alevi köyleri,alevi ünlüler,alevi türküleri,alevi nedir,alevi sözleri


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree2Likes
 • 2 Post By FadimeBK

Konu: Aleviler türk mü müslüman mı?

 1. #1
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  28
  İleti
  3.792
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart Aleviler türk mü müslüman mı?

  Abbas Tan

  Böyle bir soru olur mu diyenler olabilecektir. Elbette böyle bir soru durup dururken sorulmaz ama birileri Anadolu Alevilerinin sadece Türk olduklarını ispat etmeye çalışırken bir başkaları da Anadolu Alevilerinin Müslüman olduklarını tespit etmeye çalışırsa böyle bir soru sorulmadan öyle bir cevap verilmiş olur.

  18 Nisan 2009 Cumartesi günü Cem Tv yi gün boyu izleyenler böyle bir soruya cevap arayanları ve cevap verirken yanlarında kimlerin olduğunu izlemişlerdir.

  Şayet izleme imkanı olmayanlar varsa bir önbilgi vermek gerekir.
  Cem Vakfının düzenlemiş olduğu “Tarihten Bu Güne Alevilik” sempozyumunda ilginç görüntüler vardı.

  Konu : Alevilik,
  Konuşmacılar, Bir çoğu Alevi olmayanlar, Namık Kemal Zeybek, Hasan Onat, Hüseyin Bal, Mustafa Şen, (Oturumu yöneten İzzettin Doğan)
  Dinleyiciler ; Milliyetçiler ve Dinciler, biraz da Aleviler.
  Kimdir bunlar derseniz, Devlet Bahçeli, Namık Kemal Zeybek, Yusuf Halaçoğlu, Abdul Latif Şener, Lütfü Doğan, Selahattin Özgündüz, Gökberk Ergenekon, Hüseyin Bal, Cemal Şener ve daha niceleri. Yılmaz Ateş’te bir gözüktü ama salonu ilk terk edenlerden oldu.

  Oturumun birinci bölümünde ; “Aleviliği n Tarihsel Gelişim Boyutu” tartışıldı. Sayın İzzettin Doğan hocanın yönettiği oturumun ilk konuşmacısı adeta sempozyumun onur konuğu gibi tavır içerisine giren Namık Kemal Zeybek’ti. Sayın Zeybek geçmişte Bakanlık yaptığı için sunumlarda sayın Bakan diye hitap edilmesi özelliklemiydi bilinmez. Zeybek ilginç saptamalarda bulundu.
  Aleviliğin başlangıcı Şia dır. (Günümüzde şialar namaz kılıp oruç tuttukları için sanki özellikle bu örnek veriliyordu).
  Türkleri Müslüman eden Hallacı Mansurdur.
  Hallacı Mansur Müslümandır.
  Alevilik, Yesevilik yoluyla yayılmıştır.
  Ahmet Yesevi, Lokman Perende ve Hacı Bektaş Veli aynı dönemde yaşamışlardır.
  Türklerin Müslümanlığı Alevilikle başlamıştır.
  Alevilik Türk kültürüdür.

  İlahiyatçı Prof. Hasan Onat ise ;
  Alevilik kimliği Türk kimliği dışında değerlendirilem ez.
  İslam dışındaki Alevilik arayışı Ekonomik arayıştır.
  Alevilik,Türk kimliğidir başka tarifi olmaz. (Cemal Şener,biz Kürt değil Türkmüşüz dediği için onu örnek vererek belgelemeye çalıştı,Cemal Şener de bu örneklemeden dolayı müthiş hoşnut görülüyordu ekranda).
  Alevilik = Türklük anlamı çıkartmaya çalıştı.
  Sünnilerin İslam anlayışını beğenmiyorsanız buyurun. Diyerek ciddi sıkıntılı bir açıklama yaptı.

  Prof. Hüseyin Bal ise ;
  Alevilere göre İslam dininin kurucusu Ali’dir dedikten sonra ne anlattığını sanırım kendisi de anlamadı.

  Oturumun son konuşmacısı çiçeği burnunda Doç. Dr. Mustafa Şen ise Alevi hareketleri ve Türk İslamlığı başlıklı sunumunda diğer üç Sünni,Türk İslamcı,İlahiya tçı hocalara ve izleyicilere adeta Alevilik dersi verdi.
  Konuşmaların sonunda yerinde duramayan Prof. Yusuf Halaçoğlu yerinden söz alarak sözde açıklamalarda bulunarak şov yapmak istedi ama izleyiciler arasında nereden gelmişlerse birkaç sağduyu sahibi izleyici yerlerinden müdahale edince oda adeta haddini bildi.
  Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfü Doğan da salondaydı. Halaçoğlulları, Zeybekler adeta Devlet Bahçeli’ye şirin gözükme gayretleri içerisine girerek Alevileri Türkleştirirler ken Lütfü Doğan da ayetlerle Müslümanlaştırm aya çalıştılar.

  Bunlar sadece izlemeyenler için bir önbilgi niteliğindeydi ama asıl sorun bu sempozyumu hazırlayanların amaçlarının anlaşılamaz olmasıydı.
  Belki de anlaşılamaz hal aldırtarak verilmesi gereken mesajın saklı gizli yada satır aralarına sıkıştırılarak verilmesiydi.

  Tartışmaların sonucunda akıllara şu soru geliyordu.
  Burada öğretilmeye çalışılan konu Aleviler Türk mü, Müslüman mı?
  Aslında Anadolu Alevilerinin nasıl inandıkları,nas ıl yaşadıkları ve hangi milliyetten oldukları konusunda bir sorunları yoktur ama sanki ortada böyle bir sorun var da bunu Sünni, Türk-İslamcı,Dinci insanlarla aynı düşünceye mensup insanların ağırlıkta oldukları bir toplantıda anlatılmasının kaçınılmaz olduğudur.

  Asıl gelinmesi gereken nokta. Alevileri birilerine peşkeş mi çekmeye çalışanlar var, yada öylemi gözüküyor? Bu soruya cevap aramak gerekmektedir.

  Hasan Onat Hocaefendinin verdiği örnek ciddi ve bir o kadar da pazarlamacı anlayışıyla mesaj verilme politikasının yürütülmesidir.

  Çok ciddi bir söylemdi “İslam dışındaki Alevilik arayışı ekonomik arayıştır” derken ne demek istediğini daha da açması gerekir. Zaten bu tip sempozyumlarda bu insanlar bu şekilde konuştukça yeni yeni iddialar ortaya atılacaktır.

  Aleviler aslında özellikle örgütlü Alevilerden, Demokratik Alevi hareketi içerisinde yer alan Aleviler kendilerini çok iyi tanımlarlar ve bu söylemler olsa olsa Alevileri pazarlamak isteyenler için ekonomik arayış olur. Bu yoldan faydalanmak isteyenler de salonlara kimleri taşıdıkları ve kimlere neler sunduklarını bir kez daha göstermiş oldular.

  Günümüzde benzeri tartışmaları yada pazarlamaları daha sıkça yaşayacağız.
  Herkesin bu konuda hazırlıklı olması gerekir.

  Geçmişte olduğu gibi Aleviliği Alevi olmayanlar tartışıyor ve Alevi olmayanlara anlatılıyor. Bu alevi olmayanlar kendilerine göre iyi alıcıdırlar. Buradan aldıkları ile yarın köylerde yada kırsalda yaşayan Alevilerden başlamak üzere yeni bir politika ile yeni bir alan çalışması yapıyorlarmış gibi ortaya çıkacaklar ve onların asıl talepleri olan Alevi oylarını alırlarken bir dönemler Alevileri yok etmeye çalışanlarla, Aleviliği yok etmeye çalışanlar aynı zaman da asıl amaçlarını da gerçekleştirmiş olacaklar.

  Alevi örgütleri de bu işe çanak tutmuş olacaklardır yada olmaya devam edeceklerdir.

  Bu tip örgütlerin hazırladıkları Alevilik sempozyumları Sünni bilim adamları ile siyasilerin işine yarayacaktır.

  MHP ve yandaşlarının salonun ön koltuklarını işgal etmiş olmaları (davetli oldukları için) birilerinin de kursağını kabartırken, bugüne kadar Alevileri ve alevi kurumlarını arka bahçeleri gibi görmeye çalışanlar bu salonları hemen terk ediyorlarsa sorun çözülüyor mu, iplik yumağına mı dönüşüyor kendileri düşünmelidir.

  Herkes birilerini pazarlamaya başladı sözleri söylenecektir kısa süre sonra. Kimileri MHP ile kimileri AKP ile gizli pazarlıkları alenen sürdürecekler. Aleviler de bu pazarlığın neresinde olacaklar zamanla göreceğiz ama umarım bahis konusu olan bu zaman uzun gelecek zaman olur. Bizde gelecek zamana yeni bir zaman dilimi eklemiş olalım ve son söz olarak,

  Artık bundan sonra Aleviler kendi kendilerine soracaklardır.
  Aleviler Türk mü Müslüman mı?
  Alıntı:gomanweb .com

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » En-Nur, Ya Nuru, Nur, Allahın Nuru, Nur...
  • » Yedi Ulular
  • » "özür" dileriz...‏:(:(:(
  • » Eğitimde dinselleşme raporu
  • » Türk bilim adamlarından 'yenebilen...
  • » AKP, Turkcell’e el koydu!
  • » Rusyada İlginç Dava
  • » ÖSYM'de ne olacağını bilmiyor.. (Bizde!)
  • » Bursa,da trafik kazası:3 ölü
  • » Gazi'de vur emrini verenler nerede?

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » üçüncü imam hz. Imam hüseyin'in hayatı...
  • » Mevlana'nın dilinden Hz Ali
  • » Aleviler, CHP'den neden vazgeçemiyor?
  • » Sivas Katliamı
  • » Kurban Tığlama Törenleri
  • » Kızılbaş adı nerden gelmiştir ?
  • » İdamla Yargılanan Bir Alevi Dedesinin...
  • » Müsahiplik nedir ve Müsahiplik Erkânı
  • » Aleviliğin Tarihi Kökleri /Erdoğan Çınar
  • » Doğu Anadolu Alevi köylerinin tarihi...
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 2. #2
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28-03-2008
  İleti
  2.509
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Aleviler , Türk mü? Müslüman mı?

  Aleviler;


  Hz.Muhammed'in soyu Oğuzhan Türklerinden geldiği için Türk'tür ;

  Hz.Muhammed Mustafa, İslam bayrağını çektiği için gerçek adı "İnsanlık Yolu"olan sonradan müslümanlık diye değiştirilen insanlık yolunun yolcularıdır...

  kısaca Aleviler hem Türk'tür hemde müslüman....

  Ben müslümanım diye insanları, hayır sen müslüman değilsin deyip birde kafirlikle suçlayanlar boyları kadar günaha giriyorlar,asıl kafirler onlardır ki Allah'a inananı kafirlikle suçladıkları için.
  gülnihal ve donanma44 bunu beğendi.
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibe yt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsa n yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldı ğı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsa n en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 3. #3
  Forum Gönüllüsü adgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-02-2008
  Yaş
  42
  İleti
  2.166
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart

  Türklüğün de Müslümanlığında özünü Aleviler oluşturur...

  Asıl soruması gereken soru; Sünniliğin gerçek islamla ilgisi ne kadardır? Sünniler ne kadar Müslümandır? Sünnilik neden Türklük yerine ümmetçiliği benimser?
  Mustafa dediler benim adıma
  Bir sıfatı Ali bindi atıma
  Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
  Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

  (PİR ZÖHRE ANA)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 8
  Son İleti: 05-04-2012, 11:02
 2. Nasıl Müslüman Olunur?
  By GAMZE in forum Din
  Cevaplar: 1
  Son İleti: 22-08-2011, 13:29
 3. Tüm Dünyanın Hayranlık Duyduğu Türk Ordusu
  By SerkanDgn in forum Atatürk Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son İleti: 29-09-2010, 11:05
 4. Alevilerle İlgili Dehşet Rapor
  By Şaduman in forum Alevi Haber
  Cevaplar: 2
  Son İleti: 14-05-2010, 12:01
 5. Atatürk'e Mektuplar
  By T U N Ç in forum Atatürk Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son İleti: 14-04-2010, 09:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, zohreana@zohreana.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.