaki bu büyük benzerlik gayet doğaldır. Çünkü her iki yapı Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Alevi topluluklar İran, Irak, Azerbaycan, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’a Mezopotamya’dan dağılmıştır, Aleviliğin temel kurumu olan dede ocakları da bu coğrafyada ortaya çıkmıştır. Bugün bu toplulukların ve dede ocaklarının Mezopotamya’dak i yerlerini nokta nokta sunma olanağımız vardır.

  Aleviliği oraya buraya yamamaya çalışacağınıza gelen evliyalara,onların getirdiklerine,amaçlarına,geliş nedenlerine,kimler olduğuna,kimi temsilen geldiklerine,dillerinden ne döküldüğüne,1500 yıldır neden dönem dönem geldiklerine,Muhammed-Ali'nin kim olduğuna,Ehlibeyt'i kimlerin oluşturduğuna dair daha önemli şeylere bir bakın.

  Bugün BUDA dediğimiz,Uzakdoğu'luların taptığı mübarek de Ehlibeyt'ten geliyor,hiç kimsenin aklına gelmeyecek olan Edison,Mozart bunlar hep Hakkın gönderdikleridir ve hepsinin geliş amacı farklıdır.

  Ankara'da ki şaman dediğiniz Pir Zöhre Ana ise, siz O'na ne derseniz diyebilirsiniz,siz nasıl görürseniz görün,O;hakkın ışığı,Hakkın maşuğu,dünyaya 7 kere gelmiş,dünyayı doludurup boşaltmış,Şahımerdan ALi'nin binbir sıfatından biridir....
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  23-07-2011
  Bulunduğu Yer
  istanbul/bahçelievler-yayla
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alevi:Allaha kul,habibin muhammed mustafaya ümmet,veli ve vasi olan hz aliyel murtezaya ve ehlibeyte bağlı kalandır.
  Alevi:Eline,beline,diline ve tüm nefsani duygularına sahip olabilendir.
  Alevi:Kin,şiddet,cebir ve nefretten uzak olandır.
  Alevi:Yoluna sık bağlanıp ikrarında daim kalan ve evlilik dahi yapsa ikrarına bağlı biriyle ikrar vererek bu yola girendir.
  Alevi:Yedi ulu ozana bağlı kalıp onların yolu olan türklük yolunu benimseyen ve mustafa kemal atatürk ve onun ilkelerine sadık kalandır.
  Alevi:İbadetini cem evinde yapan,orucunu muharrem ayı ve hızır ayında eli,beli ve dilini terbiye ederek tutandır.
  Alevi:düşkünlük yapmayan,hırsıza ibadetini açmayan,temiz olan ehli kamil kişidir ve irfan sahibidir.İlime önem verendir.,
  Alevi:Kısaca tüm insanlıktan geçen yoldur.Güzel olan herşeydir.Kötüden uzak olandır.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  25-07-2011
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Doğuştan mı kazanılır? Bazı aleviler sünnilerle evliliğin yasak olduğunu söylüyorlar. Bu sadece peygamber soyundan olanlar için mi geçerli yoksa herkes için mi?

 6. #6
  Söz Ola Beri Gele donanma44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-12-2007
  Bulunduğu Yer
  Şırnak
  Mesajlar
  9.344
  Ettiği Teşekkür
  112
  178 mesaja 222 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Arrow

  Alıntı magisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Doğuştan mı kazanılır? Bazı aleviler sünnilerle evliliğin yasak olduğunu söylüyorlar. Bu sadece peygamber soyundan olanlar için mi geçerli yoksa herkes için mi?
  Magisa can,

  Doğuştan mı kazanılır dediğin zannedersem Alevilik. Eğer böyle ise sorunun cevabı Evet. Burada ki Evet biyolojik olarak Alevi Anne ve Babadan gelmesinden kaynaklanmaktadır.Felsefik olarak bakarsak; sunni olup ta Alevi inanç ve ibadetlerine bir aleviden daha bağlı sunni arkadaşlarımızın varlığı inkâr edilemez. Pirimizin dediği gibi :" İçi yezit olduktan sonra,Alevi olmuş ne Sunni olmuş ne !". İnsanlar arasında kesinlikle Alevi-sunni ayrımı yapılmamalıdır. İnsanlık açısından durum budur.

  Ancak konu evlilik olunca durum değişiyor. Teşbihte hata olmaz, "Her ot kendi kökünde biter" sözü Pirlerimizin konu hakkındaki sözüdür. Alevi Alevi ile Sunni sunni ile evlenmelidir.

  Aleviler şehir hayatına geçtikten sonra ne yazık ki inanç ve kültür erozyonuna uğradılar. Gençlerimiz alevi inanç ve ibadetlerinden uzaklaştığı için alevi-sunni evliliklerine bakış açısı da değişti. Artık gençler arasında bu konuya dikkat edilmiyor bunu gözlemliyorum. Tabii gençlerimiz böyle düşünüyor diye Hakikat değişmez...

  Hz.İmam Hasan'ın zehirlenerek şehit edilmesi ile başlayan Ehlibeyt düşmanlığı, insanlar arasında Alevi Sunni ayrılığının temeli oldu.

  Peygamber soyu yani Ehlibeyt'in başlattığı ve uyguladığı kurallar hepimizi için geçerlidir. Aleviliğin temeli zaten Ehlibeyt değil midir? Çünkü Ehlibeyt, Muhammed Ali yoludur. Onların inandıkları inancımız, yaptıkları ise ibadetlerimizdir.
  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.