1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 10 ve 17

Konu: Bir Alevi ve Sünni Evlenirse N'olur?

 1. #1
  Forumun Kıpkıdemlisi HüsniyeDuman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08-01-2008
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Yaş
  27
  Mesajlar
  18.008
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  103

  Question Bir Alevi ve Sünni Evlenirse N'olur?

  Alevi ve Sünni evliği yapan ünlüler konuştu..

  "Açık söyleyeyim, bu kitabı hazırlarken ben de çok şey öğrendim. İnanın mülakatlarda yaşanılanları dinlerken, not alırken yeri geldi kahkaha attım, yeri geldi gözyaşlarımı tutamadım" diyor Alevi Sünni evliliği meselesini kitaplaştıran gazeteci yazar Erkam Tufan Aytav...

  Zor bir konuyu kitaplaştırmaya soyunduğunu kabul ediyor yazar farklı kimliklerden ve kültürel coğrafyalardan gelen evli çiftlerin izini sürdüğü çalışmasında ve şartlanmışlıklardan, önyargılardan, evlatlıktan reddedilmelerden, 'gavurla evlense daha iyi' itirazlarından, ucu ölümlere kadar uzanan tehditlerden söz ediyor...

  Dolayısı ile bu tarz evliliklerin hepsi malesef başarılı olamıyor. Bir çoğu ya başlamadan ya da başladıktan sonra bitiyor...

  Ama herşeye rağmen bitmeyen ve başarıyla süren evlilikler de yok değil. İşte bugün size tanıtacağımız kitabın konusunu bu evlilikler teşkil ediyor.

  Daha önce kaleme aldığı "Türkiye'de öteki olmak" adlı eseriyle "öteki"nin dünyasını aksettirmede son derece usta olduğunu ispatlayan Erkan Tufan Aytav bu kez de tüm zorlukları aşarak kitabını tamamlamayı başarmış: Alevi-Sünni Evlilikleri: Sevdim Seni Bir Kere

  "Alevi-Sünni Evlilikleri: Sevdim Seni Bir Kere" isminin de ima ettiği üzere Aytav, konuyu ele alırken, farklı mezhep mensuplarıyla evlenen bilindik simalarla ve onların eşleriyle görüşmeyi tercih etmiş. Üstelik görüştüğü kimselerin de yalnızca bir camianın mensupları olmamalarına dikkat etmiş.

  Zaman gazetesi yazarı İbrahim Öztürk'e, Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut'tan, Bloomberg TV'den Ali Çağatay'a ve Kezban/ Hüseyin Hatemilere kadar görüşülenlerin her biri, farklı aile yapılarına ve yaşam şekillerine sahipler. Bununla birlikte her birinde, ne olursa olsun "Sevdim Seni Bir Kere" diyebilecek kadar büyük bir kalp ve sarsılmaz bir irade mevcut.

  Kitap okuduğunuzda, Aleviler ve Sünniler arasında, gönül alıcı birkaç kelime veya hamasi nutuklarla aşılamayacak denli yüksek ön yargı duvarlarının varlığını görüp şaşıracaksınız.

  Kitap, hiç de "aslında yok birbirimizden farkımız" türü bir hayalcilikle kaleme alınmamış. Yayıncıları okurları, "Zihinlerindeki masal ülkesinin konforunu bozmak istemeyenler bu kitaptan uzak dursunlar" diye uyarıyor.

  Bu uyarıdan sonra yayıncılar kitabın neden okunması gerektiğini şöyle açıklıyorlar: "Bununla birlikte, gerçekle yüzleşmek cesaretine sahip olanlar için Aytav'ın çalışması, konuyu etraflıca ve ilk kez ele alması hasebiyle benzersiz. Sorunlar, hatırlandığında görüşmecileri hala ağlatacak kadar büyük ve gerçek. Fakat en az onun kadar büyük bir gerçeğin daha müjdesini Aytav'ın kitabını okuyunca özümsüyorsunuz: Birbirini seven iki kalbin önünde, hiçbir duvar, aşılamayacak kadar yüksek olamaz.

  Kitap, çok karamsar bir manzara da aksettirebilirdi, eğer farklılıkları gerçek manada "bir çatı altında" yaşatmayı başaramamış diğer onlarca örneğe odaklansaydı. Aytav bunun yerine, farklılıkları, birlikte yaşamalarına ve mutlu bir yuva kurmalarına engel teşkil etmeyen isimleri nazara veriyor. Zorlukların, hatta zaman zaman olanaksızlıkların, karşılıklı hoşgörü ve elbette yoğun bir sevgi ile nasıl aşılabileceğini göstermesi açısından, bu çiftlerin başardıkları, Türkiye'nin de başarması gerekeni hatırlatıyor biraz da.

  Türkiye'de yüksek duvarlar her yerde mevcut. Bu duvarları yıkmanın değilse de, üzerlerinden atlamanın yolunu merak edenlerin, Aytav'ın yazdıklarına kulak kesilmeleri şart"

  KİTAPTAN İLGİNÇ CÜMLELER:

  Kitaptan alıntıladığımız ünlülere ait bu cümlelerin özellikle kimlere ait olduğunu bu tanıtım yazısında vermeyi tercih ettik. Çünkü konunun mağazin yönünden çok sosyal boyut vehametinin fark edilmesiydi hedefimiz. Siz nasılsa kitabı okuyunca hangi sözü hangi ünlünün söylediğini göreceksiniz:

  > "Ne demek ya Mum söndü, öyle bir şey bilmiyorum ben, dedim. Olur mu ya dedi, bizim oradaki aleviler aynen böyle"

  > "Annem ilerleyen yaşlarda, "Seni *****lerin önüne atarım, parça parça edip, gene de bir Sünni'ye vermem"demeye başlamıştı...

  > "Öğretmen okuluna gittiğim zaman bir ara camiye gitmek istedim. Sünni bir köy vardı onların camisine gittim. Ya millet dönüp bana baktı. O kadar garip oldum ki... Adamlar namaz kılmayı bırakıyor, bana bakıyorlar."

  > "Sünnilik - Alevilik. Yani biz Alevi kızı nasıl anlatırız çevremize, bizim de sosyal çevremiz var"

  > "Bana bir zamanlar, Şiilerin çocuğu böyle yedi kat tülbent altından bile öpülmez, derlerdi"

  > "Hz. Muaviye demediği, Ehli Beyt sevgisi, Fatma sevgisi olduğu için zaten ....'la evlendim"

  > "Babam Sünni birini kirve tutacağımı söyleyince amcamla kavga ettiler. Dayımla kavga ettiler. Köyde ne kadar akraba varsa gelip..."

  > "Kürt'üyle evlendin, Alevi'siyle evlendin sesimi çıkartmadım, şöyle yapmadım, bir de gittin ismini mi aldın?"


  26 Nisan 2012 Perşembe,
  Kaynak: f5haber.com

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Aç İrlandalılara Osmanlı yardımı
  • » Mevlana'nın Dilinden Evliyalar ve...
  • » MHP Tuzla İlçe Başkanına Silahlı Saldırı
  • » Burcunuza göre hangi yemeksiniz :)...
  • » "Bu kadar basitleşti bunlar"
  • » Kılıçdaroğluna Dokunmayın Yanarsınız...
  • » İMAM HÜSEYİN "zazaki"
  • » Hak, Gerçeklik, İslam, Allah’ın el-Hakk...
  • » Kılıçdaroğlu'nd an sandık uyarısı
  • » Öğretmen - Nevin Emgen

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Bayraktar Bayraklı:Cemevl eri...
  • » Bozdağ'dan Alevi açılımı açıklaması
  • » Humus'un Alevi mahallesinde bomba
  • » Yarısı Alevi üçte biri...
  • » Alevi şeyhi Bedr Gazal katledildi
  • » 'MLKP, Alevileri tahrik etmeye çalıştı'...
  • » Bir şartla ben de Fethullahçı olacağım/...
  • » “sünni - alevi yan yana olmalıdır
  • » Kerbela, Gezi, bakış açısı
  • » Alevi köyleri faciada bile ‘öteki’
  Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
  Pir Zöhre Ana

  [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 2. #2
  Forum Gönüllüsü FadimeBK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Mesajlar
  2.406
  Ettiği Teşekkür
  5
  8 mesaja 9 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  alıntı
  Zaman gazetesi yazarı İbrahim Öztürk'e, Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut'tan, Bloomberg TV'den Ali Çağatay'a ve Kezban/ Hüseyin Hatemilere kadar görüşülenlerin her biri, farklı aile yapılarına ve yaşam şekillerine sahipler. Bununla birlikte her birinde, ne olursa olsun "Sevdim Seni Bir Kere" diyebilecek kadar büyük bir kalp ve sarsılmaz bir irade mevcut.


  Beni en çok ilgilendiren kısmı Zelyut denilen şahsın evliliği,Alevi Pir'ine dil uzatırken utanmazken, yol düşkünü olmayı içine sindirebiliyor...
  Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

  “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”  Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

  Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
  (Pir Zöhre Ana)

 3. #3
  Forumu Seven Hür_Şehit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-01-2008
  Bulunduğu Yer
  ANKARA MAMAK
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.190
  Ettiği Teşekkür
  21
  3 mesaja 3 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  24

  Standart

  Davul Dengi Dengine Çalar.
  Nefsi “Pir”in gölgesinden başka hiçbir şey öldüremez; o “nefs öldüren”in eteğini sımsıkı tut.

  ''HZ MEVLANA''

  ÜSEYİN'in Aşkına Şahitsen, Bu Şahadet Kutlu Olsun... Sen ÜSEYİN'in Aşkı ile Her Dem Diri Kalanlardansın, Ve Sen
  '' Aşkın Şehidi'sin!..''
  Ben HZ. ÜSEYİN'DEN NASIL YAŞAMAYI VE NASIL ÖLMEYİ ÖĞRENDİM
  ÇELEBİ

 4. #4
  Forumla Bütünleşmiş mehmeni60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10-01-2009
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.574
  Ettiği Teşekkür
  0
  2 mesaja 2 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  20

  Standart

  Hiçbirşey ne yazılan gibi nede okunan gibi Evet evleniyorlar sonra çocuklada isim sorun oluyor sonra Aile giriyor araya sonra akrabalar giriyor araya sonra çocukları yetiştirdiler Alevi Aleviliği öğretemiyor Sünnü sünnülüğü öğretemiyor Aradakalmış beynamaz oluyorlar.

  Dağmadının köşesinde oturupda hemi Ekmeğini yiyip (ALEVİLİĞİNİ)Bilmeden atan küfür eden okadar çok insan varki karısının hatırına seslenmeyen bu adam rahatmıdır acaba.


  Eşine Alevi oduğunu bildirmemek için Ailesine sırtını dönen adam kız kardeşlerini erkek kardeşini yoksayan Annem babam yok öldüler diyen insan ne kadar rahattır nekadar mutludur acaba
  Hür-Şehit'in dediği gibi Davul Dengi Dengine Çalmalı diyorum.


  Bir ismim Bektaş bir ismim Ali
  Bir ismim Mustafa Kemal'im teni
  Bozatlı Hızırdır vallaha Piri
  Bir ismim Muhammet Mekkede yeri.

  ZÖHRE ANA

 5. #5
  Forumla Özdeşleşmiş N A S İ P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28-03-2008
  Bulunduğu Yer
  Türkıye
  Mesajlar
  4.647
  Ettiği Teşekkür
  108
  18 mesaja 23 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  39

  Standart

  Alıntı mehmeni60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hiçbirşey ne yazılan gibi nede okunan gibi Evet evleniyorlar sonra çocuklada isim sorun oluyor sonra Aile giriyor araya sonra akrabalar giriyor araya sonra çocukları yetiştirdiler Alevi Aleviliği öğretemiyor Sünnü sünnülüğü öğretemiyor Aradakalmış beynamaz oluyorlar.

  Dağmadının köşesinde oturupda hemi Ekmeğini yiyip (ALEVİLİĞİNİ)Bilmeden atan küfür eden okadar çok insan varki karısının hatırına seslenmeyen bu adam rahatmıdır acaba.


  Eşine Alevi oduğunu bildirmemek için Ailesine sırtını dönen adam kız kardeşlerini erkek kardeşini yoksayan Annem babam yok öldüler diyen insan ne kadar rahattır nekadar mutludur acaba
  Hür-Şehit'in dediği gibi Davul Dengi Dengine Çalmalı diyorum.


  *****************************************************

  Zurna ,Davula Aşık, Davul Zurnaya, Tokmak, yolunu şaşırmış, Vuran , Vurana, oynayan oynayana, Göz aydınlığı veren verene, herkes yolunu şaşırmış ,töresini, ikrarını evde unutmuş , Mutluluk peşinde koşan koşana.

  Nefsimiz, olmuş bey efendi, bizler, ise köle, Suçumuz büyük, Mutluluğu bitirir ,bir gün Felek.


  ****************************************************
  Konu N A S İ P tarafından (28-04-2012 Saat 01:30 ) değiştirilmiştir.


  ON İKİ İMAMLAR.

  *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
  10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
  11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
  12. KIRKLAR DERGAHA


  *** *** *** *** **** *** *** *** **** ***

 6. #6
  Yeni Üye hunili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-04-2012
  Yaş
  29
  Mesajlar
  9
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Annem Sunni,babam ise Alevi.Yaklaşık 40 senedir evliler.Babaannem annemi yıllarca sevmedi Yezidin kızı dedi,oysa annem 5 vakit namaz kılıpta Ehlibeyte de selam gönderenlerdendi,Hz.Ali'yi sevenlerdendi,Muharrem orucu tutanlardandı.Bende babaannemi ve Aleviliği sevmedim bu yüzden.Aklım eripte araştırdığımda Aleviliği benimsedim.Bana göre bir meshep olmaktan çok tamamiyle bir hayat felsefesi.Bu yüzden farklı meshep ve dinlere inanan insanların evlenmesi bana göre sorun teşkil etmez..Karşındakini ne kadar anladığınla,saygıyla ve ona tanıdığın özgürlüklerle alakalı bu mevzuu.Ön yargılı olmamak gerek,tüm Aleviler bir olmadığı gibi tüm Sunnilerde Yezidin çocukları değil.Ama asla Muaviye'ye Hz. ve ra. diyen biriyle evlenmem.meshep farklılığından değil,akıl ve vicdan sahibi olmadığından.
  Son bir ek olarak en büyük sorun yetişecek çocuklar gibi görünüyor bu durumda.Ama buna en iyi örneği kendimden verebilirim.Ne annem Sunniliği ne babam Aleviliği dayattı bize.Dediğim gibi ben bunu kendim seçtim.ve daha geçenlerde annesi ve babası sunni olmasına karşı Alevi olmak isteyen bir insan tanıdım.
  "Sevdası Büyük Olanın İmtihanı Ağır Olur" Hz.Ali (ra.)

 7. #7
  Üyemiz Dilek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21-03-2008
  Mesajlar
  211
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  [COLOR="Black"]Yolumuz ( Muhammed-Ali Yolu) alevi-sünni evliliklerini kaldıramayacak kadar ağır ve kutsal bir yoldur. Yazılıp çizilenler bunun bilincinde olmayarak insanların kendi vicdanlarını rahatlatmak adına yazdıkları ''biz ayırım yapmıyoruz sünni de insandır Allah yaratmıştır'' düşüncesi ile yani araştırmadan, aleviliğin özünü yaşamadan sabit bir fikir ile yazılanlardır.

  Evet elbette insan ayırt edilmemelidir. Ki Pirimiz iki cihanın sahibi mürşidimiz Hz. Alimiz, sünni olmasına rağmen muaviyenin oğlu Sıddık'a sahip çıkmış kendi çocularından ayırt etmeden sevgi ile büyütmüştür. Ama babası Ömer kızının İmam Hasan'a kaçmasını hazmedememiş ve içindeki kini bir türlü atamamıştır.Bu nedenle kin yezite yakışır.Ömer Ehlibeyt'e Hz. Muhammed ve soyuna, Hz.Ali, Hz.Hüseyin Ve Hz.Hasan'a insanlık dışı eziyetler etmiş elinden geleni ardına koymamıştır. Ve ne yazık ki sünnidir. Dolayısıyla Ehlibeyte kast eden Hz. Muhammedin göz bebeklerine hunharca eziyetler eden ve asıl alevi- sünni ayırımı yapan Ömer'in soyudur. Bu nedenle yolumuz Hak yolu Muhammed-Ali yoludur, Yücedir, tektir.
  R]


  TÜRKLÜĞE ŞANIM BIRAKTIM
  HANİ DİN BİLMEZ YOBAZDIM
  ŞİMDİ SENLE MESAJ SALDIM
  BİLDİR BENİ ZÖHRE ANA...

 8. #8
  Üyemiz seda boduc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-11-2010
  Yaş
  23
  Mesajlar
  114
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  evet insanlar arasında ayrım yapılmamalı ama bu durum insan ilişkileri için daha çok geçerli konu evlilik olunca bu ayrı bir boyut teşkil ediyor. bir sünni-alevi evliliği büyük sorunlar doğurabilir. he tabi iki tarafta yolundan haberdar olmayan dinden mezhepten uzak insanlarsa aralarında belki pek sorun çıkmaz ama yol bu birlikteliği kabul etmez.

  Pirim, ZÖHRE ANA
  Rehberim, MUHAMMED MUSTAFA

  Mürşidim, ALİ

 9. #9
  Forumu Seven Hür_Şehit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06-01-2008
  Bulunduğu Yer
  ANKARA MAMAK
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.190
  Ettiği Teşekkür
  21
  3 mesaja 3 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  24

  Standart

  Alıntı hunili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Annem Sunni,babam ise Alevi.Yaklaşık 40 senedir evliler.Babaannem annemi yıllarca sevmedi Yezidin kızı dedi,oysa annem 5 vakit namaz kılıpta Ehlibeyte de selam gönderenlerdendi,Hz.Ali'yi sevenlerdendi,Muharrem orucu tutanlardandı.Bende babaannemi ve Aleviliği sevmedim bu yüzden.Aklım eripte araştırdığımda Aleviliği benimsedim.Bana göre bir meshep olmaktan çok tamamiyle bir hayat felsefesi.Bu yüzden farklı meshep ve dinlere inanan insanların evlenmesi bana göre sorun teşkil etmez..Karşındakini ne kadar anladığınla,saygıyla ve ona tanıdığın özgürlüklerle alakalı bu mevzuu.Ön yargılı olmamak gerek,tüm Aleviler bir olmadığı gibi tüm Sunnilerde Yezidin çocukları değil.Ama asla Muaviye'ye Hz. ve ra. diyen biriyle evlenmem.meshep farklılığından değil,akıl ve vicdan sahibi olmadığından.
  Son bir ek olarak en büyük sorun yetişecek çocuklar gibi görünüyor bu durumda.Ama buna en iyi örneği kendimden verebilirim.Ne annem Sunniliği ne babam Aleviliği dayattı bize.Dediğim gibi ben bunu kendim seçtim.ve daha geçenlerde annesi ve babası sunni olmasına karşı Alevi olmak isteyen bir insan tanıdım.
  Değerli kardeşim
  Alevilik ne bir felsefe, ne bir düşünce, nede bir fikirdir. Bence öncelikle Aleviliği Çok iyi öğrenmen ,anlaman, özümlemen lazım. Bunun Okulu Ve Öğretmenide Pir ZÖHRE ANA'dır.
  Alevilik Ehlibeytin Kendisi ve Özüdür. Yezit Olanda, İnsanın Nefsidir. Bu yolda kıldan ince kılıçtan keskindir.Alevilikte Senin dışardan gördüğün gibi değildir. ayrıca sünni olan arkadaşın alevi olmak istemiş. Alevi olunmaz ALEVİ DOĞULUNUR.
  Konu Hür_Şehit tarafından (28-04-2012 Saat 21:41 ) değiştirilmiştir.
  Nefsi “Pir”in gölgesinden başka hiçbir şey öldüremez; o “nefs öldüren”in eteğini sımsıkı tut.

  ''HZ MEVLANA''

  ÜSEYİN'in Aşkına Şahitsen, Bu Şahadet Kutlu Olsun... Sen ÜSEYİN'in Aşkı ile Her Dem Diri Kalanlardansın, Ve Sen
  '' Aşkın Şehidi'sin!..''
  Ben HZ. ÜSEYİN'DEN NASIL YAŞAMAYI VE NASIL ÖLMEYİ ÖĞRENDİM
  ÇELEBİ

 10. #10
  Forum Gönüllüsü adgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24-02-2008
  Yaş
  46
  Mesajlar
  2.554
  Ettiği Teşekkür
  57
  52 mesaja 57 teşekkür aldı
  Tecrübe Puanı
  37

  Standart

  Alıntı hunili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Annem Sunni,babam ise Alevi.Yaklaşık 40 senedir evliler.Babaannem annemi yıllarca sevmedi Yezidin kızı dedi,oysa annem 5 vakit namaz kılıpta Ehlibeyte de selam gönderenlerdendi,Hz.Ali'yi sevenlerdendi,Muharrem orucu tutanlardandı.Bende babaannemi ve Aleviliği sevmedim bu yüzden.Aklım eripte araştırdığımda Aleviliği benimsedim.Bana göre bir meshep olmaktan çok tamamiyle bir hayat felsefesi.Bu yüzden farklı meshep ve dinlere inanan insanların evlenmesi bana göre sorun teşkil etmez..Karşındakini ne kadar anladığınla,saygıyla ve ona tanıdığın özgürlüklerle alakalı bu mevzuu.Ön yargılı olmamak gerek,tüm Aleviler bir olmadığı gibi tüm Sunnilerde Yezidin çocukları değil.Ama asla Muaviye'ye Hz. ve ra. diyen biriyle evlenmem.meshep farklılığından değil,akıl ve vicdan sahibi olmadığından.
  Son bir ek olarak en büyük sorun yetişecek çocuklar gibi görünüyor bu durumda.Ama buna en iyi örneği kendimden verebilirim.Ne annem Sunniliği ne babam Aleviliği dayattı bize.Dediğim gibi ben bunu kendim seçtim.ve daha geçenlerde annesi ve babası sunni olmasına karşı Alevi olmak isteyen bir insan tanıdım.
  Alevilik yolu tamamen Hak Evliyalarının yani Hz. Ali ve Onun binbir sıfatında gelip gitmiş olan Pirlerin yoludur...

  Dolayısıyla bir Hak evliyasının ışığında aydınlanmadan Aleviliği yorumlamak ve de Aleviliği gerçek anlamda yaşamak imkansızdır...

  Bizler de geçmişte Aleviliğin ne olduğunu bilmeden Aleviliği yaşadığımızı zanneden ancak Aleviliği gerçek manada yaşayamamış insanlardık. Oysa şimdi bugün ki yaşayan canlı tek Alevi Piri olan Zöhre Ana sayesinde aslında Aleviliği gerçek islam olduğunu görmüş ve buna inanç getirerek bu yönde yaşamaya çalışan insanlarız...

  Bu aşamada şunu da çok iyi görüp anladık ki bir sünni ile bir Alevi evlenmemelidir. En büyük nedeni de gerçek Alevilik soyunun yürütülebilmesindendir...

  "Ne olacak ikisi de insan değil mi?" gibi bir mazeret tamamen bir avuntu aracı olmaktan öte gidemez...

  Her bitki kendi kökü üzerinde yetişyiği gibi, her kuşun kendi cinsiyle uçtuğu gibi, bir serçe ile bir bülbül ikisi de ****** olmasına rağmen, ikisi de kuş olmasına rağmen nasıl birleşemiyorlarsa aynı şey insanlar için de geçerlidir...

  Dostluk arkadaşlık olarak söylenecek hiçbir şey yoktur. Ancak iş evliliğe gelince durum değişir...

  Anne ayrı baba ayrı yollardansa çocuğun hangisini seçeceği konusunda nasıl karar verilecek? Çocuk hangisini isterse onu seçsin dendiğinde çocuğun seçtiği yol yanlış olan yol ise ne olacak? Sonuçta ortada iki ayrı yol var. Biri hak yolu, biri sapa bir yol. Ne kadar her iki taraf da kendi yolunu doğru Hak yolu olarak kabul etse de doğru bir tane olduğundan bu yollardan biri doğru biri yanlış yoldur. Bu durumda çocuk yanlış olan yolu seçtiğinde ne olacak?

  Bizler Hak evliyalarının direk Allah'tan alıp aktararak bizlere gösterip öğrettiği Alevilik yolundan başka yol tanımayız. Kitaplardan aktarılarak öğretilen sünnilik yolunu kabul ederim diyenler istediğini yapabilir. Bizler ancak Allah mesut etsin deriz. Ancak Ehlibeyt sevgisini içerisinde taşıyan hiçbir Alevi buna razı olmayacaktır. Yeter ki Aleviliği ve Ehlibeyti iyi bilsin ve tanısın...
  Mustafa dediler benim adıma
  Bir sıfatı Ali bindi atıma
  Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
  Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

  (PİR ZÖHRE ANA)

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.