Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Forum Gönüllüsü SerkanDgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-03-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  28
  İleti
  3.839
  Ettiği Teşekkür
  3
  2 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edildi
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart Aleviler nereden geldi? Nereye gidiyor?

  Aleviler nerden geldi nereye gidiyor?

  Aleviler sırf alevi oldukları için pek çok eziyet ve sıkıntı çektiler tarih boyunca. Sırf Ehli Beyti sevdikleri için onları toplumdan tecrit ettiler, uzaklaştırdılar . Bu durum Alevilerin neden uzak dağ köylerinde, kenar köşe semtlerde yaşadığına açıklık getiriyor.Onlar a sırf Ehli Beyti sevdikleri için hiç olmadık iftiralarda bulundular. Bunlar çok üzücü şeylerdir.

  Günümüzde, durum biraz daha iyi . En azından Alevilerin çoğunluğu kendilerini gizlemek gereği duymuyor .Açıkça alevi olduğunu söylüyor ve bununla iftihar ediyor.ama asıl sorun Sünnilerin bizi nasıl gördüğü değil bence. Bizim kendi hakkımızda ne düşündüğümüz! Onların fikri bizi ilgilendirse de bizi yolumuzdan döndüremez. Önemli olan Alevilerin kendi hakkında ne düşündüğü, ne bildiğidir.

  Aleviler nereye gidiyor nereye götürülmek isteniyor?


  ALEVİLER ALİSİZ YAPILMAK İSTENİYOR. İşte asıl ve en önemli sorunumuz budur. Onları Ehli Beytten koparıp. Hümanizme, ateizme, sosyalizme ve diğer bazı, Aleviliğin aslında olmayan aykırı düşüncelere, hatta inançlara bağlamaya çalışıyorlar. Onlar istiyorlar ki aleviler asıllarından koparılsın kafaları boş hatta kalpleri Ali sevgisinden uzak olsun. Bir takım boş uğraşlarla gün geçirsinler. Birisi karşılarına çıkıp Alevilik nedir dediğinde söyleyecek tek cümle dahi bulamasın. Nitekim öyle de olmuştur. Üzülerek görüyoruz ki bazı alevi kardeşlerimiz Alevilik nedir, Sünnilikten farkı nedir sorusuyla karşı karşıya kaldıklarında bir şey bilmediklerini itiraf ediyorlar. Bazı alevi kardeşlerimiz ise Alevilikle Sünnilik arasındaki farkın sadece namaz kılmak,oruç tutmak olduğunu sanıyorlar.Oysa aradaki en önemli fark 12 İmamın Velayetidir.


  ALEVİLERİN BU OYUNLARA KARŞI UYANIK OLMASI GEREKİYOR.


  Değerli Alevi kardeşim Alevilik Ehli Beytin yoludur. Maalesef ülkemizde Alevilerin müracaat edeceği kendi inançlarını sorup öğrenecekleri kendi ibadetleri, namazları hakkında gerçek bilgilere ulaşabilecekler i bir kurumumuz yok. Bizler de istiyoruz ki; sünnilerin diyanetten faydalandıkları gibi biz de, bizlere Caferi mezhebini açıklayacak bir kurumdan faydalanmak istiyoruz.


  Şu an maalesef böyle bir kurum olmadığı için Alevi canları, İmam Ali (a.s) nin sözleri ve yazıları ve hutbelerinden oluşan Nehc-ül Belağa (en güzel sözlerin toplandığı kitap) adlı eseri,12 İmamın seçme sözlerinden oluşan Tuhef ‘ul Ukul (Akıllara Hediye) ve bunlar gibi Ehli Beytin ilim kaynağına bizleri götüren kaynak kitapları okumayı ve bunlar üzerinde düşünmeyi tavsiye ediyorum. Ehli Beytin sözleri bütün insanların sözlerinden daha doğru ve daha güzeldir. Ve insanları yolların en doğrusuna götürür.kevser sakisi Hz.Ali (a.s.) ye götürür.
  aleviforum.com

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Pakistanda Ali Aşkı
  • » "Atatürk'e dokunma hesabını...
  • » Çetin Doğan Alevi mi?
  • » Grevci memura soruşturma açana dava...
  • » Osman Gazi Kitap özeti
  • » Felsefi Yaklaşım...
  • » Eğitim sektörünün sorunlarına çözüm...
  • » Haşim Kılıç’ın asker oğluna kaymakam...
  • » Türkiye'de Dini Hayat Araştırması
  • » Ahıska Türkleri için yasa teklifi

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Mevlana diyor ki ; 'Ali, Allah'tır!!'
  • » Cennet ve cehenneml e ilişkin inancımız...
  • » Bozatlı hızır
  • » ALEVi TÜRKMENLER- DAMAL KÖYÜ
  • » Aleviliğin tanrı ve insan anlayışı
  • » Hz Ali Halifemizin NasiL Sehit Düstügü
  • » Daha etkin bir Alevi örgütlenmesi nasıl...
  • » Alevilik, İslamiyet'in Türkçesidir...
  • » Sarı Saltuk
  • » Kürt Alevi Yoktur !
  Seke seke geldim ayağım yoktur
  Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
  Kimi kafir olmuş karnısı boktur
  Süzünü süzünü postunda otur.

  Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
  Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
  Muhammet elçisi Ana’dır deyin
  Hak için dergâha niyaza inin.


  Bildiren: Pir Zöhre Ana

 2. #2
  Kıdemli Üyemiz canan 58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05-06-2009
  Yaş
  40
  İleti
  571
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edildi
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  cok guzel soru eline saglik emegine saglik..alevile r nerden geldi nereye gider??? oncelikle zohre anami tanimadan once bizde bilgisizdik yani cevap veremeiyoduk cunki bilmiyoduk fazla bisey yolumuz hakkinda!!!ama sukurler olsunki simdi biliyoruzz sadece aleviyim demekle olmuyorr uygulayin yolumuzu yapinn soranlarada cevabinizi verin korkmayinn cunki pirim sizinledir inanin buna,, ben simdi soranlara namz kiliyorum diyorum sizin 5 bizim 3 isteyen bana saygi duyar isteyen duymaz ama en azindan korkmadan diyebiliyorumm onlar kimki hasa dinimi yolumu sakliyimmm aliyi soylemiyimmm bizimkilerde akil olsa azcik..ya bunlar yapiyorlar biz neden kimden saklaniyoruzz hasa allahtan korkmuyolar bu kadar bu mayasi bozuklardan korktuklari gibii ...daha o kadar cok seyler varki aleviler hakkinda yazmaya utaniyorumm nede olsa soyumuzz insan arlaniyo utaniyo..pirimd en bunlara akil istiyorumm..all ah boyle alevilere akil versin tutturmuslar sunninin yolunu gidiyolar..;( aliden ehlibeyitten haberleri yok..insallah en kisa zamanda yollarina donerler ALLAH ALLAH ...bu yola canimm kurban aliye ehlibeyite korkmuyorumm korkmamda rahatca yaparim yolumu soylerim kimligimii kimse beni ilgilendirmezz bana saygi duyacak duymak zorunda ha degilse ugramiycam semtime yanima!!!!!!!! benim sunnkilere hangi devlet millet olsun saygim vardirr onlara sozum yok burda sadece sozumm bizimkilereee!! !!!!!onlara soz hakki veriyolar...cah ill insanlarimiz zohre anam seni seviyorummm ellerinden operim.... sevgiylee MEDETTT YA ALIIII

 3. #3
  Forum Gönüllüsü Arslan Ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05-04-2008
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  İleti
  983
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edildi
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  Canlar gözünüzü açın ve bu oyunlara asla gelmeyin çevrenizdekiler ide uyararak getirmeyin, bu oyun tamamen alevi düşmanlarının kaleyi içerden fethetme planlarıdır.Ale vilik islamın ta kendisidir. öle saçma sapan tanımlara sokmlarına müsade etmeyin asla, gerçekleri öğrenin öğretin...
  Dört Kapıda da Ali'yi Gördüm. (Pirim Zöhre Ana)
  Zöhre Ana Pirimiz, Yolundayız Hepimiz.
  Bitmeyen yas

 4. #4
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28-03-2008
  İleti
  2.517
  Ettiği Teşekkür
  3
  3 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edildi
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Alevilik nerden geldi o aşikar da,nereye gideceği konusunda pek umutlu değilim.

  Atalarının izinde,Ehlibeyt 'in sevgisiyle,içle rindeki Muhammed-Ali aşkıyla doğru yoldan sapmadan,Allah' ın dönem dönem insanlara ışık olsun diye gönderdiği ,zamanımızda da Pir Zöhre Ana'nın yolundan giderlerse sırtları yere gelmez.
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibe yt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsa n yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldı ğı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsa n en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)


LinkBacks (?)

 1. 28-07-2014, 04:03

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Benzer Konular

 1. AKP nereye gidiyor ? Amacı ney ?
  By HÜSEYIN150 in forum Agora (Meydan Yeri)
  Cevaplar: 1
  Son İleti: 29-06-2009, 11:47
 2. alevilik nerden nereye gidiyor
  By CeReNn in forum Diğer
  Cevaplar: 8
  Son İleti: 23-04-2009, 19:09
 3. Türkiye Nereye Gidiyor...
  By T U N Ç in forum Siyaset
  Cevaplar: 5
  Son İleti: 07-03-2009, 11:57
 4. Alevi gençliği nereye gidiyor?
  By PELİN in forum Bir Sorum Var
  Cevaplar: 4
  Son İleti: 20-12-2008, 17:42
 5. üniversiteler nereye gidiyor?
  By zümre in forum Eğitim - Öğretim
  Cevaplar: 0
  Son İleti: 05-12-2008, 00:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA
Sitemiz, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılıdır. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, zohreana@zohreana.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya gelen şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde gerekli teknik veriler sağlanacaktır.
Sosyal Ağlar